Jak může moderní zahradní technika ulevit v péči o zahradu? Ve středu 21. 7. od 10:00 odpovídal Aleš Chrobok, specialista na zahradní techniku

Chat je uzavřený21.07.2021 10:00

Aleš Chrobok, jednatel ve společnosti ama Czech s.r.o., která se specializuje na sortiment zahradní techniky.

Krásná a udržovaná zahrada je chloubou každého zahradníka. Její údržba ale vyžaduje čas, zkušenosti a trpělivost. V péči o trávník, však mohou šetřit váš čas šikovní asistenti. Robotické sekačky totiž představují malou revoluci.


Pro jaký typ zahrad se robotické sekačky hodí? Co všechno umí? Na jakém principu fungují? Jsou bezpečné? Jak zajistit, aby byl váš trávník zdravý, oku lahodící? Měli bychom o něj v létě pečovat jinak než na jaře nebo na podzim? Ptali jste se Aleše Chroboka, specialisty na zahradní techniku.


 

Aleš Chrobok je jednatelem ve společnosti ama Czech s.r.o., která se specializuje na sortiment zahradní techniky. Společnost je zároveň výhradním distributorem prémiové značky robotických sekaček Robomow.

Chat

 • Marta z Ostravy

  Jaký je tvůj názor na kolo štěstí od Mountfieldu? Opravdu se tam sekačky nechají koupit laciněji?

 • Host chatu

  Porovnejte si základní cenu sekačky a sekačky jiných značek se stejnými parametry a spočítejte si jakou slevu by jste si museli vytočit, abyste to měli levnější než jinde. Pokud si vytočíte větší slevu, pak jste nakoupili laciněji.

 • Petra Z.

  Dobrý den, uvažujeme o koupi robotické sekačky na chalupu. Býváme tam jen o víkendu, a proto se nám líbí možnost jejího napojení na chytrou domácnost. Obsahuje taková sekačka i nějaké bezpečnostní opatření proti zlodějům? Bojím se, že když ji na pozemku necháme jezdit bez dozoru, mohlo by to přilákat pozornost zlodějů. Děkuji, Petra

 • Host chatu

  Robotické sekačky obecně nejsou zboží, které by se příliš kradlo, ale vyloučit to nelze. Zabezpečení se liší u různých výrobců. Zabezpečení může být řešeno pomocí PIN kódu, který si zadává přímo uživatel. Bez znalosti PIN kódu je stroj nepoužitelný. Vyšší modely pak mohou mít GPS, která slouží k hlídání stroje a jeho pohybu.
  Některé pojišťovny umožňují také stroj proti krádeži pojistit, nebo zahrnout do pojistky domácnosti. To je ale potřeba probrat s Vaší pojišťovnou.

 • Slávek

  Dobrý den, poradí si robotická sekačka i s pozemkem ve svahu? Máme dům v kopci, spíš v mírném travnatém svahu. Velikost pozemku je 1000m2. Doporučil byste?

 • Host chatu

  Rorobotické sekačky zvládají svahy poměrně dobře. Například modely Robomow RK zvládnou svahy až do sklonu 24 stupňů a to je opravdu hodně. Na velikost pozemku okolo 1000 m2, který je svažitý bych určitě doporučil Robomow RK2000.

 • SK

  Pro jaký typ zahrad se nehodí robotické sekačky?

 • Host chatu

  Robotické sekačky jsou určené pro okrasné zahrady. Tedy všeobecně o trávník, který je udržovaný a běžně se seká normální benzínovou, elektrickou rotační, nebo vřetenovou sekačkou.
  Robotické sekačky se tedy nehodí pro zahrady, které nejsou udržované, není možné pouštět je na přerostlém trávníku. Určitě sem patří i trávník s příliš velikým sklonem. Dále bych sem zařadil hodně složité zahrady s velikým množstvím překážek záhonů, s úzkými místy a podobně.

 • DENMARK

  Jaký je výběr robotických sekaček v současnosti na českém trhu?

 • Host chatu

  Výběr je poměrně veliký. Na trhu najdeme od levných Čínských strojů, které toho většinou moc neumí, prodávají se pod značkami, které vznikly poměrně nedávno a nemají v tomto segmentu mnoho zkušeností, až po moderní vychytané stroje, které se vyrábí v západních zemích. Například Robomow je vyráběn v Izraeli a to již od roku 1995.

 • Karolína

  Dobrý den, chci si poprvé pořídit robotickou sekačku, na jaké parametry bych se měla zaměřit?

 • Host chatu

  Při výběru je důležitá velikost pozemku, tedy aby stroj zvládl posekat danou plochu a nejlépe ponechat určitou rezervu. Pokud máte trávník rozdělený na vícero ploch, pak je důležité, aby s tím stroj uměl pracovat. V případě svažitého pozemku je důležitá informace, jaký svah sekačka zvládne sekat. Dobré je, pokud sekačka dokáže sekat do okrajů, aby zbývalo co nejméně neposečeného kraje. To jsou asi základní věci, které je potřeba vyhodnotit. Je to skutečně rozdílné u každého pozemku. Určitě doporučujeme poradit se s odborníkem na danou tématiku a stroj vybírat přímo pro Vaši zahradu.

 • Petra Jaklová

  Dobrý den, jak zvládají robotické sekačky vyhýbat se místům, kde například začíná skalka?

 • Host chatu

  Před prvním použitím robotické sekačky je nutné provést instalaci obvodového drátu. Ten se většinou pokládá pod zem a vy tak o něm vůbec nebudete vědět. Pomocí tohoto drátu se přesně určí hranice, kam stroj může a kam už ne.

 • Kamil

  Zdravím, jak velká je cca investice do robotické sekačky?

 • Host chatu

  Zásadní je, jak máte veliký trávník. Malý trávník malá investice, velký trávní rovná se velká investice. V zásadě se ceny pohybují mezi 20.000 – 100.000 Kč.

 • Lukáš B.

  Dobrý den, jak se robotické sekačky servisují? Jak o ni musí pečovat majitel?

 • Host chatu

  Robotická sekačka je celkem bezúdržbový stroj. Čas od času je potřeba vyčistit a čas od času vyměnit nože. My pak nabízíme zimní údržbu, kdy se celý stroj rozebere, vyčistí, zkontroluje, přehraje se nový software a stroj je připraven pro novou sezónu. Ale to není podmínkou provozu.
  Na některých prémiových značkách jsou díly, které si může uživatel poměrně snadno vyměnit sám. Pokud jde o něco složitějšího, pak sekačka musí do servisu, jako jakýkoli jiný stroj.

 • Karel Kraus

  Dobrý den, pro koho robotická sekačka je?

 • Host chatu

  Začnu spíš tím, pro koho robotická sekačka není. Není pro toho, kdo má čas a miluje sekání zahrady standardní sekačkou.
  Pro všechny ostatní se robotická sekačka hodí. Tedy pro všechny lenochy, pro lidi, kteří nemají mnoho volného času nebo pro ty, kteří svůj volný čas chtějí trávit jinak než sekáním trávy. Můžeme přidat lidi alergické, handicapované,….

 • Pavlína L.

  Jaká jsou úskalí při výběru robotické sekačky?

 • Host chatu

  Jak jsem již odpovídal v jiném dotazu, jde hlavně o pokrytí plochy. Každá zahrada je jiná a každá potřebuje individuální přístup. Těžko se vybírá pouze podle technických parametrů. Určitě bych koukal na zkušenosti výrobce, kvalitu materiálů, zpracování a poradil bych se s prodejcem o tom, jaký model je vhodný právě pro moji zahradu.

 • Jéňa

  Dobrý den, jak je to s robotickými sekačkami, když máme zahradu ve srázu? Sklon není úplně malý a sekání klasickou motorovou sekačkou je fyzicky poměrně náročné, proto uvažujeme o pořízení robotické, ale zase se bojíme, aby se nějak neponičila (nepadala ze srázu apod.). Jsou nějaké limity, případně doporučení pro používání robotických sekaček v podobných terénech?

 • Host chatu

  Každá sekačka má své limity někde jinde. Výrobce by měl uvádět svahovou dostupnost u každého modelu. Jsou stroje, které jsou pouze do 12 stupňů a pak jsou stroje, které zvládnou i třeba 24 stupňů. Toto je před nákupem potřeba ověřit u prodejce.
  Důležité je nejprve změřit sklon pozemku, abyste věděl, jaký svah musí sekačka zvládat. To jde buď spočítat, nebo změřit i třeba chytrým telefonem, který má k tomuto účelu nainstalovanou aplikaci. Takové aplikace nabízejí všechny platformy telefonů.

 • Stanislav Horák

  Dobrý den, dala by se robotická sekačka využít i jako likvidátor spadaného listí na podzim? Zajímalo by mě, zda sekačka listy rozseká a stanou se součástí mulče anebo je spíš pravděpodobné, že je potlačí před sebou? Děkuju.

 • Host chatu

  K tomuto účelu nejsou robotické sekačky vhodné a spíše to nebude fungovat. Hodně by záleželo na tom, o jaké listy se jedná, jaké je jejich množství a jestli je sucho nebo mokro. Také bude záležet na tom jaké nože daná robotická sekačka používá.
  Ale spadané listí je většinou v takovém množství, že by Vám to stejně trávník spíše zadusilo, i kdyby jste to rozsekali najemno. Nejde tedy pouze o to co zvládne sekačka, ale také o to, kolik mulče je schopen trávník za krátkou dobu pojmout.

 • Saška

  Dobrý den, máte nějaké soukromé tipy jak se o trávník starat, aby byl krásný většinu sezony? Může mít vliv na kvalitu a krásu trávy výběr sekačky? Můj trávník vždy po sekání jakoby zežloutne - konce trávy. Se sousedy se předháníme, kdo bude mít hezčí zahradu, ale ta tráva nám to pořád kazí.

 • Host chatu

  Pro hezký trávník platí tři obecné zásady:
  1. provzdušnění trávníku na začátku sezóny
  2. rozumné hnojení vhodným přípravkem
  3. dostatek vláhy
  Zejména body 2 a 3 ale zase nepřehánět.
  Co se týče žloutnutí trávy, tak si myslím, že máte tupý nůž na sekačce. Při použití rotační sekačky je nutné dbát na ostří nožů, aby trávu sekali/řezali a netrhali. Tupé nože způsobují roztřepení konců a jejich žloutnutí. Velmi bude záležet na typu trávy, kterou máte na zahradě. Některým typům to vůbec nevadí a jiné to může téměř zahubit. Kvalita sekačky je tedy důležitá pro Vaše podlí, pro životnost a pro to, co všechno zvládne, ale na kvalitu sečení má spíše vliv kvalita nožů.
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 7/2021 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

VIP svět

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.