Jak fungují robotické sekačky a pro koho se hodí? Poradí odborník na zahradní techniku

Chat je uzavřený27.05.2015 13:00

Aleš Chrobok.

Na trhu se začínají čím dál častěji objevovat robotické sekačky a stále více domácností si pořizuje tohoto pracovitého pomocníka, aby místo nich udržoval trávník v perfektním stavu. Hodí se však robotická sekačka pro každého a vyplatí se do ní investovat? Zeptejte se Aleše Chroboka, odborníka na zahradní techniku, jaké jsou jejich výhody, pro koho jsou vhodné, jaké typy zahrad zvládnou sekat, na jakém principu fungují, jestli je jejich údržba snadná, jaké jsou novinky v této oblasti, zkrátka ptejte se na vše, co vás o robotických sekačkách zajímá.

Aleš Chrobok je jednatelem ve společnosti ama Czech s.r.o., která se zaměřuje na import, prodej a distribuci kompletního sortimentu zahradní techniky. Společnost je zároveň výhradním distributorem přední značky robotických sekaček Robomow.

Chat

 • František Žížala

  Jak si takový robot poradí s živými překážkami? Nemůže pořezat mimino, když zdrhne z ohrádky? Nebo krysu či králíka?

 • Host chatu

  Dobrý den, Robotické sekačky by měly být vybaveny nárazovými snímači, které poznají náraz do pevné překážky. Od takové pak odjedou pryč. Měkké překážky jako záhony, keře nebo vodní plochy se označí obvodovým drátem, kterým se sekačce vymezuje prostor, kde se může pohybovat. Co se týče bezpečnosti tak existuje legislativa, která stanovuje bezpečnostní pravidla pro sekačky a ty musí projít poměrně složitým testovacím procesem, na jehož konci je vydání certifikátu. Kvalitní výrobci věnují mnoho času právě otázce bezpečnosti. Kvalitní stroje tak mají snímače nárazu, snímače pro nadzvednutí, snímače náklonu atd. Dále zde působí i tvar krytu a umístění nože. Tyto bezpečnostní prvky mají primární úkol zamezit jakékoli škodě na majetku a na zdraví. K této otázce bych rád zdůraznil, že se stále jedná o sekačky tedy stroje, které ke své práci potřebují ostré, rychle rotující nože. S tímto je potřeba k robotickým sekačkám přistupovat. Děti a zejména ty nejmenší, stejně jako zvířata bychom na zahradu v době sečení neměli pouštět.

 • Xaver

  Zdravím, umí na vašich sekačkách taky jezdit kočky? máte videa?

 • Host chatu

  Dobrý den, Bohužel takovou zábavu jako zástupce distributora nemohu doporučit i když pro robustnější modely robotických sekaček by to nebyl žádný problém. Jedná se o stroje s ostrými noži, které se točí ve vysokých otáčkách a bezpečnost je zde prioritou.

 • Petr H.

  Dobrý den, zvažuju koupi robotické sekačky, ale úplně nevim, jestli se mi to vyplatí. Kdybyste to měl porovnat s manuální sekačkou v čem vidíte tu hlavní výhodu, kromě teda toho že to nemusíte sekat osobně. Pro koho se robotické sekačky hodí? Děkuji Petr

 • Host chatu

  Dobrý den. Máte pravdu, jejich největším přínosem je právě to, že vám ušetří spoustu času a udrží vám trávník v perfektním stavu. Proto se hodí hlavně pro lidi, které buď sekání trávníku nebaví, nebo chtějí ušetřit čas na příjemnější věci. Nespornou výhodou je stálá údržba trávníku, který tak je posekán neustále, což je manuálně téměř nemožné dosáhnout. Výhodou je ale dále i to, že jsou robotické sekačky oproti těm manuálním méně hlučné. Navíc vám také hnojí trávník, neboli mulčují. Tím, že sekačky pravidelně a často trávník zastřihávají, tyto malé kousky trávy slouží jako hnojivo a vyživují trávník. Jejich dalším plusem je to, že se o ně téměř nemusíte starat – vyndávat sekačku, sekat, uklízet sekačku, vysypávat nádobu na trávu, pravidelně ji udržovat apod.

 • WAR

  Od jakého věku nejdříve bychom měli pracovat s robotickou sekačkou? Kdo by s touto sekačkou nikdy neměl pracovat?

