Jak moc závažné je riziko osteoporózy a jak jí předcházet? Odpovídal MUDr. Tomáš Fait

Chat je uzavřený25.10.2018 09:00

Tomáš Fait.

Osteoporóza je onemocnění, při kterém dochází k oslabení a snížení pevnosti kostí v důsledku úbytku kostní hmoty a může vést ke zlomeninám. Nejrizikovější skupinu pro časný vznik osteoporózy tvoří ženy po menopauze z důvodu snížení hladiny hormonů v těle, je ale potřeba se na ni zaměřit už v mládí. Jak se dá nemoci předcházet? Pokud není prevence dostatečná, jaké jsou možnosti léčby? Na tyto a další otázky se můžete ptát doc. MUDr. Tomáše Faita, Ph.D., lékaře z Gynekologicko-porodnické kliniky 2. LF UK a FN Motol. Host odpovídá ve čtvrtek 25. října od 9.00.

Doc. MUDr. Tomáš Fait, Ph.D., absolvoval I. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Svou praxi zahájil na II. interní klinice Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, po roce přešel na Gynekologicko-porodnickou kliniku I. LF UK a VFN Praha. Od roku 2016 působí na Gynekologicko-porodnické klinice 2. LF UK a FN Motol. Kromě lékařské praxe je také předsedou České menopauzální a andropauzální společnosti. Ve své odborné publikační činnosti se věnuje zejména oblasti klimakterické a reprodukční medicíny. Za některé publikace získal Cenu České internistické společnosti a Cenu předsednictva České lékařské společnosti JEP.

Chat

 • DENMARK

  Je osteoporóza dědičná?

 • Host chatu

  Ano. Při vyhledávání jedinců ohrožených osteoporózou je údaj o jejím výskytu v rodině významný. Používá se i v nejznámějším kalkulátoru rizika zvaném FRAX.

 • SK

  Nejlepší prevence osteoporózy?

 • Host chatu

  Dostatečný příjem vápníku a vitamínu a současně pravidelné a dostatečné zatěžování kosti pohybovou aktivitou.

 • DENMARK

  Jaké jsou nejhorší důsledky osteoporózy?

 • Host chatu

  Osteoporotická zlomenina, která může nejen ivalidizovat, ale zejména u starších jedinců je upoutat na lůžko. To je spojena nejen s významným snížením kvality života, ale i s rizikem úmrtí na stím spojené komplikace ... typicky zápal plic při nehybnosti.

 • ANTI

  Jaké jsou příčiny vzniku osteoporózy?

 • Host chatu

  Příčin je mnoho, tedy jde o multifaktoriální jev. Vedle již zmíněné dědičné predispozice je to nedostatek vitamínu D a vápníku ve stravě, fyzická inaktivita, kouření, užívání steroidů, u žen pak estrogenní deficit tedy stav po menopauze zejména pokud k ní dojde předčasně.

 • GF

  Jak to v ČR nyní vypadá s osteoporózou - prevence, znalosti, výskyt?

 • Host chatu

  Prevalence osteoporózy je v rozvinutých zemích kolem 10% populace. Máme sice síť osteologických center, ale chybí zcela screening pro osteoporózu - tedy metodika včasného záchytu osob ve vysokém riziku osteoporózy. Celosvětově pak se ukázalo, že některé léky na osteoporózu mají příliš nežádoucích účinků. Nicméně jsou dostupné účinné a bezpečné léky ze skupiny bisofonátů a blokátorů enzymového systému RANKL. V prevenci pak je nedostatečně využívána možnost hormonální substituce u žen časně po menopauze.

 • Bára

  Dobrý den, od kolika let má cenu absolvovat vyšetření?

 • Host chatu

  V sousedním Německu je doporučená doba 65. rok. U žen po m,enopauze bez hormonální terapie se doporučuje toto vyšetření zhruba 5 let po přechodu. V rizikových skupinách - štíhlé kuřačky, uživatelé kortikoidů ... - i dříve.

 • Veronika

  Dobrý večer, pane docente,

  babička si zlomila kyčel dost zvláštním způsobem – zničehonic se jí podlomila noha, když stála na autobusové zastávce. Může jít o osteoporózu? Kloub jí vyměnili, po delším pobytu v nemocnici byla na kontrole a řekli jí, že pokud nebude mít komplikace, stačí další kontrola za rok. Co si o tom myslíte, je to dostačující?

 • Host chatu

  Právě to, že zlomenina je způsobena minimální zátěží, je pro oesteoporózu typické. Kontrola v odstupu roku stačí, nicméně pokud byla při operaci kost zhodnocena jako osteoporotická měla by mít nasazenu nějakou léčbu. Pokud tomu tak není může vyhledat péči v některém z osteocenter nebo možná překvapivě u svého gynekologa.

 • Honza

  Dobrý večer,

  kolik mléčných výrobků (a jakých) bych měl denně sníst, abych splnil doporučenou dávku vápníku na den? Piju mléčné nápoje a celkem pravidelně jím sýry a jogurty, ale nevím přesně, jaké množství třeba na tělesnou hmotnost bych měl denně sníst.
  Díky za odpověď

 • Host chatu

  Obecně doporučené množství vápníku, který by měl dopělý člověk přijmou se pohybuje kolem 1,5 gramu bez významných rozdílů dle hmotnosti. Pozor nicméně na to, že u sýrů přijímáte i velké množství tuků. Součansě je vhodné i zvýšit zejména v zimě příjem vitaminu D. Tam se doporučení pohybují mezi 800 (až 2000) mezinárodních jednotek. Pozor na to, že z tavených sýrů se nedá vápník uvolnit. Dobrým zdrojem jsou překvapivě třeba sardinky nebo mák.

 • Tereza

  Dobrý večer,

  jak a kde si můžu nechat zjistit hustotu a stav svých kostí? Je mi teprve 31 let, ale ráda bych věděla, jestli jsem v pořádku, máme totiž v rodině osteoporózu (maminka i teta).
  Díky za odpověď

 • Host chatu

  V republice je síť osteologických center. Tam vám jistě poskytnou konzultaci. NIcméně pokud s osteoporóza vyskytuje u starších žen v rodině, začíná být riziko vážné až po přechodu. Lze samozřejmě si nechat změřit hustotu i za Vaši úhradu bez medicínské indikace, ale raději doporučuji poněkud komplexnější postup než pouhé měření.

 • Jindřiška

  Dobrý večer pa doktore,

  musela jsem kvůli závažnému kožnímu onemocnění podstoupit intenzivní léčbu kortikoidy. V důsledku toho mám pokročilou osteoporózu. Slyšela jsem, že tento úbytek kostní hmoty lze zastavit a zvrátit. Je mi 45 let. Mám ještě šanci na úplný návrat stavu před léčbou?

 • Host chatu

  Léčbou lze jistě dosáhnout zastavení procesu a někdy i mírného návratu kostní hmoty, nicméně k maximální hustotě kostní hmoty, které je dosaženo u zdravých jedinců v 25 letech se již nevrátíte. Rozhodně však vyhledejte léčbu včas. Určitě se v takto - pro dnešní dobu mladém věku - dá mnohé zachránit.

 • Eliška

  Dobrý den,

  Mám diagnostikovanou osteopenii už od 38 let. Přitom sportuji, užívám vápník, snažím se jíst tvrdý sýr se zeleninou denně, celkově jsem zlepšila jídelníček. Ráda bych byla pod stálou kontrolou odborníků, ale praktický lékař mi nic takového nenavrhl. Kde se dá dohledat seznam specializovaných center pro léčbu osteoporózy a jak se tam přihlásit?
  Děkuji za odpověď

 • Host chatu

  Zkuste si do hledače nastavit heslo osteocentrum.

 • Karolína

  Pane doktore, v úvodu je uvedeno, že osteoporóza souvisí s úbytkem hormonů v těle. Copak mají hormony nějaký vliv na kosti? Děkuji za vysvětlení.

 • Host chatu

  Samozřejmě. Hormony mají velký význam pro trvalou přestavbu kostní hmoty. Je to velmi dobře patrné u žen, kde kostní hmota do té doby stabilní po vyhasnutí funkce vaječníků začne relativně rychle ubývat. Je to dáno přímým vlivem estrogenu na kostní buňky osteoblasty a osteoklasty, které pracují na přestavbě kosti. Na kvalitě kosti se podílí i ostatní hormonální systémy. Z léčebně podávaných hormonů je dobře prozkoumán ochranný vliv estrogenů a naopak negativní vliv kortikoidů.

 • Renata

  Dobré ráno, pane docente,

  jsem právě v "kritickém" věku a o své kosti jsem se nijak výrazně nestarala. Mohu to ještě nějak napravit? byla jsem na vyšetření a mám prý nález odpovídající věku (53 let).

  Díky za odpověď

 • Host chatu

  Pokud vám denzitometrie ukáže, že kost není řidší než věku odpovídá, stačí dostatečný pohyb, přidat trochu vápníku do stravy - někdy je to snažší jako tableta, neb jinak navyšujete i kalorie - a občas vyjít na slunce či v zejména v zimě přidat trochu vitamínu D. Pokud máte nejaké klimakterické potíže je možno o kosti přemýšlet i při rozhodování o jejich léčbě - kost by estrogeny uvítala.

 • Stanislava

  Dobrý den, je mi 47 let a jsem v přechodu. Můj doktor mi doporučil preventivně užívat vápník s kostními minerály. Co si o tom myslíte?

 • Host chatu

  Správná cesta. Ještě by to chtělo trochu vitamínu D. Pokud současně máte problémy s přechodem - návaly, pocení, bušení srdce - je dobré si uvědomit, že podávání malé dávky hormonů je účinné a pokud s ním začněte do 5 let od přechodu i bezpečné. Je to jeden z bodů při rozhodování o tomto typu léčby.

 • Andrea

  Dobrý den,
  slyšela jsem, že se dá osteoporóze předcházet pohybem. Bohužel ale nemám ráda vytrvalostní sporty a upřednostňuji sporty míčové. Který z míčových sportů je z tohoto pohledu nejvhodnější? Je mi 29 let.
  Díky za odpověď a hezký den

 • Host chatu

  Ve vašem věku je v podstatě jedno jaký sport zvolíte. Kostem je jedno, zda půjde o vytrvalostní sport či míčové hry, hlavně, že mají zátěž při pohybu.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 9/2021 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

VIP svět

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.