Jak na oči a kontaktní čočky nejen v zimě? Oftalmolog radil

Chat je uzavřený05.12.2013 15:00

MUDr. Antonín Pitaš.

V zimním období je okolní atmosféra spíše suchá a navíc často býváme v přetopených a vysušených místnostech. Kromě naší kůže jsou na suché prostředí velmi citlivé i naše oči, což může být opravdu nepříjemné. Zejména na podzim a v zimě běžný přechod z tepla do chladu může být u citlivých jedinců impulsem k výraznému slzení. Umělé osvětlení zase může naše oči unavit. Jak se tedy o oči starat v zimě? A jak je to s čočkami? Na tyto a další otázky odpovídal oftalmolog Antonín Pitaš.

MUDr. Antonín Pitaš se věnuje oftalmologii dvacet let. Vystudoval Fakultu všeobecného lékařství Univerzity Karlovy v Praze a poté nastoupil na oční kliniku VISUS s.r.o. se sídlem v Náchodě, kde nyní působí jako vedoucí lékař. Specializuje se na operace předního segmentu, hlavně operace šedého zákalu, ale také kontaktologii, tedy na problematiku související s aplikací a nošením kontaktních čoček. V posledních letech se zajímá především o bio-inspirované metody, roztoky a kontaktní čočky. Od roku 2011 je členem rady České kontaktologické společnosti, která je odborným garantem zdravého nošení kontaktních čoček. 

Chat

 • Radek J.

  Dobry den, pane doktore, porad mi slzi oci? nevite, cim to je? nebo co na to mohu pouzit?dekuji

 • Host chatu

  Dobrý den též, na tuto otázku je po chatu velmi těžké odpovědět. Nejlepší cestou, jak řešit tento problém, je navštívit ordinaci očního lékaře, provést komplexní vyšetření a pak podle zjištěného nálezu cíleně léčebně působit. Příčiny, které tento problém vyvolávají mohou být nejrůzněšího charakteru. Od těch nejvšeobecnějších týkajících se životního stylu až po konkrétní patologie, které týkají bezprostředně očí a jejich okolí.

 • Martina

  Je pravda, že když se ředí roztok na čočky vodou, hrozí zánět?

 • Host chatu

  Ano je to pravda. Roztok na čočky by se rozhodně nikdy neměl ředit, natož vodou z vodovodu. Zánět může být pak jen jedním z problémů, které se mohou takto navodit.

 • Marie

  Dobrý den, je opravdu tak velký rozdíl mezi roztokem z optiky za 500 Kč a neznačkovým z drogerie za pětinu ceny?

 • Host chatu

  Dobrý den též, samosebou rozdíl může být celkem velmi značný. Je ale potřeba srovnávat konkrétní produkty se známým chemickým složením. Pak se mohou objevit zásadní rozdíly, které pak navyšují cenu. Dá se říci všeobecně, že značkové roztoky jsou již prověřené časem a jejich kvalita je výrobcem garantována jako prestižní záležitost. A že to tedy není jen pokus utrhnout klienta za každou cenu.

 • Petra

  Dobrý den. Po jak dlouhé době by se mělo měnit pouzdro na čočky? Díky

 • Host chatu

  Dobrý den též, pouzdro na čočky by se mělo měnit pravidelně. Doporučujeme cca za 3 měsíce při dobré péči o toto pouzdro ( tedy mechanická očista zvenku i zevnitř pouzdra, např.čistým kartáčkem na zuby, vypláchnutí a následné vyschnutí pouzdra) . Dnes je cesta, jak získat pouzdro, poměrně jednoduchá. Je většinou přibaleno ke každému novému dezinfekčnímu roztoku. Pokud roztok nespotřebováváte z nějakých důvodů á 3 měsíce , pak by bylo dobré si pouzdro na čočky opatřit samostatně.

 • Zdenek

  Zdravím. Je pro oko důležité, aby si od čoček na noc "odpočalo" nebo na tom nezáleží a je tedy jedno, že si kupuju čočky na non stop nošení?

 • Host chatu

  Zdravím též. Nechat oko přes noc odpočinou a nosit čočky denním způsobem, je základním předpokladem zdravého nošení kontaktních čoček. Při pravidelném přespávání v čočkách hlavně hrozí podstatně vyšší riziko infekce a to velmi vážné. Kolikrát s velmi vážnými důsledky pro oči a vidění. Proto čočky ,které výrobce doporučuje na kontinuální nošení, bychom měli používat v tomto režimu spíše příležitostně, jen na doporučení očního specialisty ( očního lékaře či optometristy) a za absolvování pravidelných kontrol očí cca 1x za 0,5 roku. To proto abychom uchráníli zdraví našich očí maximálně a na dlouhá léta.

 • Pavla Koutná

  Dobrý den, chci se zeptat, existuje nějaký přírodní roztok na čočky?

 • Host chatu

  Dobrý den též, pokud existuje, pak o tom nevím. Roztok musí mít konkrétní složení ,aby pokud možno kopíroval co nejlépe fyziologii očních sekretů a byl k očím šetrný. Proto jsou tyto roztoky připravovány prozatím umělou cestou.

 • Jana

  Dobrý den, při práci na počítači mě při používání čoček oči rychle začnou pálit a nepomáhá ani kapat zvlhčující roztok. Jinak čočky mohu mít celý den prakticky bez potíží. Dá se to nějak zlepšit? Díky.

 • Host chatu

  Dobrý den též. Tady by bylo asi potřeba zjistit jak konkrétně jsou na tom vaše oči s citlivostí rohovky a spojivky, kvalitou slzného filmu, jaký je typ kontaktní čočky, kterou používáte, jaký je roztok na péči o KČ a typ použitých očních zvlhčovadel. Podle toho by se pak mohlo leccos vylepšit nakombinováním různých parametrů všeho potřebného k zajištění maximálního pohodlí i při používání počítače. Je to ale trochu běh na delší trať a je to potřeba řešit za pomoci zkušeného kontaktologa.

 • BM

  Jaká jsou rizika nošení kontaktních čoček?

 • Host chatu

  Rizika při nošení kontaktních čoček jsou mnohá. Od těch nejmírnější, ktera spočívají ve snížení komfortu pocitu vlastních očí a to i po sejmutí čočky přes nejrůznější akutní stavy jako jsou infekce , mechanická poškození až po změny chronického typu jako jsou nárůsty nových cév na rohovku či imunitně mechanicky podmíněné záněty spojivek horního víčka, které vedou i dalším mechanickým a metabolickým poškozením oka, třeba až event. ke vzniku vředových formací a následně tímto třeba i k výraznému zhoršení vidění.

 • Golem

  Jak ničí počítačové monitory oči?

 • Host chatu

  Že by monitory ničily oči mi není známo. Snad mě napadá jen modelová situace, kdy dochází k výbuchu takového monitoru a oči by byly zasaženy nějakým jeho kouskem. Monitory snad tedy naše oči neničí, ale všeobecně rozhodně nepříspívají ke komfortu našich očí a zatěžují výrazně náš CNS. A to v závislosti na délce jeho používání. Vzledem k tomu, že každý znás je jinak citlivý, je potřeba naučit se dobře vnímat dobře náš vlastní organismus a nechat ho pak dostatečně dobře zrahabilitovat.

 • Dan Kostka

  Sám, jak vidím, nosíte brýle, je to výhoda pro oftalmologa, že má brýle a posoudí tak na vlastní kůži sám, co je to ty brýle nosit?

 • Host chatu

  Přirodou jsem byl vybaven dioptrickou vadou a brýle nosím od škoních let. Ale ani po letech nemohu říci, jestli je to výhoda či nevýhoda. Situaci vnímám z pozice očního lékaře a znalostí problémů, které se k potřebě korekce dioptrické vady váží. Vhledem k tomu, že znám výhody ,ale hlavně i nevýhody či spíše rizika jednotlivých korekčních metod ( brýle , čočky, operace), jsou pro mě brýle v kombinaci s kontaktními čočkami nejméně rizikovou a velmi bezpečnou cestou, jak korigovat svůj zrak.

 • DAYD

  Jsou lidé, kteří nepotřebují dioptrické brýle celý život ani trochu?

 • Host chatu

  Určitě jsou. je to dáno nastavením jejich optického systému ( nejrůznější změny optického systému, tzv aberace vyšších řádů ), rychlostí procesu stárnutí a úbytku akomodace a dále v neposlední řadě ve vhodné kombinaci očních patologií ( šedý zákal), které ve výsledku umožňují lidem realizovat stále dobré vidění jak na dálku tak na blízko.

 • dm

  Když zdravý člověk - očně zdraví - nosí brýle dioptrické - z legrace, sázky, recese, jak si může zrak poškodit?

 • Host chatu

  Myslím, že snad takovýto, pokud je "normální", člověk ani není. nedovedu si dost dobře představit, že by se našel takový, kterému nevadí špatné vidění. Myslím ,že příroda nás nastvila za normálních podmínek tak ,aby se hledal vždy ideální stav. A to se týdká i vidění. Jinak teoreticky vzato se nošením dioptrických brýlí , které nepotřebujete, zrak snad poškodit nemůže. Mohou však vznikat nejrůznější obtíže, které se souhrně nazývají "oční astenopie". tyto mohou mít celkové funkční důsledky nebo i spojené s projevem oční patologie.

 • Jan

  Dobrý den pane doktore, proč ceny kontaktních čoček nabízených Vámi a Vaší společností, nesnesou srovnání s konkurenčními nabídkami internetových obchodů? Podotýkám, že mám na mysli zcela identické výrobky stejných (předních) výrobců a pochopitelně i parametrů. Já sama již KČ jinde než na internetu nekupuji...

 • Host chatu

  Dobrý den též. Myslím, že ceny čoček u nás v porovnání s internetem snesou velmi dobře srovnání. A to jsme v podstatě kamnný obchod, u kterého se předpokládají jiné služby než někde ve virtuální realitě. Jen je potřeba poslouchat a nechat si vysvětlit, co tato cena u nás vše zahrnuje. Proto také čočky po internetu u nás neprodáváme.Naše koncová cena za čočky , obvykle za 0,5 roční sada čoček, není jen cenou zboží, ale je kompletní cenou za čočky a servis, který k těmto čočkám poskytujeme. Cenová položka za servis ke kontaktním čočkám tvoří poměrně velkou část této celkové ceny. Tento servis zajiš´tují oční specialisté, vysoce erudovaní v dané problematice. A naštěstí mohu říci, že socialismus je již za námi a tak naší práci rohodně zdarma nedáváme. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že ti, kteří nakupují čočky na internetu, většinou "kašlou" na svě zdraví , zanedbávají pravidelné čočkové kontroly a to jen proto,aby ušetřili. ...??? . Všeho je však jen do času. Pokud komplikace přijdou , pak to bude stát daleko víc než jen poplatek za čočkový servis.

 • marky

  Dobry den,ma cenu si porizovat bryle,kdyz jen obcas vidim zamlzene na jedno oko?

 • Host chatu

  Dobrý den též. Spíše záleží na subjektivním stavu. Pokud Vás to nikterak neobtěžuje, pak jistě brýle nutné nejsou.

 • Oldřich

  Hezký den,je pro oči nepříjemnější zima nebo léto a silné sluneční záření?

 • Host chatu

  Hezký den též. myslím ,že pro oči je přijemný jakýkoliv čas. Jestli je zima či léto nerozhoduje. Jen je potřeba vše dávkovat v přiměřeném množství. Silné sluneční záření rozhodně pro oči dobré není . Je vhodné chránit svůj zrak kvalitními protislunečními brýlemi.

 • Lenka

  Pane doktore dobrý den,
  nosím čočky 18 let, je mi 49. Začínala jsem na levém oku s -1,5 a na pravém s -1,25 dioptrie. Na obou očích jsem nosila nejprve -1, poté -1,5. Teď se mi zrak mírně zhoršil na pravém oku, takže mi vyhovuje -2. Bohužel to záporně ovlivňuje moje vidění nablízko. Bez čoček přečtu i nejmenší písmenka na obalech potravin, s čočkami už musím věci oddalovat. Nikdy jsem si nezvykla na brýle dioptrické, ani na brýle jako takové, nemohu nosit ani sluneční, během 5 minut mám otlaky na nose a za ušima. Měl byste nějaké řešení?
  Jinak - když vidím Vaši specializaci - co říkáte nestoudným cenám čoček, ale hlavně roztoků, značkových i non-brand, na našem trhu? Nakupuji do rozumné zásoby zásadně za hranicemi, a vím, že nejsem sama.
  Děkuji Vám za odpověď

 • Host chatu

  Dobrý den též. Řešením by pro vás byla tzv multifokální kontaktní čočka, která dovede zajisti přiměřeně dobré vidění jak na dálku tak na blízko a i střední vzdálenosti. Je potřeba toto vyzkoušet. Výsledem kolikrát velimi dobře a pozitivně překvapí. Jinak co se týká cen u nás v České republice (internetové či kamenné obchody ) a zahraničí, je to bohužel dáno hlavně cenovou politikou mateřských, povětšinou nadnárodních firem , které čočky vyráběji. a jejich přístupu k jednotlivým regionům.

 • Jarmila

  Pomohl by mi na oči v přetopených místnostech zvlhčovač vzduchu?

 • Host chatu

  Myslím ,že bohužel jen částečně. Většinou je potřeba toto zkombinovat se zvhlčovacími kapkami.

 • Chrudoš Bíbrvelt

  Existují bifokální kontaktní čočky?

 • Host chatu

  Existují. Ale dnes je spíše používána jako čočková korekční metoda číslo 1 , metoda založená na principu multi ( mnoho ) fokality ( ohniskovém ) . Tato řeší celkem dobře i střední vzdálenosti.

 • Kristina S.

  Nosí kontaktní čočky víc žen nebo víc mužů?

 • Host chatu

  Dá se říci , že záleží na regionální rozložení, ale všeobecně vzato čočky nosí více ženy. Takto je tomu určitě i v naší praxi.

 • Pepek B.

  Proč nenosíte čočky vy sám?

 • Host chatu

  Pokud tak usuzujete z toho, že mám na nose brýle, pak mohu s čistým svědomím říci, že čočky aplikuji již 20 let a také 20 let je aktivně sám na svých očích používám. Na rozdíl od těch ,kteří propagují k řešení refrakčních vad metody radikální tedy operační a sami by se takovémuto postupu nikdy nepodvolili.

 • Honza

  Dobrý den,

  co mi, pane doktore, poradíte na léčbu zákalků sklivce? Existuje nějaká?
  Děkuji Vám za informace

 • Host chatu

  Dobrý den též. Záleží na podstatě těchto zákalů a jejich masivnosti. Pokud jsou to tvz "benigní" tedy neškodné sklivcové zákaly, které jsou většinou v nevelkém množství, pak na tyto konzervativní metoda ani žádná není. A radikální postup jako je řešení sklivcovou chirurgií je v tomto případě nevhodný. Pokud jsou sklivcové zákaly důsledkem zánětů , krvácení , či hromaděním tuků ve sklivci, pak může být sklivcová chirurgie dobrým řešení.

 • Lucie

  Dobrý den pan e doktore, v posledních několika letech se mi zhoršil zrak najednou asi o 2 dioptrie, čím to může být způsobeno, prácí u počítače ? Předtím jsem nosila brýle s - 2,5 dioptriemi několik let.

 • Host chatu

  Dobrý den též. Myslím, že zhoršování dioptrií prakticky nikdy, pokud se jedná o běžnou vadu, " najednou nezhorší". Je patrné z vašeho dotazu, že toto bylo asi spíše v průběhu nějakého období. Obvykle se kombinují nejrůznější vlivy jako jsou genetická výbava, charakter práce, výživové podmínky atd. Počítač tomuto může jistě také uršitou měrou přispět

 • Jarda

  Dobrý den,
  objevují se knihy a kurzy, kde radí, jak cvičit oči, aby se člověk zbavil nebo aspoň zmírnil dalekozrakost.

  Přijde mi zvláštní, že oficiální místat (oftalmologové, lékaři) o tom mlčí.
  Zkoušeli někdo povolaný, jestli to funguje nebo ne?

  Děkuji, J.

 • Host chatu

  Dobrý den též. také jsem "zavadil" o takovéto tituly či návody. Musím řící, že mnohé metody jsou v podstatě dobré. Přispívají k otužení zraku a jeho funkcí. Dokonce mohou snižovat výslednou potřebnou korekci až na praktické minimum. Bohužel žijeme v době, která vyžaduje plné nasazení, ale přináší též sebou velkou naši pohodlnost. Pokud to nefunguje hned , většina z nás nemá dostatečnou trpělivost a výdrž takovéto postupy provozovat. Zde je potřeba provádět doporučované techniky denně, stále a napořád !! Pokud máte takovou výdrž, chutě do toho a já budu z celého srdce Váš fanda.

Foto: archiv
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 14/2020 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.