Jak motivovat děti ke sportu? Odpovídal Tomáš Perič

Chat je uzavřený28.08.2018 10:00

Tomáš Perič.

Podívat se na svět dětskýma očima není pro dospělého vůbec lehké. Pravdou ovšem je, že dospělí stojí za vším. Pokud se rádi hýbou rodiče, zakoření láska ke sportu i v dětech. Pozitivní rodinný vzor má v tomto ohledu velkou sílu. Chcete vědět, jak motivovat děti ke sportu? Jak poznat, na jaký sport se vaše dítě hodí? Jakým chybám se při výchově ke sportu vyvarovat? Nebo byste rádi vychovali malého Jágra? Na vaše dotazy k dětskému sportování bude odpovídat kinantropolog doc. PaedDr. Tomáš Perič, Ph.D. z Fakulty tělesné výchovy a sportu. Host odpovídá v úterý 28. srpna od 10.00.

doc. PaedDr. Tomáš Perič, Ph.D.

V roce 1989 ukončil studium Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze, nastoupil na tutéž fakultu jako odborný asistent, a to na katedru pedagogiky, psychologie a didaktiky, a získal titul PaedDr. V roce 1999 ukončil postgraduální doktorandské studium (Ph.D.). V roce 2007 byl jmenován docentem kinantropologie. Ve své práci se zaměřuje na problematiku sportovní přípravy dětí a mládeže, výběr sportovně talentované mládeže. Mimo jiné úzce spolupracuje na projektu Sazka Olympijský víceboj, který má za cíl rozhýbat české děti a pomoci jim vybrat si vhodný sport.

Chat

  • Tomáš a Jana

    Dobrý den, naše děti vytrvale odmítají, abychom je přihlásili do sportovních kroužků. Z nabízených sportů (nabídka je podle mě dost široká)v okolí našeho bydliště, si prostě odmítají vybrat. Jak na ně? Děti mají 8 a 12 let.

  • Host chatu

    Velmi důležitý je vliv rodiny (rodičů) pro sportování dětí. Nesmí však být ani velký (příliš ambiciózní rodiče) ani malý (nezájem nebo ještě hůře odrazování od sportu). Optimální by bylo, abyste sportovali společně a hledali ve sportu společný prožitek. Pokud děti nechtějí sportovat, může to být i proto, že nemají rády konkurenční (soutěživé) prostředí. Potom bych zkusil sport, kde děti nemusí soupeřit s druhými, ale mohou ho dělat jen pro svůj dobrý pocit. A určitě bych se s dětmi bavil, proč nechtějí do sportovních kroužků. Je klidně možné, že mají (především starší) nějaký negativní zážitek, který je odrazuje.

  • Adéla

    Zdravím, jak poznám na jaký sport se můj syn hodí? Přijde mi, že je na fotbal nešikovný, ale nechci ho tlačit do něčeho jen tak. Máte nějaký systém, jak se to dá rozpoznat? Díky moc!

  • Host chatu

    Také zdravím, existují určité „systémy“, které mohou napomoci orientovat se v ohybových předpokladech dětí. Samozřejmě záleží na věku dětí. V ČR je pro děti školního věku (nejlépe na prvním stupni) vhodný Sazka olympijský víceboj, který děti mohou absolvovat ve škole (jedná se o několik velmi jednoduchých motorických testů). Jeho výsledkem je právě doporučení, pro jaké sporty mají děti nejlepší předpoklady. Samozřejmě existují i komerční společnosti, které vám za peníze mohou udělat i komplexnější analýzu. Ta je však už docela složitá a odborně náročná. Tady bych mohl doporučit třeba společnost SportAnalytik. Ale existují i další. Každopádně nejvhodnější věk pro tuto sportovní orientaci je někde kolem 6 – 9 roku.

  • ANTI

    Mohl byste něco říci více o projektu Sazka Olympijský víceboj?

