Jak na podporu imunity u dětí? Odpovídala MUDr. Zuzana Vančíková

Chat je uzavřený08.10.2019 15:00

Zuzana Vančíková.

S podzimním počasím nastává náročné období pro náš imunitní systém. Proto bychom měli klást zvýšený důraz na posilování obranyschopnosti organismu, a to zejména u dětí. Čím vším lze imunitu dětí posilovat? Jak je to s imunitou novorozenců i starších dětí? Je častá nemocnost normální? Jaké jsou správné hygienické návyky? Nebo jak souvisí imunita s alergiemi? Těmto a dalším otázkám se bude v chatu s osobností věnovat pneumoložka, imunoložka a alergoložka MUDr. Zuzana Vančíková, CSc. Host odpovídá v úterý 8. října od 15.00.

MUDr. Zuzana Vančíková, CSc. se dlouhodobě specializuje na alergologii, imunologii a dětskou pneumologii. Promovala na 1. lékařské fakultě UK v Praze v roce 1986. Poté byla postgraduální studentkou imunologie v Československé akademii věd. Od roku 1995 pracovala na oddělení klinické imunologie na Bulovce a v roce 1997 nastoupila na 1. dětskou kliniku FN Motol a stala se odbornou asistentkou 2. lékařské fakulty UK. V letech 2010-2012 pracovala na Pediatrické klinice IPVZ fakultní Thomayerovy nemocnice v Krči, 2012-2015 byla primářkou dětského oddělení v Hořovicích a od roku 2015 pracuje na Klinice dětského a dorostového lékařství VFN a 1. LF UK na Karlově v Praze. Od roku 2018 působí také na poliklinice Palmovka. Od roku 1997 vyučuje na lékařských fakultách pediatrii, alergologii a imunologii, dětskou pneumologii a infekční lékařství. MUDr. Zuzana Vančíková, CSc. pravidelně přednáší na odborných konferencích a je autorkou více než 40 odborných publikací v domácích i zahraničních časopisech.

Chat

  • Andrea

    Pořád slýchám o tom, jak je nebo není u dětí důležitá dostatečná hygiena. Je ale opravdu nezbytné jim pořád mýt ruce? A co třeba zelenina a ovoce ze zahrádky, je nutné mýt i ji, když není nijak stříkaná a tak? Děkuji.

  • Host chatu

    Správná hygiena dokáže zabránit mnoha nemocem. Laici si často neuvědomují, že respirační virozy se nepřenášejí jen kašlem a kýcháním, ale také rukama. Ovoce je nutné mýt, i když je z vlastní zahrádky.

  • Honza

    Naše děti bývají na podzim často nemocné, i přesto, že pečlivě dbáme na různá doporučení a dostatečnou hygienu. Je to normální? Co vše bychom tedy měli dělat pro posílení jejich imunity?

  • Host chatu

    Nemocnost během podzimu, zimy a jara bývá vyšší téměř u všech dětí. Pokud přesáhne normu, je nutné se poradit a nechat vyšetřit dítě lékařem. Pokud je vše v normě, zamýšlíme se nad životním stylem a zátěží. I to má vliv na imunitu. Pokud chceme imunitu posílit, můžeme volit některé látky jako jsou probiotika, kolostrum nebo betaglukany. Z volně prodejných přípravků je to například Barny´s Kolostrum, Imunoglukan, Active Flora baby...

  • Marta S.

    Dobry den. Chtěla bych se zeptat když jsem v očekávání, jestli můžu pro imunitu svého miminka něco dělat už nyní? A pokud ano tak co? Děkuji.

  • Host chatu

    Pro imunitu vašeho očekávaného miminka v těhotenství uděláte nejvíce, když budete žít zdravě a budete spokojená. Zdravá strava, dostatek pohybu, nekuřácké prostředí, život bez stresu – to jsou nejcennější faktory pro zdraví dítěte i budoucí maminky. Nově se nabízí očkování těhotných žen ve třetím trimestru proti černému kašli. To ochrání novorozence a kojence proti této nebezpečné nemoci. Protilátky vytvořené maminkou přejdou do jeho krve.

  • Karolína

    Jak je to s imunitou u novorozencu? Je nejak chráněna nebo co lze pro její podporu udělat? Děkuji.

  • Host chatu

    Novorozenec je chráněn protilátkami přenesenými od maminky přes placentu během těhotenství a protilátkami a imunitními faktory v mlezivu a mateřském mléce. Jeho vlastní imunita také funguje, ale jinak než u dospělých. Proto je novorozenec náchylnější k infekcím než starší děti a dospělí. Před vybranými nebezpečnými nemocemi jej proto cíleně chráníme očkováním. Uměle necíleně zasahovat do přirozeného vývoje imunity zdravého novorozence však není nutné ani vhodné.

  • Zuzana

    Myslíte si, že jsou všechna základní povinná očkování u dětí potřeba? Kdy nejpozději je dobré je nechat očkovat?
    Děkuji

  • Host chatu

    Všechna základní očkování jsou potřeba. Každá vakcína má doporučené schéma, které je nutno dodržet. Je v něm uveden i termín první dávky. Pohybuje se podle typu vakcíny, nejčastěji mezi 6. a 9. týdnem věku. Čím je dítě mladší, tím je k infekcím náchylnější, proto je třeba očkování neodkládat.

  • Adéla

    Dobrý den. Máme dvě děti, jedno začalo letos chodit do školky a druhé do školy. Spousta jejich spolužáků je ale prý nemocná nebo nachlazená, tak se bojíme, aby se zbytečně nenakazily. Jsou naše obavy na místě? Co byste doporučila na podporu jejich imunity? Děkuji.

  • Host chatu

    K podpoře imunity a prevenci infekcí je nejlepší dodržovat zdravý styl života, otužovat se, sportovat, jíst zdravě, žít bez stresu, očkovat, důsledně si mýt ruce.

  • Jana K.

    Slyšela jsem o tom, že máme imunitu vrozenou a tu, co si budujeme během svého života. Máme dvě malé děti, tak by mě zajímalo, jestli a jak ji můžeme nějak průběžně posilovat?
    Děkuji

  • Host chatu

    Imunitu nejlépe posílíte zdravým životním stylem, zdravou stravou s dostatkem vitamínů, dostatkem pohybu, životem v čistém prostředí a bez nadměrného stresu. Cílenou podporou imunity je očkování.

  • PN

    Snad pokaždé co náš syn začne chodit po prázdninách do školy pravidelně po pár týdnech onemocní. Je to normální? A co s tím můžeme dělat?

  • Host chatu

    Školáci běžně prodělají 3 nachlazení nebo jiné nezávažné respirační infekce za rok. Pokud je frekvence vyšší, je vhodná konzultace s lékařem. Pokud není nalezena jasná příčina vyšší nemocnosti (astma, porucha imunity, vrozené vady a další...), je možno imunitu posílit vitaminy, betaglukany, kolostrem, probiotiky. K účinným a bezpečným patří např. Barny´s Kolostrum nebo Imunoglukan. Cílenou podporou imunity je očkování (z nepovinných ochraňuje před onemocněními dýchacích cest očkování proti chřipce a pneumokokům).

  • Radek

    Dobrý den.
    Lze dětskou imunitu podpořit homeopatií?
    Děkuji.

  • Host chatu

    Dle mého názoru ne. Nedokáži si představit, že by pouhý prchavý obtisk molekuly látky mohl mít vliv na cokoliv.

  • Jana

    Dobrý den. Existuje mnoho rad, jak zlepšit imunitu u dětí. Ale než vsechny vyzkouším, tak dítě vyroste...
    Rád bych věděla, zda pomáhá např. zázvor či různé “glukánky” a nejedná se jen o vyhazování peněž. A hlavně bych neradadítěti ublížila.
    Co doporučujete?
    Diky za odpověď.

  • Host chatu

    Zázvor je prospěšný, jen nesmí na něj mít dítě alergii. Z betaglukanů je účinný a bezpečný například Imunoglukan a betaglukan obsažený v Barny´s Kolostrum. To obsahuje navíc i protilátky proti řadě bakterií a virů. Obě látky jsou i bezpečné.

  • Klára K.

    Moje dcera bývá vždy na podzim a pak většinou i v zimě nebo na jaře často nemocná. Hrozně snadno chytne nějaký bacil, většinou ve škole. Co s tím? Co by jí mohlo pomoct? Děkuji.

  • Host chatu

    Prevencí infekcí je důsledná hygiena rukou, očkování, zdravý životní styl. Pokud je dítě častěji nemocné, je vhodné situaci probrat nejprve s lékařem. Pokud se nenajde jasná příčina, je možné imunitu posílit například vitaminy, probiotiky, kolostrem, betaglukany.

  • Sylva

    Má na imunitu dětí vliv i to, jak spí? Syn je totiž pořád dost rozhozený po prázdninách, večer špatně usíná a ráno se mu nechce vstávat a teď navíc začal posmrkávat a kašlat. Může to s tím nějak souviset? Co byste poradila?

  • Host chatu

    Stres a nedostatek spánku imunitu může oslabit. Pro lepší usínání je nutné dodržovat pravidelný režim dne, zdravě jíst a sportovat.

Foto: archiv

Autor: - red -




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 05/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov