Jak na vyrovnaný rodinný rozpočet a kde nalézt prostor pro úspory? Odpovídala Ing. Mgr. Jana Brodani

Chat je uzavřený29.11.2019 13:00

Jana Brodani.

Jak postupovat, když se chcete stát investorem? Co všechno potřebujete, abyste mohli začít investovat do akcií, dlouhopisů či jiných instrumentů? A který instrument je pro vás vhodný? Jaké jsou nejnovější trendy v investování? Jaký je český investor a zlepšujeme se ve finanční gramotnosti? Kdy je třeba začít myslet na důchod? Jak si zajistit finančně důstojnou penzi, když na stát se nelze spolehnout? Ptejte se Ing. Mgr. Jany Brodani. Host odpovídá v pátek 29. listopadu od 13.00.

Ing. Mgr. Jana Brodani, LL.M., MBA od roku 2009 zastává pozici výkonné ředitelky Asociace pro kapitálový trh České republiky. Kromě Fakulty mezinárodních vztahů VŠE absolvovala i Právnickou fakultu Univerzity Karlovy, právnické studium LL.M. na University of London ve Velké Británii a postgraduální program - MASTER Management et Administration des Entreprises (francouzská obdoba MBA) na Francouzsko-českém institutu řízení (IFTG). Momentálně je doktorandkou na Katedře financí Fakulty financí a účetnictví VŠE. Od roku 2009 rovněž zasedá v představenstvu mezinárodní asociace EFAMA (European Fund and Asset Management Association), kde reprezentuje Českou republiku.

Od roku 2017 řídí činnost CFA Society Czech Republic. Je spoluautorkou Komentáře k zákonu o investičních společnostech a investičních fondech, a autorkou řady odborných publikací. Iniciovala vznik a podílela se na přípravě Koncepce rozvoje kapitálového trhu  v České republice, kterou v roce 2019 schválila Vláda České republiky a pravidelně se podílí na vytváření legislativy českého kapitálového trhu i implementaci  evropské legislativy. Na evropské úrovni odborně přispívá k aktuálně řešeným otázkám regulace a pravidelně přednáší na domácích i zahraničních konferencích. Dlouhodobě se věnuje tématům investování žen, rozvoji kapitálových trhů v regionu střední a východní Evropy a zajištění na stáří.

Chat

 • anti

  Jak postupovat, když se chci stát investorem?

 • Host chatu

  Dobrý den, optimální je začít rodinným rozpočtem, a říct si, co bych chtěl dosáhnout. Zda mám teď volné prostředky, které chci za nějakou dobu zhodnotit, nebo zda si chci spořit dlouhodobě. Pak už se stačí spojit s regulovaným poradcem, který Vás provede investičním dotazníkem, na základě kterého Vám pomůže se rozhodnout, jakou cestou se vydat.

 • anti

  Co všechno potřebuji, abych mohl začít investovat do akcií, dlouhopisů či jiných instrumentů?

 • Host chatu

  Investovat do podílových fondů lze už od několika stokorun měsíčně. Pokud chcete investovat napřímo do akcií, pak je potřeba mít už o něco větší prostředky a otevřít si účet u některého obchodníka s cennými papíry. V každém případě je však dobré si nejdříve vyzkoušet investování na nečisto - obchodníci nabízejí různé demo účty, kde si investování lze vyzkoušet. U dluhopisů budete potřebovat především zjistit co nejvíce informací o tom, kdo dluhopis vydal. Jde vlastně o zkoumání a posouzení, zda byste takovéto společnosti měl půjčovat peníze, a jaká je šance, že Vám je vrátí. V každém případě bych však začala tím, že bych se obrátila na regulovaný subjekt, tj. na banku nebo obchodníka, nebo zprostředkovatele, kteří s investorem musejí projít povinné náležitosti, ale také mu podat podstatné informace o investicích. Což se obzvláště u investora - začátečníka velmi hodí...

 • DIS

  Jaké jsou nejnovější trendy v investování?

 • Host chatu

  Mezi českými investory jsou momentálně velmi populární tzv. pravidelné investice. Souvisí to s tím, že jsme si všichni začali uvědomovat, že ta naše penze od státu nebude žádná sláva (pokud se jí vůbec dožijeme). Pravidelné investice slouží právě jako forma zajištění na stáří, kdy každý měsíc investujete do investičních fondů konkrétní částku, přičemž dochází k tzv. průměrování nákladů - pravidelně za stejnou částku nakupujete podíly. Když jsou podíly dražší, nakoupíte jich méně, když jsou levnější, tak více. Populární jsou pravidelné investice ale z více důvodů: můžu investovat už od několika stokorun měsíčně a jsou vcelku flexibilní – investovanou částku můžu kdykoliv změnit nebo si celou investici vybrat. A u mě také hraje svou roli i fakt, že se o tuto investici nemusím starat, ale prostě mi každý měsíc odchází z účtu, a protože vím, že je na velmi dlouhou dobu, tak se můžu díky průměrování nákladů oprostit od sledování aktuálního vývoje na trhu.

 • Mortar

  Jaký je český investor a zlepšujeme se ve finanční gramotnosti?

 • Host chatu

  Český investor je spíše konzervativní. I když to může znít jako klišé, stačí se podívat na strukturu úspor domácností, ze které je zřejmé, že více než 50% prostředků mají domácnosti na běžných účtech. Když k tomu přičteme termínované účty, stavebko, a převážně konzervativní penzijní fondy, tak mají v konzervativních instrumentech české domácnosti téměř 75% všech svých úspor. Finanční gramotnost se postupně zlepšuje, ale jenom velmi pomalu, protože správné nakládání s penězi je něco, co člověk nejlíp odkouká od rodiny, nebo lidí ve svém okolí. A většina rodin zatím nemá kupříkladu s investováním moc zkušeností. Nicméně v současné době je dostatek zdrojů informací. Doporučuji každému, kdo by měl zájem o praktické informace o financích, se podívat na web www.financnivzdelavani.cz, kde jsou srozumitelnou formou popsány různé typy produktů i základní informace k finančnímu plánu a rozhodování.

 • anti

  Kdy je třeba začít myslet na důchod?

 • Host chatu

  Čím dříve, tím lépe. Ale stejně důležité jako myslet na důchod, je začít si na něj spořit. A toto lze samozřejmě až v době, kdy má člověk nějaký vlastní příjem, optimálně už od prvního zaměstnání. Lze si to jednoduše spočítat - když půjdu do důchodu v 70 letech, a chtěla bych mít naspořený kupříkladu jeden milion, kolik si musím měsíčně odkládat, když začnu ve 20, ve 30, nebo pro srovnání až v 60. Zde samozřejmě je nutné využít právě finanční produkty, aby mi z uspořených prostředků na běžném účtu neujídala inflace.

 • ITP

  Jak si zajistit finančně důstojnou penzi, když na stát se nelze spolehnout?

 • Host chatu

  Začít si hodně brzo individuálně spořit a rozumně investovat do různých aktiv. Z finančních produktů jsou přímo na toto určeny penzijní fondy a pravidelné investice do investičních fondů.

 • Nikola

  Dobrý den,

  je mi 55 let a doted jsem penzi nijak neřešila. Resp pouze tak, že jsem spořila a na účtě tak mám určitý obnost. Všude čtu o tom, jak se vyplatí investovat, bojím se ale, že o peníze přijdu a na důchod mi nezbyde vůbec nic. Co byste mi prosím doporučila? Má to ještě smysl v mém věku řešit?

  děkuji

  Nikola M.

 • Host chatu

  Dobrý den Nikolo, investice nejsou nijak omezeny věkem. Věk, resp. dobu kdy tyto prostředky budete chtít využít, je však potřeba zohlednit v tom, jak mají být konzervativní. Jinak se investuje když investované peníze plánujete na něco použít za rok a jinak když za 15 let. I ve Vašem věku však má smysl využít investice, už jenom proto, aby Vám úspory neznehodnocovala inflace. Pokud však nemáte s investováním větší zkušenosti, lze začít jenom s částí úspor, investovat je do konzervativních (a regulovaných) produktů, a především po poradě s regulovaným finančním poradcem.

 • Šárka

  Je mi 30 let a již mám něco drobného uloženého v podílových fondech, pravidelně vkládám dál. Domníváte se, že takto nastavené investice budou do budoucna stačit? Předem děkuji, Š.

 • Host chatu

  Dobrý den Šárko, toto si lze zjednodušené spočítat tak, že si řeknete, kolik peněz budete chtít mít naspořeno při odchodu do důchodu, resp. kolik budete potřebovat měsíčně v důchodu jako přilepšení ke státní penzi. To, kolik byste si měla odkládat na penzi se významně liší když chcete mít v 70 letech jeden milion, nebo tři miliony. Pak si spočtete, kolik byste si měla měsíčně odkládat, když zohledníte, kolik jste uspořila dosud. Investice Vám pak pomohou Vaše prostředky zhodnotit. Běžně se doporučuje u mladých lidí odkládat si na penzi až 10% příjmů. Já využívám především pravidelné investice, ale také penzijní fondy.

 • Jarek

  Dobrý den,

  kolik bych měl měsíčně odkládat a kam, abych se zajistil na důchod, když je mi dnes 40 let? Dostanu vůbec ještě nějaký důchod?
  díky

 • Host chatu

  Dobrý den Jarku, toto si lze zjednodušené spočítat tak, že si řeknete, kolik peněz budete chtít mít naspořeno při odchodu do důchodu, resp. kolik budete potřebovat měsíčně v důchodu jako přilepšení ke státní penzi, a kolik si tedy musíte měsíčně odkládat, když začnete nyní. Na nějaký velký státní důchod bych se tak úplně nespoléhala.

 • Karel

  Dobrý den,
  kolik je vhodné ukládat na penzijko? Dnes posílám 300 Kč, což je hádám málo. Měl bych posílat víc nebo spíše peníze investovat jinde?
  díky

 • Host chatu

  Dobrý den, Karle, penzijko je dobrý začátek. Kolik byste si měl na penzi odkládat záleží především na tom, kolik si chcete na penzi naspořit. Rozhodnutí jak vysokou částku byste měl na penzijko odkládat záleží také na tom, jakou vysokou státní podporu chcete dostat, případně zda máte zájem uplatnit slevu na dani z příjmu. Vždy je lepší diverzifikovat, neboli nemít peníze v jedné kapse. Jako investice na velmi dlouhou dobu, resp. forma zajištění na stáří jsou také populární tzv. pravidelné investice, kdy každý měsíc posílám konkrétní částku do investičních fondů.

 • Petra

  Zdravím, mám dvě malé děti, chtěli bychom jim nějakým způsobem začít spořit na budoucnost. Jaký způsob byste nám doporučila? Má smysl takto brzo zakládat penzijko? díky

 • Host chatu

  Dobrý den Petro, na Vaši otázku odpovídám velmi často, jelikož většina mých kamarádek nějakou formu spoření pro své malé dětí řeší. A často se jim někdo snaží poradit depozitní produkty (které vzhledem k investičnímu horizontu 15 - 20 let nedávají moc velký smysl) nebo nějaké netransparentní pojistky, Vzhledem k tomu, že u penzijka jsou omezení ohledně výběru, zvažovala bych spíše pravidelné investice do investičních fondů.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 9/2020 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.