Jak může migrační krize ovlivnit život v Česku? Odpovídal europoslanec Tomáš Zdechovský

Chat je uzavřený02.05.2016 10:00

Tomáš Zdechovský.

Otázka migrační krize trápí mnohé obyvatele Evropy. Jak však může příchod běženců ovlivnit běžný život v České republice? Na vše ohledně migrační krize se ptejte europoslance Tomáše Zdechovského v pondělí 2. května od 10 hodin.

Tomáš Zdechovský je poslancem Evropského parlamentu za KDU-ČSL. Působil jako krizový manažer a mediální analytik. Byl mediálním poradcem Úřadu vlády, ministerstva pro místní rozvoj, ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy i ministerstva vnitra. Řídil společnost na trénink mozku Brain2win i pobočku největší vzdělávací agentury ve střední Evropě WIFI Czech Republic. Vystudoval Fakultu sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně a Teologickou fakultu Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Chat

 • Lovacoop

  Migrace u nás ovlivní život tak,že se sníží počet narozených nemanželských dětí.V parlamentě EU nás nebudou zastupovat rozvedené ženy, které nežijí ani ve spořádaném manželství a chtěly by radit EU. Čeští komunisti v parlamentu EU to je výsměch demokracii.Snad nám migrace pomůže dostat jednou provždy komouše z parlamentu ČR.

 • Host chatu

  Migrace sníží počet nenarozených nemanželských dětí a pomůže dostat komunisty z parlamentu? To si osobně opravdu nemyslím. Třeba přistěhovalci budou volit komunisty.

 • Vlado

  Jaká je pravděpodobnost, že dopadneme jako Libanon? Bude ženská obřízka a polygamie výnosem EU povolena pro všechny, nebo bude povolena pouze pro imigranty?

 • Host chatu

  Dobrý den, ani kdyby se do Evropy přestěhovali všichni Syřané, tak nehrozí, že by uprchlíci ze Sýrie tvořili v Evropě čtvrtinu obyvatelstva, jako je tomu v Libanonu. Nepochopil jsem, proč se ptáte na věc ženské obřízky či polygamie, protože to přece není případ Sýrie. A co se týká Evropské unie. Ani v jednom případě se schválení opravdu neplánuje a myslím, že můj postoj je dlouhodobě jasný.

 • Jarda

  Dobrý den, co si myslíte o tom, že se v Německu a asi i dalších státech tutlají znásilnění od imigrantů? Co si myslíte o tom, že se hlavní média v celé Evropě snaží situaci vykreslovat jinak, než je ve skutečnosti? Působí to na vás jako podpora humanity a demokracie? Děkuji za upřímnou odpověď.

 • Host chatu

  Dobrý den, několikadenní mlčení hlavních německých médií o silvestrovských událostech v Kolíně nad Rýnem jsem považoval za obrovskou chybu novinářů. Také to, jak se pak snažili problém minimalizovat a uváděli věty typu: podle zatím nepotvrzených zpráv…bylo naprosto bezprecedentní. O věcech je třeba mluvit otevřeně, zároveň je ale třeba vyvarovat se jakýchkoli nenávistných projevu. Zkrátka, politická korektnost není a nikdy nebude řešením a dostane nás do stavu, že ten kdo říká pravdu, ve volbách zvítězí. Lidé nejsou hloupí.

 • Jarda

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat na Váš názor ohledně toho, že Obama pochválil Merklovou za postoj k imigraci - že historie jí dá za pravdu. Co si myslíte o tom, že imigranti jsou z velké části ze zemí, kam USA exportovaly "demokracii" (Iráku, Afgánistán aj.)? Proč tedy imigranty místo EU nepřijme USA? Děkuji za odvážnou odpověď.

 • Host chatu

  Pokud jde o výroky Baracka Obamy, tak už jsem je opakovaně kritizoval, protože jsou nesmyslné. Tvrdit že, někomu dají dějiny nakonec za pravdu, považuji opravdu za předčasné za situace, kdy migrační krizi nelze ani zdaleka považovat za vyřešenou. USA přijímají uprchlíky také, ale samozřejmě je naprostý rozdíl v tom, jakým způsobem se o ně případně starají, tedy spíše nestarají. Myslím, že v tomto případě je vidět, že poradci Obamy příliš dobře neporadili.

