Jak na placení v zahraničí? A co je to kyberbezpečnost? Odpovídal Přemysl Valouch

Chat je uzavřený29.07.2020 11:00

 Přemysl Valouch.

Proč je výhodné platit v zahraničí kartou? Je bezpečné vybírat si hotovost z bankomatů mimo Českou republiku? Na co si u platebních karet dávat pozor? Jak rozlišit podvodné emaily, které se tváří jako ty od vašich bank? Na dotazy spojené s bezpečností platebních karet vám odpoví Přemysl Valouch ve středu 29. července od 11.00 hodin.

Přemysl Valouch je ředitel Personálního bankovnictví Expobank CZ, české banky s více než 29letou tradicí nabízející služby osobního, privátního a firemního bankovnictví. Je zkušeným bankéřem, v tomto oboru pracuje již 16 let. Svou kariéru začal v GE Money Bank. Později se z pozice ředitele kamenné pobočky banky Bawag v Mladé Boleslavi vypracoval až do jeho stávající funkce v Expobank CZ, kterou zastává od roku 2015. Řídí proces digitalizace banky a klientům pomáhá s on-line správou finančních záležitostí.

Chat

  • Marta z Ostravy

    Proč se bezpečnost placení kartou neudělá třeba tak, že by na kartě bylo uvedené moje jméno? To by vyřesilo všechna tyto rizika.

  • Host chatu

    Dobrý den, jméno držitele karty je na většině platebních karet již dnes uvedeno na přední straně karty. S ohledem na ještě vyšší ochranu držitele karty je začínajícím trendem v bankovnictví přesouvat jméno držitele karty na její zadní stranu. Vždy je však potřeba být s nakládáním kartou obezřetný, například nikdy si na kartu nepsat její PIN, nezveřejňovat na sociálních sítích a jinde fotografii karty apod.

  • Radim

    Dobrý den, proč je tedy výhodné platit v zahraničí kartou? Děkuji, R.

  • Host chatu

    Dobrý den, výhod je hned několik. Zaprvé, nemusíte vozit hotovost, a navíc máte díky kartě nonstop přístup k finančním prostředkům, které zrovna během vaší cesty potřebujete. Zadruhé, máte přehled o každé provedené transakci a v případě potřeby ji můžete snadno reklamovat. Zatřetí, ve většině vyspělých zemí se dá platit kartou takřka na každém rohu, a to i ty nejmenší částky. A pokud nějakou hotovost potřebujete vybrat v zahraničí z bankomatu, lze to zdarma - stačí se podívat na internet, jaké české banky tento benefit nabízejí, a to dokonce bez podmínek.

  • Nikol

    Když chci platit kartou v e-shopu, třeba tom zahrničním, jak poznám, že platba je bezpečná? Jak správně postupovat? Děkuji

  • Host chatu

    Dobrý den, placení kartou po internetu je velmi pohodlné a bezpečné. Doporučujeme nakupovat u obchodníků, kteří nabízejí pokročilé zabezpečení on-line transakcí, jako je 3D Secure. Před provedením nákupu je vhodné si ověřit, zda jde o důvěryhodného obchodníka, k tomu vám šikovně poslouží hodnocení jiných uživatelů, které naleznete na internetu. Přes vaše internetové bankovnictví (dle konkrétní banky) si také můžete nastavovat finanční limity pro platby po internetu, což ještě více chrání vaše peníze. Další výhodou je, že pokud by vám obchodník zboží či službu prokazatelně nedodal, lze se obrátit na banku (tu, jejíž kartou jste platila) a formou reklamace požádat o vrácení peněz.

  • Pepa K.

    Jedu na dovolenou do Rakouska, doporučujete mi vybrat si hotovost tady u nás v Česku nebo vybrat až z bankomatu v cizině?

  • Host chatu

    Dobrý den, dle dostupných statistik je v Rakousku cca dvakrát více bankomatů než v České republice, takže hotovost si tam můžete vybrat skutečně na každém rohu, a to dokonce i zdarma (podívejte se na internet, jaké české banky toto nabízí). Ušetříte si tak starosti s výměnou peněz ve směnárně. Na cestu je samozřejmě vhodné mít u sebe menší obnos v místní měně.

  • FRANTA

    Zdravím, vloni jsem vybíral kartou z bankomatu na dovolené v Chorvatsku, ale bankomat mi kartu nevrátil, prý kvůli nějakému technickému problému. Co v takovým dělat? A není tedy lepší mít hotovost již z Česka?

  • Host chatu

    Dobrý den, drtivá většina výběrů hotovosti z bankomatů v zahraničí probíhá zcela hladce, tak je mrzuté, co uvádíte. Bohužel bez bližších informací nelze vámi popsanou situaci přesně zhodnotit. Obecně lze doporučit se v takovém případě ihned obrátit na banku, která kartu vystavila, a požádat ji o pomoc s řešením vzniklé situace. Tím může být například kontaktování provozovatele bankomatu, který dokáže v krátké době zajistit vrácení karty zpět jejímu legitimnímu držiteli. Jak jsem již uvedl v jiných odpovědích, je vždy dobré mít u sebe i aspoň drobnou hotovost v místní měně.

  • Eva

    Dobrý den, netýká se to tak úplně platebních karet, ale přesto se zkusím zeptat. :-) Chystám se na dovolenou v Řecku a nevím, jestli mám řešit směnu peněz ještě před odletem? Bojím se, že v zahraničí není výhodný kurz. Na letišti směňovat nechci, obávám se, že tam by se mi to opravdu nevyplatilo. Předem děkuji za odpověď.

  • Host chatu

    Dobrý den, obecně je praktičtější a bezpečnější platit kartou, případně si vybírat hotovost z bankomatu dle aktuální potřeby až v zahraničí (lze to i zdarma - podívejte se na internet, jaké české banky toto nabízí). Směnný kurz naleznete na webových stránkách vaší banky. Větší pozornost doporučuji věnovat při karetních transakcích v zahraničí službě DCC neboli Dynamic Currency Conversion, která nabízí v zahraničí možnost úhrady přímo v českých korunách. To je sice na jedné straně přehlednější než platba v místní měně (euro, kuny, dolary apod.), ale směnný kurz je v takovém případě většinou horší než směnný kurz vaší banky. Proto doporučujeme v cizině platit částky raději v místní měně.

  • SK

    Jaká je současná česká kyberbezpečnost?

  • Host chatu

    Dobrý den, kyberbezpečnost je pro české banky jednou z priorit a investují do ní vysoké částky.

  • DENMARK

    Jaké jsou nejdůležitější zásady kyberbezpečnosti?

  • Host chatu

    Dobrý den, tuzemské banky investují do kyberbezpečnosti vysoké částky. Zároveň je potřeba, aby každý klient uměl správně chránit svoje peníze - například nesdělovat přihlašovací údaje ke svému on-line bankovnictví, používal silné heslo, uměl rozpoznat podvody přes e-maily (např. phishing) či sociální sítě, pravidelně si aktualizoval operační systém, instaloval pouze prověřené aplikace atd. Tyto a další rady naleznete na internetu, například na stránkách České bankovní asociace.

  • Jaromír

    Dobrý den, je v cizině lepší platit kreditkou nebo kartou, co mám ke kontu? Děkuji.

  • Host chatu

    Dobrý den, začnu tím, že kreditní karta je úvěrový produkt (utrácíte peníze půjčené bankou, které musíte splatit), zatímco platební (neboli debetní) kartou utrácíte vaše vlastní peníze, co máte na účtu. Pro rozhodnutí o tom, kterou z nich platit, doporučuji podívat se do sazebníku pro tyto karty a porovnat si náklady.

  • Ludmila

    Kolik jsou poplatky, když bych vybírala peníze v bankomatu v Itálii?

  • Host chatu

    Dobrý den, například s kartou od nás by to bylo zdarma, ale třeba to samé nabízí i vaše banka - doporučuji podívat se do jejího sazebníku.

  • Jana L.

    Dobrý den, chci se zeptat, jestli je při výběru peněz v zahraničí lepší volit přímo bankomat banky (nebo zajít na pobočku?), či to vyjde nastejno např. s bankomaty ATM? Platit kartou se v cizině nebojím, ale u výběrů mám strach z enormních poplatků. Děkuji. Jana

  • Host chatu

    Dobrý den, vybírat kartou v cizině ze kteréhokoliv bankomatu libovolné banky lze i zdarma, doporučuji podívat se na internet, jaké české banky toto nabízejí.

  • lien

    Dobrý den, jak v zahraničí poznám, že se jedná o bezpečný bankomat? Jestli třeba právě patří nějaké bance nebo jestli se jedná o nějaký soukromý přístroj např. na letišti apod....?

  • Host chatu

    Dobrý den, nejen v zahraničí, ale i doma doporučujeme vybírat hotovost z těch bankomatů, které mají jasně označeného provozovatele (zpravidla banku), nacházejí se na frekventovaných místech, nejeví známky poškození či změn v prostoru pro klávesnici nebo vkládání karty. Také je vhodné si při zadávání PIN zakrýt klávesnici rukou.

  • F.K.

    Jak mam postupovat, kdyz jsem v emailu klikl na odkaz od moji banky, ale byl to vir a nekdo mi potom ukradl hesla k online bankovnictvi? Do banky jsem volal, pry to resi, ale ja jsem mezi tim prisel o penize.

  • Host chatu

    Dobrý den, základním pravidlem v oblasti kyberbezpečnosti je být obezřetný při práci s e-maily. Banka nikdy nebude vyžadovat touto cestou sdělení přihlašovacích či jiných citlivých údajů. Důvěryhodnost e-mailu lze ověřit například telefonátem do banky. Když už ale dojde k vámi popsané situaci, je určitě správné banku ihned kontaktovat a také si hned změnit přístupové údaje k internetovému bankovnictví.

Foto: archiv

Autor: - red -




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov