Jak jsou na tom děti ve školce s hygienou? Odpovídala Kristýna Konečná

Chat je uzavřený31.08.2017 14:00

Kristýna Konečná.

Přesný věk, kdy děti začít učit správným hygienickým návykům, není stanovený, protože záleží na individualitě dítěte. Při nástupu do školky se ale předpokládá, že základní návyky už má dítě osvojené. Nový režim ve školce však pro děti představuje velký krok a může dojít ke zhoršení návyků, přestože je dítě dostatečně ovládá. Důvodem často bývá nedostatek soukromí či nevhodný stav toalet ve školkách. Zajímá vás, jak to ve školce chodí a jak se děti staví k tomu, že chodí na toaletu ve skupinkách? Dodržují děti sami od sebe hygienické návyky? Je podle učitelek ve školce kvalita toalet dostačující? Ptejte se ve čtvrtek 31. srpna od 14 hodin Kristýny Konečné, učitelky v mateřské školce.

Kristýna Konečná je učitelka mateřské školy, absolventka oboru speciální pedagogiky. K výuce přistupuje formou rad a her, díky kterým tak vede děti k tomu, aby si ke všemu našli svoji cestu. Ve výuce uznává metody komunitních kruhů, pozitivního přístupu a pochval, opakování k tvorbě návyků.

Chat

 • Renata

  Dobrý den! Máte zkušenost, že si děti sami od sebe po návštěvě toalety myjí ruce? Pokud ne, hlídáte to? Dcera s tim má doma problém, tak by mě zajímalo, jak to pani učitelky hlídají. Děkuji.

 • Host chatu

  Dobrý den, s tím, že si děti po návštěvě toalety myjí ruce, mám vcelku dobrou zkušenost. Většina dětí nemá s tímto návykem problém. Je to jeden z návyků, který si často připomínáme a my učitelky se jeho dodržování snažíme hlídat .I samotné děti se mezi sebou hlídají a upozorní, když někdo lajdačí.

 • GF

  Existují zdravotnické kroužky zájmové na ZŠ v současnosti v ČR? A jak jsou navštěvované?

 • Host chatu

  Na některých školách zdravotnické zájmové kroužky existují. Jejich činnost je hlavně zaměřená na poskytování 1.pomoci a chování v nebezpečných situacích.. Domnívám se, že dodržováním správných hygienických návyků se zabývají pouze okrajově. Na ZŠ se má za to, že děti už znají správné hygienické návyky a jsou zvyklí je používat. O tom, jak jsou navštěvované, Vám nemohu odpovědět, protože učím v MŠ.

 • SOD

  Jaká je obecně hygiena v českých mateřských školách?

 • Host chatu

  Dle mého názoru je na hygienu kladen velký důraz a ve srovnání s jinými zeměmi je na velmi dobré úrovni. Samozřejmě velký vliv má lidský faktor - tj. přístup vedení konkrétni školky a jejich zaměstnanců k dodržování hygienických pravidel a samozřejmě dostatek finančních prostředků potřebných k materiálnímu zabezpečení. Ze strany kontrolních orgánů jsou stanovena velmi přísná pravidla a jejich plnění bývá často předmětem kontroly. To samo o sobě přispívá k tomu, že se hygiena v našich školkách dodržuje.

 • Mortar

  Kolik procent českých dětí ve školkách - když jsou poprvé ve školce - nemá dobré hygienické návyky z domova?

 • Host chatu

  Nedokážu přesně určit, já sama mám zkušenost, že většina dětí má správné hygienické návyky naučené z domova. Na nás ve školkách potom je u těchto dětí tyto návyky prohlubovat a samozřejmě správně nasměrovat i tu část dětí, které ještě všechno nevědí.

 • SK

  Co je nejdůležitější ohledně hygieny v českých školkách?

 • Host chatu

  Důležité je neustále opakovat, opakovat a připomínat. Velmi důležité je podle mě také to, aby měly děti ve školkách dobré i materiální zabezpečení - tj. pěkné prostředí nejen na hraní a činnosti, ale i funkční a vkusně zařízené toalety a umývárny a zajištěn dostatek hygienických potřeb, ať už je to mýdlo, toaletní papír nebo čistý ručník. Samozřejmě čistota prostředí hraje také velkou roli.