 • Pavel

  Dobrý den,

  když Merkelová sama imigranty pozvala, tak existuje nějaký důvod, proč bychom měli tyto vesměs dvacetileté nevzdělané muže znásilňující cizinky vůbec přijímat?

  (mimochodem, o tom pozvání od Merkelové se z nějakého důvodu nepíše!)

 • Host chatu

  Dobrý den, přijímat můžeme pouze lidi, kteří naší pomoc skutečně potřebují. Opravdu nevidím důvod, proč bych měli dávat ochranu lidem, kteří neutíkají ani před válkou, ani před pronásledováním.

 • Jindra

  Není v té islamizaci EU zlý úmysl Merkelové a jeích soukmenovců,kteří nám všichni radí ,abychom si jich vzali co nejvíc ,ale sami je v Americe nechtějí ? Proč naši předkové bojovali proti Tureckému otroctví a tihle dobroserové je sem pouští po tisících ,aniž by aspoň zjistili jestli to nejsou džihádysti,teroristi a nebo ekonomický turisti ,kteří táhnou za lepším a nevrátí je zpět ? Copak nevidí jak se islám stále více roztahuje po světě a kde se uchytnou tam se pomnoží a převálcují původní kulturu ? Vždyť se množí jako myši a brzy si tu prosadí i právo šaríja demokratickou cestou a zavedou své pořádky !V Kosovu také vyháněli a vraždili křesťany,až došlo k občanské válce. Neměli bysme si z toho vzít ponaučení a vyměnit "korektnost" za bezpečnou budoucnost nás a našich potomků
  ?

 • Host chatu

  Dobrý den, váš dotaz má několik rovin. První je ta, že v případě imigrace musí Evropská unie se snažit minimálně omezovat svrchovanost členských států. Jakékoliv nařizování kvót je nesmysl. A jak jsem zmínil výše, je nutné opravdu udělat selekci lidí, kteří sem přichází. Právo šaría je naprosto neslučitelné s evropskými hodnotami a proto je potřeba jednoznačně odmítnout.

 • Liba

  Jak zabránit islamizaci Evropy?

 • Host chatu

  To je velice jednoduché. Evropa si musí uvědomit svoji vlastní identitu vycházející z židovsko-křesťanských kořenů a antické tradice. Když nebudou mít děti naše rodiny, přijde někdo, kdo nás převálcuje. Takto to bylo v dějinách mnohokrát.

 • Waldor

  Nemyslite, ze nase civilizace ted prave politickou korektnosti pacha sebevraždu?

 • Host chatu

  Politickou korektnost považuji za škodlivou pro jakoukoli otevřenou debatu o kontroverzních tématech. Jejím prosazováním si západní společnost škodí.

 • Lída

  Mám hlavní otázku - JSME JEŠTĚ SUVERÉNNÍ ZEMĚ? Pokud ano, proč si sami nemůžeme o sobě rozhodovat, proč posloucháme to, co vymyslí EU? Navíc to nejsou hloupé nápady parlamentu EU, ale člena, kterým je paní Merkelová. Nebo ona EU vede? Pozvala sem migranty, ne uprchlíky. Lidem ve válce se pomáhat má. Jenže sem se ženou z 90% ekonomičtí migranti. Jsme tak bohatá země, aby jsme jim poskytovali azyl, nebo povolení k pobytu? Stačí se podívat na situaci samoživitelek, mezd obyčejných lidí a výši důchodů. Nebylo by tedy lépe vložit finance potřebným u nás? Až budeme mít na rozhazování, můžeme hostit kde koho. Tak stojí (podle tisku) jeden uprchlík měsíčně 60.400,-Kč!!! Z této sumy by žilo 10 důchodců slušně půl roku, kdyby jste jim k důchodu tuto částku rozdělili.
  1. Proč naše vláda tvrdí, že nesouhlasí s kvótami a přitom je už pomalu plní?
  2. Jsme stále suverénní zemí?
  3. Jak se díváte na přijímání ekonomických migrantů, hrozící kriminalitu a ztrátu bezpečnosti pro naše obyvatelstvo? (viz. Německo, Švédsko ap.)
  4. Odkud se berou peníze na podporu ekonomickým migrantům? Ze státního rozpočtu, nebo odkud?
  5. Proč vláda neschválila referendum o vystoupení z EU? Podpisů bylo podle zákona, ale vláda si na to zvedla počty...
  6. Jak sesadit vládu, kterou lid České republiky nechce?
  Děkuji.

 • Host chatu

  Dobrý den, tolik otázek najednou jsem už dlouho neměl, ale pokusím se je všechny odpovědět. Ano, jsme opravdu suverénní země. Je pravdou, že musíme přijímat legislativu dohodnutou v EU, ale důležité je dodat, že Česko se podílí na spolurozhodování. Demokratické evropské země uprchlíky příjímaly už v minulosti, přijímá a přijímat bude, protože je k tomu vážou mezinárodní smlouvy – každý, kdo splňuje nárok na mezinárodní ochranu, ji musí dostat. Lidé, kteří jdou do Evropy pouze „za lepším,“ se musí do Evropy dostat legálně. V opačném případě nemohou na rozdíl od uprchlíků před válkou či pronásledováním nemohou počítat s jakoukoli formou mezinárodní ochrany. Ekonomičtí migranti tak žádný nárok na podporu nemají. Jakou petici máte na mysli? Pokud se jedná o tu internetovou petici, tak ta nemá žádnou relevanci, protože se nejedná o regulérní „papírové“ podpisy. Vystoupení z EU považuji za naprostý nesmysl, protože bychom pouze ztratili možnost ovlivňovat rozhodování na evropské úrovni, které by se tak jako tak týkalo i nás. Jinak nevím, co míníte pojmem „lid,“ ale k „sesazení“ vlády, která není u většiny lidí oblíbená, je potřeba pouze hlasování voličů v hlavních parlamentních volbách. :-)

 • Tomáš Čech

  Dobrý den pane Zdechoský,

  chtěl bych se zeptat, proč vedení EU místo kvót s náběhem na trvalé kvóty rozdělování migrantů z Afriky a muslimské Asie, se nesnaží domluvit se zeměmi původu, Itálií, Řeckem, aby chránily vnnější hranice Schengenu a vraceli všechny migranty zpět? Jak dlouho tahle invaze pak bude trvat? Až budeme dostatečně islamizováni a afrikanizováni i my?
  Přece kvóty a nechránění území EU je jen dalším povzbuzením milionů k pochodu a osídlení Evropy...

 • Host chatu

  Dobrý den, kroky Komise týkající se řešení migrační krize jsou opravdu nepromyšlené. Problém kvót ale spočívá v úplně něčem jiném. Pokud budeme vnucovat lidem zemi, kde dostanou azyl, je velmi pravděpodobné, že nakonec půjdou tam, kam chtějí. Svědčí o tom i skutečnost, že z prvních sedmi uprchlíků, které měla ČR přijmout, tři zmizeli, nejspíše aby se přemístění vyhnuli. Další věcí je neúčinnost kvót, když si vezmeme, že se jedná o prvních 7 lidí 2863, kteří by měli být do Česka přemístěni do konce roku 2017. Pro srovnání, na evropské úrovni jich bylo podle mě dostupných údajů přemístěno pouze 1100 z celkových 120 000. Řešení kvót jsem proto vždy jednoznačně odmítal. Pokud se neosvědčily kvóty jako jednorázové řešení, rozhodně nebudou fungovat v trvalé podobě.

