Jak jíst vyváženě? Ptejte se Petra Havlíčka

Chat je uzavřený24.03.2015 15:00

Petr Havlíček.

Jak se správně stravovat během dne? Jak nedržet diety, které vedou jen k jo-jo efektu? A jak si sestavit vyvážený jídelníček? Ptejte se výživového specialisty a odborného garanta iniciativy Vím, co jím a piju Petra Havlíčka. Odpovídat bude 24. března v 15 hodin.

Ing. Petr Havlíček vystudoval Vysokou školu zemědělskou v Brně. Problematikou stravování se zabývá již přes dvacet let. Zprvu působil jako konzultant významných českých vrcholových sportovců (například Kateřina Neumannová, Tomáš Dvořák, Roman Šebrle). V současné době je aktivní v rámci projektu Centrum Petra Havlíčka, kde pomáhá lidem řešit problémy způsobené životním stylem, například s obezitou. Se společností REJ se podílí na vývoji řady vyvážených potravin značky Víte, co jíte. Také je odborným garantem iniciativy Vím, co jím a piju. Do povědomí české veřejnosti se dostal díky vystupování a odborné spolupráci v pořadu Jste to, co jíte.

Chat

 • Jan Bell

  Kdsi řekl římský filozof Lucretius moudrou větu: „Stejné jídlo je pro jednoho člověka lékem, pro druhého jedem". Jak můžete někomu radit, co má jíst, když ho neznáte a vůbec nic o něm nevíte? A proč neřeknete, že není vůbec důležité, co jíme, ale jak moc nebo spíš málo se pohybujeme? Člověk, který bude dělat 8 hodin tvrdou fyzickou práci může jíst cokoli.

 • Host chatu

  Dobrý den, pokud byste opravdu sledoval práci moji i mých kolegů, věděl byste, že tím, co řekl Lucretius, se řídíme i při naší práci a já osobně veřejně tuto tezi zastávám. A také to, že jedním z hlavních problémů je absence pohybu. Ale také i vysoká psychosociální zátěž a změna hodnotového systému západní společnosti, orientované na majetek a nikoli na zážitky. A k tomu všemu i nedostatek odpočinku. A takto se i snažíme na našem pracovišti fungovat - na základě znalosti daného klienta.... Na druhou stranu, je neoddiskutovatelné, že některé živiny, pokud jsou v nadbytku, škodí nám všem, ať jsme, kdo jsme. I když máme 8 hod fyzické práce denně.

 • Radek

  Dobrý den. Čím nahradit sóju,když mně po ní bolí břicho? Je teď přítomna skoro všude a mám problém najít potravinu bez ní...

 • Host chatu

  Dobrý den, sója není všude, je třeba opravdu důkladně číst etikety. Pokud Vám sója prokazatelně dělá problém, tak ji bez náhrady ze svého jídelníčku vyřaďte.

 • SK

  Měl by strávník jíst i mimo snídaně, oběda a večeře i přesnídávku a svačinu?

 • Host chatu

  Dobrý den, pokud máte sedavé zaměstnání a pracujete spíše duševně, anebo jste dítě, pak jsou svačiny důležité. Pokud pracujete spíše manuálně, postačí vám tři porce vydatnějšího jídla.

 • THN

  Je dobré si dát vždy k obědu/večeři - polévku, předkrm i dezert?

 • Host chatu

  Dobrý den, pokud se jedná o sváteční oběd, pak proč ne. Za běžného provozu nejsou tři chody na oběd příliš vhodné. Vydatné jídlo potřebuje čas a klid na svoje zpracování a to drtivá většina z nás za běžného provozu nemá.

 • igr

  Je dobré být přímo vegetarián?

 • Host chatu

  Dobrý den, vegeteriánskou stravu, která ale obsahuje i produkty z vajec a mléka a ryby považuji za velmi zdravou. Se stravou, založenou na čistě rostlinné bázi (veganství) nepovažuji za šťastnou.

 • klara

  Dobry den, co si myslite o raw food?

 • Host chatu

  Dobrý den, nic pozitivního, pokud člověk konzumuje pouze raw stravu. Pokud ji ale zařadí jakou součást běžného a vyváženého stravování, pak jsem zcela pro.

 • Lovacoop

  Dobrá propagadistická fotka,ale všechno co na ní je by si bez chemie ani neprdlo. Já sám chemii v potravinách neřeším, ale měly by tam být nestříkané červené a žluté milaberky,lesní jahody, ostružiny,maliny,borůvky,červené a bílé moruše,plané trnky a jiné chemicky neošetřované plodiny. To vejdete do vinohradu škaredě sa podíváte a druhý den, aby jste tam jel s postřikem.Pijte jen chilské,jihoafrické,australské a jiné z přímořských oblastí nestříkané vína. Na moravské desetkrát sříkané sa vykašlite.

 • Host chatu

  Dobrý den, nezbývá mi, než souhlasit. Víte, kolik lidí se škaredě podívá třeba na banán, než k nám doputuje? :-) :-) :-)

 • Jana

  Dobrý den, chtěla bych zhubnout, ale pokaždé, když vyloučím sladké a pečivo, omezím příjem, rozbolí mě hlava. Jak tomu předcházet a proč se tak děje, je to přechodné, než si tělo zvykne? Děkuji za odpověd´

 • Host chatu

  Dobrý den, pokud vyloučíte hlavní zdroj energie - tedy sacharidy, je jen logické, že nepříjemné stavy, jako je únava, podráždění a bolesti hlavy na sebe nenechají dlouho čekat. Pokud chcete vyřadit jejich nevhodné zdroje, jako bílé pečivo a sladkosti, musíte je ale pak nahradit jiným zdrojem KOMPLEXNÍCH sacharidů. Například pečivem celozrnným, těstovinami ze semoliny, celozrnnou rýží,...

 • Hrozn

  Dobrý den, jaký je Váš názor na paleo výživu?

 • Host chatu

  Dobrý den, pokud celý svůj život přeonačíte do stejného životního stylu, jaký měl člověk v době paleolitu, pak můžete paleo stravu zvolit. A to se netýká jen tohoto způsobu stravování. Žijeme na určitém území, v určitém klimatu a při určitém životním stylu. A tomu musí odpovídat i naše stravování - samozřejmě individuálně. Jinými slovy - jinou stravu bude mít muž horník a jinou žena sekretářka.

 • Petr Min

  Jeden muz, beha video, nejedl snad 17 let. Neslo by tak nejak taktne trenovat treba duchodce ?

 • Host chatu

  I Vy vtipálku, zkuste tento dotaz poslat ministru práce a sociálních věcí. Anebo vstupte spíše do diskuze s našimi rodiči a prarodiči....

 • Jenda

  Dobrý den, jaké je pro tělo optimální jídlo před a po např. 10 km běhu. Děkuji za odpověď.

 • Host chatu

  Dobrý den, 10 km zvládnete tak za hodinu, hodinu patnáct, podle toho, jak zdatný jste běžec :-) Tudíž není třeba žádná speciální strava. Hodinu před během si dejte lehkou svačinu na bázi komplexních sacharidů, s menším podílem tuků a bílkovin - například musli s ovocem.

 • jenicek

  Jakou mají Vaše výživová doporučení úspešnost při prevenci nemocí a obezity.? Nejen krátkodobě, ale i dlouhodobě.

 • Host chatu

  Dobrý den, pokud by šlo pouze o výživová doporučení, pak by se asi míjela účinkem. Problém vzniku nadváhy a obezity je problémem komplexním a netýká se jen stravování, ale také pohybu, odpočinku a psychiky (životních priorit, práce se stresem,...). Proto naše doporučení zahrnují všechny oblasti, nikoli jen oblast stravování. Pouhá změna stravy právě přinese jen onen krátkodobý efekt, pokud ostatní oblasti pokulhávají.

 • Matěj

  Dobrý den pane Havlíčku,

  co Vy vlastně jíte, jak moc a co máte rád?

  Děkuji

 • Host chatu

  Diobrý den, mám rád pestrost, ale vrámci svých mlsných preferencí :-) A myslím, že zvládnu sníst dost :-) :-) :-) Primární je pro mě ovšem kvalita jídla - ať už z hlediska živinového profilu, tak i použitých surovin a technologií :-)

 • anna

  Celoživotní neúspěšné hubnutí a jojo efekt.Diety jsem držela od střední školy .Každé těhotenství jsem přbrala 30kg.Pak jem to již nedokázal zhubnout na původní váhu.Dnes je mi 49 let a hubnutí mi nejde . S dietní poradkyni jsem zhubla 5 kg za půl roku.I ona se divila jak špatně a pomalu reaguje moje tělo a hubnutí jde moc pomalu.Můj zdravotí stav je celkem dobrý , jenom zvýšený cholesterol. Děkuji .

 • Host chatu

  Dobrý den, problémem jsou zmíněné diety. Ale nevíme, kde všude jsou další příčiny. Zkuste se podívat na předchozí odpovědi (jídlo-pohyb-odpočinek-psychika-zdraví)

 • Jana Kraloupová

  Dobrý den, zajímá mě zdravé stravování, ale příliš nerozumím informacím na obalech. Je nějaká značka, podle které bych snadno poznala, že jsou potraviny s touto značkou zdravější?

 • Host chatu

  Dobrý den, naprosto Vás chápu, neboť žijeme v době nadbytku informací, které jsou mnohdy protichůdné... Navíc různých značek a log na obalech najdete celou řadu. Já sám jsem odborným garantem značky Vím co jím a piju a to proto, že tuto značení považuji za smysluplné, které dává zákazníkovi primární informaci o tom, zda po daném výrobku vůbec sáhnout a zajímat se o něj dál, anebo jej přejít. Důvod je jednoduchý - pokud má potravina dostat toto logo, musí splňovat kritéria nízkého obsahu prokazatelně zdravotně závadných živin, pokud je jejich množství v naší stravě nadbytečné - a to přidaného cukru, soli, nasycených mastných kyselin a trans nenasycených mastných kyselin.

 • Jirmes

  dobrý den, mohl byste ki prosím dororučit domácí přístroj na výrobu zeleninových a ovocných štáv. Jsou vůbec takové stroje vhodné? Dočetla jsem se ze se přehřívají a nicí vitamíny. Ráda bych si delala domácí stávy s přidáním bylin a bobulových ci měkkých plodů - rybíz, angrešt, jahody, banán apod. Ale také zeleninové stávy z řepy mrkve apod. Děkuji za tip.

 • Host chatu

  Dobrý den, doporučuji se orientovat spíše na kvalitní lisy. Ne na odstředivky, které produkují příliš vysoké množství "odpadu", ve kterém zůstává řada zdraví prospěšných látek.

 • Anna K

  Dobrý den pane Havlíčku, jsem těhulka ve 4.měs. Chodíme do fitka pravidelne cca 5x týdne. .střídám studiové h.a pak chvíli chůze na pase a sauna. Je to už třetí mimi. Prvni..necvicila,druhé ano vč. sauny,ale studio ne.. po porodila jsem začala hned mes. po porodu..a zjistila jsem,ze mam distorze bříška. .asi ještě od prvního teotenstvi..dostalo se to dohromady až za 9 měsíců. Stále kojim a aprad nejsem na původní váze před prvním. Ale cítím se vyborne. Teprve nedávno jsem se dočetla, že těhotný spaluje energii jinak..byla jsem zvykla chodit 6.5km v h..Při tepovou cca 130-135..a tehotnej přitom prý ne spalují tuky ale jen cukry? Strava není stoprocentní. .a pohyb přes den skoro nula..cvičím až deti spí. Je pravda,ze se v těhotenství hubnout nedá? Protože od te doby co jsem těhu. .jsem tuk nezhubla nikde,jen přes prsa..cca 2vel (pocitove). Ted to jde zase nahoru..tak mi to tak nevadí. .ale mrzí mě ta snaha. Jinak ted mam cca 69kg,34let,a cítím se vš formě. .občas si i zaběhat. .ale jen na páse. .max 2km.A je pravda,ze bych už neměla posilovat břišní svaly?Na břišní buchty teda nechodím:) Děkuju za tip jak pokračovat do porodu..PS: Cvičení pro těhu. .už nemám možnost. .Fitko mam ale extra výhodně. .a jsem tam moc spokojena,je na Harfe...Ještě musím poznamenat..na ZŠ jsem ne uběhla ani 1.5km..Ještě jednou děkuju za rady

 • Host chatu

  ...

 • Klára

  Dobrý den, všude se píše o nebezpečných "éčkách"? Jsou ale opravdu tak špatné? Jaké rizikové živiny obsahují potraviny podle Vašeho názoru?

 • Host chatu

  Dobrý den, mrkněte na odpověď níže, ve které se právě této problematice věnuji. Dle WHO jsou čtyři živiny, jejichž NADBYTEČNÝ příjem má prokazatelně negativní vliv na naše zdraví. Těmito živinami jsou: cukr, sůl, nasycené mastné kyseliny a trans nenasycené mastné kyseliny. A pokud jde o éčka - čas ukáže :-) Pokud si nejste jistá a nechcete svoji stravu zatečovat nadbytečným příjmem techto látek, zkuste valnou většinu svého stravování volit ze základních potravin, které si sama zpracujete dle svého :-)

 • Koldinský D.