 • Host chatu

  Dobrý den, neexistuje zákon ani žádná platná vyhláška či pravidlo, které by toto upravovalo. Robotická sekačka má oproti standardní sekačce tu výhodu, že s ní vlastně nikdo nepracuje, sekačka pracuje sama. Sekačku je potřeba nainstalovat a nastavit. Předpokládá se, že sekačku kupuje dospělá osoba a ta by měla zabezpečit bezpečné provozování stroje. Se strojem by určitě neměly pracovat děti. Většinou je to řešeno takzvanou dětskou pojistkou, která nedovolí spuštění stroje, pokud neznáte určitou kombinaci kláves. Je to podobné jako když na telefonu máte zapnutou funkci zámek klávesnice.

 • NSac

  Jaká je v současnosti v ČR záruka na robotické sekačky?

 • Host chatu

  Dobrý den, Dle zákona je na stroje jako takové záruka 2 roky stejně jako na jiné výrobky. Najdou se však i výjimky s prodlouženou zárukou na 3 roky.

 • Fenix

  Jsou lepší sekačky vyrobené podomácku, nebo ty v českých firmách anebo ty v zahraničních továrnách?

 • Host chatu

  Dobrý den, robotická sekačka je velmi složitý stroj, který si musí poradit s mnoha problémy. Na zahradě máte nejrůznější překážky, záhony, bazény, různé svahy a různě složité tvary zahrad. Dále jsou zde rozmary počasí, na trávník můžou spadnout větvičky ze stromů, jablka a další věci, které teoreticky mohou stroj poškodit. To vše a mnoho dalšího musí taková sekačka řešit a být na to připravena. Kvalitní sekačka má v sobě mnoho snímačů na přetížení motorů, na přehřátí součástek a další, které zajišťují její bezpečnost a hlídají, aby nepoškodila sebe, ani nic jiného. Nedovedu si představit jak doma vyrobit robotickou sekačku, která by toto vše řešila. Vývoj robotických sekaček má za sebou již dvacet let, které doma těžko nahradíte. Neznám ani žádného současného českého výrobce robotických sekaček. Jsou tu tedy zahraniční výrobci. Osobně bych doporučoval vybírat mezi těmi, kteří se věnují právě robotickým sekačkám již delší dobu. Vývoj robotických sekaček je skutečně složitý a spousta problémů se objeví třeba až po několika letech.

 • Lenka

  do jakého sklonu svahu vyjede Vaše robotická sekačka aniž by utrpěla kvalita střihu ? Sousedé v Rakousku ji mají a náš pes ji prohání kdykoliv tam jsme na víkend nebo dovolenou

 • Host chatu

  Dobrý den, naše robotické sekačky zvládají sklon terénu 20 stupňů, což je prakticky stejný sklon jako maximum pro motorové sekačky.

 • SK

  Která zvířata by měla být chráněna - proti zranění, zabití robotickou sekačkou?

 • Host chatu

  Dobrý den, i když kvalitní robotické sekačky jsou vybaveny mnoha bezpečnostními prvky, jak popisuji již v jedné z předchozích odpovědí, tak stejně je potřeba chránit všechny živé tvory.

 • Lovacoop

  Dobry den, da se tento typ sekacky pouzivat i na cisteni strechy?

 • Host chatu

  Dobrý den, k čištění střechy jsou určeny jiné výrobky. Robotická sekačka je určena k sečení trávníku na zahradě.

 • B.H.

  Dobrý den, protože jsem milovnice všemožných kytek, mám zahradu plnou záhonků a bojím se, že by mi je robotická sekačka zničila kdybych si ji pořídila, jak to prosím funguje? Jaký je princip na kterém fungují? Děkuji Vám mockrát Bětka H.

 • Host chatu

  Dobrý den. Nemusíte se bát, sekačka funguje tak, že se řídí podle neviditelného drátu, který je připevněn k zemi, nebo je zakopán, a vyznačuje sečící plochu. Můžete si tedy tímto drátem ohraničit své záhonky a sekačka se jim vyhne.

 • Zdenek N

  Chtěl bych se zeptat, zda zvládnou robotické modely to samé co mechanické, respektive kde končí jejich schopnosti?

 • Host chatu

  Dobrý den. Je potřeba zmínit, že robotické sekačky nejsou stavěny na dlouhodobě neudržované trávníky a extrémní terén. Jsou určeny pro běžnou údržbu trávníku, který pravidelně a po malých kouscích zastřihávají. Běžné nerovnosti na trávníku by pak neměly pro robotické sekačky představovat problém. Například naše modely Robomow snadno zvládnou hrbolatý terén s větvičkami a šiškami a poradí si se svahem až do sklonu 20 stupňů. Jako jediné na trhu jsou navíc schopny skvěle zarovnat i okraje trávníku a oproti konkurenčním sekačkám, navrženým pro podobně velké trávníky, jsou rychlejší a silnější. Zvládnou tak posekat i první vysokou trávu v sezoně.

 • Vita

  klolik m2 zvládnou tyto robotické sekačky, může se aplikovat tam kde je hodně ovocných stromů? jaký musí být terén

  Děkuji

 • Host chatu

  Dobrý den, existují modely robotických sekaček, které zvládnou posekat a udržovat až 2 hektary trávníku. Pokud se bavíme o námi distribuovaných strojích, pak je zde řada strojů, která zvládne od malých zahrad až po 3200 m2 trávníku. Robotické sekačky jsou určeny pro okrasné zahrady a tomu by měl odpovídat i sekaný trávník. Stromy nevadí v podstatě v jakémkoli množství. Je potřeba počítat s tím, že složitost pozemku a množství překážek má přímý vliv na to, kolik m2 stroj zvládne.

 • Tina

  Máte nějaké tipy na co si dát pozor při výběru robosekačky nebo jak ji všeobecně vybrat?

 • Host chatu

  Dobrý den. Určitě si zjistěte, jaké zkušenosti má daný výrobce. Jak dlouho je na trhu – podle toho lze zpravidla odhadnout i kvalitu výrobků. Také je vhodné zjistit si, jak je zajištěn případný servis přístroje – ideálně by měl obsahovat vše od jeho vyzvednutí, přes opravu, až po navrácení. Pro výběr konkrétního modelu je pak zásadní znát velikost plochy, kterou chcete sekat. Je třeba si uvědomit tvar zahrady, určit případné separátní zóny nebo překážky. Jestliže máte trávníků více, pak je potřeba hledat stroj, který zvládne přejíždět a sekat oddělené zóny. Finální rozměr plochy pro sečení si můžete lehce vypočítat například zde: http://robomow.com/cs-CZ/robomap/ . Před koupí se také informujte na sílu sečení daného stroje a způsob ovládání přístroje. Šířka sečení pak napoví, kolik času stroj bude potřebovat k posečení zahrady – širší sečení zvládne svou práci podstatně rychleji. Při rozhodování o koupi bude jistě hrát roli i cena stroje. Zde nutno říci, že na nákupu robotické sekačky se nevyplatí příliš šetřit. Je však vhodné porovnávat parametry cena/výkon.

 • Kate

  Jak vlastne roboticka sekacka funguje? Tak jako vysavac (takove ty placate, kulate), ktery doma nechate zapnuty, odejdete do prace a on povysava?

 • Host chatu

  Dobrý den, je to poněkud složitější, protože venku máme mnohem více vlivů než doma, ale zjednodušeně se to dá takto přirovnat. Robotická sekačka k práci nepotřebuje obsluhu a tak může pracovat, když Vy jste v práci. Robotická sekačka zpravidla udržuje mnohem větší plochy než vysavač a tak potřebuje i více času na svoji práci. Nejjednodušší stroje sekají prakticky neustále v režimu sekám/nabíjím se/sekám/nabíjím se/……. Kvalitní stroje si spočítají kolik času na Vaší zahradě potřebují strávit, aby bylo posekáno a dle toho pracují. Většinou však maximální plocha pro daný model znamená i u kvalitních výrobců nepřetržitou pracovní dobu. Nejlepší výrobci počítají i s časovou rezervou tak, aby i při největší ploše zbyl čas, kdy sekačka ponechá volný trávník pro zábavu rodiny. Můžete tak nastavit, kdy chcete, aby stroj nepracoval.

 • Mišák

  Pro koho se nejvíce hodí robotické sekačky?

 • Host chatu

  Dobrý den, Robotické sekačky jsou určeny především pro lidi, kteří nemají na sekání zahrady čas, nebo je to prostě nebaví a chtějí tento čas věnovat rodině, nebo koníčkům. Další kategorií zákazníků mohou být lidé s tělesným postižením, starší lidé nebo třeba alergici, kterým jejich situace práci se sekačkou na zahradě neumožňuje.

 • Marvel

  Dobrý den,
  chtěl jsem se zeptat jak dlouho trvá nabíjení robotické sekačky a jak dlouho vydrží nabitá?

 • Host chatu

  Dobrý den, toto je velmi rozdílné u různých strojů. Záleží na použitých bateriích, na systému nabíjení a při výdrži pak na spotřebě jednotlivých komponent. Doporučuji projít si specifikace jednotlivých výrobků.

 • Adam Krejčí

  Dobrý den, mám dotaz jak je náročné sekačku instalovat-používat, jsem trochu technický antitalent a ani bych těmto věcem moc nechtěl věnovat svůj čas.
  Díky

 • Host chatu

  Dobrý den. Instalace sice chvilku zabere, ale pak už se o robotickou sekačku nemusíte téměř starat. Je potřeba ohraničit oblast pro sekání neviditelným drátem, který můžete buď přikolíkovat k zemi, nebo ho zakopat. Pak zapojíte dokovací stanici do zásuvky a nastavíte sekačku podle manuálu. Jestli se na to sám necítíte, většina prodejců vám instalaci zdarma nebo za poplatek nabídne. Co se pak týče jednoduchosti ovládání, stačí sekačku při prvotní instalaci nastavit a pak už se o ni nestaráte. Pokud si pak přejete její fungování nějak upravit, zabere to jen chvilku. Například značka Robomow nabízí unikátní aplikaci, díky které lze sekačky snadno ovládat. S její pomocí můžete provést prvotní instalaci a nastavovat fungování přístroje, kdy se vám zlíbí. Upravíte tak třeba lehce dobu a způsob fungování sekačky, vyznačíte separátní zóny pro sečení anebo, pokud si přejete, můžete sekačku dokonce manuálně ovládat a řídit ji jako autíčko na dálkové ovládání.

 • Jiří

  Dobrý den,

  Zajímá mě výkon takových sekaček...tím myslím pro jak velké zahrady jsou vzhledem ke kapacitě baterií vhodné

 • Host chatu

  Dobrý den, podobná otázka tu již byla. Pokusím se odpovědět trochu jinak. Standardně se sekačky pro běžný provoz vyrábějí do velikosti trávníků maximálně cca 3 – 5 000 m2. Existují stroje na větší plochy, ale to jsou již cenově velice náročné stroje. Nejkvalitnější robotické sekačky využívají moderní baterie LiFePO4 podobně jako nejmodernější mobily. Tyto baterie umožňují rychlé nabití, netrpí na paměťový efekt a vydrží veliký počet cyklů. Jakou plochu stroj zvládne je pak dáno spotřebou stroje při práci, kapacitou baterie, rychlostí nabíjení, rychlostí pojezdu (ta však nemůže být příliš veliká, aby bylo kvalitně posečeno), šíří sečení, složitostí zahrady jako takové a množství překážek na zahradě. Všechny tyto prvky vstupují do velikosti plochy, kterou robotické sekačky zvládnou. Někteří výrobci mají tyto údaje nadsazené a stroj takovou maximální plochu zvládne pouze za ideálních podmínek – jedná se o naprosto nenáročnou zahradu čtvercového typu, bez překážek, bez svažitosti s možností pracovat 24 hodin denně. Údaj každého výrobce lze porovnat s ostatními. Porovnával bych především kapacitu baterie a šíři sečení. To jsou nejjednodušší a nejrelevantnější údaje.

 • jaryn

  Rozpozná robotická sekačka věci, které se povalují po trávníku? Např. dětské hračky či zahradnické nářadí..

 • Host chatu

  Dobrý den, pro práci robotické sekačky je potřeba trávník udržovat čistý. Pokud je to větší věc, tak ji sekačka pozná nárazovým snímačem. Menší věci jsou problém. Pokud má sekačka pevné, kvalitní nože, tak hračky rozseká. O tvrdé předměty si pak může poškodit nože, nebo motory sečení. Stroje s méně pevnými noži si pak nože poškodí i třeba o menší větvě co padají ze stromů.

 • Petr Konečný

  Ja si poradí robotická sekačka s myší nebo třeba s krtkem, pokud se jí dostanou "pod kudly"? Nebude to pro ni problém zpracovat takové zvířátko?

 • Host chatu

  Dobrý den, Robotická sekačka vydává určitý hluk a divoká zvířata se jí pravděpodobně velkým obloukem vyhnou. Nezaznamenali jsme žádný problém s hlodavci.

 • Vaclav

  Hodi se ten robot pro plochu 1400 m2? Jak casto bych ho musel pro jedno sekani na teto plose nabit?

 • Host chatu

  Dobrý den, 1400 m2 není žádný problém. Sekačka se bude nabíjet sama v základní stanici a bude vyjíždět sama. Vy nemusíte dělat nic. záleží na výrobku, který zvolíte jak často bude sekat, ale počítejte s tím, že to může být několik hodin práce rozdělených do 4 dní, nebo taky každý den neustálého provozu. Opravdu záleží na výrobku a nelze to říci všeobecně.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 09/2019 najdete >
Týden

Instinkt

Sedmička

Faktor S

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.