Jak léčit "revma"? Odpovídal MUDr. Pavel Drbal

Chat je uzavřený07.11.2016 11:00

MUDr. Pavel Drbal.

Většina lidí se domnívá, že osteoartróza, lidově řečeno "revma", postihuje především starší osoby. Není tomu ale tak. Její vznik a vývoj můžeme ovlivnit již v poměrně útlém věku. Co onemocnění způsobuje? Jaký druh léčení zvolit? Odpovídal MUDr. Pavel Drbal.

MUDr. Pavel Drbal po promoci na 2. lékařské fakultě UK v Praze pracoval na 2. interním oddělení Fakultní nemocnice Na Bulovce a dále na Rehabilitační klinice Malvazinky. V současné době pracuje jako rehabilitační lékař v ambulanci Vršovické zdravotní, a. s. Od roku 2011 je lékařem České filharmonie. Je specialistou v oboru rehabilitační a fyzikální medicíny. Ve své praxi se zaměřuje na problematiku bolestí kloubů, svalů a páteře, psychosomatická onemocnění s projevy v oblasti pohybového aparátu a revmatická onemocnění. Je vyhledávaným lékařem hudebníků. Specializuje se na myoskeletální sonografii a kromě klasických terapeutických postupů používá akupunkturu.

Chat

 • GF

  Jaké jsou příčiny revmatu?

 • Host chatu

  revmatická onemocnění patří mezi autoimunitní choroby, jejichž společným rysem je porucha imunitního systému. Dochází k tomu, že imunitní systém napadá vlastní buňky a tkáně a vyvolává v nich chronický zánět. Jsou již známé četné mechanismy takových procesů, ale jednotná příčina těchto onemocnění doposud jednoznačně objasněna nebyla. Nutno ale doplnit, že tzv. "revma", o kterém se baví lidé bez zdravotnického vzdělání může znamenat velmi širokou skupinu obtíží a onemocnění, jejichž jediným společným rysem mohou být jen obecné příznaky, jako je například bolest v kloubu zhoršující se chladem a působením vlhka

 • SOD

  Jaké jsou nejhorší důsledky revmatu?

 • Host chatu

  Rozvoj deformity kloubu a ztráta jeho funkce, tzn. pohybu.

 • Iself

  Je revma dědičné? Jaké jsou příznaky revmatu?

 • Host chatu

  Nepochybně zde existují vlivy dědičnosti, ale nejde o klasickou mendelovskou dědičnost. Tzn. že rodiče, kteří oba trpí například revmatoidní artritidou, mívají zdravé děti. Jde jen o určité riziko, které by měl praktický či jiný ošetřující lékař vést v patrnosti. Pokud jde o příznaky, nejčastěji jsou přítomny: bolestivost, zhoršující se při změnách počasí, otok a zarudnutí kloubu, zhoršení pohyblivosti.

 • Ulrika

  Dobrý den pane doktore,

  jak se dá zjistit, zda se jedná skutečně o "revma". Jak probíhá léčba, a dá se "revma" zcela vyléčit.

  Děkuji Vám za odpověď.

 • Host chatu

  Jak jsem již napsal, pojem "revma" je velmi vágní. Osobně ho nepoužívám. Když mi přijde pacient do ordinace a řekne: "mám revma". Jedinou výpovědní hodnotu, kterou toto prohlášení má, je, že ho pravděpodobně bolí klouby. To znamená, že je napřed potřeba odebrat anamnézu a upřesnit přesnou povahu obtíží pacienta. Zda jsou obtíže lokalizovány pouze na jeden kloub či na více, zda se obtíže přesouvají, jaké má dotyčný pacient zaměstnání či jaké sporty a koníčky provozuje apod. Pak nastupuje fyzikální vyšetření, při kterém zjištujeme obj. známky zánětu v kloubu či v měkkých tkáních mimo kloub, funkci kloubů a poté si vytvoříme pracovní, diferenciálně diagnostický závěr, ze kterého vyvozujeme indikace dalších vyšetření, jako je například rentgen, sonografie či jiná zobrazovací vyšetření a laboratorní imunologická vyšetření, které nám náš předpoklad buď potvrdí či vyvrátí. Pokud se skutečně jedná o revmatologické onemocnění, patří do kompetence revmatologa, který navrhuje strategii léčby. Pokud se zjistí, že příčinou "revmatu" pacienta je například degenerativní onemocnění, typu osteoartrózy je léčba pochopitelně zcela odlišná. Pokud termínem "skutečné revma" máte na mysli např. revmatoidní artritidu, současná biologická léčba může toto onemocnění zastavit.