  Dobrý den,
  patřím k lidem, kteří pracují i v noci, jak se stravovat během dne je nepřeberně informací ale jak se stravovat pokud musí být vzhůru i během noci moc není, co bys, jste doporučil , ještě doplním, že se nejedná o fyzicky náročnou práci. Děkuji.

  S pozdravem,
  Koldinský D.

 • Host chatu

  Dobrý den, pokud pracujete v noci, potřebujete, pochopitelně, svému organismu dodávat určité množství energie, i když nepracujete manuálně, ale duševně. I Váš mozek potřebuje mít pořád energii, aby mohl správně řídit chod Vašeho organismu a udržel Vás neustále pozorného a koncentrovaného (pozor - duševně namáhavá práce mnohdy "seřere" více energie, než lehká manuální). Nicméně guláš s knedlíkem či řízek nebude tím pravým, co by Vám o půlnoci udělalo dobře. Volte jídla menší, dobře stravitelná a raději i s vyšším podílem vody - ovoce, zakysané mmléčné výrobky, k tomu nějaký lehčí sandwich či celozrnné sušenky se sníženým podílem přidaného cukru.

 • Harabeska

  Dobré odpoledne, chtěla bych se zeptat, zda je doopravdy pravda, že se může jíst zeleniny neomezeně? Sníst například kilo paprik denně je v pořádku?:)

 • Host chatu

  Dobrý den, no kilo paprik - chudáci Vaše střeva :-) :-) :-) Pravdou je ale to, že zelenina obsahuje velmi málo energetických živin, tudíž ji můžeme konzumovat beze stravu větší množství. Paušální doporučení je cca 700-800 gramů denně. Ale paušální. Někdo potřebuje více, někdo zvládne méně - každý jsme jiný :-)

 • Katerina

  Dobry den Petre,

  Mohl byste prosim objasnit, ktere ovoce a zelenina nemusi byt organicke?
  A jak podporit funkci slinivky brisni?

  dekuji

 • Host chatu

  Dobrý den, co máte na mysli pod pojmem organické? :-) Ovoce a zelenina principiálně není syntetické, proto je organické :-) Nicméně, dnes se pod pojem organické zařazuje přirozené - tedy produkované v souladu s přirozenými principy (BIO), bez použití "chemie".

 • Marcela

  Dobrý den,chtěla jsem se zeptat,jsem po škaredé zlomenině,tříštívá zlomenina lokte a mám na dost dlouho ruku nehybnou a omezená jsem v pohybu,stačí u dodržování jídelníčku dodržovat pohyb jen jízdou na rotopedu,to je jedinné co zvládnu a jestli mám mít jídelníček kj menší,mám baz.met.6450kj.abychom mohla dát nějaké kilo dolů.Moc děkuji

 • Host chatu

  Dobrý den, neblázněte :-) Tělo potřebuje energii a stavební látky i pro regeneraci po úraze. Takže by bylo velkou chybou striktně omezovat jídelníček. Jen upravbte svůj příjem vzhldem ke svému současnému teoretickému energetickému výdeji. Nicméně, v této situaci dopúoručuji neexperimentovat a navštívit fundovaného odborníka, který neřeší jen hubnutí :-)

 • Lucie

  Krásný den,prosím chtěla bych se zeptat zda můžu odšťavňovat ovoce a zeleninu dohromady.Nebo jen zeleninu a jen ovoce.Děkuji za odpověď

 • Host chatu

  Dobrý den, můžete :-) Taková jablka a řepa, mňam :-)

 • Princ Varan

  Dobry den,jak se spravne stravovat po treninku?hodne beham,cca 10km 3-4 tydne,do toho dalsi sportovni aktivity,ale vaha jaksi neubyva (180cm-85kg).Nechci pocitat kalorie,citim se dobre,ale v behu me to samozrejme limituje.Vecerim nejcasteji testoviny,rajcata,mozzarelu,tunaka apod a to 2-3hod pred spankem,tedy zadne zhuverilosti.alkohol vyjimecne,obcas bohata snidane,ale hlavne jim pravidelne vcetne svacin :) rekl bych ze denni prijem urcite neprekracuje vydej,mel bych tedy hubnout? prosim o radu.dekuji

 • Host chatu

  Dobrý den, asi Vás zklamu. Na základě takto velmi stručné informace a bez Vaší znalosti a znalosti dalších skutečností nemohu fundovaně odpovědět....
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 09/2019 najdete >
Týden

Instinkt

Sedmička

Faktor S

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.