Jak může dítě postihnout rozvod či rozchod? Jak dítě vnímá hádky? Jak se rozejít v klidu? Odpovídala Kamila Šaffková

Chat je uzavřený30.11.2020 11:00

Kamila Šaffková, hlavní koordinátor projektu Servis vztahů.

Jak může dítě postihnout rozvod či rozchod? Jak dítě vnímá hádky? Mohou se neshody rodičů projevit na dítěti? Jak zvládnout rozchod a být stále skvělým rodičem? Jaká traumata si děti nejčastěji odnášejí ze soužití s nespokojenými rodiči? Jak se rozejít v klidu? Odpovídala Kamila Šaffková v pondělí 30. listopadu od 11.00.

Mgr. Kamila Šaffková se jako hlavní koordinátor projektu Servis vztahů (www.servisvztahu.cz) stará o to, aby se celý projekt zdárně rozvíjel a fungoval. Dále také působí v projektu jako Case Manager a zaměřuje se primárně na děti, rodičovství a zvládnutí rozchodů partnerů, tak aby dítě netrpělo. Vzdělání získala na Univerzitě Karlově v Praze v oboru psychosociálních věd. Po studiu prošla různými kurzy a výcviky v oblasti drogové problematiky, krizové intervence, práce s dětmi, psychopatologie, rodinného a párové poradenství. Má zkušenosti v práci s mládeží, kterou získala v diagnostickém ústavu, dále pracovala v poradenství pro sólo rodiče a nyní se orientuje na práci s páry a rodiči. Projekt Servis vztahů patří pod obecně prospěšnou společnost Women for Women (www.women-for-women.cz) manželů Tykačových.

Chat

 • Marta z Ostravy

  Proč matky tak často manipulujů děcka proti otcum? Mně by huba upadla kdybych něco takového udělala a jsem si jista že nejsu sama!

 • Host chatu

  Dobrý den, Marto, po rozchodu rodičů dochází k manipulaci dětí velmi často, ať už vědomě či nevědomě a také jak ze strany matek tak ze strany otců. Rozchod představuje velký zásah pro dospělé i děti. Může tam být hodně zranění a nedořešených témat, manipulace je pak nástrojem k určitému ovládání toho druhého.

 • Lovacoop

  Jak se rozezná láska od mrzského chtíče?

 • Host chatu

  Dobrý den, není to úplně otázka k našemu dnešnímu tématu, ale pokusím se o odpověď. Myslím si, že chtíč je založen na fyzické bázi a láska je souborem mnoha věcí a má dlouhodobější charakter.

 • Vlaďka

  Jak a kdy pozná dítě,že to mezi námi s manželem skřípe?

 • Host chatu

  Dobrý den, Vlaďko, Záleží na věku dítěte a jeho vývojové fázi, nicméně napětí mezi rodiči vnímají všechny děti od útlého věku. Děti to, že se mezi mámou a tátou něco děje cítí dříve než si mnohdy myslíme. Je dobré dítěti situaci vysvětit, popsat co se děje, s ohledem na jeho věk, děti nepotřebují podrobnosti, ale potřebují vědět, v jaké situace se nachází, aby se mohly cítit bezpečně. Pokud cítíte, že ve vztahu s manželem něco skřípe, jak píšete, je dobré na tom začít pracovat.

 • Jana

  Může být dětská enuréza zapříčiněna hádkami rodičů? Jaká jiná traumata či nemoci si dítě může odnést z nefunkčního vztahu?

 • Host chatu

  Dobrý den, Jano, Ano může a často to také tak je, ale je dobré vždy vyloučit fyziologickou příčinu. Děti se od nás učí, přejímají naše způsoby chování, takže to, co vidí doma a to jak se k nim chováme si fixují. Pokud dítě vyrůstá v nefunkčním vztahu, bude tedy přejímat ty vzory, které vidí. V momentě kdy začne samo navazovat svoje vztahy se pak ukáže, co si nese a jak s tím nakládá. To jaké to může mít důsledky je velmi individuální a může to mít i nějakou spojitost s psychosomatickým onemocnění, to vše je pak většinou na delší psychoterapeutickou práci, kde se hledá příčina jeho problémů.

 • Lukas

  Ma smysl lepit vztah kvuli diteti? Kdyz budem doma fungovat jako rodina tak nic nepozna ne?

 • Host chatu

  Dobrý den, Lukáši, já myslím, že by to nemělo být jen kvůli dítěti, ale také kvůli sobě samým. Párové soužití je asi tím nejtěžším vztahem, který vyžaduje obrovskou práci. Děti vnímají mnohem více, než si myslíme. Záleží na tom, jak si to doma nastavíte, existují různé typy soužití, děti potřebují lásku a cítit se v bezpečí, je dobré si tedy položit otázku, jak se ony budou cítit, jaké to pro ně bude.

 • SK

  Může i střídavá péče mít negativní vliv na psychiku dítěte?

 • Host chatu

  Dobrý den, střídavá péče je stále velké téma, má své příznivce i odpůrce. Určitě to může mít vliv na psychiku dítěte, rozpad rodiny je pro dítě vždy velká zátěž. U střídavé péče zaleží na tom, jak dobře to rodiče nastaví s ohledem na potřeby dítěte. V ideálním případě by to mělo být tak, že dítě má oba rodiče, když je potřebuje, má s každým dostatečný kontakt, oba rodiče se podílejí na běžných aktivitách dítěte...Děti v jakékoli formě péče potřebují, aby nežily v oddělených světech, aby jim zůstal jeden prostor, který sdílí s oběma rodiči. Potřebují aby rodiče brali ohledy na jejich potřeby, emoce a vztahy dítěte.

 • DENMARK

  Jaká traumata si děti nejčastěji odnášejí ze soužití s nespokojenými rodiči?

 • Host chatu

  Dobrý den, na to nedokáži jednoznačně odpovědět. Nespokojenost je široký pojem, zaleží jak se to vztahuje k dítěti a projevuje v rodině. Ale určitě se s nespokojenými rodiči dá pracovat, aby spokojení zase byli a tím i celá rodina.

 • GF

  Jak může dítě postihnout rozvod či rozchod?

 • Host chatu

  Dobrý den, rozpad rodiny je pro děti vždy trauma a zátěž. Zaleží na tom, jak to rodiče zvládli. Jsou rozchody opravdu vyhrocené, ale pak i ty, kde se rodiče rozejdou v klidu a fungují dále pro děti. "Špatně zvládnutý rozchod" je pro dítě náročná emociální situace, čelí často smutku ze ztráty jednoho z rodičů, dochází k narušení bezstarostného dětství, může se objevovat strach, úzkost, vztek, bezmoc a pocity viny. Rodiče by měli mobilizovat své síly, aby dítě v takové situaci podpořily, dítě je závislé na řešení rodičů, děti ještě neumějí zacházet s vlastním smutkem a frustrací a potřebují vědět, že to není jejich vina.

 • ANTI

  Mohou se neshody rodičů projevit na dítěti?

 • Host chatu

  Dobrý den, zcela určitě.

 • ANTI

  Jak zvládnout rozchod a být stále skvělým rodičem?

 • Host chatu

  Dobrý den, Neexistuje žádný návod a nejvhodnější model fungování rodiny, protože každá rodina je jiná. Obecně by si měli rodiče uvědomit, že i přes to, že se jejich partnerský vztah rozpadá, rodiči zůstávají stále. Rodiče by se měli snažit před dětmi nebojovat a nežádat je, aby se přikláněly na stranu jednoho z nich, měli by mluvit s dětmi o situaci, ve které rodina je, poslouchat je a dát jim prostor pro emoce, měli by umožnit stýkat se druhým rodičem, měli by zaměřit pozornost sami na sebe, na své potřeby a zkusit se odprostit od toho, co dělá ten druhý, měli by zkusit odklonit pozornost od toho, co nefunguje k tomu, co funguje a nejdůležitější je si uvědomit, že to máte ve svých rukách a myslet na své děti. Rozchod se dá také dobře zpracovat pomocí párových terapií, kde se mohou dohojit zranění způsobená rozchodem.

 • SK

  Lze v rodině dítě nějak připravit na případný rozchod nebo rozvod rodičů?

 • Host chatu

  Dobrý den, Určitě jde a je skvělé, že o tom takto přemýšlíte. Dítě v situaci, kdy se mu rozpadá rodina má strach, vztek a cítí se často bezmocné, je dobré s ním tato témata procházet, nechat ho o tom mluvit, ideálně se ptát na jeho potřeby. Děti potřebují ujištění, že nejsou viníky této situace, potřebují rozumět tomu, co se děje a co se bude dít dál, rozumět tomu, co se sním děje, že prožívá různé emoce, potřebují vědět, že patří do rodiny obou svých rodičů, mít možnost odejít a nebýt u konfliktu rodičů a hlavně umožnit jim být stále dětmi

 • Otec

  Může matka ještě před rozvodem (rozhodnutím soudu), odvézt dítě na jinou adresu než je trvalý pobyt dítěte, bez dohody a proti vůli otce a rozhodovat o tom, kdy se otec s dítětem (9let) uvidí, neexistují-li objektivní příčiny např. týrání, dom. násilí, zanedbávání péče a podobně a dítě samotné s otce chce být stejný čas jako s matkou? Na koho se případně obrátit? Sociálka, policie, ...? Děkuji.

 • Host chatu

  Dobrý den, Je to velmi individuální a záleží na kontextu situace, doporučila bych se obrátit na právní poradenství, které vám to sdělí přesně.

 • Lovacoop

  Jestli má rodič opravdu děti rád,měl by se jich zeptat jestli jsou z rozvodu nadšené.

 • Host chatu

  Dobrý den, S dětmi je dobré o rozchodu určitě mluvit, dle jejich věku, ptát se na jejich potřeby, emoce....

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 23/2020 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Nebezpečné vztahy

Týden Politické rozhovory

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Extra

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.