Jak moc ještě zdraží bydlení? Odpovídal viceprezident Asociace realitních kanceláří ČR Miroslav Duda

Chat je uzavřený03.03.2020 13:00

Jak moc ještě zdraží bydlení? Ptejte se viceprezidenta Asociace realitních kanceláři ČR v úterý 3.3. od 13.00

Porostou dále ceny nájmů? A co ceny nových domů a bytů? Bude vlastní bydlení už luxusem pouze pro bohaté? Na to čtenářům on-line chatu TÝDEN.CZ odpoví viceprezident Asociace realitních kanceláří ČR Miroslav Duda v úterý 3. března 2020 od 13 hodin.


 

JUDr. Miroslav Duda, LL.M., je viceprezident Asociace realitních kanceláří České republiky ve funkci je opakovaně volen, funkci vykonává již 16 let. Vyučující na Policejní akademii České republiky mj. specializovaný předmět právní vztahy k nemovitostem. Byl poradcem řady ministrů vlády České republiky se specializovaným majetkoprávním zaměřením.

Chat

 • Karel Janek

  Dobrý den,

  chystá se novela realitního zákona. Je to nutné? Nebude zase více papírování?

  Děkuji, Karel Janek, Karlovy Vary

 • Host chatu

  Nebyla dána pevná pravidla. A to někteří jedinci zneužívali. Pokud se podíváme na řadu jiných oborů, mají léta svá pravidla, zákonnou úpravu. A obchodování s realitami je přeci jenom těžký obor. Musíte mít znalosti přesahující do stavebního práva, do Nového občanského zákoníku, určité základy ekonomie a daňových předpisů. A přitom musíte dodržovat GDPR atd. Myslím, že „Zákon o podnikání v realitách“ zkvalitní služby realitních makléřů. A věřím, že zůstanou jenom poctiví. Pracovití. Kteří činnost realitního makléře neberou jako prostředek k zbohatnutí, ale jako službu. A pozor, nejedná se o novelu, ale o zcela nový zákon o podnikání v realitách.

 • Karel Janek

  Ještě k novému zákonu. Nezkomplikuje nový zákon proces prodeje a nezdraží to služby realitních kanceláří?

 • Host chatu

  Určitě nezkomplikuje. Naopak. Vše bude jasnější a přehlednější. A služby to určitě nezdraží. A podle mého názoru to takzvaně vyčistí trh. Ty méně kvalitní kanceláře určitě zmizí z trhu. A to bude dobře i pro klienty realitních kanceláří

 • Kateřina Homolová

  Porostou ještě ceny nemovitostí, nebo se zastaví anebo to bude jako ta bublina v Americe?

 • Host chatu

  Určitě ano. Lidé pochopili, že jde o komoditu, která je na rozdíl od jiných stabilní. Navíc s poměrně dobrou výnosností. Ale pozor. Platí to pouze pro větší města. Bohužel vládní politika způsobuje vylidňování zbytku republiky a jsou místa, kde ceny nemovitostí stále klesají. Není tam práce, obslužnost. To je velký problém, který bude gradovat. A protože není shoda, jak tu situaci vyřešit, tak se budou nůžky zvětšovat. Nejvíce porostou ceny v centrech měst. A naopak výhledově mohou klesat ceny tzv. satelitního bydlení. Kdo bude stát o to, být hodiny v kolonách jenom proto, abych přespal v domě, kde už příroda vlastně zmizela....

 • Jana D.

  Nedávno jste mluvil v radiu o nebytových prostorách a že v nich nedoporučujete bydlet. Moc jsem to nepochopila. Je to zakázané, nebo jak jste to myslel?

