Jak obecně podpořit lepší, příjemnější vztahy v rodinách? Jak prohlubovat vztahy s prarodiči a mezigenerační komunikaci? Co si nejvíce přejí senioři? Odpovídala PharmDr. Monika Kopřivová v pondělí 6. 12. 2021 od 10.00

Chat je uzavřený06.12.2021 10:00

PharmDr. Monika Kopřivová.

Jak obecně podpořit lepší, příjemnější vztahy v rodinách? Jak prohlubovat vztahy s prarodiči a mezigenerační komunikaci? Co si nejvíce přejí senioři? Na otázky odpovídala PharmDr. Monika Kopřivová v pondělí 6. 12. 2021 od 10.00.

PharmDr. Monika Kopřivová, v roce 2013 vytvořila dvě knížky, založila nakladatelství a sama je vydala - jmenují se "Babičko, vyprávěj" a "Dědečku, vyprávěj" - jsou to otevřené knížky pro zaznamenání vzpomínek od dětství po současnost. Souběžně s knížkami založila Monika internetový obchod/portál www.babickarstvi.cz  (tak jako pro děti hračkářství  :-) – zjistila totiž, že neexistuje jednotné místo, kde by se daly zakoupit zajímavé a milé dárky pro babičky a dědečky. Vycházela přitom ze skutečných potřeb seniorů a ke svým knížkám našla další dárky, které pomáhají babičkám a dědečkům zlepšit kvalitu života. Vedle toho založila i portál www.familium.cz, který nabízí zajímavé a originální dárky pro celou rodinu. Monice se navíc podařilo knihy vydat i v zahraničí, takže dnes najdete knížky "Babičko vyprávěj" a "Dědečku, vyprávěj" na Slovensku, ve Francii, ve Španělsku, v Německu, v Itálii, Portugalsku, Řecku, Maďarsku a v Polsku. Ve všech těchto zemích slaví velký úspěch. Letos vychází tyto tituly i ve Švédsku, Turecku a Rumunsku... V ČR letos vydává novinky celkem tři. Můj atlas zvířat a rostlin. Kniha, kterou si děti dotvářejí samy a která je vybízí, aby pozorovaly přírodu kolem sebe a své zážitky do ní zachycovaly. O přírodě učí formou zábavných úkolů, jako jsou kvízy, ankety v rodině, hry, malování, pěstování rostlin apod. Další novinkou je již tradiční Velký rodinný kalendář 2022 s podtitulem Mořský život, který vám pomůže organizovat rodinné aktivity a zároveň přinese plno zábavy. Poslední novinkou je rodinná společenská hra Kouzlo Vánoc, která zpříjemní čas adventu a vánočních svátků. Při hraní této hry se dozvíte zajímavé informace o Vánocích a jejich příběhu a zároveň budete plnit zábavné a stmelovací úkoly s vánoční tématikou. 

Chat

 • DENMARK

  Jak obecně podpořit lepší, příjemnější vztahy v rodinách?

 • Host chatu

  Dobrý den,
  myslím, že rodina nám poskytuje lásku, zázemí a vzájemnou podporu. Pro mě osobně je nejdůležitější společně strávený čas. Povídat si, věnovat jeden druhému pozornost. Občas je dobré si třeba uvědomit, že mnohem důležitější nežli mluvit, je umět druhému naslouchat.

 • SK

  Jak si vysvětlujete fakt, že neexistovalo jednotné místo, kde by se daly zakoupit zajímavé a milé dárky pro babičky a dědečky, než jste ho založila vy?

 • Host chatu

  No, asi je to tím, že většina eshopů se zaměřila na mladší generace, které umí více pracovat s moderními technologiemi a internetem, a tak nabízejí zboží pro tuto skupinu. Senioři byli spíše opomíjení, ale s rozšiřováním nakupování na Internetu se zvýšila i poptávka po dárcích pro děti, dospělé a logicky i pro naše babičky a dědečky.

  Babičkářství už existuje 8 let a já jsem moc ráda, že se nám daří stále vymýšlet nové a nové dárky, které jsou hezké a smysluplné a že se k nám naši zákazníci vracejí, protože vědí, že právě pro tu svou babičku nebo svého dědečka najdou inspiraci a ten správný dárek.

 • GF

  Není to trochu diskriminace dědečků, když obchod pro ně se jmenuje babičkářství?

 • Host chatu

  Hledali jsem název, který by dobře vystihoval produkty, které nabízíme. Vycházeli jsem z obdoby hračkářství a vzešel název Babičkářství, který se nám moc líbil a byl snadno zapamatovatelný, ale zároveň unikátní. Mohlo to být ale třeba i dědečkářství 😊.

 • DenyK

  Jaká by měla být správná mezigenerační komunikace?

 • Host chatu

  Asi jsem už trochu odpovídala výše, myslím, že nejdůležitější je čas, který trávíme spolu. Já sama jsem měla velké štěstí, že jsem se svými prarodiči trávila hodně času. Mé babičky i dědečkové pro mě moc znamenali a byli mými velkými vzory. S láskou na ně vzpomínám a z našich společných zážitků dodnes čerpám. Stali se pro mě i inspirací a koneckonců i díky nim jsem dokázala napsat své první knížky Babičko, vyprávěj a Dědečku, vyprávěj a začít s podnikáním. Svět nejstarší generace je plný moudrosti, životní zkušenosti, ale také nadhledu a klidu, a to platí v práci i v rodině. Proto vnímám soužití více generací a dobrou komunikaci mezi nimi jako velmi obohacující. A to je pohled, který chci předávat dál.

 • Marie

  Vážená paní Moniko, měla byste nějaký tip, co letos frčí mezi prarodiči? čím je obdarovat pod stromečkem?

 • Host chatu

  Děkuji, Marie, za vtipně položenou otázku. U nás na Babičkářství „frčí“ naše knížky, jako je Babičko, vyprávěj či Strom života naší rodiny, populární je rodinná hra Jak to tenkrát bylo?, oblíbené jsou dárky pro labužníky a gurmány, zdravotní a praktické pomůcky... Třeba zrovna teď, když přišel první sníh, se kupují nesmeky, což jsou protiskluzové návleky na boty. Pro dědečky zajímavá trička – třeba s retro lokomitovami či speciální tričko pro kutily. Obrovský boom zaznamenaly dárky s věnováním (s vaší vlastní navrženou samolepkou). A samozřejmě naše letošní novinka Kouzlo Vánoc - hra, která zpříjemní vánoční čas celé rodině. Věřím, že si u nás ten správný dárek najde každý.

 • Eva

  Dobrý den, výše čtu ve vašem portfóliu, že jste letos vydala i knihu Můj atlas zvířat a rostlin. Co vás přivedlo k této myšlence? Jak je prosím kniha koncipována a pro jak staré děti je?

 • Host chatu

  Knížka je navržená pro děti od 7 do 14 let. Protože dnešní děti jsou obklopeny technologiemi, tráví často hodně času u počítačů a telefonů, naší myšlenkou bylo vytvořit knížku, která by je bavila ještě více než mobil. Která by je motivovala a inspirovala k pozorování přírody a světa kolem sebe. A proto vznikl Můj atlas zvířat a rostlin. Knížku si děti samy dotváří, vpisují a vlepují fotky, obrázky případně i tenké přírodniny. Stávají se autory jejich vlastního atlasu. Na knížce jsme pracovali společně s odborníky a pedagogy tak, aby kniha děti bavila a rozvíjela jejich kreativitu, komunikační dovednosti a zvídavost. Hledali jsme správnou formu, proto v ní najdete nejen zajímavosti ze světa přírody, ale různé pokusy, kvízy, ankety, či návody na tvoření. Už nyní mám zprávy, že děti baví a kvůli některým kapitolám se těší na jaro.

 • Zdeněk

  Dobrý den, jsem sice dědečkem, ale rozhodně mi není 70 :-) S vnučkou se snažím trávit hodně času v přírodě nebo hrajeme různé hry. Specializuje se váš eshop i na prarodiče, kteří jsou aktivní a v nižším věku než by se mohlo zdát být věkem pro "prarodiče" ?

 • Host chatu

  Dobrý den Zdeňku,
  určitě na Babičkářství najdete dárky jak pro starší, tak ale i pro mladší prarodiče. Jsou sdružené do kategorií, najdete tedy Dárky pro aktivní babičky a dědečky, Originální, Gurmánské dárky, Kosmetiku, ale i třeba Zdravotní a praktické pomůcky. Kdybych měla vybrat dárek, který bych Vám konkrétně doporučila, pak hru Kouzlo Vánoc, ta určitě potěší vaší vnučkou a užijete si v rodinném kruhu spousty legrace. Čím více se vás ke hře sejde, tím lépe. Nebo knížku Můj atlas zvířat a rostlin, kterou můžete číst společně s vaší vnučkou, pozorovat s ní přírodu, dělat pokusy, či vyrábět podle návodů, pěstovat rostliny a svá pozorování zapisovat. Buď je slečna větší a zapisovat bude sama, nebo ji můžete pomoci. Knížka bude určitě bavit ji i Vás a užijete si hezký společný čas. A určitě to bude práce "na pokračování" :-) Monika
  A pokud se jedná o dárky pro celou rodinu, podívejte se na Familium.cz, sesterský portál Babičkářství. Myslím, že správný dárek, který se bude líbit, si u nás najde opravdu každý. Monika

 • Milan S.