  • Host chatu

    Sazka olympijský víceboj je společná projekt Českého olympijského výboru a Sazky, jehož cílem je více zapojit děti do sportu a napomoci rodičům v rozhodování a orientaci a pohybových předpokladech jejich dětí. Jedná se o baterii osmi jednoduchých testů, která hodnotí hlavní pohybové projevy – tzv. pohybové schopnosti. Těch máme 5 – rychlost, sílu, vytrvalost, pohyblivost a koordinaci. Na základě výsledků v jednotlivých testech se děti dozví, jak jsou na tom v porovnání s ostatními a jsou jim doporučeny sporty, pro které mají nejlepší předpoklady.

  • BENHYPO

    Kdy - v kterém věku dítěte - se rozhodnout, zda ho vybrat pro nějaký sport?

  • Host chatu

    Tato odpověď není jednoduchá. Rozdělil bych ji na dvě části. Kdy začít s dětmi sportovat – v podstatě co nejdříve. Samozřejmě, že nejde o vrcholový olympijský trénink, ale o tzv. seznámení se sportem. Tedy děti chodí do sportovních oddílů či kroužků. Optimální je na více sportů. Doporučil bych např. gymnastiku, plavání a sportovní hru. Čím pestřejší program, tím lépe. A klidně začít ještě v předškolním věku. A výběr sportu – to záleží, o jaký sport se jedná. Pokud budeme hovořit o sportovní gymnastice či plavání – tam je optimální ještě před nástupem do školy. Většina sportovních her (fotbal, hokej apod.) začíná mezi 6 -7 rokem. A na druhou stranu, pokud bude dítě chtít dělat třeba atletiku (především hody a vrhy), tam bez problémů stačí začít až po pubertě. Pokud nevíte, na jaká sport se orientovat, doporučil bych Vám navštívit webový portál Sport v okolí, kde se můžete podívat, jaké sporty se dělají v okolí Vašeho bydliště a jít si z dětmi některé vyzkoušet, zda by děti vůbec bavily.

  • WAR

    Kdy lze zjistit u dítěte, že by nějaký sport mohl dělat profesionálně?

  • Host chatu

    Zde velmi záleží na druhu sportu. Jsou sporty jako fotbal, hokej, plavání, tenis – kde už kolem puberty děti dělají v podstatě „profesionální sport“. Jedná se již v tomto věku o tak vysokou úroveň, že v podstatě není možné s těmito sporty začít v pubertě a dostat se na vrchol. A naopak jsou sporty, které je možné začít kolem 12 – 15 roku a přesto můžete být úspěšní. Typická je atletika, veslování, kanoistika apod. Každopádně opravdu nejdříve bych hovořil o předpokladech pro vrcholový sport až po pubertě (s výjimkou sportů, jako je sportovní a moderní gymnastika, krasobruslení apod.).

  • Radek

    Dobrý den. Existuje nějaké poradenské centrum, kde by odborník posoudil, zda dítě je schopno věnovat se nějakemu sportu, popř. by si dítě mohlo vyzkoušet doporučený sport?

  • Host chatu

    Existují určitá poradenská centra, která mohou napomoci orientovat se v pohybových předpokladech dětí. Samozřejmě záleží na věku dětí. V ČR je pro děti školního věku (nejlépe na prvním stupni) vhodný Sazka olympijský víceboj, který děti mohou absolvovat ve škole (jedná se o několik velmi jednoduchých motorických testů). Jeho výsledkem je právě doporučení, pro jaké sporty mají děti nejlepší předpoklady. Samozřejmě existují i komerční společnosti, které vám za peníze mohou udělat i komplexnější analýzu. Ta je však už docela složitá a odborně náročná. Tady bych mohl doporučit třeba společnost SportAnalytik. Ale existují i další. Každopádně nejvhodnější věk pro tuto sportovní orientaci je někde kolem 6 – 9 roku. Pokud budete chtít zkusit vetší množství sportů např. za odpoledne - potom doporučuji akci Sporťáček, která se přesně na tuto oblast zaměřuje. Jedná se o určitý "veletrh" sportů, kam děti přijdou a jednotlivé sporty si mohou vyzkoušet. Na jiném principu pak pracuje webový portál Sport v okolí, kde se můžete podívat, jaké sporty se dělají v okolí Vašeho bydliště a jít si s dětmi některé vyzkoušet, zda by děti vůbec bavily.

Foto: archiv

Autor: - red -




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 06/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov