Jak cvičit s dětmi? Odpovídala Věra Smejkalová

Chat je uzavřený12.02.2020 12:30

Věra Smejkalová.

Jak cvičit s dětmi? Na co jsou nejvíce nejmladší cvičenci náchylní a jakým cvikům se vyvarovat. Má se vůbec sportovat v domácím prostředí a ne jenom v tělocvičnách a uzpůsobených prostranstvích. V jakém věku může dítě začít protahovat a posilovat? Proč je důležitá přítomnost rodičů? Na tyto další otázky se ptejte Věry Smejkalové. Host odpovídá ve středu 12. února od 12.30. 

Věra Smejkalová je lektorkou a aktivní cvičitelkou, věnující se nejmladším věkovým kategoriím v Sokole v oddílech rodičů a dětí a předškolních dětí - tzv. RDPD. Zde se snaží přivést pohyb do jejich života tak, aby se stal jeho nedílnou součástí. Cvičení rodičů a dětí je základním článkem v soustavě cvičení, které rozvíjí nejen pohybový aparát, ale přispívá i k rozvoji vzájemných vztahů mezi nimi. Cvičení předškoláčků je samostatným cvičením dětí, které se učí pohybové gramotnosti i vzájemnému vztahu s vrstevníky. Za svou téměř padesátiletou praxi se Věra Smejkalová podílela na tvorbě a realizaci školení nových cvičitelů pro sportovní organizace Česká obec sokolská, Česká asociace sportu pro všechny. Je spoluautorkou několika publikací a také projektu České obce sokolské "Se Sokolem do života aneb Svět nekončí za vrátky, cvičíme se zvířátky", ve kterém je nyní zapojeno po celé České republice 73 000 dětí jak ze Sokola, tak z mateřských školek. V civilním zaměstnání působila jako vedoucí účetní, nyní pracuje jako tajemnice v TJ Slavoj Holešovice a náčelnice v Sokole Čimice.  

Chat

  • SK

    V jakém nejnižším věku začít s dítětem cvičit?

  • Host chatu

    Doporučuji začít s dítětem ve věku 2 let při organizovaném cvičení, které ho postupně připraví na další pohybové aktivity. V Sokole máme oddíly RD, které rády přivítají tyto nejmenší děti. Náplň těchto hodin je přizpůsobena věku dětí tak, aby se jim cvičení líbilo a zaujalo je. Záleží samozřejmě na rodině a jejím postoji ke zdravému pohybu.

  • SOD

    V jakém nejnižším věku může dítě začít posilovat?

  • Host chatu

    V našich oddílech RD začínají posilovat už dvouleté děti - a je tím míněna aktivace jejich těla při nácviku zpevnění a uvolnění, které jsou důležitou součástí dalšího cvičení - při cvičení s náčiním či na nářadí. Samozřejmě posilování tak jak ho známe u dospělých u těchto dětí nepřichází v úvahu, jde o práci s tělem (zpevnit a uvolnit např. v lehu na břiše).

  • ANTI

    O co vše dítě přijde, pokud necvičí?

  • Host chatu

    O moc! Dítě může individuálně cvičit, to si ale myslím, že ho nebude bavit. Doporučuji zapojit ho do kolektivu vrstevníků (nejlépe v některém z oddílů Sokola), které nabízejí širokou škálu možností - oddíly sportovní všestrannosti, které děti seznámí s mnoha aktivitami (od oddílů rodičů a dětí, předškolních dětí, žactva až po dorostence) nebo pak specializované oddíly např. gymnastiky, atletiky, sportovních her apod. Jinak je důležité pro dítě získat a upevnit pohybové návyky, které mu mohou následně pomoci i při běžných aktivitách v životě - obratnost, koordinaci, orientaci v prostoru, rychlost, sílu, ale také zlepšení psychických vlastností - odvahu, rozhodování, psychickou odolnost. V neposlední řadě je důležitý pobyt v kolektivu vrstevníků, který může přinést radost a pohodu.

  • Radka

    Dobrý den, které cviky jsou pro předškolní děti nevhodné a škodlivé?