 • Josef

  Dobrý den pane europoslanče,
  Kolik let bude podle Vás trvat, než se Belgie stane většinově muslimskou zemí?
  Je reálná šance, že bude v dohledné době v některé zemi propagace islámu - jako ideologie šířící nenávist, násilí a nerovnoprávnost - postavena mimo zákon (podobně jako propagace nacismu, komunismu)?
  Znáte případ, že by některý islámský duchovní nebo jiná autorita nebo nějaký muslimský deník čí organizace ocenila a vyzvedla např. osobnost onoho muslimského mladíka, který při útocích muslimských teroristů na židovský obchod ve Francii zachránil několik zákazníků a spolupracoval s policií? Jsou v muslimském světě případy takovýchto (z našeho pohledu hrdinů) považovány za příklad chování správného muslima? Domníváte se, že sám Mohamed by takové chování ocenil a pochválil?

  Děkuji a přeji vše dobré.

 • Host chatu

  Dobrý den, děkuji za dotaz. U měst jako je Brusel, kde muslimové tvoří více jak třetinu obyvatelstva a ještě vyšší podíl žáků ve školách, k tomu může dojít. Bohužel je to výsledek nesmyslné belgické politiky socialistických vlád. Řešení nevidím v zákazu jakéhokoli náboženství, ale v důsledném potírání radikalismu a spolupráci evropských bezpečnostních složek. Určitě se najdou lidé mezi muslimskými duchovními i řadovými muslimy, kteří čin muslimského mladíka schvalují, ale právě proto je nutné proti tomu bojovat. Po atentátech v Bruselu část komunity začala oslavovat atentátníky. To považuji za naprosto nehorázné.

 • Josef

  Prosím Vás jako křesťanskodemokratického politika - jak vnímáte vystupování německé kancléřky v této otázce? Nemáte (jako já) pocit, že si přivlastňuje roli jakéhosi vůdce EU, když jménem Evropy např. jedná s Tureckem? Mají ještě takové praktiky něco společného s křestanskou demokracií? Neměly by Merkelové orgány EU důrazně a veřejně připomenout, že ona může mluvit a jednat tak maximálně za Německo?!

  Děkuji.

 • Host chatu

  Dobrý den, k posledním krokům paní kancléřky mám řadu výhrad kvůli jejich neuváženosti. Je pravdou, že z unijních politiků je slyšet nejvíce, což je dáno i tím, že předsedá vládě nejsilnější země EU. Nic, co projde v EU, ale nemůže být bez účasti Komise, členských států a Evropského parlamentu. Frakce Evropské lidové strany, kde mají nejsilnější zastoupení právě křesťanští demokraté, není žádným názorovým monolitem a v řadě věcí může mít KDU-ČSL odlišný postoj od jejích sesterských stran jinde v Evropě.

 • Tomáš

  Dobrý den,

  proč se EU, ale i Kanada nebo USA nechává v posledních desetiletích osídlovat převážně netolerantními migranty z Subsaharských zemí a muslimské Asie, narozdíl třeba od Číny, Indie, Izraele nebo v psolední době i Austrálie?
  Proč bývalé bílé státy záměrně páchají sebevraždu?

 • Host chatu

  Dobrý den, osobně považuji za nesmyslné přijímání úplně všech lidí z celého světa. Australský nebo izraelský model je myslím hodně propracovaný a osobně bych ho preferoval.

 • Jaroslava

  Dobrý den, pozoruju vaše aktivity ohledně Norska, kterých si velmi vážím, proto si dovolím zeptat se i na tuto oblast. Jaká je šance, že kluky Michalákovi vrátí? Jaký je vůbec současný stav? Žije ten starší chlapeček ještě vůbec? vám o něho strach, protože se o něm nic neví. Děkuji moc!

 • Host chatu

  Dobrý den, Jaroslavo, na přelomu května a června by měl být soud. Osobně věřím, že dobře dopadne. Oba dva kluci jsou u svých pěstounů a maminka se s nimi nemůže ani stýkat. Když jim pošle dárek, tak ho pěstouni ani nepředají. Ta situace mi opravdu velmi evokuje to, co se tu dělo před mnoha lety. A proto jsem napsal i norským politikům otevřený dopis, kde podobný postup kritizuji. Věřme, že to dopadne dobře.Bude to ještě obrovský kus práce.

 • Jaroslava

  Ještě mě napadlo, dá se nějak odvolat pan Kapitán? Mám z toho chlapa husí kůži a naprosto mi nepřijde, že by ten jeho úřad na ochranu dětí něco dělal a snažil se rodičům pomáhat. Děkuji!

 • Host chatu

  Pan Kapitán má své nadřízené a těm by se měl zodpovídat ze svého nejednání. Problém je spíše v ministryni Marksové, která naprosto nezvládá řízení svého rezortu a chce nám tu zavést některé norské praktiky a případ Evy Michalákové jí nehraje do karet. Osobně si myslím, že by pak Kapitán mohl rodičům pomáhat více, ale nebudu ho lacině kritizovat, přestože on to v mém případě udělal. Tehdy mi to přišlo z jeho strany ubohé a nedůstojné. V případě Evy Michalákové bojuji za to, aby se děti skutečně vrátily k biologickým rodičům a jsem rád za každého slušného člověka v tomto moři norské nespravedlnosti, který se snaží něco změnit a pomoci s tímto složitým případem. A doufám, že přes přetíženost pracovníků UMPOD, kteří řeší denně desítky případů, si na tento najdou čas.

 • Prd vriti

  Jak by to ovlivnilo život v ČR moc dobře vim!!! Ale chci vědět,co DĚLÁTE VY, POLITICI-DOBROSEROVÉ, ABY TAHLE SITUACE NENASTALA,KROMĚ TLACHÁNÍ??????? Protože kvákat o nebezpečí dokáže každý vůl,,ale něco udělat pro to,aby se to zastavilo a nebo se začalo s opatřeními na to už je potřeba KOULE,tak se ptám: " Máte je???" A ty pohádky o demokratickych postupech si nechte pro imámy,jako vtip !!!!

 • Host chatu

  Dobrý den, nejsme ani dobroser ani netlachám. Je vidět, že moc o mých aktivitách nevíte. jsem hodně racionální člověk. Doporučuji sledovat mé názory: a. politické názory ve 140ti znacích - doporučuji: https://twitter.com/TomZdechovskyEP b. názory na společenská i politická témata - doporučuji: http://zdechovsky.blog.idnes.cz/ c. názory politická témata s intelektuální diskusí - doporučuji: http://neviditelnypes.lidovky.cz/no... d. názory politická témata s větším přesahem - doporučuji: http://echo24.cz/…/unie-by-mela-dekovat-britanii - -za-hrozbu-… e. anglicky psaný blog: http://tomaszdechovskymep.tumblr.co... f. Videa k aktuálním tématům: https://www.youtube.com/channel/UC9... g. názory/články/grafy na přehledné sociální síti G+ https://plus.google.com/11265906675... e. a pokud Vás nebaví mé soukromé fotky a komentáře, doporučuji oficiální fb: https://www.facebook.com/TomZdechov... f. a pokud nechcete vůbec nic, nevadí, nic se nestalo Emotikona smile

 • Prd vriti

  A co tahle boj proti islámu,zákazu islámu,??? A čistit naši politickou scénu se vam nechce??? A co neziskovky,ty pasořitné organizace,co žijí z našich peněz????

 • Host chatu

  Dobrý den, myslím, že řada neziskovek odvádí výbornou práci. Například Charita, Diakonie, Člověk v tísni nebo Adra. Ale u řady neziskovek vidím tu účelovost vzniku. A to je potřeba prošetřit. Jinak když zakážeme islám, co tím dosáhneme? Lidé začnou praktikovat islám skrytě. A myslím, že by to vedlo k daleko větší radikalizaci, takže proto zákaz neschvaluji. Nicméně je potřeba dát každé náboženské organizaci hranice. A v případě, že porušuje zákony, jí začít okamžitě stíhat nebo dát návrh na její zrušení a vyloučit jí z možnosti působit ve společnosti. Toho si musí být i muslimové vědomi a musí stále více tlačit na své členy, aby dodržovali demokratické evropské zákony.

 • Jiří Viktora

  Pane Zdechovský,
  hájíte TTIP, hájíte migranty, tvrdíte, že jsme suverénní stát, či že za neřízený příchod migrantů, mohou Itálie a Řecko. Jedna lež, vedle druhé. Prý nejste typický lidovec a opak je pravdou. Pokud se vám položí "nepříjemný" dotaz, buď nevíte, neorientujete se, nebo to klasicky lidovecky zamluvíte do autu, že se vlastně nic neděje. Ono se ale děje a sakra moc. Nebýt pomoci Ruska v Sýrii, legitimní vládě a prezidentovy Assadovi, osvobození Palmýry, bylo by zde již mnohem hůře. Kdo je všude, není nikde...

 • Host chatu

  Dobrý den, pane Viktoro, děkuji za dotaz. Nevím, kde jste vzal, že hájím TTIP. Já jsem z principu pro volný obchod a pokud bude fungovat bez TTIP, tak ho jako bývalý majitel třech firem rád podpořím. Jinak také nevím o tom, že bych hájil migranty. Ba naopak, hovořím několik let o tom, že je potřeba rozlišovat mezi uprchlíky a migranty. To tady ještě před časem nikdo nedělal. A u Itálie a Řecka jsem pro důsledné střežení hranic. O tom vůbec nesmí být diskuse a ani o rychlých návratech ekonomických migrantů. Asi nejsem typický lidovec, protože fakt se Vašich "nepříjemných" dotazů nebojím a naopak jsem za ně rád :-)

 • Jitka

  Ahoj,
  Jen chci rict, ze si velmi cením Tvé prace a stve me, ze po Tobe lidi chteji výsledky "za celou školu", i kdyz si jen jeden žák... Sice to zvladas bravurně, ale proc ti ostatni neco nedělají? Co vlastne udelal treba Mach, aby tem euronesmyslum, ktere proste jsou, zabránil? Podle te stranky, co hodnotí praci europoslancu, doslova jen "žvaní" (aktivita jen v oblasti "projevy a otázky", zadne zpravy, deklarace... Viz http://www.mepranking.eu/mep.php?id=84175). Nebo Zahradil? Ten je celkove 514. Ze 751 mist. 😕
  Kdyz jsem u toho meprankingu, gratuluji k 17. Místu! Neuveritelny výsledek ke vsem Tvým ostatním aktivitám.
  J.

 • Host chatu

  Ahoj Jitko, děkuji za hodnocení. Vážím si toho. Myslím, že každý volič by se měl průběžně zajímat o aktivitu svých poslanců a podle toho je hodnotit. A každý má svědomí, takže ví, co za peníze, které dostáváme, udělá nebo ne.

 • Honza Jaroš

  Dobrý den, myslíte, že migrační vlna bude mít vliv na duševní zdraví migrantu, ale i na celou evropskou populaci?

  Jaká preventivní opatření by měla EU, respektive ČR příjmout v oblasti migrace a duševního zdraví?

  Znáte příklady dobré praxe v EU organizované pacientskými organizacemi NGO?

  Děkuji za opodovědi.

 • Host chatu

  Dobrý den, pane Jaroši, děkuji za dotaz. Ano, je to velmi dobrá otázka. Znám výbornou pacientskou organizaci v České republice, která pomáhá lidem trpící duševními poruchami a její práce je naprosto potřebná. I v Evropě je řada podobných organizací. A to, co velmi často kritizuji, je fakt, že všichni, kdo chtějí přijímat uprchlíky, nemají ani potuchu o tom, co ti lidé prožili, a že řada z nich potřebuje dlouhodobou systematickou péči, která bude nákladná. Dobrým příkladem v tomto směru jsou NGO na Maltě nebo v Řecku, které opakovaně na tento problém od roku 2009 upozorňují. Ale řada politiků je prostě neslyší.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 05/2019 najdete >
Týden

Instinkt

Sedmička

Faktor S

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Plus

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.