Jak léčit rakovinu prsu? Ptejte se MUDr. Reginy Šírové. Host odpovídá v pondělí 16. dubna v 16.30

Chat je uzavřený16.04.2018 16:30

Regina Šírová.

Jak poznat příznaky rakoviny prsu? Jak onemocnění léčit a čím snížit jeho riziko? U koho nejčastěji k onemocnění dochází? Tyto a další otázky zodpovídala MUDr. Regina Šírová, vedoucí lékařka zařízení MAMMACENTRUM. 

MUDr. Regina Šírová

Vystudovala 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze jako doktorka medicíny 1998-2002 pracovala na  katedře radiologie, 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Pracovala v Lincoln reg. Nemocnice, Colchester General Hospital, NHS, Irsko: Všeobecná nemocnice Kerry.

V současnosti působí jako vedoucí lékařka zařízení MAMMACENTRUM při společnosti Medicon a.s. Konzultantka v oblasti screeningu a diagnostiky prsu Dumfries a Galloway NHS, UK. Účastní se národního programu pro screening prsu v Irsku.

Konzultantka radiologa, asistentka prof., Katedra radiologie, Všeobecná fakultní nemocnice, první lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Praze, vyšetřovací centrum prsu.

Chat

 • Kohoutová

  V roce 2015 byl nález na mamografu negativní . v květnu 2017 , přesně za dva roky: nález vlevo - duktální karcinom s postižením uzliny v podpaží
  a vpravo lobulární karcinom , do 0,5 cm bez postižení uzliny .
  Mezitím nález na ledvině - resekce 7/2017. Pak operace - ablace- obou prsů v lednu 2018. Včetně všech uzliv vlevo a hl. uzl. vpravo, léčbu herceptinem vyloučila histologie.
  Nyní ukončuji radio léčbu . 22 z 25 oz., objevil se kašel . V průběhu celého léčení mám hormonální terapii.
  Teď mám obavu, jak se bude můj život dál odvíjet. Je mi 72 roků, v rodině
  onemocnění prsu nikdo neměl.
  Užívám wobenzym a brzy bude 1 balení vybráno. Prosím, mám pokračovat ?
  Děkuji Vám a zdravim. JKohoutová

 • Host chatu

  Tato otázka je spíše cílená pro onkologa a proto doporučuji se poradit s ním. nevím, kdy jste začala Wobenzym užívat a jaké máte dávkování. Z mého hlediska by Vám tato léčba neměla uškodit. Obecně se WB používá k urychlení hojení při poopearčních stavech a ke zlepšení celkového stavu pacienta, posílení imunitního systému.

 • ANTI

  Co rakovina prsu u mužů?

 • Host chatu

  Rakovina prsu se ve výjimečných případech může vyskytnout i u mužů, ale počty nedosahují ani 1 % z mužské populace. Z tohoto důvodu se nikde na světě neprovádí plošná mamografická prevence. Většina mužů, u nichž se zhoubný nádor vyskytne, přichází s hmatnou bulkou v prsu, my provedeme diagnostické vyšetření, nejčastěji mamografii, následuje ultrazvukové vyšetření a v případě podezřelého nálezu provádíme ihned odběr vzorku, tedy biopsii z důvodu zjištění histologického nálezu. Ve zcela výjimečných případech provádíme preventivních vyšetření u mužů, kteří mají vyšší riziko vzniku rakoviny prsu, podložené genetickým vyšetřením. Léčba rakoviny prsu u mužů probíhá velmi podobně jako u žen, jednak chirurgická, jednak celková-tedy onkologická.

 • DIS

  Jak poznat příznaky rakoviny prsu?

 • Host chatu

  Rakovina prsu se projevuje řadou příznaků, z nich obecně nejčastější a nejznámnější je postupně rostoucí bulka kdekoliv v oblasti prsů či v podpaží. Říká se, že rakovina prsu nebolí, nicméně občas vídáme, že i zhoubné nádory se mohou projevit bolestí určité oblasti prsu. Mezi další příznaky patří změna tvaru prsu, asymetrické zduření, vklestlina v oblasti prsu, nebolestivé zarudnutí v prsu, většinou bez celkového zvýšení tělesné teploty, lokální či celkové zatuhnutí kůže, zarudnutí či krvácení z bradavky, sekrece z bradavky, která je tmavá až krkvavá. S jakoukoliv změnou v oblasti prsů, která se vymyká běžným cyklickým, resp. hormonálním zěmnaám, by ženy měly navšívit lékaře, ať již praktického lékaře, gynekologa či lékaře v mamologické poradně. Tito pacientku odešlou, ideálně po provedení klinického vyšetření, na některé ze specializovaných mamodiagnostických pracovišť, jichž je v ČR hustá síť.

