Jak na potíže s ledvinovými kameny? Odpovídal urolog MUDr. Pavel Drlík

Chat je uzavřený22.05.2020 14:30

MUDr. Pavel Drlík.

Ledvinové kameny trápí až 10 procent lidí, velký podíl na jejich vzniku má přitom životní styl. I proto v současnosti narůstá jejich výskyt a recidiva. Ta se objevuje až v 70 procentech případů. Významnou roli hraje prevence, obzvlášť v období letních veder, která bývají následována podzimním zaplněním urologických čekáren. Jaké jsou rizikové faktory tvorby ledvinových kamenů, kdy se raději objednat na vyšetření a jaká existuje prevence? Na otázky bude odpovídat urolog MUDr. Pavel Drlík v pátek 22. května od 14.30.

MUDr. Pavel Drlík je absolventem 1. lékařské fakulty UK v Praze s atestací z urologie II. stupně. Pracuje na urologickém oddělení ÚVN Praha, ale i v ambulantní sféře na poliklinice. Podílí se na pregraduální výuce studentů na 1. LF UK a pre- i postgraduální výuce fyzioterapeutů na FTVS UK. Dlouhodobě se zabývá problematikou léčby a prevence ledvinových kamenů, která zahrnuje endourologické operace, "rozbíjení" pomocí rázových vln ESWL a řadu let vede poradnu pro recidivující urolitiázu. Zkoumá příčiny recidiv a doporučuje preventivní opatření (metafylaxe). Mezi další oblasti zájmu patří problematika inkontinence moči u mužů a žen. V rámci doktorského studia se zabývá léčbou deformace penisu u Mb. Peyronii pomocí rázových vln.

Chat

 • SK

  Jaká je nejlepší prevence ohledně ledvinových kamenů?

 • Host chatu

  V prvé řadě je nutné upravit pitný režim. Pacienti s ledvinovými kameny by měli přijímat minimálně 2 l tekutin denně. Z toho by měla být polovina čistá voda. Důležitá je rovnoměrnost přijímání tekutin. Dalším důležitým faktorem je restrikce příjmu živočišných bílkovin, soli a normální příjem vápníku. Mléčné výrobky doporučujeme přijímat mezi hlavními jídly. Část vápníku a štavelanů se vysráží ve střevním traktu a odejde se stolicí

 • ANTI

  Jaká je komorbidita u ledvinových kamenů?

 • Host chatu

  Výskyt ledvinových kamenů v populaci lze řadit k civilizačním onemocněním. Jedná se o onemocnění bohaté společnosti. Pacienti muži jsou v 59 % a ženy ve 44 % lidé s nadváhou a obezitou. Pacienti proto často trpí celou řadou chorob vyplývající z nadváhy a obezity. Jedná se např. o vysoký tlak, cukrovku, zvýšený cholesterol, počínají dnu apod..

 • ANTI

  Jsou sklony k ledvinovým kamenům dědičné?

 • Host chatu

  Jednoznačně mající vztah k dědičnosti jsou cystinové kameny. Výskyt kamenů je spojen s dědičnou metabolickou poruchou metabolismu bílkovin. Ostatní příčiny vzniku kamenů jsou součástí dědičných dispozicí a vlastní životosprávy, popřípadě souhry jiných onemocnění (Crohnova choroba, renální tubulární acidóza apod.).

 • SK

  Jaké jsou ty nejhorší důsledky ledvin. kamenů?

 • Host chatu

  Symptomatologie přítomnosti ledvinových kamenů se pohybuje od zcela bezpříznakového průběhu onemocnění až po ledvinovou koliku. Ledvinová kolika je projevem průchodu kamene močovodem až po úplnou blokádu odtoku moči, která může vést k závažným komplikacím. Mezi nejvážnější se řadí rozvoj ureterohydronefrózy, která vede ke zničení ledvinového parenchymu a tím postupného odumření postižené ledviny. Další vážnou komplikací, pokud je v moči přítomen zánět, je rozvoj septického šoku. Dalšími možnými příznaky je přítomnost krve v moči a občasné bolesti v bedrech.

 • SK

  Jsem úplný dobrovolný abstinent - je to dobrá prevence ohledně ledvin. kamenů?

 • Host chatu

  Úplná abstinence není zárukou nepřítomnosti ledvinových kamenů, tedy pokud bude Váš pitný režim špatný ohrožujete se možnými obtížemi s ledvinovými kameny. Obecně nadužívání alkoholu je špatné, ale jeho plné vyloučení nezaruční 100% ochranu před ledvinovými kameny.

 • ANTI

  Jsou i psychické příčiny ledvinových kamenů?

 • Host chatu

  Psychické problémy samy od sebe nevyvolávají vznik ledvinových kamenů. Nepřímo, ale mohou zasahovat do pitného režimu a příjmu potravy

 • DENMARK

  Můj dědeček měl v jedné ledvině kámen a druhá mu byla odebrána kvůli rakovině - jak častý je takovýto případ v medicíně?

 • Host chatu

  Tento souběh je možný a zas tak vzácný není. Když se rozhodujeme odebrat ledvinu např. pro nádor, vždy si na zobrazovacích metodách dobře prohlédneme i druhou, protože různé afekce včetně kamenů mohou v budoucnu pacienta ohrozit a zhoršit filtrační schopnost zbylé ledviny.

 • ANTI

  Jak jsou Češi obecně dnes disciplinovaní ohledně prevence a léčby ledv. kamenů?

 • Host chatu

  Vše souvisí s životním postojem ochrany a péče o své zdraví. Mladší, vzdělanější pacienti z větších měst obecně více pečují o své zdraví a jsou více informováni. Jejich disciplinovanost je tedy vyšší.

 • Lovacoop

  V levém kalichu mám už skoro 30 let zhruba 5 mm kámen,který nečiní žádné potíže,krev nebo koliky. Piju hlavně vodu,které nám ubývá a soudruh prezident nám tu trochu co nám zbývá chce odvést do kanálu Dunaj,Odra,Labe.

 • Host chatu

  Omlouvám se, že neodpovím, chybí tu otázka.

 • Marta z Ostravy

  Za kolik se dá prodat ledvina na černém trhu?

 • Host chatu

  Obchod s lidskými orgány je v České republice trestný čin.

 • Pavel P.

  Dobrý den, může být problémy sportování, když mám kameny? Mám dodržovat nějaké zvláštní opatření? Děkuju za odpověď.

 • Host chatu

  Při sportu dochází vlivem pocení ke zvýšeným ztrátám tekutin. Moč je více koncentrovaná než v běžném režimu. Toto je důležitý rizikový faktor vzniku ledvinových kamenů. Pokud máte ledvinové kameny a sportujete zvyšuje se riziko dalšího růstu těchto kamenů. Při pohybu může dojít i k relokaci kamenů do močovodu a vznikne ledvinová kolika, samotný pohyb kamenů v ledvině může být provázen intermitentními bolestmii v bedru a přítomností krve v moči.

 • Lída J.

  Jaký názor máte na prevenci ledvin a močového ústrojí bylinkama. Má to z dlouhodobého hlediska pozitivní význam?

 • Host chatu

  Myslím si, že i byliny mají svůj význam. Na trhu se začínájí objevovat doplnky stravy, které obsahují byliny a mají preventivní účinky na vznik ledvinových kamenů. I prostý urologický čaj má svůj význam. Zvýšený příjem tekutin, na který pacient myslí a i diuretické účinky, který zvyšují objem moči mají své preventivní účinky

 • R.K.

  Moc se nevyznám v odlišných názorech lékařů. Jedni radí pít co se do vás vejde a jiní, že opatrně se zavodňováním, všeho moc škodí. Co je tedy pro prevenci ledvin optimální varianta. Děkuji

 • Host chatu

  Pacienti s ledvinovými kameny by měli denně přijímat 2 – 2.5 l tekutin denně v závislosti na fyzické aktivitě a okolní teplotě. Polovina by měla být čistá voda. Velmi důležitý faktor je rovnoměrnost příjmu. Nevypít objem najednou, spíše během dne i před spaním za cenu nočního močení tekutiny „popíjet“. Pokud je pacient kardiak nebo klient nefrologických ambulancí je vhodné příjem tekutin konzultovat se svým lékařem.

 • Lucie

  Oba moji rodiče měli opakované problémy s ledvinovými kameny. Je mi 35 let a zatím se u mě neprojevily žádné obtíže. Doporučili byste mi podstoupit nějaké kontrolní vyšetření? Je možné v mém případě tvorbě kamenů předejít?

 • Host chatu

  Jistě je třeba zachovávat správný pitný režim, nízkobílkovinou stravu. To, že ledvinovými kameny trpěli oba rodiče, může být signál, že se jedná spíše o „špatnou a rizikovou „ kuchyň, která se u Vás praktikuje. Pokud máte podezření můžete se domluvit se svým praktickým lékařem o provedení ultrazvukového vyšetření ledvin.

 • Jirka

  Jaké jsou v dnešní době dostupné možnosti léčby kamenů? Můžeme je léky rozpustit?

 • Host chatu

  Pokud jsou ledvinové kameny malé do 5 mm mohou spontánně v 90 % odejít samovolně. Dnes se otevřené operační výkony pro ledvinové kameny neprovádí. Standartní postupy jsou endourologické (ureteroskopické a perkutánně nefroskopické). Semikonzervativní postup představuje aplikace rázových vln, kdy pacient desintegrovaný kámen vymočí jako písek. Ledvinové kameny, které se primárně rozpouští jsou kameny z kyseliny močové (uráty), kdy moč alkalizujeme.

 • Honza

  Diagnostikovali mi zvětšenou prostatu. Mám kvůli tomu zvýšenou predispozici na tvorbu kamenů?

 • Host chatu

  Ne, zbytnění prostaty nemá s ledvinovými kameny přímou souvislost.

 • Marie

  Jaká je průměrná doba, za kterou se vytvoří kámen v ledvině? Jak velký musí být kámen, aby způsobil koliku?

 • Host chatu

  Ledvinovou koliku vyvolává spíše menší kamen, který se uvolní z ledviny a vcestuje do močovodu. Rychlost tvorby ledvinových kamenů je velmi různá. Kameny z kyseliny močové nebo infekční kameny mohou vytvořit v řádu několika málo měsíců.

 • Marek

  Může ledvinové kameny způsobit i nadměrná konzumace některé zeleniny nebo některých minerálních vod?

 • Host chatu

  Přestože především v listové zelenině jako je salát, špenát nebo reveň je vysoký obsah oxalátů, které tvoří součást kalcium-oxalátových kamenů, neznamená to, že je jejich konzumace nebezpečná. Zkonzumované množství je v porovnání s celkovým množstvím přijímané potravy velmi malé Zdroj většiny oxalátů v těle je metabolický Krebsův cyklus, který neovlivníme potravou. Minimálně polovina přijímaných tekutin by měla být čistá voda, to znamená, že není vhodný nadměrný příjem minerálních vod, ale v přiměřeném množství neškodí.. Např. Magnesia obsahuje hořčík, který má projektivní účinky.

 • anonym_

  Dobrý den, rád bych se zeptal, jaká je nejefektivnější léčba ledvinových kamenů. Popřípadě jaké další metody existují?

 • Host chatu

  V dnešní době jsou nejdůležitější modalitou léčby endourologické metody. S rozvojem flexibilních přístrojů se k nim řadí především flexibilní ureterorenoskopie, kdy jsme schopni vyřešit nejen kameny v močovodu ale i v ledvinné pánvičce a kalichách. O dalším metodách se zmiňuji v předchozích odpovědí.

 • Daniela

  Mám predispozici na kameny (výskyt v rodině) a mám obavy, že je budu mít taky. Existují nějaké vitamíny, které bych mohla užívat dlouhodobě jako prevenci?

 • Host chatu

  Vitamíny nejsou důležitou složkou prevence vzniku ledvinových kamenů. Je to především dostatečný pitný režim a příjem látek, které mají projektivní účinek. Jsou to např. magnesium a citráty. Nedílnou součástí je omezení příjmu živočišných bílkovin. Co tak 2 dny zcela bezmasé? Já navrhuji středu a pátek.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 9/2021 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

VIP svět

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.