Jak je ergonomie psaní důležitá u dětí v předškolním věku? Odpovídala Mgr. Světlana Drábová

Chat je uzavřený10.05.2018 20:00

Světlana Drábová.

Máte doma školáka nebo předškoláka? Pak by vás mohlo zajímat, proč je tolik důležitý správný úchop psacích pomůcek a správný sed. Jak může nesprávné držení tužky ovlivnit školní úspěšnost prvňáčka? Jak můžete svému dítěti usnadnit a zpříjemnit kreslení a psaní? Jaké pomůcky jsou ideální pro rozvoj grafomotoriky? Jak se liší psaní leváka od praváka? Jak s dětmi trénovat před nástupem do školy? Ptejte se Mgr. Světlany Drábové. Host odpovídá ve středu 18. dubna v 19:30.

Mgr. Světlana Drábová vystudovala Pedagogickou fakultu Technické univerzity v Liberci a speciální pedagogiku na UJAK v Praze. Její doménou je předškolní pedagogika, především pak pedagogické poradenství a diagnostika. Od roku 1998 pracuje v soukromé speciálně pedagogické praxi pro děti s nejrůznějšími poruchami a oslabeními (specifické poruchy učení - dyslexie, dyskalkulie, dysortografie, dysgrafie - grafomotorické obtíže, ADHD apod.). Také pořádá letní reedukační tábory pro děti se specifickými potřebami vzdělávání.

Chat

 • Martin

  Dobrý den, paní magistro,

  náš kluk moc rád maluje a píše (nyní je mu šest a půl a půjde do školy). Bohužel se naučil špatné držení pera a má to zažité. Sice ho již umí držet správně, ale musí se mu to připomínat. Kdy se mu může zažít to nové držení? Někdy se začne vztekat a odhodí tužku, když mu to připomínáme.

 • Host chatu

  Je vhodné vyhledat odborníka který se zabývá grafomotorickými obtížemi u dětí. Nejspíše bude vhodné absolvovat Kurz nápravy grafomotorických obtíží Dr. Heyrovské díky němuž se nesprávný úchop odstraní.

 • Tereza Smutná

  Krásný den, paní magistro,

  jako levačku mě celý život čekaly nástrahy v podobě nepadnoucích per, učebnic, do kterých se z levé strany nedalo zapisovat, a stolků určených pouze pro praváky.
  Myslím, že bolesti zad pramení z těchto problémů. Má dcera je taky levačka, jak jí mohu nástup do školy, kde jsou pomůcky nepřátelské vůči levákům, alespoň trochu ulehčit?

  Děkuji za odpověď.

 • Host chatu

  Dnes jso úplně jiné možnosti. Navštivte papírnictví, kde jsou dnes běžně v nabídce ergonomické pastelky a tužky s výřezy pro leváky, pera pro leváky, nůžky pro leváky..., neměl by být větší problém zvolit vhodné pomůcky.

 • Lena

  Dobrý den,

  chtěla bych se zeptat, jestli existují tužky, které jsou vhodné přímo pro praváky a pro leváky? Pokud ano, může takto správně zvolená tužka dítěti anebo i dospělému pomoct se správným držením tužky?

 • Host chatu

  Rozhodně ano. Pokud má však jedinec zafixován nesprávný úchop, pouze erg onomické pomůcky tyto obtíže bez odborné pomoci neodstraní.

 • Martin

  ještě mám otázku, je smysluplné pořizovat dětem nějaké speciální pastelky nebo psací pera? Co je opravdu ergonomické a pro děti jednoduché k použití?

 • Host chatu

  Pastelky s výřezy jsou na trhu běžně k dostání - jsou pro praváky s červeným označením a pro leváky se žlutým (jak na obalu, tak na horním vrcholu pastelek. ale i tužek). Psací pera jsou někdy univerzální nebo také jiná pro leváky a praváky. Vhodné je, aby mělo pero protiskluzovou úpravu, aby dítěti neklouzalo, když se mu spotí ruka. Pero je vhodné při výběru v obchodě nechat dítěti vyzkoušet, aby se mu pohodlně drželo a také semu líbilo, bude s ním raději psát, pokud se mu bude líbit.

 • Helga

  Paní magistro, syn kreslí oběma rukama, používá je obě i při hraní. Ve školce mu dělali test a je údajně pravák. Jak mám vybírat vhodné pastelky, tužky a později ve škole pero? Děkuji.

 • Host chatu

  Nevím věk vašeho syna. Test laterality by však měl absolvovat poradenském zařízení (PPP, SPC) nebo u logopeda. Rozhodně ne v MŠ. Zatím mu kupte trojhtanné pastelky univerzální a vše včetně lžíce, příboru, skleničky, psacích potřeb mu předkládejte do středu, aby si sám zvolil ruku, která mu vyhovuje. Nevyhraněná lateralita je důvodem k odkladu školní docházky. Pouze specialista by v případě, že se ani v odkladovém roce dítě nevyhraní, měl rozhodnout.

 • Anna

  Podceňuje se v ČR podle Vás ergonomie v současnosti?

 • Host chatu

  Myslím, že úplně ne, ale názory se samozřejmě různí.

 • SK

  Je v ČR ergonomie nyní dostatečně kvalitní?

 • Host chatu

  Co se týče nabídky pomůcek rozhodně ano. Také odborná veřejnost je informována. Někdy ale nejsou všechny možnosti plně využívány. Hlavní odpovědnost za výchovu a vzdělávání dítěte však leží vždy na rodiči a on musí vyhledat podporu, pokud si není jist, že je vše vedeno správnou cestou.

 • SK

  Je důležitá ergonomie nejen u dětí předškolního věku?

 • Host chatu

  Co se týče osvojení správného úchopu, je nejdůležitějším obdobím 4-5 rok života dítěte, tj. předškolní věk. I v pozdějším věku je však vhodné děti usměrňovat a upozorňovat, pokud zkoušejí držet tužku nesprávně.

 • Dušan

  Dobrý deň, viete mi poradiť pero pre prváka? Predtým nikdy nepísal. Ďakujem

 • Host chatu

  Je vhodné vzít dítě do obchodu, aby si pero vyzkoušelo, protože je na trhu velký výběr per. Každému vyhovuje něco maličko jiné. Vhodný je ergonomický, protiskluzový povrch, ale i barva může být důležitou motivační složkou.

 • Darin

  Jak se má vlastně správně držet pero? A je rozdíl v držení při psaní a při kreslení? A co když se maluje třeba uhlem?

 • Host chatu

  Uhel se drží v dlani. příklady správných úchopů, ale i nesprávných naleznete na www.prodys.cz. Je tam též foto a popis správného a nesprávného sedu, který je nedílnou součástí správného psaní.

 • Lada Slávková

  Dobrý den, paní magistro,

  mám syna, který v září jde do první třídy, jak mu mohu pomoct, aby pro něho přechod ze školky do školy byl bezproblémový? Zároveň se chci zeptat, jestli můžete doporučit školní vybavení, které bychom měli pořídit? Děkuji a fajn den. Lada

 • Host chatu

  Určitě pastelky a tužky s výřezy. Pero pořiďte, až bude začínat s ním psát ve škole. Udělejte si oslavu - je to důležitý mezník v životě prvňáčka. Vybrat ho jděte rozhodně s ním, ať si sám vyzkouší, s kterým perem se mu nejlépe píše a vybere si to, které semu bude nejvíce líbit. Pak s ním bude i rád psát

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 09/2019 najdete >
Týden

Instinkt

Sedmička

Faktor S

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.