 • standa

  Pohybuji se na pohled normálně , ale bolesti mám hrozné klouby, všechny výsledky rozbor krve norm., - jaký ukazatel ve výsledcích krve je rozhodující ???, děkuji a hezký den / 40 let za volantem TIRaBUS - začínám cvičit/

  a díky

 • Host chatu

  Na výsledky krevních testů i vlastní hodnocení bych se rozhodně nespoléhal. Napřed bych vyhledal lékaře, který je dostatečně erudovaný, aby posoudil vadné držení těla, poruchu chůze a jiné funkční parametry - tedy například rehabilitačního lékaře, a až poté bych společně s ním uvažoval o jiných komplementárních vyšetřeních. Ze své osobní zkušenosti mohu říci, že naprostá většina profesionálních řidičů trpí funkčními bolestmi zad či kloubů dolních končetin, aniž bychom na RTG či v krvi našli cokoliv zneklidňujícího.

 • Kalafa

  Dobrý den, pane doktore. Rád bych se zeptal, jestli můžete z praxe doporučit nějaký skutečně fungující doplněk stravy na klouby. Reklamy je všude spousta, ale normální člověk nemá šanci poznat, co by mu skutečně mohlo pomoct udržet klouby v pořádku. Máte s něčím vy skutečnou dobrou zkušenost? Díky moc.

 • Host chatu

  Skutečně, produktů je na trhu obrovské množství. Pro mne zásadním kritériem ve výběru je přítomnost štěpeného kolagenu ve formě kolagenních peptidů. Takový preparát by samozřejmě měl být komplexní, obsahovat chondroitin sulfát či glukosamin sulfát, vitaminy , zvl. skupiny C, který je důležitý v metabolismu pojivové tkáně a další látky. Ale přítomnost hydrolyticky štěpeného kolagenu je pro mne rozhodující.

 • Martin

  Dobrý den, pane doktore,
  Při úrazu křížokyčelního kloubu jsem byl poslán na test krve a tam mi byl objeven třikrát zvýšený antigen HLA-B27, což podle toho, co jsem vyčetl, znamená Bechtěrevovu nemoc. Dělám silové sporty a do toho chodím cca 2x týdně běhat. Je běh při této nemoci v pohodě, nebo je třeba se ho vyvarovat, neboť křížokyčelní kloub trpí? Děkuji.

 • Host chatu

  Dobrý den, HLA B27 má pozitivní - tuším - 10 či 11% zdravé populace. Pozitivita tohoto antigenu tedy nutně neznamená diagnózu Bechtěrevovy nemoci. Je potřeba vycházet z klinického nálezu a rengenologického nálezu na křížokyčelních kloubech (nejspolehlivější je magnetická rezonance) a kloubech mezi páteřními obratli. Vy ale uvádíte, že jste po úrazu sakroiliakálního kloubu. M. Bechtěrev je autoimunitní revmatologické onemocnění a nevzniká po úrazu. Pokud nemáte jasné a pro M. Bechtěrev specifické známky zánětu křížokyčelního kloubu a bolesti za čas bez užívání analgetik ustanou, není důvod, abyste nesportoval.

 • Lucie

  Dobrý den, pane doktore, ráda bych se zeptala, jestli jsou nějaké sporty na amatérské úrovni, které vyloženě škodí kloubům a podporují třeba právě vznik revmatu.

  Děkuji,
  hezký den
  Lucie

 • Host chatu

  Dobrý den, uvedu namátkou: běhání na tvrdém povrchu, ať už jde o beton či tvrdé sálové povrchy. Akceleračně- decelerační kolektivní, jako je fotbal, floorbal aj. Pokud jde o sporty kontaktní vzniká riziko vzniku častých traumat a mikrotraumat, pokud jsou zranění častá či nedoléčená, riziko vzniku artrózy (znovu opakuji, termín "revma" raději nepoužívejme) se zvyšuje. Dnes jsou velmi oblíbené posilovny. Lidé po 8 či 10 hodinách sezení u počítače zamíří rovnou na fitness a přetěžují tak nepřipravená těla, aby se trochu hýbali. Myslím, že je lepší obyčená pravidelně dávkovaná procházka, alespoň 1 hod. denně. Plavání také není špatná volba. S cyklistikou je to už složitější, ale také dle mého názoru lepší než pravidelné běhání na tvrdém povrchu, byť se speciální obuví.

 • Jaroslav H.

  Pane doktore dobrý den. Je mi přes čtyřicet a občas mně, hlavně při cestě do kopce, zabolí v kloubech. Mám nadváhu a je mi jasné, že to je problém. Nicméně v souvislosti s klouby - co bych měl začít te´d dělat, připadně brát za doplňky stravy, abych předešel problémům ve stáří?

 • Host chatu

  Dobrý den, co nejvíce se přirozeně pohybujte. Kdyby se obtíže zhoršovaly, nechte se vyšetřit odborníkem, zaplaťte sipár fyzioterapií, abyste se naučil lepší centraci nosných kloubů, držení těla (pohybový aparát funguje jako celek a špatné držení páteře se může projevit v nohou a opačně), osobně jsem před pár lety, když mi lupalo v kloubech, s dobrým efektem užíval Geladrink, ale kvalitních doplňků stravy je samozřejmě na trnu hodně.

 • Jaroslava K.

  Dobrý den pane doktore,

  jaký lék, případně dplněk stravy, byjste doporučil na "revma".
  Zda vitamín A + E může přispívat k léčebě "revma"

  Přeji Vám hezký den, a děkuji Vám za odpověď.

 • Host chatu

  Vitamin A výrazně ovlivňuje metabolismus kolagenu, který je základní stavební strukturou pojivové tkáně, čili i chrupavky kloubu, inhibuje tvorbu enzymů, které odbourávají kolagen. Vitamin E je silný antioxidant, takže veškeré zánětlivé a degenerativní procesy pojivové tkáně rovněž pozitivně ovlivňuje. Léčbu onemocnění pohybového aparátu na těchto vitamínech samozřejmě nelze postavit výhradně, ale rozhodně mohou pomoci.

 • Barbora

  Dobrý den pane doktore,
  pozná se z RTG, zda se jedná o Osteoartrózu, nebo je nutné další laboratorní vyšetření.
  Děkuji Vám, a přeji Vám hezký den

 • Host chatu

  RTG je suverénní zobrazovací metoda na diagnózu artrózy.

 • Marcel

  Dobrý den,

  rád bych se zeptal - v minulosti jsem měl komplikovaný zánět šlach kdy se v průběhu léčby dle výsledků z krve zjistilo, že mám i revma. Léčil jsem se asi rok, pak veškeré problémy odezněly. Teď mám asi po 6 letech znovu zánět šlach. Mám si vyžádat i test krve na revma? Je to nějak spojeno nebo to byla náhoda? Je mi 29 let. Děkuji!

  Marcel

 • Host chatu

  Na to nemohu jednoznačně odpovědět, musel bych znát Vaši anamnézu a výsledky vyšetření podrobněji. Revmatologická onemocnění bývají chronická s častou aktivací i po několika letech, kdy jsme se domnívali, že už je onemocnění vyléčeno. Vyčkejte, zda se obtíže budou zlepšovat při klidovém režimu, který jistě máte naordinovaný a se svým ošetřujícím lékařem se rozhodnete na další strategii

 • Ivan Hr

  Četl jsem nedávno docela velký článek o kloubech a psalo se tam o kolagenních peptidech - ve smyslu jediné účinné formě kolagenu pro klouby? Jaké s tím máte zkušenosti, víte, o co jde? Můj doktor mi cca před dvěma lety říkal jen něco o chondroitinu.

 • Host chatu

  Ano, k tomu jsem se již vyjádřil. Preparáty, které obsahují jen chondroitin případně nějaké množství vitamínů, ale nemají v sobě žádný hydrolyzovaný kolagen, tedy krátké řetězce kolagenních peptidů, považuji za méně účinné.

 • Lucie

  Dobrý den, chodím poměrně často cvičit (4 - 5x týdně), je mi 24 let a v poslední době mě bolí koleno, když se zvedám ze dřepu, u jiných cviků se mi to stává při podobném pohybu. Mám se obávat a vyhledat lékařskou pomoc nebo koleno jen příliš zatěžuji? Děkuji

 • Host chatu

  Ortopedické vyšetření by bylo na místě. Dlouhodobé přetěžování může vést k poškození měkkých částí, jako je například meniskus

 • Aku

  Pane doktore, vy používáte na klouby i akupunkturu? Jak to principielně funguje? Dokáže to způsobit regeneraci chrupavky? Léčit artrózu? V jakém stavu?

 • Host chatu

  Akupunkturu používám a to zejména analgeticky. Pacienti prostě po akupunktuře či sérii akupunkturních sezení nemusí pojídat tolik prášků proti bolesti a tím jím vlastně léčím i žaludek : - ). Nedělám si ambice léčit hrubá strukturální poškození. Degeneraci chrupavky akupunkturou zastavit neumím.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 11/2021 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

VIP svět

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.