  Pěkný den, Jana D

 • Host chatu

  Ano, děkuji za pozornost. Nový občanský zákoník to umožňuje, ale stavební zákon nikoli. veřejnoprávní úprava té dané problematiky je rozdílná. Podle § 178 stavebního zákona se fyzická osoba dopouští přestupků, tím, že užívá stavbu nebo její část v rozporu s kolaudačním rozhodnutím. Ale vtip je jinde. Na byty je kladen určitý požadavek například na hlučnost, osvětlení atd.. Což u nebytového prostoru není. Takže ohrožujete své zdraví. Ostatně jistě si pamatujete obrázky z první republiky, kdy lidé bydleli ve sklepích atd.. protože v jejich lokalitách nebyla práce v době krize a bytů bylo málo. Nové čtvrti jako Letná v Praze atd.. teprve vznikaly. A později se ukazovalo, že bydlení v nevyhovujících podmínkách není ZDRAVÉ. Jak to jinak říci. Takže já to rozhodně nikomu nedoporučuji.

 • Rudolf

  Ceny bytů v Praze pořád rostou, už se to fakt nedá utáhnout, to se všichni zbláznili?

 • Host chatu

  Bohužel s Vámi souhlasím. Již jsem to dole popsal. Je to chybná politika současné vlády. Kdyby byla zaměstnanost, sociální obslužnost, tedy školky, školy, doprava, obchody, hostince, kvalitní silnice a dálnice - a hlavně práce pro mladé rodiny v celé republice rovnoměrně - pak by nebylo málo bytů v Praze, kde stále ještě práci poměrně dobře "seženete". Druhou věcí je chybná politika sociální, kdy se dotuje bydlení nikoli potřebných, ale nepracujících schválně a ze zásady.

 • Felix Felix

  Chci si koupit les a postavit si tam malou chatu. Realitní kancelář, která les prodává ale tvrdí, že nemohu. Jak zjistím, že mluví pravdu?

 • Host chatu

  Platí, že tzv. lesní zákon to neumožňuje. Navíc byste musel znát územní plán obce jestli vůbec počítá s vykácením lesa. Takže chatu v lese na zelené louce jak se říká asi nepostavíte. Pochybuji, že by orgán ochrany životního prostředí s takovým záměrem souhlasil. Resp. to skoro vylučuji, neboť myslím, že by se mělo přistoupit k daleko vyššímu omezení pro kácení lesních porostů z důvodu klimatických změn.

 • Jana Šímová

  Dobrý den, pane doktore,

  vyplatí se koupit nemovitost někde v zahraničí?

  Děkuji za odpověď,

  Jana Šímová

 • Host chatu

  Určitě taková místa jsou. Dříve to byla Florida, Miami. Ale záleží na tom, zda je o investici, nebo o bydlení, změnu životního stylu. Platí, že nemovitosti jsou dražší tam, kde je v současné době klid, platí tam právo.... Myslím, že málokdo by třeba dnes chtěl koupit nemovitost v Řecku. Rozhodně ale musíte využít místních odborníků. Každá země má své restrikce, svá specifika. Navíc jsou zde daňové odlišnosti. Tedy pokud jde o tzv. uložení peněz, na to se často klienti ptají, pak je lepší je investovat v našich podmínkách. Ale je pravda, že například v destinacích u moře lze často koupit dům výhodně a pak ho pronajímat. Vše ale doporučuji konzultovat s kanceláří, která se v místě samém pohybuje a zná zde poměry, ceny.

 • Zbyněk Nádvorník

  Jak poznám člena Vaší asociace a co musí dodržovat?

  Proč bych si měl vlastně najmout a platit realitního makléře když si chci koupit nemovitost? Nejsou to vyhozené peníze? Nestačil by mi advokát?

  Na co si dát hlavní pozor, když kupuji nemovitosti?

