Jak nejlépe investovat třeba jen pár stovek měsíčně? Odpovídal Petr Psutka

Chat je uzavřený21.02.2019 13:00

Petr Psutka.

Jak vybrat správné penzijní nebo stavební spoření a získat co největší příspěvek od státu? A jak smysluplně pojistit sebe a své blízké? Lákají vás investice do otevřených fondů, abyste do důchodu odcházeli s tučnou částkou na kontě? Jaké další možnosti zhodnocení vašich peněz máte, co třeba akcie, obrazy či nemovitosti? Musíte vždy na pobočku, nebo už finanční služby zařídíte po internetu? A jak nenaletět podvodníkům? Na tyto a další otázky se ptejte se experta na investice a pojištění Petra Psutky. Host odpovídá ve čtvrtek 21. února.

Petr Psutka působí od roku 2016 jako senior manažer pro investice a pojištění v MONETA Money Bank, předtím zde vedl oddělení platebních karet. V minulosti pracoval u jiných velkých bank v tuzemsku a rovněž v oblasti telekomunikací.  Vystudoval České vysoké učení technické v Praze.

Chat

  • Radek

    Mám sto tisíc korun a chci je”rozmnožit”. Jakou formu spořeni či investování zvolit? A má vůbec cenu s takovouto částkou přemýšlet o nějakém zisku?
    Děkuji.

  • Host chatu

    Dobrý den, sto tisíc je dostatečně vysoká částka. Uvažoval bych o jejím rozdělení. Pro získání maximální státní podpory dát do stavebního spoření 20 tisíc korun, do penzijního spoření 36 tisíc korun a zbytek potom do investičních fondů.

  • Já B

    S přítelem zatím nedosáhneme na hypotéku, jaká je nejlepší možnost, pokud šetříme, aby se nám peníze rychle zhodnocovaly? Předpokládám, že do dvou let bychom mohli ušetřit požadovaných 20 % nemovitosti,. Tak abychom nebyli vázáni termíny a peníze mohli rychle vybrat, když sumu ušetříme.
    Děkuji za odpověď, J.

  • Host chatu

    Dobrý den, hypotéku si lze vzít až na 90 % ceny nemovitosti. Zvažte spolužadatele k žádosti o hypo úvěr (například někdo z rodiny) či se poohlédněte po levnější nemovitosti. Co se týká vysloveně spoření na dva roky, zvažte termínové vklady, spořicí účet nebo konzervativní investiční fond, například dluhopisový. Ve vaší bance vám rádi poradí s detaily.

  • Johana

    Dobrý den. jak nejlépe investovat a jak se vyznat v tom, kde se mi investovat vyplatí?

  • Host chatu

    Dobrý den, v první řadě je potřeba si říct, jak dlouho chcete investovat a za jak dlouho vybírat případné zisky - například 5 let, 10, 25 let a podobně. Obecně doporučuji investovat do podílových fondů. Akcie, zlato a jiné komodity a podobně doporučuji k investici jen těm, kteří dané oblasti velmi dobře rozumí.

  • Honza

    Jaký je váš názor na nákup umění a drahých šperků? Je to v tuto dobu výhodná investice?

  • Host chatu

    Dobrý den, investici do těchto oblastí vnímám jako doplňkovou a vhodnou pouze pro ty, kteří jim opravdu velmi dobře rozumí. Dá se zde dobře vydělat, ale také prodělat.

  • Karel

    Jaký je váš názor na spoření? Kolik by si měl člověk spořit na stáří, aby měl klidné stáří? Je mi 25 let, měl bych už začít?

  • Host chatu

    Obecně platí, že čím dřív člověk začne tvořit rezervy, tím líp. Doporučení odborníků je spořit zhruba 10 % ze svých příjmů. Čím později člověk začne, tím více peněz je potřeba dávat stranou. Dá se například ještě zamlada, ideálně hned, jak člověk získá pravidelný příjem, založit doplňkové penzijní spoření, které dobře zhodnocuje vložené peníze a je daňově zvýhodněno. Nebo tu jsou ještě investiční fondy, kam stačí ukládat už od tří set korun měsíčně. Samozřejmě čím víc si pravidelně ukládáte, tím víc budete na konci mít.

  • Kateřina

    Dobrý den,
    zajímalo by mě, jak smysluplně pojistit sebe a své blízké? Měli bychom pojistit i své děti? Pokud ano, v kolika letech?

  • Host chatu

    V Česku je to zatím bohužel tak, že si lidé spíš pojišťují majetek než zdraví, takže životní pojištění má podle statistik sjednané zhruba polovina Čechů. Pokud chcete v případě nešťastné události zajistit blízké, měla by být pojistná částka alespoň dvojnásobek vašeho ročního příjmu. Doporučuji pojistit vás i děti (bez omezení věku) hlavně pro případ vážných úrazů a nemocí nebo dlouhodobých či trvalých následků

  • Ingrid K.

    Můžu si spoření či pojištění vyřídit elektronicky nebo musím na pobočku? Co k tomu potřebuji?

    Děkuji

  • Host chatu

    Dobrý den, pojistit se na dálku je dnes opravdu snadné. Lze to od začátku do konce pohodlně udělat na pár kliknutí přes počítač nebo chytrý telefon. Někteří naši klienti se takhle pojišťují přes mobilní bankovnictví cestou na letiště. Samozřejmě lze také využít pobočku, kde vám navíc smění hotovost či poradí například s tím, jak se na daném místě platí nebo jak jsou v dané zemi rozšířené bankomaty a platební terminály.

  • Klára

    Hezký den,

    některé banky nabízejí pojištění obsahu dámské kabelky. Pokud mi ji někdo ukradne, jak dokáži, co jsem v tašce měla? Vyplatí se taková služba?

  • Host chatu

    Ano, takové pojištění je, jde o pojištění osobních věcí, karty a internetových rizik. Stojí pár korun, přitom poskytuje pojistné plnění až 40 tisíc korun. K prokázání krádeže stačí dodat pojišťovně policejní protokol o krádeži, jehož součástí je výčet ukradených věcí a jejich cena.

  • SK

    Pro koho není stavební spoření?

  • Host chatu

    Stavební spoření není vhodné pro ty, kteří chtějí peníze zpátky dříve než za šest let, kdy končí tzv. vázací lhůta pro stavební spoření. Obecně je stavební spoření ideální pro každého bez ohledu na věk.

  • SK

    Pro koho není penzijní spoření?

  • Host chatu

    Penzijní spoření není vhodné pro ty, kteří chtějí peníze zpátky před odchodem do důchodu. Peníze lze za určitých podmínek vybrat dříve, ale není to výhodné. Penzijní spoření je možné založit i v důchodovém věku a využít tak státní podporu.

  • DENMARK

    Jaké investice v ČR jsou ty nejvýnosnější a zároveň nejbezpečnější?

  • Host chatu

    Při každém rozhodování o investici je potřeba společně zohlednit tři aspekty, a to riziko, výnos a dostupnost peněz. Jako bezpečnou investici doporučuji zvážit státní dluhopisy nebo podílový fond složený ze státních dluhopisů. Poraďte se v bance.

  • tom

    Je mi 25, budu mít někdy vůbec důchod?

  • Host chatu

    Jsem přesvědčený, že systém státního důchodu tu bude vždy, otázkou je, nakolik bude vysoký. Je proto rozhodně dobré se více spoléhat sám na sebe a už zamlada začít spořit si na důchod dostatečnou částku. Začít lze penzijním spořením nebo investičními fondy.

  • Rob.k

    Dobrý den, má podle vás smysl pojišťovat dítě? Není lepší být jako živitel pojištěn dobře sám?

  • Host chatu

    viz dřívější odpověď

  • Alena

    Dobry den, s manželem máme dve děti a splacime hypotéku, tak na spoření na důchod moc nezbývalo. Ted je nam přes 50 let, děti uz jsou pryc z domu a radi bychom si na důchod nějak prilepsili. Ma jeste smysl v našem věku setrit? Díky, Alena

  • Host chatu

    Dobrý den, na to nikdy není pozdě. Kolem padesátky právě díky tomu, že už se tolik nestaráte o děti, máte šanci na slušné úspory. Měla byste si ale uvědomit, jak chcete v důchodu žít. Chcete si svou životní úroveň zachovat, cestovat, užívat a peníze, které jste naspořila dát do těchto aktivit nebo chcete dětem zajistit třeba bydlení, případně studia na školách? Dle vašich priorit je třeba zvolit produkty a případné investice.

  • Anna P.

    Vyrážíme na jarní prázdniny s dětma na hory. Bojím se srážky s cizím lyžařem, ale taky i toho, že pak po mě může vymáhat miliony jako odškodné. Jak tomu zabránit?

  • Host chatu

    Základem je kvalitní pojištění, v tomhle případě úrazové. A k němu připojte i pojištění odpovědnosti, a to jak u nás, tak v zahraničí, protože vymáhat škodu po vás může chtít nejen lyžař v zahraničí, ale i v tuzemsku. Odškodné se vymáhá nejen za léčení, ale také ušlý zisk nebo psychickou újmu. Pak může jít i o miliony korun, pokud například na lyžaři, který byl kvůli události bez příjmů, závisí více rodinných příslušníků. Přitom pojištění stojí pár set korun, případně podle typu i jen desítek korun za den.

  • Pavel

    Kolik je podle vás ideální si šetřit a dávat stranou?

  • Host chatu

    V případě spoření na stáří doporučuju odkládat stranou alespoň 10 % měsíčního příjmu. Finanční rezerva pro nenadálé výdaje by měly být ve výši aspoň šestinásobku měsíčního příjmu.

  • Marketa

    Dobrý den, zajímalo by mě, do čeho je nejlepší investovat? Děkuji.

  • Host chatu

    Dobrý den, v první řadě je potřeba si říct, jak dlouho chcete investovat a za jak dlouho vybírat případné zisky - například 5 let, 10, 25 let a podobně. Obecně doporučuji investovat do podílových fondů. Akcie, zlato a jiné komodity a podobně doporučuji k investici jen těm, kteří dané oblasti velmi dobře rozumí.

  • Honza

    Zdravím, pojištění mi dnes nabízí kde kdo. Nechci se ale pojišťovat blbě a na blbosti. Co je podstatné z pohledu zdraví a úrazů?

  • Host chatu

    V Česku je to zatím bohužel tak, že si lidé spíš pojišťují majetek než zdraví, takže životní pojištění má podle statistik sjednané zhruba polovina Čechů. Pokud chcete v případě nešťastné události zajistit blízké, měla by být pojistná částka alespoň dvojnásobek vašeho ročního příjmu. Doporučuji pojistit se hlavně pro případ vážných úrazů a dlouhodobých či trvalých následků.

  • David Cermak

    Casto jezdíme na nákupy do Německa. Má smysl se pojišťovat i na jeden den?

  • Host chatu

    Rozhodně ano, i když jedete jen na hodinu či dvě. Stát se může opravdu ledacos. Vzpomínám si na případ, kdy klient v zahraničí uklouzl na chodníku a při pádu si zlomil palec na ruce. Díky uzavřenému krátkodobému cestovnímu pojištění nemusel hradit náklady na léčebné výlohy ve výši téměř 12 tisíc korun. Pokud jezdíte za hranice několikrát do roka, zvažte dlouhodobé cestovní pojištění, abyste si nemuseli sjednávat to krátkodobé pro každou jednotlivou cestu. Pojistit sebe a své blízké dnes můžete pár kliknutí přes mobil nebo přes počítač, je to jednoduché a hlavně rychlé.

  • Vojta N.

    Pane Psutka to zní hezky zabezpečit se na důchod, spořit si a investice. Nám doma zbyde na konci měsíce pár stovek. Mám se nějakym sporenim a investicema vůbec zabyvat?

  • Host chatu

    Chápu Vás, vždy je to individuální a často velmi obtížné. Myslím si však, že každý může dát stranou aspoň 300 až 500 korun měsíčně, a i s tím už se dá nějak investovat třeba do investičních fondů. Je to rozhodne lepší než nechat volné peníze někde pod slamníkem nebo na běžném účtu.

  • Martina

    Mám průšvih – neplacení pokut, půjčky od kámošů, pak i od různých společností. Splátkových kalendářů mám několik a na konci měsíce mi skoro nic nezbude. Existuje možnost sjednocení a placení všeho najednou, ale to mi zase kvůli k dluhům banka nedovolí. Ty společnosti na pujcky maj zase likvidační podmínky. Co s tím?
    Děkuji, Martina

  • Host chatu

    To je těžká situace, ve které je u nás v Česku bohužel mnoho lidí. Začala bych komunikací s bankou. Přesto, že jste tam nejdřív neuspěla, mohou vám poradit, jak alespoň zčásti půjčky sloučit. Pokud by se povedlo nastavit nějaký splátkový kalendář na delší dobu, tak se i sníží pravidelná splátka. Pak je tu i šance, že se dluhy podaří časem úplně umořit. Zkuste si také nastavit plán výdajů a omezit je. Bez toho to bohužel nepůjde. Případně se obraťte pro pomoc na nějakou organizaci, která pomáhá lidem ve vaší situaci.

Foto: archiv

Autor: - red -




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov