Jak je možné bojovat s inkontinencí? Jaké způsoby zná moderní medicína? Odpovídal MUDr. Jan Pokorný

Chat je uzavřený27.08.2015 10:30

MUDr. Jan Pokorný.

Potíže s inkontinencí trápí mnohé a tento problém dokáže život celkem znepříjemnit. Jsou ale různé cesty, které existenci s mimovolným únikem moči značně ulehčí. Co inkontinenci způsobuje? Jak je možné ji léčit? Trpí inkontinencí více ženy? Na tyto a další otázky se ptejte MUDr. Jana Pokorného ve čtvrtek 27. srpna od 10.30.

MUDr. Jan Pokorný je absolventem Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Studium ukončil  v roce 2003, a o šest let později získal specializovanou způsobilost k výkonu povolání lékaře v oboru urologie. Od roku 2011 je držitelem licence pro výkon funkce vedoucího lékaře a primáře, v témže roce pak získal i evropskou atestaci z urologie, která ho opravňuje užívat titul FEBU. V současnosti působí jako primář urologického oddělení Nemocnice v Karlových Varech.

Chat

 • Josef

  Jsem dvanáct let po operaci nádoru prostaty a celou tuto dobu mám problémy s inkontinencí. Slyšel jsem něco o operaci, která by tento problém mohla vyřešit, ale mám ve svém věku ( 72 ) obavy nechat se operovat. Co tedy zbývá pro alespoň zmírnění problému ?
  Děkuji za odpověď.

 • Host chatu

  Dobrý den, možností je několik, ale žádná není absolutně dokonalá. Cvičení a rehabilitaci jste jistě zkoušel, dále existují léky, které mohou inkontinenci zlepšit, ale obvykle ne úplně vyléčit a pak je možnost několik různých operací, ale ani ty nemusí mít stoprocentní efekt. Pokud by se pro Vás nehodila žádná z možností, pak inkontinenční pomůcky jistě znáte, existují i diskrétní, např. o firmy Depend.

 • Lovacoop

  Dobrý den, v poslední době mě noční pomočování postihuje zhruba jednou týdně. Začalo zhruba v době, kdy jsem ukončil zaměstnání, doporučujete nějaké konkrétní léčebné preparáty?

 • Host chatu

  Dobrý den, záležitost může být psychická, ale je nezbytně nutné absolvovat podrobné urologické vyšetření, aby se vyloučila jiná / vážná příčina. Poradně se s praktickým lékařem, kde máte k dispozici nejbližšího urologa.

 • Vlada

  Často se mi stává, že mne najednou přepadne velké nutkání k močení a někdy si tzv. "ucrknu" do trenýrek. Je to tak intenzivní, že tomu prostě nelze zbránit. Existuje nějaký přípravek, který toto nutkání potlačí? Můj urolog říká, že se tomu těžko dá zabránit. Podotýkám, že mám zvětšenou prostatu a užívám Tanyz.

 • Host chatu

  Dobrý den, existují léky které lze brát současně s Tanyzem a mohou tento stav zlepšit, ale nehodí se úplně pro každého, musí o tom rozhodnout urolog. Ty léky se jmenují anticholinergika. Ale ve Vašem případě může být problémem zvětšená prostata a jedna z možností, jak stav zlepšit je operace prostaty.

 • SK

  Je inkontinence důsledkem psychiatrických chorob?

 • Host chatu

  Dobrý den, může být i důsledkem psychiatrických chorob, ale častěji jako nežádoucí účinek psychiatrických léků. Doporuč lze vyšetření urologem a poradit se psychiatrem, pokud by Vám nějaké léky psal.

 • SK

  Existují případy, že inkontinenci nelze odstranit?

 • Host chatu

  Bohužel existují, ale téměř vždy se daří stav alespoň částečně zlepšit. Pokud není jiné řešení, pak je vhodné používat inkontinenční pomůcky, které jsou dnes volně k dostání a nabízí se celá škála, např. pomůcky Depend. Některé lze po konzultaci s odborníkem i napsat na poukaz.

 • WAR

  Je inkontinence dědičná?

 • Host chatu

  Dobrý den, přímo dědičná nikoli, ale vlohy pro inkontinenci mohou být v rodině. Pokud rodiče a prarodiče na inkontinenci trpěli, budete mít vyšší riziko než jiný člověk. Ale dnešní medicína dokáže často stav vyřešit nebo alespoň zlepšit, proto není třeba mít zásadní obavy.

 • SofM

  Jaká je nejlepší prevence před inkontinencí?

 • Host chatu

  Dobrý den. Zdraví životní styl, aktivní pohyb, cvičení, nemít nadváhu, absolvovat pravidelné preventivní prohlídky u lékařů a podchytit případné problémy v počátku. Zejména u žen v menopauze je často příčinou výrazné přibrání na váze.

 • pigi

  co říkáte na SANS, jaké s touto metodou máte zkušenosti ?

 • Host chatu

  Dobrý den, s metodou mám osobní zkušenosti. Může být prospěšná jako doplňková metoda a existují studie, které prokazují znatelné zlepšení inkontinence po léčbě SANS dlouhodobě. Ale osobně ji považuji pouze jako metodu doplňující.

 • jan knesl

  dobrý den, jsem po RAPE a mám problémy s kontinencí, někdy stačí se postavit a ukápnu, zatím nosím vložky, dá se s tím něco dělat?

 • Host chatu

  Dobrý den, obvykle dá. Ale neexistuje absolutně dokonalá metoda. Inkontinence po radikálním odstranění prostaty může být i trvalá a je to bohužel "daň za život". Ale existuje rehabilitace, některé léky, které stav zlepší, případně operační metody, kdy se zavádí páska nebo v krajním případě umělý svěrač. Problém je, že některé operační metody v ČR nehradí zdravotní pojišťovny. Doporučuji aktuální stav probrat s pracovištěm, kde jste byl operován a jistě Vám něco, co by mohlo pomoci, doporučí.

 • Karel Michal

  Je mě 66 let a před dvěmě lety jsem absolvoval operaci rakoviny prostaty. Po operaci jsem absolvoval ozařování v Motole.I když výsledkek PSA je dobrý(z 30PSA na 0,01PSA) mám stále potíže s inkontinenci. Dochází někdy k samovolnému malému úniku moči a v případě větší zátěže v některých případech k většímu úniku. Proto musím v případě pobytu na veřejnosti používat plenu což není zrovna příjemné. Mám nějakou šanci na změnu a pokud ano tak co mám dělat.
  Děkuji za odpověď a přeji hezký den

 • Host chatu

  Dobrý den, šance je, ale není zaručená. Existují léky, které stav mohou zlepšit, případně operační metody, kdy se zavádí páska nebo v krajním případě umělý svěrač. Problém je, že některé operační metody v ČR nehradí zdravotní pojišťovny a také některé nelze použít, pokud bylo provedeno ozáření. Doporučuji aktuální stav probrat s pracovištěm, kde jste byl operován a jistě Vám něco, co by mohlo alespoň částečně pomoci, doporučí. Také je ještě šance, že se stav upraví v průběhu času, mám pacienty, u kterých došlo ke zlepšení za tři roky a více.

 • Petra

  Dobrý den. Jsem po rozsáhle operaci endometriozy, kdy mi mimo jiné bylo zkraceno střevo, kus pochvy a odnat kus mocoveho měchýře. Od operace necítím plnost mocoveho měchýře, vyprazdňovat se mohu jen pomoci svalu a tlaceni. Chodim tzv. Na hodinky. Pokud se zapomenu, uniká mi moc. To samé se mi děje pri nějaké aktivitě nebo pokud si kychnu. K tomu mám problémy s bakteriemi a beru stále antibiotika. Je mi 35 a jsem jiz rok po operaci. Je nějaké řešení pro me? Zatím mi nabízí jen cevkovani. Bojím se, ze tím moje potíže s bakteriemi se spis zhorší. Děkuji

 • Host chatu

  Dobrý den, bohužel u Vás došlo po operaci k neurologické poruše močového měchýře, což je riziko každé větší operace v malé pánvi. Pokud nemíváte vůbec pocit na nucení, stav je velmi rizikový a skutečně jediná doporučovaná možnost je pravidelně se sama cévkovat např. 4-6 krát denně. Pokud by to nešlo, pak je jediná možnost provést nějaký vývod z močových cest. Nevím, jak dlouho jste po operaci, pokud je to několik let, pak se stav asi neupraví, pokud by to bylo nedávno, je šance, že se bude upravovat.

 • Martina

  Dobrý den, trpím únikem moči a vím, že bych měla používat inkontinenční potřeby, ale tyto produkty mi přijdou příliš nápadné. Když je mám na sobě, tak stále myslím, na to, že si toho každý musí hned všimnout. Chtěla bych se zeptat, zda jsou k dostání i nějaké opravdu diskrétní pomůcky?

 • Host chatu

  Dobrý den, existují intimky nebo pleny, které vypadají jako běžné spodní prádlo, případně lze sehnat i v tělové barvě. Kvalitní pomůcky vyrábí např. firma Depend, lze se instruovat na jejich stránkách. Ale pokud jste nebyla u lékaře specialisty, bylo by vhodné absolvovat alespoň základní vyšetření, aby se vyloučil nějaký vážný problém.

 • Tomáš Kotrba

  Dobrý den, poslední dobou mám problémy s únikem moči. Vím, že se prodává spoustu potřeb pro ženy, ale je i něco speciálně určené mužům?

 • Host chatu

  Dobrý den, existuje. Záleží na množství moči, ať jsou to vložky, pleny nebo celé plenkové kalhoty. Portofólio pro muže má celá řada firem, např. Depend. Lze některé uplatnit přes lékaře i na předpis. Ale u muže s inkontinencí je urologické vyšetření nezbytné k odhalení eventuální příčiny obtíží.

 • Jarmila

  Dobrý den, mám malá vnoučata, která si se mnou chtějí hrát, ale já je musím často odmítat, protože mám při pohybu jako je běhání problém s únikem moči. Můžete mi poradit, jestli existuje něco, co mi s mým problémem pomůže a já se budu moci bezstarostně vnoučatům věnovat? Děkuji

 • Host chatu

  Dobrý den, my jako urologové doporučujeme následující postup - vyhledat specialistu, který Vás vyšetří. Často lze najít příčinu problému a stav řešit. Často se jedná o stresovou inkontinenci, kterou lze vyřešit zavedením pásky, která zpevní pánevní dno a problém vymizí. Pokud se Vám nechce k lékaři nebo lékař Vám nedokáže pomoci, lze volit inkontinenční vložky, pleny nebo kalhotky. Např. od firmy Depend nebo jiných. Osobně ale doporučuji primárně konzultovat lékaře, než řešit samovolně.

 • Kamila

  Dobrý den,

  mám 5 letého syna, který se často v noci pomočuje. Slyšela jsem, že by to mohl být příznak inkontinence. Mohla by to být pravda? Poradíte mi co s tím dělat?
  Díky,
  Kamila

 • Host chatu

  Dobrý den, do 7 let věku považujeme noční pomočování za normální, i když Vám to tak nepřijde. Skutečně u řady dětí vymizí noční pomočování až kolem tohoto věku nebo později. Pokud se stav neupraví, pak se doporučuje návštěva dětského urologa. Takže opravdu berte tento problém tak, jak je, pokud nemá jiné problémy, např. bolesti při močení přes den, krev v moči atd. Každé dítě také začíná mluvit a chodit v jiném věku a totéž platí pro noční pomočování.

 • Stela

  Dobrý den,
  mívám opakované záněty močových cest. Samo o sobě je tento handicap dost nepříjemný. Bojím se, že by mohl ale vyústit v inkontinenci, se kterou už bohužel nebude možné nic dělat. Jaká je pravděpodobnost, že z častých zánětů dojde k nechtěnému úniku moči? děkuji

 • Host chatu

  Dobrý den, teoreticky neléčené opakované záněty mohou vést k větším problémům včetně inkontinence. Ale hlavně bystě měla usilovat o řešení problémů s zánětem. Může se Vám vracet teoreticky ten samý nebo infekce opakovaně vznikat. Doporučuje se, pokud frekvence močových zánětů přesáhne více než 3 epizody za poslední rok, pak navštívit specialistu urologa, téměř vždy lze stav alespoň zlepšit, někdy i příčinu úplně odstranit.

 • Klára

  Dobrý deň,
  je v poriadku, ak chodím na wc viac ako sedemkrát denne? Môžeš to byť signálom inkontinencie?

 • Host chatu

  Dobrý den, inkontinence je "nedobrovolné" pomočení, které nelze vůlí ovlivnit. Sedmkrát denně není dle mého názoru mimo normu. Problém bych spíše viděl, pokud byste měla silné urgence a pocit, "že moč neudržíte", pak by bylo vhodné vyhledat urologa, aby Vás vyšetřil a případně zaléčil.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 48/2019 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.