 • DENMARK

  Byly v ČR hygieničtější děti co chodili do MŠ nebo ty co do MŠ nechodili?

 • Host chatu

  Dle mých zkušeností se to nedá rozdělit, hodně záleží na tom, v jakém rodinném prostředí dítě vyrůstá, jakým návykům se učí odmalička a zda jsou tyto návyky po dětech vyžadovány nejen ve školce, ale i doma. Samotná školka nic nezmůže, pokud nebude mít podporu v rodině.V dnešní době děti tráví ve školce velkou část dne, a to má samozřejmě velký vliv na utváření a prohlubování všech návyků u dítěte.

 • Blanka

  Setkáváte se často s tím, že děti nemají zaběhlé hygienické návyky už z domova? A jaké jsou nejhorší návyky, se kterými jste se setkala?

 • Host chatu

  Většina dětí zná hygienické návyky z domova a ve školce mají možnost si je prohloubit. Samozřejmě se ve školce setkáváme i s dětmi, které mají špatné návyky - nepoužívají kapesník, nerady si myjí ruce před jídlem a po použití toalety. Setkala jsem se s případem, kdy dítě po použití toalety nebylo naučené splachovat, prý, aby neměly doma velkou spotřebu vody - v takovém případě bychom měly učit správným návykům rodiče.

 • Anet

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli je podle Vás úroveň toalet v mateřských školách dostačující? Setkala jste se s něčím, co Vás opravdu nemile překvapilo? Děkuji.

 • Host chatu

  Situace ve školkách je různá, osobně jsem se setkala s kvalitně vybavenými toaletami, kde bylo pro děti vytvořené příjemné prostředí, ale také s toaletami, které byly hodně na hraně. Byl zde mimo jiné nedostatek hygienických potřeb a netekla teplá voda. Pravdou je, že školkám často schází finanční prostředky na zlepšení takového stavu toalet. Obzvláště v malých regionech tyto prostředky schází. Nedávno jsem objevila speciální projekt s názvem Domestos pro školy, který je zaměřen právě na zlepšování prostředí toalet v mateřských a základních školách. Školské instituce, které se do projektu registrují, mají možnost získat chybějící finanční prostředky. Takže existují možnosti, jak se pokusit situaci zlepšit, i jinou cestou než tou tradiční.

 • Lovacoop

  Dobry den, spatne hygienicke navyky jsem mel ve skolce take a uz mi to zustalo. Jaka napravna opatreni muze konkretni ucitelka ucinit, aby takto zaostali zaci zacali na hygienu dbat vic i doma?

 • Host chatu

  Dobrý den, z Vaší otázky nepoznám, jaké hygienické návyky máte konkrétně na mysli. Obecně platí - vysvětlit dítěti, které hygienické návyky jsou správné a které ne. Dále bychom měli dbát na to, aby dítě tyto návyky neznalo pouze pasivně, ale aby se je naučilo používat. K tomu můžeme použít různé formy práce, ať už je to didaktická hra, čtení pohádek, dramatizace, básničky, písničky... Je vhodné o problému pohovořit i s rodiči a domluvit se na dalším postupu nápravných opatření. Děti by měly být také poučeny, proč je správná hygiena tak důležitá - nepěkný vzhled, možnost onemocnění (např. žloutenka).

 • Hanka

  Náš syn se oklikou svěřil, že mu je nepříjemné chodit ve školce na záchod kvůli ošklivému prostředí. Řešíte obecně jako lektoři tuto problematiku? Na koho se mohou rodiče obrátit se stížností? Dekuji za odpoved

 • Host chatu

  Bohužel se děti setkávají s nedostatečným množstvím hygienických potřeb a nedostatečnou kvalitou toalet často. Kvalita se odvíjí od toho, kolik má konkrétní mateřská škola finančních prostředků. Lektoři a také rodiče se snaží nějakým způsobem přispívat, například hygienickými produkty. Situace jako taková však není v kompetenci lektorů, ale vedení. Pokud jste sama toalety ve školce Vašeho syna viděla a opravdu je úroveň na hraně, mohl by pomoci projekt Domestos pro školy, o kterém jsem se nedávno dozvěděla, a který se na zlepšování prostředí toalet zaměřuje. Zde se kromě aktivity školky mohou zapojit také rodiče. Určitě najdete informace na webových stránkách.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 1/2022 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

VIP svět

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.