  • Host chatu

    Předškolní děti bychom neměli zatěžovat cviky, které jsou pro tento věk nevhodné z hlediska jejich vývoje a např. nedostatečné osifikace kostí. Jsou to kotouly vzad, hluboké záklony, rozštěpy, placky, skoky do hloubky z výšky větší než je výška jejich pasu, dlouhé výdrže, silové zátěže, stoje na hlavě, visy prosté. Ve cvičení předškolních dětí existuje široká škála cviků, které jsou pro ně vhodné a nezatěžující z tohoto úhlu pohledu.

  • Kamila

    Dneska jsou děti jenom na tabletech, nikoho už nezajímá obyčejné švihadlo natož obruč. My tyhle běžné hry znali, ale kde má mladý rodič najít inspiraci na “sportovní hry”, které sám nezná, protože je taky na tom internetu?

  • Host chatu

    Nevím, jak staré dítě máte - mohu doporučit pro předškolní věk nyní nově vydanou publikaci autorky Dany Uzlové "Pohybové hry pro předškolní děti", která vhodnou formou nabízí jednoduché pohybové hry - s náčiním i bez. Byla vydána ČOS a najdete ji na jejím e-shopu. Švihadla i obruče jsou jednoduché nástroje ke zlepšení pohybové koordinace a obratnosti a vřele doporučuji jejich použití. V našich oddílech RDPD, žactva se běžně používají a děti se s nimi naučí zacházet a získat tak další rozsah pohybu. Na trhu jsou samozřejmě další publikace, týkající se předškolního věku (Hana Volfová: Předškoláci v pohybu), ale také publikace týkající se i dalších věkových kategorií (nakl. Grada, Portál).

  • Eva

    Dobrý den nebo sokolsky Nazdar!
    Především mnohoráte děkuji za Vaši činnost v tělovýchově dětí.
    Chtěla bych se zeptat na nějakou literaturu s přehledem konkrétních cvičení rozdělených dle věkových skupin dětí.
    Děkuju a držím palce do další práce.

  • Host chatu

    Dobrý den a Nazdar! Děkuji. Literatury je na trhu velké množství. Pro předškolní věk doporučuji veškeré knihy dr. Jany Berdychové, dr. Hany Dvořákové, které velmi dobře popisují práci s těmito dětmi. Pro všechny věkové kategorie dětí doporučuji podívat se na e-shop ČOS, vydavatelství Portál a Grada. Další publikace vhodné pro předškolní věk jsou např. od autorek dr. Blanky Borové, Hany Volfové. Konkrétní literaturu s takto komplexním přehledem bohužel neznám, já se věnuji především oblasti RDPD. S dalšími otázkami se lze obrátit např. na Ústřední školu ČOS.

  • Marta z Ostravy

    Co když mám líné dítě? Existuje cvik i proňho?

  • Host chatu

    I pro líné děti lze najít aktivity, které je mohou zaujmout - doporučuji přivést ho do některých tělocvičných jednot Sokola, kde ho jistě nejenom rádi přijmou, ale především se budou snažit ho motivovat k pohybu - nejlépe v kolektivu vrstevníků. Máme širokou nabídku aktivit s náplněmi všestranného pohybového vyžití až po specializované oddíly. Jeden cvik asi není úplně to pravé, je třeba pestrosti a všestrannosti tak, aby se dítěti dostal pohyb "pod kůži" a chtělo ho mít součástí svého života.

  • Vlaďka

    Dobrý den, když si představím cvičení malých dětí, myslím, že by byly vhodné cviky, tanečky a pohybové hry s říkánkami a s písničkami. Jaký je Váš názor?

  • Host chatu

    Pro cvičení malých dětí je důležité nabídnout jim správnou motivaci nejlépe formou hry. Všechno cvičení, hry a tanečky s říkankami a písničkami jsou vhodné k začlenění do těchto aktivit, podněcuji dítě, rozšiřují i jeho slovní zásobu, jsou motivační - dítě se rádo zapojí, protože ho situace vtáhne. Doporučuji však také další aktivity tak, aby cvičení bylo hodně pestré - nejmenší děti neudrží dlouho pozornost, takže je nutné nabídnout i další cvičení např. s náčiním, na nářadí.

Foto: archiv

Autor: - red -




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov