Jak nenaletět při nákupu ojetého vozu? Odpovídal Petr Přikryl

Chat je uzavřený26.03.2018 10:00

Petr Přikryl.

Přemýšlíte o tom, že pořídíte sobě nebo někomu blízkému ojeté auto? A znáte všechna rizika nákupu vozu přes inzerát od soukromé osoby, a jaké máte možnosti reklamace? Pokud nevíte, co vše si musíte zkontrolovat a otestovat před podpisem smlouvy, ptejte se Petra Přikryla, předsedy APPAA a mluvčího projektu "Nekupuj auto na ulici", v pondělí 26. března od 10.00.

Petr Přikryl je uznávaný odborník v oblasti automobilismu. V roce 1979 začal pracovat v Ústavu pro výzkum motorových vozidel v Praze. Od roku 1985 pracuje v autobazaru a v devadesátých letech odjel sbírat profesní zkušenosti do USA. Dovezl vůbec první americké automobily do ČSFR. V roce 2011 založil Asociaci prodejců použitých automobilů-autobazarů ČR (APPAA).

Chat

 • Františka C.

  Dobrý den, existuje nějaká obecná rada, kterou bych se měla řídit při výběru ojetého automobilu? Jsem laik a moc se v autech nevyznám.

 • Host chatu

  Dobrý den Františko, děkuji za dotaz. Obecná rada zní: Podstatné je, od koho vozidlo kupujete a zda je prodávající jeho jediným majitelem a zda v případě soukromé osoby není prodávající například v insolvenci. Zkontrolujte údaje ve velkém technickém průkazu s vozidlem, a pokud se jedná o duplikát buďte ještě více pozorná. Na karosérii je umístěn štítek a vyražený VIN, který je uveden v technickém průkazu a dá se ověřit v různých databázích na internetu, zejména prověřit auto v databázi odcizených vozidel ČR, nebo zda vozidlo není ve vlastnictví třetí osoby. Vyžadujte servisní knížku a všechny klíče od vozidla. S kontrolou technického stavu vám může pomoci mechanik – odborník. Kdo by s přítomností mechanika nesouhlasil, tak tam nekupujte! Společně proveďte zkušební jízdu a prohlídku vozidla na rampě. Vyžadujte „Záznam o technickém stavu vozidla“…co je psáno, to je dáno. Zajímejte se o servisní historii a neváhejte vše ověřit v servise, který vozidlo navštěvovalo. U dovezených vozidel ze zahraničí a u vozidel bez známé servisní historie, stejně tak u vozidel kupovaných od soukromých osob je vhodné nechat prohlédnout vozidlo v servise, nebo navštívit STK s měřením emisí. Věnujte pozornost kupní smlouvě. Pokud vám prodávající odpoví čtyřikrát nevím, nebo pouze pokrčí rameny, tak hledejte vozidlo jinde! Plaťte až nakonec. U prodejců platí, kupujte u prověřeného –certifikovaného prodejce s kvalitním zázemím.

 • JENDA

  Dá se vlastně ojeté auto reklamovat? A jaký je postup? A co když se mi původní majitel neozývá nebo ho nemohu sehnat? Předem děkuji za odpověď

 • Host chatu

  Dobrý den Jendo, reklamovat se samozřejmě dá. Záleží však, zda jste automobil koupil od soukromé osoby, nebo od autobazaru, který vozidlo i vlastnil. V tomto případě je vše jednodušší, protože vy, jako kupující máte ochranu spotřebitele. Postup je, že bez zbytečného odkladu oznámíte prodejci vady, na které jste nebyl upozorněn. Vždy vyžadujte písemný protokol o řešení reklamace. Musíte auto ponechat v tom stavu, v jakém se u něj projevila závada, nesmíte tedy vůz opravit (poté byste ztratili nárok na náhradu škody). Do půl roku po prodeji, zákon předpokládá, že závada musela existovat již při prodeji. Jestliže se prodejce tomuto nařčení brání, musí prokázat opak. Pokud se však závada objeví až po půl roce, vy jako kupující musíte prokázat, že závada na voze musela být již před prodejem. S okamžikem uplatnění reklamace běží třicetidenní lhůta pro její vyřízení. Jestliže do té doby prodejce problém nevyřeší, máte právo od smlouvy odstoupit. Prodávající však může reklamaci odmítnout. V takovém případě je nejlepší nechat si zpracovat znalecký posudek a v reklamaci pokračovat. Pokud ani poté u prodejce neuspějete s nárokem na reklamaci, obraťte se na soud, nejlépe se znaleckým posudkem. Náklady na advokáta lze potom uplatnit v rámci oprávněné reklamace. Jestliže prodejce s vaší reklamací souhlasí, je třeba sepsat, na jakém způsobu nápravy se s vámi dohodl (poskytnutí slevy, oprava, apod.). Teprve potom můžete své vozidlo nechat opravit. Prodejce neodpovídá za vady způsobené dalším použitím a běžným opotřebením. Vždy se musí určit druh a počátek závady! Při koupi vozu přes inzerát od soukromé osoby činí lhůta pro reklamaci pouze šest měsíců a často bývá i šance domáhat se nějaké nápravy velice složitá. Proto byste měl mít vždy s sebou odborníka, který vám vozidlo pomůže prohlédnout a prověřit, tak jak je to běžné v autobazarech. Prověřte i prodávajícího zda prodávané vozidlo skutečně vlastní a podle technického průkazu i jak dlouho. Každý rok se prodají stovky tisíc ojetin, které autobazary odmítají z různých důvodů vykoupit a vám se tak může stát, že ten důvod pocítíte na vlastní kůži. V těchto případech se budete muset obrátit na soud.

 • Bobina

  Dobrý den, kamarád mě překvapil tvrzením, že si mohl před koupí auta v autobazaru vybrané auto otestovat a projet se v něm. To tak má být? Já tuto možnost neměl, když jsem kupoval auto od příbuzného.

 • Host chatu

  Dobrý den, předváděcí jízda je nedílnou součásti prodeje. Nechápu, proč vám tento test odmítl příbuzný. Znám ovšem mnoho případů, kdy prodávající raději prodal automobil prostřednictvím autobazaru, nechtěl tak řešit v rámci rodiny nepříjemnosti s ojetými brzdovými destičkami, nebo že pětiletý akumulátor přestal fungovat. Autobazar při výkupu tuto odpovědnost pochopitelně přebírá!

 • AAAEEE

  Auto od příbuzného nikdy!

  Samozřejmě nejlepší je auto z certifikovaného bazaru kde máte stočený tachometr až o 400% anebo novou nebouranou kháru svařenou ze dvou půlek aut jiných, popřípadě další jiné jistoty...

 • Host chatu

  ...asi nemá velký smysl reagovat, ale pokud si někdo skutečně myslí, že autobazar zjistí stočené km, nebo neodbornou opravu předešlé havárie a zatají to kupujícímu, tak je velice naivní! Kategorické NE, takový automobil se spíše objeví v soukromé inzerci! Dodávám, že každý rok ukončí svoji činnost desítky autobazarů, právě i z tohoto důvodu. Ti, kteří léta budují svoje dobré jméno, jsou ochotni se podrobit nezávislé certifikaci, nebo projdou naši kontrolou nechtějí, aby jim jeden prodej pokazil stovky a tisíce prodávaných vozů ročně. Léta radím: Kupujte tam, kde dostanete jasné odpovědi, garance a jasný přehled s jakým výsledkem bylo vozidlo kontrolováno.

 • Tomas

  Nekupujte auto na ulici, ať to pak my můžeme vykoupit x desítek tisíc pod cenou a pak u nás v AAA / ESA nastřelit hlupákům, co se nechají zmanipulovat marketingem a prodejními triky pologramotných "prodavačů" aut na ploše.
  Dostane Týden aspoň zaplaceno za PR soukromého subjektu zastupujícího AAA? Nebo novinařina tu už tak upadla, že to ani nepřiznáte a budete tvrdit něco o "odborníkovi"?

 • Host chatu

  …s takovým negativním názorem ke všemu a ke všem, se možná Tomasi napálíte právě VY…. Nepřeji vám to!

 • SK

  Jak je úspěšný projekt Nekupuj auto na ulici?

 • Host chatu

  Chceme upozorňovat a tak předcházet stále se opakujícím „fintám“ některých dovozců a překupníků, kteří zneužívají situaci na trhu a vnucují vám, že jejich auto je to nejlepší. Ze statistik vychází, že u zhruba 150 tis. vozidel ročně tomu tak není! Podobný počet je u odmítnutých vozidel při výkupu autobazarů a často se jedná o právě tato vozidla. Věřte, že žádný prodejce nechce mít v nabídce „nečitelné“ vozy. Velice nás těší, že nám volají kupující a děkují, že díky tomuto projektu nenaletěli.

 • BRAINKB

  Jaká jsou všechna rizika nákupu vozu přes inzerát od soukromé osoby?

 • Host chatu

  U dovezených vozidel to jsou stočené km a obtížnost dopátrat se servisní historie. U vozidel českého původu to jsou ještě navíc nefunkční filtry pevných částic. Poškození kupující, kteří se nám ozvali, popisují snahu zatajit skutečný stav údajně nehavarovaného vozu a (ne)provedenou údržbu- výměnu opotřebených dílů. Několik případů pak bylo s vozidly, kdy na prodávajícího byla uvalena exekuce. V drtivé většině se jednalo o „čerstvě registrovaná“ vozidla. Toto je dobré vodítko pro případy, že vám někdo tvrdí příběh, proč auto prodává, ale jedná se většinou o překupníky. Pozor na to! V neposlední řadě to jsou nevýhodné a špatně sepsané kupní smlouvy. Pozor na fráze…“skutečný stav ujetých km nelze přesně určit“ a u levnějších vozů „prodáno jak stojí a leží“. Prodávající vám dá k nahlédnutí a k podpisu smlouvu, kde toto není, ale na druhé ano a tu vám později i předá.

 • SK

  Jaké US automobily jste dovezl do ČSFR?

 • Host chatu

  :-) Chevrolet Camaro Iroc-Z 28, Pontiac Trans Am, Firebird a Fiero. Ještě koncem roku 1990 několik Honda CRX, Mazda RX 7 a Chevrolet Corvette. Některá auta jezdí dodnes!!! Díky SK za oddychovou otázku :-)

 • Matěj

  Dobrý den, jak se člověk může nejlépe bránit nákupu vozidla se stočenými kilometry ? Existuje nějaká databáze ? Děkuji

 • Host chatu

  Dobrý den Matěji, již několik let usilujeme o to, aby byla veřejně dostupná databáze a byla tak možnost si ujeté km ověřit. Zatím tomu tak není. Ověřit si můžete stav tachometru (správně odometru) například na stránkáchMD ČR https://www.kontrolatachometru.cz/ Zde musíte zadat číslo poslední technické prohlídky a můžete zjistit kolik mělo vozidlo při STK. Bohužel první záznam zde naleznete po čtyřech letech a následně po dvou letech provozu vozidla. To je ovšem málo! Přáli bychom si, aby byla přístupná databáze servisních kontrol a oprav, nebo databáze pojišťoven. Jako vzor často uvádíme belgický Car-pass, který pomohl v Belgii snížit přetáčení tachometrů na minimum. Tento doklad je pak nedílnou součástí prodejní dokumentace. Otázka „kolik má vozidlo vlastně najeto“ odpadá! Snad se to podaří prosadit nejenom v ČR, ale i v ostatních státech EU. V současné době vám nezbyde nic jiného, než navštívit servis, kde bylo vozidlo servisované a požádat o kontrolu vozidla před nákupem. Nebo kupovat u prodejců, kteří tuto kontrolu a ověření provedli. Často tak předejdete pozdějším problémům. P.S. Věřím, že se dočkáme doby, kdy vozidla budou odesílat informace o ujetých km zcela automaticky do dostupných databází...Nejedná se přece o osobní údaj, ale údaj automobilu!

 • Helena

  Dobrý den, jak poznám, že je autobazar solidní a neokrade mě? Je to v přístupu prodejců, nabídce vozů nebo nabízeném poradenství? Děkuji

 • Host chatu

  Dobrý den Heleno, popsala jste to správně. Solidní prodejce vás vyslechne a poradí s nákupem pro vaši potřebu vhodného automobilu. Poskytne vám garance, zajistí přihlášení, pojištění vozu… V jiné odpovědi připomínám, že pokud vám čtyřikrát odpoví nevím…tak je něco špatně. Prostě měla byste poznat, s jakou odbornou péčí vám vozidlo prodává. Ročně děláme stovky kontrolních nákupů a mohu potvrdit, že se situace značně lepší. Už to nejsou ta divoká devadesátá léta!

 • Jakub

  Jak je možné, že nabídky v soukromých inzerátech jsou lepší než ty od autobazarů? Podle čeho se mám orientovat, když se mi zná cena příliš nízká?

 • Host chatu

  Jakube, většina nabídek zpracovaná prodejci je zcela profesionální. Jsou tam všechny potřebné údaje o vozidle, fotky ze všech možných stran...nabídka pojištění, úvěru...to v soukromých inzerátech moc nevidím. Co se nízké ceny týká, zde bych radil zvýšenou obezřetnost!!! "Nejsem tak bohatý, abych kupoval levná auta"

 • Johana

  Chci prodat auto, ale bohužel nemám servisní knížku, ukradli mi ji. Dá se i tak auto prodat? A jaké další dokumenty musím při prodeji auta dodat? Děkuji

 • Host chatu

  Johano, pokud máte faktury od předešlých oprav a údržby, tak to může servisní knížku nahradit. K prodeji musíte doložit technický průkaz, doklad totožnosti majitele.

 • Kutil

  Moje rodiče si koupili auto od jednoho známého, asi po 14 dnech provozu jim upadl výfuk. Jak se dá toto reklamovat?

 • Host chatu

  Kutile, odpověď naleznete i v ostatních odpovědí....co bylo v kupní smlouvě uvedeno? Jedná se o neodbornou opravu výfuku...nebo to byla provozní závada vzniklá opotřebením....

 • Mája

  Chtěla bych si pořídit nové auto, ale nevím zda benzín nebo diesel. Jaké jsou výhody a nevýhody?

 • Host chatu

  Májo,všechno zaleží kolik km ročně ujedete. Pokud méně jak 20 tis. km, tak radím benzin...levnější údržba, levnější provoz. Pokud budete jezdit převážně po městě.. rozšiřte počet hybridů v ČR :-) P.S. U žen velice často stačí, aby si natankovaly a od tankovací pistole cítily "vůni" nafty po celý den na svojí ruce.

 • Znalec

  Můj kamarád má auto, které bylo částečně potopeno při povodních, kompletně ho opravil a teď ho chce prodat, a tvrdí, že to kupující nepozná, je to pravda? Jaké to může mít problémy?

 • Host chatu

  Znalče, profík to pozná. Osobně jsem oživoval jedno luxusní auto, které bylo zaparkováno v roce 2002 v podzemních garážích a bylo tak 40 m po vodou. Podařilo se ho zprovoznit, ale v průběhu dalšího provozu, jsem řešil výměny různých součástek....Znám i případ, kdy "utopenec" začal při jízdě hořet. Čím méně elektroniky v autě je, tím je šance na bezproblémový provoz větší...a záleží kam až voda dosahovala...

 • Kája

  Dobrý den, prý se na trhu objevují auta s chybějícími airbagy. Dočetl jsem se, že jsou to auta po bouračce nebo nárazu. Jak toto, jako laik, poznám? Poradí mi v servisu? Děkuji

 • Host chatu

  Kájo, pozorně sledujte jak zhasínají kontrolky...pokud kontrolka ab zhasne společně a naráz s jinou, tak to je špatně. Servis to pochopitelně pozná za pomoci diagnostiky. Nikdy se nesnažte sám jako laik dostat se k ab cestou demontáže krytu ab.

 • Magda

  K čemu je VIN kod? A to mají všechna auta? I ta starší 10 let?

 • Host chatu

  Magdo VIN= rodné číslo automobilu. Lze z něj vyčíst řada potřebných informací o vozidle. Ano i desetiletá auta mají tuto identifikaci.

 • Komna

  Dobrý den, jak zjistím, o autě, které chci koupit přes inzerát, že není v exekuci nebo na něm nevisí jiné dluhy? Existuje nějaká databáze?

 • Host chatu

  Dobrý den, např. zde: https://www.ceecr.cz/

 • Míša

  Věčné téma u ojetých aut je stočený tachometr. Tak to te´d momentálně je? Už existují nějaké nástroje, jak zjistit, jaký je skutečný stav tachometru? A když půjdu do velkého autobazaru, mám tam jistotu,, že je auto zkontrolované?

 • Host chatu

  Za pomocí diagnostiky to poznat a "přečíst" lze. Velké autobazary to umí rozpoznat a předají vám i výsledek této kontroly. Často na prodejnu přijde poradce- odborník a kontroluje ujetou vzdálenost také. Výsledek je ovšem často zavádějící...kontrolovat se musí zdánlivě nesourodé řídící jednotky....

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 4/2021 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.