 • Host chatu

  Tak máme krásné logo! Najdete ho v každé kanceláři, která je naším členem. Člen ARK ČR , oproti běžným realitním makléřům, dodržuje nejenom platné zákony , ale také musí dodržovat Stanovy ARK ČR a další vnitřní směrnice Asociace , jako například Etický kodex člena ARK ČR. Pokud je na člena Asociace spotřebitelem podána stížnos, řeší ji Dozorčí rada ARKČR. Člen Asociace se musí trvale vzdělávat což musí opakovaně potvrzovat v rámci certifikace jednou za 5let. K druhé části dotazu mohu podotknout, že v seriózní realitní kanceláři Vám nikdo nebude bránit v tom, aby se jednání a vůbec všeho účastnil Vámi zvolený advokát. Naopak, bude to jedině dobře. Na druhou stranu jako není zubař zahradníkem.... byť může pěstovat květiny, tak není advokát, byť může prodat nemovitost..... realitním odborníkem.. A realitní makléři by se zase v žádném případě neměli plést do práce právníkům. Na to, na co si máte dát pozor Vám nelze jednoduše odpovědět. Je toho tolik, že bychom neměli čas na nic jiného. Začíná to kontrolou správnosti dat v katastru nemovitostí, kontrolou stavebních dokumentů, kontrolou faktického stavu nemovitosti. Ale záleží na tom, jako službu si přesně od realitní kanceláře objednáváte. Může to být jen inzertní podpora, nebo komplexní vějíř služeb.

 • Růžena Malá

  Dobrý den, jsem v důchodu a ráda bych vnučce pomohla s koupí bytu.
  Je lepší koupit byt do osobního vlastnictví nebo družstevní byt?

 • Host chatu

  Každé má své pro a proti. Osobně jsem spíše příznivce bydlení v osobním vlastnictví, ale družstevní má také výhody. Většinou je též levnější, ale nemusí to platit pro všechny lokality. Lidé často říkají koupím družstevní byt. Ale tak to není. Vlastníkem bytu je družstvo. A Vaše vnučka by se stala členem takového družstva. Říká se tomu družstevní podíl. Je snáze převoditelný na druhou osobu než byt v osobním vlastnictví. Osobně doporučuji v případě daru byt v osobním vlastnictví.

 • Babiš

  Stát od lidí vybírá daň za převod nemovitostí, je to podle Vás správné?

 • Host chatu

  Pro mě je to naprostá nehoráznost. Jsou to řádně zdaněné finanční prostředky, za které si naši občané koupí nemovitost. A pak to občanům stát tzv. zdaní podruhé? Proč? To není žádná solidární daň, ale stát si doslova bere finanční prostředky od lidí, kteří již jednou tyto peníze zdanili. To je hrozně důležité zdůraznit. Chápu, že by bylo vhodné to rozlišit na převody komerční. Tedy, že v případě komerčních převodů atd.. by převodce daň hradil. Ale za co státu platím, když nemovitost kupuji? Je to opravdu velmi nespravedlivé, nesystémové.

 • Pavel

  Dobrý den,
  ají se zdražit poplatky na katastru? Byla Vaše Asociace proti nebo s tím souvisí?

  Pavel

 • Host chatu

  Naše Asociace realitních kanceláří je rozhodně proti tomu, aby se lidem zdražovalo cokoliv nesystémově, bez dalšího odůvodnění. Týká se to i sazeb DPH. A poplatky na katastru jsou vlastně službou státu, kterému platím své daně! A platím i daň z nemovitosti. Jistě musí být poplatek za obslužnost, ale proč zrovna částka 2000,-Kč za vklad práva vlastnického. To se někdo podíval z okna? Víte, vypadá to tak, že stát se zaměřuje na cokoli a kohokoli, kdo má peníze. Máš nemovitost, chceš jí prodat? Tak plať. Vždy přeci z prodeje mít peníze budeš. A to je špatně. Stát má naše občany chránit, být pro své občany pomocí a nedělat si z nich peněženku.

 • Marta z Ostravy

  Myslis si, ze v budoucnu klesnou poplatky za vodu a elektriku, nebo budou spis rust?

 • Host chatu

  Obávám se, že budou růst. Zejména u vody očekávám masivní vývoj růstu ceny. A ruku na srdce, lidé s vodou neumí šetřit. Jakoby voda byla totéž co vzduch. Je to okolo nás a je to zadarmo. Ale tomu tak již dávno není. Jsou státy, kam bych každému přál jet s tím, aby se podíval jak hospodaří s vodou. Například Izrael. U elektřiny to platí taktéž. Není důvod, aby cena klesala.

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 14/2020 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.