 • DIS

  Je rakovina prsu dědičná?

 • Host chatu

  Ano, je prkázána dědičnost rakoviny prsu a pokud tomu tak je, většinou se přenáší po ženské linii. Pokud žena onemocnění rakovinou prsu ve věku mladším než 50 let, doporučuje se u ní provést genetické vyšetření a tím se zjistí event. riziko pro ženské přibuzné.

 • DIS

  Jak léčit rakovinu prsu a jaká je nejlepší prevence této choroby?

 • Host chatu

  Tato otázka je velmi široce položená, obecně platí, že čím dříve se rakovinný nádor odhalí, tím lépe probíhá léčba, a tím větší šance na úplné uzdravení žena má. Léčba rakoviny prsu tedy závisí jednak na typu nádoru, jeho hormonální závoslosti, na jeho velikosti, rychlosti růstu, agresivitě, na tom, zda je lokalizován pouze v jednom ložisku a nešíří se do dalších orgánů, v prvé řadě do spádových mízních uzlin nebo již metastazuje, atd. Obecně se na rakovinu prsu pohlíží jako onemocnění celého organizmu, nikoliv jen jako na onemocnění jednoho orgánu, proto se provádí kombinacse chirugické léčby a celkové, onkologické léčby. Dnešní trend je provádět maximálně šetrné chirugické výkony, tzv. konzervativní, kdy se odstraňuje pouze vlastní nádor se lemem zdravé tkáně a k tomu se odeberou předem označené hlavní spádové, tzv. sentinelové mízní uzliny. Při tomto typu chyrurgických výkonů následuje radioterapie v kombinaci s celkovou léčbou. Někdy chirurgickému výkonu naopak celková léčba předchází, ale to je již na delší odpověď nad rámec tohoto dnešního rozhovoru. Pouze ve výjimečných případech dnes provádíme tzv. radikální výkony, tedy snesení celého prsu s radikálním operačním výkonem v podpaží, resp. odstraněním vícečetných uzlin v podpaží, kdy opět následuje celková léčba, resp. předchází celková onkologická léčba. tyto typy léčby používáme u většinou pouze u pokročilých nádorových procesů nebo u velmi agresivních typů rakoviny prsu. V ČR díky již mnoho let úspěšně probíhajícímu mamografickému screeningu dnes většina žen přichází v časných stadiích, u nichž můžeme provádět šetrnější, výše uvedenou léčbu.

 • Mortar

  Jaká je recidiva a komorbidita u rakoviny prsu?

 • Host chatu

  ...

 • GF

  U koho nejčastěji dochází k rakovině prsu?

 • Host chatu

  Obecně rakovina prsu vzniká kombinací více rizikových faktorů, z nichž hlavní jsou genetická zátěž, obezita, kouření, celková imunodeficience, to zn. špatný celkový stav organizmu, dlouhodobý abusus alkoholu. Dnes se zvláště a stále častěji hovoří o negativním vlivu dlouhodobého psychického stresu, absenci zdravého pohybu na čerstvém vzduchu, dlouhodobých depresívních stavech. Nadále platí, že riziko vzniku rakoviny prsu roste s věkem, tedy nejčastěji rakovinné nádory nacházíme u žen 50 let a výše.

 • Kateřina Homolová

  Dobrý den,
  nevím, dle čeho si mám vybrat kliniku. Můj praktický lékař mi dal seznam několika bez doporučení a jsem z toho trochu zmatená. Liší se nějak kliniky?

  Děkuji KH

 • Host chatu

  V ČR je, v porovnání s vyspělými evropskými zeměmi, síť akreditovaných (specializovaných) pracovišť, zaměřených na provádění prevence a diagnostiky nádorů prsu, velmi hustá. Z tohot důvodu doporučuji navšívit nejbližší specializované pracoviště s ohledem na Vaše bydliště, event. zkušenost vašeho praktického lékaře či gynekologa. Odborná úroveň těchto specializvoaných pracoviš´t by měla být vysoká. Doporučuji se podívat na webové stránky mamo.cz, kde najdete nejbližší akreditované pracoviště a tam se zkusit objednat. Pokud by se Vám toto nepodařilo, rádi Vás samozřejmě vyšetříme v některém z pracovišť naší insituce.

 • Dia

  Dobrý den, měla jsem triple negativní nádor prsu, bez postižení lymfatických uzlin. Je mi 54 let. Jaká je pravděpodobnost recidivy. Mám ablaci prsu. Děkuji.

 • Host chatu

  Dobrý den, Vaše otázka je směřována spíše pro onkologa a hlavně se ani nemohu vyjádřit v takto obecné rovině, aniž bych znala bližší informace o Vašem onemocnění. Děkuji za pochopení.

 • Jan Kalous

  Dobrý den, co si myslíte o preventivním odstranění prsů, jak si to nechala provést Angelina Jolie? Nejde jen o vrtochy hollywoodských celebrit? Děkuju

 • Host chatu

  Dobrý den, preventivní odstranění mléčné žlázy se provádí i v České republice, ale pouze v přísně indikovaných případech, k nimž patří zejména vysoké genetické riziko, které se u ženy zjistí po absolvování komplexního genetického vyšetření. U těchto žen je riziko, že během života onemocní rakovinou prsu, tak vysoké, že je jim tento radikální výkon doporučen konziliem odborníků z oboru onkologie, genetika, chirurgie prsů a mamodiagnostika. K tomu, zda se jedná o vrtochy jakýchkoliv veřejně známých osob, se nechci vyjadřovat, neb to není v mé kompetenci.

 • Jana

  Dobrý den, vyvíjí se nějak zobrazovací technika? Kde v Česku najdu nejlepší technické zařízení na diagnostiku rakoviny prsu? Děkuju

 • Host chatu

  Dobrý den, s mohutným technologickým rozvojem se ruku v ruce velmi rychle vyvíjí i technika v obou diagnostiky. Všechny mamografické přístroje, na kterých se provádí prevence nádorů prsu v ČR ( a stejně tak ve vyspělých zemích), jsou dnes již plně digitalizované, tzv. Full field digital mamography. V dnešní době již několik center v ČR, k nimž se řadíme i my, disponuje tzv, mamografickými přístroji s DBT ( Digital breast tomosynthesis), neboli 3D mamografie, která umožní, v indikovaných případech, provést obdobu CT vyšetření prsu. Laicky to znamená, že přístroj umí zobrazit prsní v jednotlivých vrstvách, čímž se významným způsobem, opět v určitých případech, zpřehlední prsní tkáň. Toto vyšetření se neprovádí plošně, ale pouze jej indikujeme my, odborníci v mamární diagnostice, a to na základě detekce určitého atypického nálezu při klasické mamografickém vyšetření. S rozvojem technologií se rovněž postupně snižuje dávka ionizujícího záření, a to až o 30% v porovnání s dříve používanou filmovou mamografií. Obdobně se stále rozvíjí ultrazvuková diagnostka, která nám dnes umožňuje detekovat stále menší a méně nápadné abnormality. Toto vše však samozřejmě souvisí se stále stoupající odbornou erudicí nás, mamárních diagnostiků.

 • Markéta

  Dobrý den,
  rozpozná rakovinu prsu i praktický lékař, nebo je nutné jít na odborné vyšetření? A platí se mamograf, nebo je zdarma? Děkuji Markéta

 • Host chatu

  Dobrý den, doménou diagnostiky nádorů prsu jsou v dnešní době zobrazovací metody, které provádíme my, odborníci v mamární diagnostice. Hlavní, základní metodou je mamografie, doplňující metodou je ultrazvuk. Díky velkému rozoji technologií, naší odborné úrovni a zejména díky výborně fungujícímu preventivnímu ( screeningovému) programu, který se v ČR podařilo úvést v platnost již v r. 2002, je v dnešní době většina nádorů zachycena již v časném stadiu, tedy v době, kdy nejsou hmatné, a tam je samozřejmě klinik, tedy i praktický lékař, či gynekolog bezbranný. Proto všem ženám, které dosáhnou věku 45 let, radíme využít možností našeho programu a pravidelně se tohoto, 1x za 2 roky, pokud není námi doporučeno jinak, účastnit. mamografické vyšetření je plně hrazeno od tohot věku zdravotními pojiš´tovnami, ale má být prováděno pouze na specializovaných pracovištích, jichž je v ČR hustá síť. Pokud je žena mladší 45 let, nemá žádné riziko ani klinikcý nález, vyšetření si platí. Důležitou prevencí mladších žen je provádět pravidelné samovyšetření. Návod najdete krom jinéhé na našich stránkách.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 09/2019 najdete >
Týden

Instinkt

Sedmička

Faktor S

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.