Jak na podzim bojovat s virózou a chřipkou pomocí alternativní medicíny? Ptali jste se MUDr. Janky Tóthové

Chat je uzavřený10.11.2015 10:00

MUDr. Janka Tóthová.

S podzimním ochlazením přichází i sezona chřipek a nachlazení. Horečka, kašel, rýma a bolest hlavy vždy dokážou pěkně potrápit. Jak s těmito obtížemi bojovat bez použití medikamentů? Lze na tato onemocnění aplikovat metody alternativní medicíny? Pomůžou bylinky? Ptejte se MUDr. Janky Tóthové v úterý 10. listopadu od 10.00.

MUDr. Janka Tóthová je absolventkou 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. V roce 1999 atestovala v oboru všeobecné lékařství. Po absolvování atestace začala pracovat v ordinaci své školitelky MUDr. Heleny Hovorové (Praha 4), později u MUDr. Václava Šmatláka (Praha 10). Dále se jistý čas věnovala také telemedicínským konzultacím pro společnost WorldCare International, která zajišťuje tzv. "druhý názor" lékařů z vybraných nemocnic USA při řešení složitých zdravotních stavů. Od roku 2004 má svou vlastní praxi praktického lékaře v Praze 5. Má pozitivní vztah k alternativní medicíně a některé její metody v praxi používá.

Chat

  • Radek

    Dobrý den.Proč je alternativní medicína tak drahá? Vyzkoušel jsem už více alternativních metod, ale ne všechny pomohly. To samozřejmě není překvapující. Ale všechny provětraly pěkně peněženku. Možná, že je to tím množstvím pseudolęčitelů...Jak najít fundovaného odborníka na alternativní medicínu? Děkuji.

  • Host chatu

    Dobrý den, Radku, v případě alternativních léčebných metod je finanční tíha zcela na bedrech léčeného na rozdíl od klasické zdravotní péče, která je financována z veřejného zdravotního pojištění. Pacient pak na "vlastní kůži" vnímá jenom část nákladů - například doplatky za léky. Ohledně hledání fundovaného odborníka na alternativní medicínu je každá rada drahá.Vhodné je získat osobní reference blízkých a důvěryhodných lidí, kteří mají přímou zkušenost a dobré výsledky v léčbě u daného terapeuta. Držet se "selského rozumu" i vlastní intuice.

  • Adriana

    Jak nejrychleji vyléčit rýmu (nachlazení)? Anebo ještě lépe, jak rýmu (nachlazení) nedostat?

  • Host chatu

    Milá Adriano, říká se, že neléčená rýma trvá týden a léčená 7 dní. Každopádně infekční rýma může být pouze počínajícím projevem rozvíjejího se zánětu horních cest dýchacích (existují i jiné její varianty, například alergická, která vyžaduje jinou terapii). Optimální je zůstat doma, vypotit se, zajistit si pitný režim, v rámci kterého jsou vhodné tzv funkční čaje , zaměřený na podporu imunity a dýchacích cest. Jednou z mnoha možností je ča j obsahující vzájemně se podporující složky jako zázvor, černý bez, lipový květ a tymián ( průmyslově vyráběný pod označením PICKWICK Herbalis Nachlazení). Také je vhodné tělo posílit vitamíny požitím dostatečného množství zeleniny a ovoce, ev. ve formě koncentrovaných šťáv. Imunity posilují i jiné rostliny- například kustovnice, rakytník , vilcacora, houby reishi nebo shitake. Ale možností je mnohem víc. V rámci prevence ( nejenom) rýmy je vhodné se pustit do otužování.

  • Honza

    Je možné se nějak orientovat mezi lékaři praktikujícími alternativní metody léčení? Před několika lety mi dva lékaři ve dvou předních pražských nemocnicích, poté co jsem strávil řadu měsíců hospitalizací a málem skončil na invalidce, řekli, že mám objektivně vážné problémy, ale že západní medicína nedokáže zjistit jejich příčinu, ani je vyléčit. A doporučili mi hledat si alternativní způsoby léčby. U mě to ale narazilo na fakt, že nejsem s to obrážet jednoho "alternativce" za druhým a hledat toho pravého. Tak jsem to rychle vzdal.

  • Host chatu

    Dobrý den, Honzo, mnoho léčebných metod má své limity. V případě , že Vás odkázali na hledání alternativních cest, znamená to , že klasické cesta nebyla schopna nalézt řešení Vašeho zdravotního problému. Ostatně, to je často důvod, proč se lidé obrací k alernativním léčebným metodám a činí tak "s" nebo" bez" vědomí svých ošetřujících lékařů. Není mi znám ucelený přehled lékařů praktikujících alternativní metody léčení, Hledejte na základě osobních referencí svých blízkých. K internetovým referencím bych byla přinejmenším ostražitá. Každopádně, kdo hledá, najde. Držím Vám palce!

  • Lovacoop

    Vy vzdělaní lidé by jste neměli mrhat se svou inteligencí,my tuponi na vás spoléháme.

  • Host chatu

    Nemusíte se podceňovat. Je dobré používat rady lékařů, na druhé straně je dobré si uvědomit , že zodpovědnost za Vaše zdraví máte plně ve svých rukou.

  • SK

    Co alternativní medicína a psychiatrická onemocnění na podzim?

  • Host chatu

    Zde bych byla velice opatrná a rozhodně bych nevynechala konzultaci minimálně praktického lékaře, lépe psychologa či psychiatra k vyloučení všech onemocnění, které mohou vést k sebevraždě nemocného. Také nemoce z okruhu schizofrenie těžších depresí, bipolárních poruch patří do odborných rukou. Podzim s ubývajícím slunečním svitem přínáší jisté rozlady, lehké smutky u relativně velké části populace. Zde mám dobré zkušenost ( stejně jako u některých forem poruch spánku či úzkostnosti) s Bachovými květovými esencemi. Pomoct může i konstituční homeopatie nebo bylinky. Například kozlík lékařský, šafrán nebo meduňka , která "činí srdce veselým".

  • NECROS

    V čem je alter. medicína lepší pro podzimní onemocnění než klasická medicína?

  • Host chatu

    Alternativní medicína není "lepší" než klasická medicína pro podzimní či jiná onemocnění. Pouze využívá jiných nástojů a svoji pozornost více koncentruje na předcházení nemocem než na "stanovení diagnózy", uvedeu hlavně tradiční čínskou medicínu nebo ajurvédu. V rámci klasických postupů lze užít formu očkování, na podzim především proti chřipce , přednostně u rizikových osob. Své místo zde mají preventivní zdravotní prohlídky, na které má každý dospělý nárok jednou za 2 roky. Tyto "dvě medicíny " nestojí proti sobě, naopak, vzájemně se doplňují. V případě otevřené fraktury lebky patrně nezačneme na ránu přkládat bylinky, ale více než rychle vyhledáme neurochirurga. Po operaci a zaléčení v rámci rekonvalescence si však bylinky mohou najít své místo v rámci koplexní terapie.

  • SOD

    Kdy je na podzim lepší použít alter. medicínu a kdy klasickou?

  • Host chatu

    Vidi výše.

  • Augustine

    Alternativni medicina zni zajimave.
    Proc si lide praktizujici 'alternativni medicinu' nejdrive nevystuduji beznou medicinu a pak ty 'alternativy' praktikuji z toho uhlu?

  • Host chatu

    Milá Augustine, navrhovaný postup by byl velice vítaný, sama bych po podpořila. Každopádně to nemusí znamenat, že lidé bez vysoškolského vzdělání nemohou mít dobré léčebné výsledky , obzvláště při letitých zkušenostech.

  • Svobodný Fr.

    Dobrý den - zhruba 4 týdny se potýkám s pocitem lehkého zánětu nosohltanu + malý opar a pocení. Vždy po několika málo dnech přijde úleva a problém jakoby odezní ... Pak, bez jakékoliv zjevné příčiny se problém objeví a trochu i graduje. Vždy poté, co ucítím, jak mi přejde po zádech "mráz". Domnívám se, že jde o ztrátu plné imunity - co bych prosím měl absolvovat či "pojídat"? Děkuji Vám.

  • Host chatu

    Dobrý den, pane Svobodný, ve Vašem případě bych vzhledem k délce a charakteru udávaných potíží volila osobní návštěvu a vyšetření Vašim registrujícím praktickým lékařem. On sám zváží další doplňující vyšetření- jako výtěr z nosohltanu, laboratorní testy a dle výsledků stanoví terapii. Prvním opatřením je ale zůstat doma, aby tělo mělo prostor k zahájení léčebného procesu.

  • aesculap

    dobrý den, proč vydíráte ve své ordinaci v Praze 13 Luka své pacienty vymáháním " sponzorských darů"? Není vám trapné ždímat i nezaměstnaného 25 let kluka? Když nezaplatí, necháte ho čekat s horečkou tři hodiny v čekárně? Styďte se!

  • Host chatu

    Dobrý den, aesculape, ověřte si prosím informace, které zde předkládáte. Jsou naprosto mylné.

  • Miroslava Flachsová

    Trpím častými záněty močových cest. Moje paní doktorka říká, že když mě to popadne, je důležité hodně pít. Je jedno, co budu pít?

  • Host chatu

    Milá Miroslavo, v případě opakovaných infekcí močových cest je důležité absolvovat vyšetření, která vyloučí rosáhlejší problém. Pitný režim kolem 2-2.5 l denně je v tomto případě opravdu důležitý, protože nedovoluje případným patogenům dlouho pobývat a množit se v močovém ústrojí. K pití je vhodná obyčejná voda, minerální vody a samozřejmě čaje- ideální funkční čaje s působením na močový sytém. Dobře známé jsou urologické species, například PICKWICK Herbalis Urologický čaj s brusinkami. Potěší svou příjemnou chutí , kterou zajišťuje přítomnost máty, známé a ceněné pro své protizánětlivé působení.

  • Pavel Mareček

    Často bývám nachlazený a už nechci do sebe stále "cpát" různé medikamenty. Rád bych vyzkoušela třeba bylinky, ale nevyznám se v nich. Máte nějaké doporučení?

  • Host chatu

    Dobrý den , pane Marečku, imunitu posilují mnohé bylinky a rostliny- vzpomenu známý zahřívající zázvor v kombinaci s černým bezem a lipovým květem. Z dalších bylinek je to lékořice, echinacea nebo eleuterokok. Možností a variant je opravdu mnoho.

  • Milan

    Dobrý den. Máte zkušenosti nebo znáte Goji - Lycium chinense, která je označována jako ovoce s největším obsahem antioxidantů na světě. Je i součástí tradiční čínské medicíny a to je také alternativní medicína. Děkuji

  • Host chatu

    Dobrý den, Milane, kustovnici znám - osobně ve formě tekutého koncentrátu. Významně v této podobě zvyšuje antioxidační kapacitu organismu. Goji neboli kustovnice čínská je výborným prostředkem, který podporuje metabolismus jater i ledvin. Posiluje imunitní systém a zlepšuje krvetvorbu. V Číně je kustovnice známá jako omlazující ovoce. Obsahuje betakarotem vitamín C, B1, B2,esenciální aminokyseliny a také stopové prvky. U nás je často k dispozici ve formě sušených plodů, připomínajícíh malé červené borůvky.

  • Lovacoop

    Náš tata měl taky alternativu,vyměním rýmu za sračku.

  • Host chatu

    Táta má smysl pro humor. to je dobře, mimchodem humor zlepšuje imunitu !

  • Martin

    Dobrý den, opravdu se dá s chřipkou bojovat i bez léků? Jaký je pak průběh? A jak se dají léčit úporné kašle, které se rozmohly v posledních letech, kdy je člověk i s léky třeba měsíc pořád vystaven kašli?

  • Host chatu

    Dobrý den, Martine, neznám Váš zdravotní stav, takže neodhadnu jak by " pravá " chřipka ( ne obyčejná rýma, se kterou si ji lidé často pletou) probíhala ve Vašem případě. Chřipka je nebezpečná u všech lidí se závažnejším onemocnění srdce, plic, jater , ledvin nebo u diabetiků. Tam bych rozhodně volila návštěvu lékaře. Co se týče úporného kašle, je nezbytné vzhledem ke zvyšujícímu se výskytu černého kašle i tuberkulozy, navštívit svého lékaře, který provede nezbytná vyšetření . Z bylinek podporujících dýchací systém jsou vhodné například průduškové směsi, obsahující fenykl, anýz nebo mateřídoušku.

  • Hana Černá

    Dobrý den,
    skoro každý podzim jsme já i moje děti nemocní běžnými virózkami, rýmou či kašlem. Dá se tomu nějak při běžném režimu předcházet? Myslím tím chození do práce, do školy... Také bych se chtěla zeptat, jak si poradit se škrábáním v krku, občas mám mírně nateklé mandle, ale nic jiného mi není. Děkuji za Vaši tipy

  • Host chatu

    Dobrý den, paní Černá, je vhodné začít s posilováním imunity již v létě. Důležité je u rodin s malými dětmi, aby se v případě onemocnění v rodině vyléčili všichni členové. Jinak dochází k úporné recirkulaci. Dobrou zkušenost mám s používáním tekutého colostra, které mohou i menší děti. Jinak platí již výše uvedené. V případě opakovaného škrábání v krku a oteklých mandlí, je vhodné doplnit u Vás výtěr z krku, dle výsledku patogena cíleně zaléčit .

  • Vanesa

    Je možné sa choroby zbaviť za pomoci doma vypestovaných byliniek?

  • Host chatu

    Milá Vaneso, nepíšete o jakou chorobu se jedná a o jaké vypěstované bylinky. Avšak v čistě teoretické, obecné rovině je tato varianta určitě možná.

Foto: archiv

Autor: - red -




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov