Jak nejlépe ochránit své domácí mazlíčky před klíšťaty? Odpovídala MVDr. Hana Kovandová

Chat je uzavřený10.03.2016 11:00

MVDr. Hana Kovandová.

Jaro se už blíží a kvůli mírné zimě hrozí přemnožení klíšťat. Pro udržení dobrého zdraví domácích mazlíčků je nezbytná nejen pravidelná vakcinace a odčervování, ale i správně zvolená ochrana před klíšťaty a blechami. Jaký přípravek na ochranu před těmito parazity zvolit? Jaké nemoci mohou klíšťata na domácí mazlíčky přenést? Ptejte se MVDr. Hany Kovandové ve čtvrtek 10. března od 11.00. 

MVDr. Hana Kovandová ukončila studium na Veterinární a farmaceutické universitě v Brně v roce 2011. Od promoce pracuje na veterinární klinice Jaggy Praha, nejdříve jako jako internship (všeobecný a pohotovostní lékař) a od roku 2013 se věnuje především dermatologii a stomatologii.

Chat

 • SK

  Jak chránit před klíšťaty a blechami zakrslého králíka?

 • Host chatu

  V České republice není registrovaný žádný přípravek pro králíky, takže se nedá takto oficiálně nic doporučit. Preventivně proto raději nic nenasazujte, v případě infestace se poraďte se svým nejbližším veterinářem o konkrétním řešení.

 • InnerS

  Pokud má zakrslý králík chovaný doma klíšťata a blechy, je nebezpečný zdravotně i pro lidi co ho chovají, co jsou s ním ve styku?

 • Host chatu

  Bezprostřední zdravotní riziko to pro člověka nepředstavuje, ale blechy se mohou velmi rychle rozšířit a zamořit prostředí.

 • GF

  Jaké všechny nemoce může mít zakrslý králík, pokud má blechy či klíšťata?

 • Host chatu

  U zakrslých králíků chovaných doma nebývá infestace klíšťaty či blechami tak častým jevem, mnohem nebezpečnější je králičí mor a myxomatóza, přenášené krev sajícím létajícím hmyzem.

 • o k

  Paní doktorko, jakým rizikem mohou být klíšťata a blechy v kožíšku domácích mazlíčků pro člověka?

 • Host chatu

  Vzácný přenos ze psa na člověka prostřednictvím blechy nebo klíšťete byl sice zaznamenán, ale nepředstavuje vážná rizika. I přes to doporučujeme ochranu, protože rizika jsou vyšší právě pro samotná zvířata.

 • Richard

  Dobrý den, dost jsem četl o tom, že je poslední dobou populární nějaká tableta proti parazitům, ale ne těm vnitřním, ale proti klíšťatům a blechám. Máte s ní zkušenost? Kde se sežene a jak funguje?

  Děkuji

  R.

 • Host chatu

  Zřejmě máte na mysli tabletu Bravecto s účinnou látkou fluralaner, která je na trhu již třetím rokem a máme s ní výbornou zkušenost. Pořídíte ji pouze u veterinářů, neboť je na předpis. Má velmi dobrý účinek na blechy i klíšťata a působí 12 týdnů.

 • Kamila

  Dobrý den, o prázdninách se chystáme s přáteli kempovat, pojedou s námi i naši psi. Mohla byste mi poradit, jaká je v současnosti nejlepší ochrana před klíšťaty a dalšími parazity? Děkuji a přeji hezký den.

 • Host chatu

  Dobrý den, Kamilo. Na výběr máte širokou škálu osvědčených přípravků ve formě obojku (např. Scalibor, který účinkuje na klíšťata 6 měsíců), spot- onu (kvůli komárům a pakomárům doporučuji např. Exspot) nebo již zmiňovanou tabletu, jejíž účinek se nesnižuje při koupání či zmoknutí psa.

 • Dog

  Dobrý den, jaké nemoci psům reálně u nás hrozí od klíšťata a blech?

 • Host chatu

  V některých částech republiky či při cestách se psem do zahraničí hrozí nakažení babesiózou, ehrlichiózou, anaplasmózou, boreliózou. Někteří psi a kočky mohou trpět alergií na bleší kousnutí.

 • Olga V.

  Máme doma k psovi čerstvě kotě. Slyšela jsem, že některé přípravky na klíšťata, co se používají na psy, jsou pro kočky smrtelně jedovaté nebo tak něco. Jak to prosím je? A co můžu použít na našeho psa, aby to bylo bezpečné pro kočku a co se dává kočkám?

 • Host chatu

  Ano, to je pravda. Přípravky na bázi pyretroidu mohou kočku ohrozit či přímo usmrtit. Pro psy žijící ve společné domácnosti s kočkou je nejvhodnější přípravky s jinou účinnou látkou, např. obojek Foresto (dá se použít pro psa i pro kočku) či tabletu Bravecto. Pro kočky doporučuji např. pipetu Broadline (funguje i jako odčervovací přípravek).

 • Markéta Slaná

  Paní doktorko, vy působíte v Praze - jak moc ve městě hrozí, že moje čivava chytí klíště, když s ní chodím jen do parku na Letnou a tak? Do lesa vůbec? Má smysl jí dávat nějaké kapky nebo tablety? Obojek jí dávat nechci, je maličká.

 • Host chatu

  I v městských parcích hrozí infestace klíšťaty či přenos blech od jiných psů. Vzhledem k tomu, že byla opět mírná zima, je ochrana aktuální již nyní a měla by být ideálně celoročně, protože blechy nejsou sezónní parazit. Malé čivavě bych doporučila Bravecto. O vhodném dávkování se poraďte se svým veterinárním lékařem.

 • Ivana

  Dobrý den, existuje nějaký přípravek proti blechám, u kterého nehrozí, že ho pes ztratí (jako obojek) anebo že se častým koupáním vymyje (jako kapky)? Děkuji.

 • Host chatu

  Ano, existuje, např. ve formě již zmiňovaných tablet.

 • Marek F.

  Paní doktorko, můžete mi říct, jestli máte vy veterináři přehled, na které přípravky pro psy jsou už klíšťata zvyklá a mají rezistenci? Je něco, co stoprocentně zabírá a přitom je to bezpečný? Mám doma dvě malé děti a knírače, obojků i kapek se obávám a právě jsem slyšel od známých, že lecos stejně nezabírá.

 • Host chatu

  Je pravda, že některé dlouhodobě používané přípravky již příliš nefungují. Co se týče funkčních přípravků, které by měly být bezpečné pro soužití psů a dětí, lze použít tablety Bravecto (12týdnů ochrany) nebo NexGuard (4 týdny). U ostatních aplikačních forem hrozí kontakt dítěte s účinnou látkou.

 • Dan

  Dobrý den,
  jaké jsou účinné látky v přípravcích proti klíšťatům pro kočky a v čem se od sebe odlišují? Existují vůbec nějaké rozdíly (nevyužívá se pouze 1 účinná látka)? Která je z hlediska vedlejších účinků nejrizikovější?
  Děkuji za Váš čas

 • Host chatu

  Rozhodně existuje více skupin účinných látek. Kočky nedokáží na rozdíl od psů metabolizovat pyretroidy a proto jsou pro ně toxické. U koček jsou bezpečné fipronily. Na každém přípravku proti parazitům je vyznačeno, zda je vhodný i pro kočky.

 • DANA Dv.

  Paní doktorko, jak často je možné v obdobích, kdy je zvýšený výskyt klíšťat (ev. blech) podávat zvířeti - pes, kočka spot on, aniž by je to ohrožovalo? Jak poznám, že je zvíře "předávkováno"?
  Děkuji

 • Host chatu

  Záleží na doporučení výrobce pro konkrétní výrobek. U spot -onů je to ve většině případů jedenkrát měsíčně. Pokud vám účinnost nepřipadá dostatečná, můžete zkusit i jinou formu ochrany na delší dobu, např. obojek nebo tabletu.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 09/2019 najdete >
Týden

Instinkt

Sedmička

Faktor S

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.