  Dobrý den, Moniko, jak budete letos trávit Vánoce? Máte nějaké hezké rodinné zvyky?

 • Host chatu

  Pro naši rodinu jsou Vánoce opravdu krásným časem setkávání. Platilo to dříve, když jsem byla malá, i nyní, když mám vlastní rodinu. V adventním čase každý víkend navštěvujeme jedny z rodičů, nebo se vidíme se skupinou kamarádů. Snad i tentokrát se vše, přes nepříznivou epidemiologickou situaci podaří. Letos jsme již s oběma stranami prarodičů hráli hru Kouzlo Vánoc a pěkné bylo, že pokaždé byla hra úplně jiná. S jedněmi jsme více zpívali, s druhými jsme předváděli, a smíchy se popadali za břicho. Pokud se ptáte konkrétně na štědrý den, zvyky máme. Chodíme ráno pro Betlémské světlo ke skautskému stánku a setkáváme se tam vždy s přáteli, dále světýlko rozneseme na hřbitovy, zavzpomínáme, a dále ho i neseme k blízkým příbuzným domů. Potom doma zpíváme koledy a chystáme se na večeři a příchod Ježíška, nechybí ani procházka za tmy. Rodiče jsou s námi často na Štědrý den, ještě širší parta se sejdeme pak i 25.prosince. Nechybí tradiční cukroví babiček, dědova vánočka a zpívání.

 • EMA

  Poradíte prosím, co bych letos mohla koupit mému dědovi pod stromek? Každý rok mu nechávám vyrábět kalendář z fotek, ale letos bych chtěla asi něco originálnějšího. Děkuji.

 • Host chatu

  Rozumím, vybrat ten správný dárek pro dědečka opravdu nebývá jednoduché. Koneckonců i proto vzniklo Babičkářství, místo, kde najdete právě hezké tipy na dárky pro prarodiče. Vašemu dědečkovi bych doporučila knížku „Dědečku, vyprávěj“ nebo pokud ho zajímá rodinná historie, tak „Strom života naší rodiny“, Ale samozřejmě záleží na tom, jaký váš dědeček je a jaké má zájmy. V Babičkářství najdete i dárky originální, jako je třeba Pivní mapa či netradiční trička, dárky pro trénování mozku, dárky pro dědečky kutily, gurmány, rybáře či myslivce, ale i různé zdravotní pomůcky či vychytávky. Velmi oblíbené pro svou originalitu, jak jsem již psala, jsou dárky, ke kterým můžeme přidat osobní věnování na samolepce s dárkovou grafikou. Vašemu dědovi tak můžete předat dárek s osobním vzkazem právě pro něj, například: „Pro nejlepšího dědečka Josefa“

 • Bětka

  Dobrý den, máme doma vaši hru Jak to tenkrát bylo? a je to super. Hrajeme ji celá rodina a vždy se dozvídáme různé věci od příbuzných, o kterých ani nevíme. Plánujete i nějakou další hru pro celou rodinu?

 • Host chatu

  Děkuji Vám moc, Bětko, za tuto otázku, my jsme totiž právě letos novou hru připravili, jmenuje se „Kouzlo Vánoc.“ trochu jsem se o ní už zmiňovala. Tato výjimečná rodinná hra zpříjemní čas adventu a vánočních svátků. Když jsme na ní pracovali, přemýšleli jsme o tom, jak ještě podpořit dobrou náladu a atmosféru, když se rodina společně schází v období Vánoc a třeba jim trochu zpestřit společný program. Hra obsahuje krásné vánoční ilustrace a je založena na principu vánočního putování, kdy rodinné týmy plní zábavné úkoly a získávají dary pro Ježíška. Navíc obsahuje zajímavé informace o Vánocích, vánočních tradicích a zvycích. Hra je úžasná i v tom, že jí může hrát rodina napříč generacemi, od nejmenších dětí, až po prarodiče a všechny bude bavit. Nikdy se neohraje a věřím, že vám bude dělat radost během vánočních svátků po mnoho let. Monika

 • Jindra Mar.

  Máte nějaké oblíbené místo, které v zimě ráda navštěvujete?

 • Host chatu

  To je zajímavá otázka. Vždy v zimě se snažíme trávit hodně času venku a to i při sněhu, i když je nadílky méně. Jako rodina jsme spíše už upustili od sjezdového lyžařského sportu a více se věnujeme běžkování buď na oblíbené Šumavě, nebo i poznávání nových míst. V tom letošním zimním období to byly například Brdy. I když nemají síť kiosků a restaurací, projeli jsme několik tras a skvělých okruhů. A zaznamenali si zase další výlety do knížky k tomu určené ( "Naše výlety"). O Vánocích ale rádi zajedeme i do Prahy na Kampu, Pražský hrad a Karlův most. Už to k Vánocům patří.

 • Jenny

  Dají se vaše produkty koupit i někde v kamenném obchodě nebo jen přes e-shop? Když bych si objednala dárek pro mou babičku dnes, dorazí mi do Vánoc? Děkuji

 • Host chatu

  Naše knihy a hry můžete nalézt u všech dobrých knihkupců. Ale samozřejmě si knihy můžete objednat i u nás, prostřednictvím portálu Babickarstvi.cz nebo Familium.cz a pokud je dnes objednáte, určitě dárky do Vánoc dostanete.

 • Martin

  Co vás prosím inspirovala k této práci? Je to velmi zajímavý projekt.

 • Host chatu

  Můj dědeček sepsal kroniku svého života, historii rodiny a v malonákladu ji nechal vydat a věnovat členům rodiny. Jeho knížka mě učarovala a tam se zrodila idea na vyplňovací knihy „Babičko, vyprávěj“ a „Dědečku, vyprávěj.“ Byl to nápad na knihy, do kterých by si každý prarodič mohl sepsat své vzpomínky a vytvořit tak rodinnou kroniku. Aby to bylo snadné a vzpomínky dokázal sepsat každý prarodič bez ohledu na to, zda má či nemá literární talent. Na to navázalo vytvoření Babičkářství, portálu s dárky pro prarodiče, kde by člověk našel dárky vhodné pro svou babičku nebo dědečka.

 • Hana, Přerov

  Babickarstvi.cz nabízí produkty pro seniory. Uměla byste poradit, jakým dárkem jim uděláme největší radost?

 • Host chatu

  určitě největším dárkem pro seniora je společné strávený čas s rodinou. Ten nic nenahradí. Ale samozřejmě chceme udělat radost i hmotným dárkem. Na našich portálech Babičkářství nebo Familium najdete ten správný dárek pro každého. Velmi populární jsou právě naše knižní stálice jako „Babičko, vyprávěj“ nebo „Dědečku, vyprávěj,“ dále pak tituly „Naše výlety,“ „Strom života naší rodiny“ nebo i další. Určitě doporučuji naši novou rodinnou hru „Kouzlo Vánoc“ nebo hru „Jak to tenkrát bylo.“ Ale nabízíme široké portfolio různých dárků pro každého – originální dárky, dárky pro gurmány, speciální dárky s věnováním, zajímavá trička, dárky pro muže, ale i zdravotní a praktické pomůcky. Nejlepší bude, když se sama podíváte na naše stránky. 😊

 • Anička

  Milá paní Moniko, v knihkupectví jsem objevila vaši novou knížku Můj atlas rostlin a zvířat. Přečetla jsem si, že je určena pro děti. Může jim s vyplňováním pomoci i třeba babička, když vnučku hlídá nebo si to děti musí vyplňovat samy?

 • Host chatu

  „Můj atlas zvířat a rostlin“ je interaktivní knížka, která obsahuje zajímavé informace o přírodě a zároveň děti motivuje k jejímu poznávání, vnímání okolního světa a objevování zvířat a rostlin. Díky tomu, že motivuje děti k rozhovorům s babičkou nebo dědečkem, rodiči nebo dalšími dospělými, je spolupráce přímo vítaná a snahou bylo právě posílit vztahy mezi dítětem a dospělými příbuznými. Babička může s dětmi například vyrobit lipové bonbony, s pomocí dědečka mohou děti vytvořit třeba hmyzí hotel nebo speciální krmítko pro ptáčky.

 • Martin

  Dobrý den, prosím, je složité navrhnout nějaký smysluplný výrobek/produkt pro prarodiče, aby je zaujal?

 • Host chatu

  Cesta od prvotního nápadu k hotové knížce je velmi dlouhá a náročná. V případě našich knížek nebo i her trvá vývoj produktu řadu měsíců, někdy i let. Spolupracujeme s mnoha kolegy, grafiky, knížky pečlivě testujeme, tak, aby se čtenářům líbily, bavily je, vybíráme správný papír a dbáme na kvalitu provedení.

 • Markéta F.

  Vážená paní Moniko Kopřivová, líbí se mi vaše kniha Babičko, vyprávěj. Je pravda, že jste tyto knížky vydali i v zahraničí?

 • Host chatu

  Děkuji moc za pochvalu, Babičko, vyprávěj je knížka, díky které vzniklo naše vydavatelství a těší nás, že se lidem stále líbí. Knížky se nám podařilo vydat i v dalších zemích, takže své příběhy mohou sepsat třeba babičky ve Francii nebo ve Španělsku. Knížka pro každou zemi vypadá trochu jinak, jednoduše proto, že je doplněna fotografiemi a ilustracemi, které jsou navázané na lokální kulturu a historii a také otázky jsou přizpůsobené konkrétní zemi.
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 1/2022 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

VIP svět

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.