Jak ochránit dítě před nevolností na cestách? Odpovídal MUDr. Petr Žáček

Chat je uzavřený20.08.2019 15:00

MUDr. Petr Žáček.

Jak předcházet nevolnosti dětí při cestování? Čemu se vyvarovat před cestou? Kdy je nejvhodnější vyrážet na cestu? Co způsobuje nevolnost? Co přesně je kinetóza? Co je vhodné dělat před cestou? Jak vybírat dopravní prostředek? Co pomůže na nevolnost? Ptejte se MUDr. Petra Žáčka úterý 20.srpna od 15.00.

MUDr. Petr Žáček působí na pediatrickém oddělení ve zdravotnickém zařízení Canadian Medical, na pobočce Waltrovka v Praze 5. Absolvoval Fakultu dětského lékařství Univerzity Karlovy, splnil atestaci z pediatrie I. a II. stupně a v roce 2010 získal titul MBA. Působil ve Fakultní Thomayerově nemocnici, ve Fakultní nemocnici Bulovka a také v Nemocnici Na Homolce. Je zkušeným pediatrem s více než třicetiletou praxí. Je členem Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost a také České pediatrické společnosti Jana Evangelisty Purkyně.

Chat

  • ANTI

    Mělo by každé dítě, kterému se v minulosti na cestách dělalo špatně chodit povinně před cestou na lékařské vyšetření?

  • Host chatu

    Dobrý den, pokud je Vašemu dítěteti "špatně při cestování" - tedy bolí ho hlava, je mu na zvracení a případně zvrací, trpí tak zvanou kinetosou. Kinetosa není sama o sobě nemoc, je to příznak , který vzniká zejména u dětí ve věku 4-10 let kdy dochází k poruše koordinace při vyhodnocování informací o změně pohybu z vnitřního ucha a oka . Proto není zapotřebí vyhledávat lékařské vyšetření před každou cestou , je zapotřebí tento stav primárně diagnostikovat. Stav se postupně spontánně zlepšuje věkem vyzráváním nervového systému dítěte.

  • DIS

    Co psychické a psychiatrické potíže dítěte na cestách - jak tyto potíže řešit?

  • Host chatu

    Dobrý den , pokud dítě trpí kinetosou - tedy nevolností zvracením - při cestování, zejména autem či autobusem , případně na lodi a má opakovaně špatné zkušenosti , může to vést k určitým psychickým obtíží. Tím je míněno to, že dojde k zafixování cesty autem či automobilem a nepříjemných subjektivních prožitků a pak stačí jen vědomí že se někam cestuje či účast na přípravách a vnímavější jedinci mophou trpět příznaky kinetosy při poohé zmínce o cestování již předem.

  • DIS

    Jsou takové případy, kdy by děti radši vůbec neměli cestovat?

  • Host chatu

    Dobrý den, , kinetosa nemá nikdy tak silné , režimovými opatřeními či medikací řešitelné příznaky , aby byla kontraindikací cestování.

  • Dita Nová

    Dobrý den pane doktore, synovi je pět let a pojedeme s ním do Chorvatska. Nikdy nejel takhle daleko. Jak se máme na cestu pripravit? děkuji, Dita

  • Host chatu

    Dobrý den, cesta do Chorvatska je opravdu poměrně dlouhá. Pokud Váš syn doposud netrpěl kinetosou stačí lehká režimová opatření, pokud mu již někdy bylo při sestě autem špatně bylo by vhodné tato opatření doplnit a medikaci. Režimovými opatřeními jsou - dostatčný spánek před cestou, nejíst před cestou těžké, špatně stravitelné jídlo, nepít sladké nápoje, v některých případech ani mléko, mít volný oděv, mít pootevřené okno s cirkulací vzduchu, případně přiměřeně spuštěnou klimatizaci . Během jízdy autem je dobré mít lehce zakloněnou hlavu, fixovat či sledivat vzdálené objekty , nečíst knihu, nesledovat tablet , mobil , notebook , nemít sluchátka. Pokud to dovolí věk, je dobré sedět na přednním sedadle a při jízdě autobusem vúředu či uprostřed, ne nad koly.Cestu je zapotřebí po cca dvou hodinách přerušovat krátkou přestávkou na vydýchání, protáhnutí a úpravu koordinace informací z vnitřního ucha a oka. Výhodné je též cestování na noc, kdy dítě cestu jednoduše prospí. V případě potřeby je tato režimová opatření posílit o medikaci - k dispozici jsou homeopatické preparáty, rostlinné preparáty na podkladě zázvoru / lízátka / , dále pak léky na potlačování pocitu zvracení - napříkld známky KInedryl a konečně pak antihismaninika s tlumivým účinkem , kdy se pacientovi navodí útlum až spánek, takže cestu prospí.

  • Radek

    Dobrý den.
    Dá se kinetóza léčit či dokonce vyléčit? Užívat před každou cestou kinedryl není to pravé ořechové...
    Děkuji

  • Host chatu

    Dobrý den , v indikovaných případech je možno jako součást režimových opatření použít též Kinedryl ajko preparát tlumící projevy kinetosy. Před krátkou cestou není zapotřebí, před dlouhou cestou občas jistě neuškodí.

  • Ondra

    Dobrý den. Může kinetóza v pubertě vymizet? A naopak - může se u dospělého člověka kinetóza objevit aniž by ji v dětství trpěl?
    Díky za odpověď.

  • Host chatu

    Dobrý den , kinetosa není ve své podstatě nemo. Je to projev, kdy dochází k poruše koordinace vyhodnocování informací z vnitřního ucha oka - tedy orgánů, které nás informují o změně polohy a o pohybu.Tyto informace vznikají v uvedených orgánech a nervovými drahami jsou směřovány do mozkových center m mezimozku kde jsou vyhodnocovány.Během dětství se tyto oblasti vyvíjejí, rovněž oblast statokinetického aparátu ve vnitřním uchu může být u některých jedinců citlivější . Pak dochází k dysbalanci mezi vjemy z vnitřního ucha a zraku s následující příslušnými projevy. Obtíže jsou typické ve věku 4-10 let . U kojenců se nevyskytují , centre nejsou dostatečně vyvinuta a propojena, v dosplesti obtíže přetrvávají u vnímavejšách jedinců,u pacientů trpících migrenou, u žen během menstruace a při graviditě.

  • Jana

    Dobry den.
    Jaké druhy léků - kromě kinedrylu- existují? Dětem jsme dávali lízátka obsahujicí zázvor, ale velký efekt neměli.

  • Host chatu

    Dobrý den , medikamentosní ovlivnění kinetosy je možné. Používáme homeopatika, rostlinné preparáty, preparáty potlující projevy nevolnosti a zvracení a dále pak preparáty tlumící centrální nervový systém, které pacientovi pomohou příznaky vznikající cestováním víceméne prospat.

  • Tom

    Mám tetu, která trpí kinetózou na jakémkoliv místě v autê. Jen když řídí, tak je v pohodě, bez kinetózy. Jak je to možné?
    Díky za odpověď.

  • Host chatu

    Dobrý den , je to možné. Kinetosa je projevem dysbalance při vyhodnocování informací o změně polohy a pohybu z vnitřního ucha - statokinetický aparát a oka. Vnitřní ucho nás informuje, ale zrak méně, respektive centra v mezimozku chybně vyhodnocují. Jedinec, který verlmi dobře vnímá zrakem změnu polohy a pohybu a koordinuje tyto informace s impulsy ze statokinetického aparátu - řidič při jízdě - kinetosou netrpí.

  • Irena

    Dobrý den. Ráda bych věděla,co kinetózu způsobuje a zda je dědičná.
    Díky.

  • Host chatu

    Dobrý den , kinetosa není ve své podstatě nemoc. Je to projev,který je odpovědí organismu na poruchu koordinace vyhodnocování informací z vnitřního ucha , statikinetického aparátu a oka - tedy orgánů, které nás informují o změně polohy a o pohybu.Tyto informace vznikají v uvedených orgánech a nervovými drahami jsou směřovány do mozkových center v mezimozku, kde jsou vyhodnocovány.Během dětství se tyto oblasti vyvíjejí, rovněž oblast statokinetického aparátu ve vnitřním uchu může být u některých jedinců citlivější . V dospělosti jsou obecně vnímavější pacienti trpící migrenou, ženy během menstruace a gravidní. Svou roli zde hraje , tak jako u mnoha funkcí a reakcí našeho organismu , též dědičnost, krerá determinuje individuální vnímavost.

  • Zdena

    Dobrý den, dcera trpí nevolnostmi v autě. Je jí 6 let. Vím, že já jsem v dětství také v autě trpěla, ale časem to přešlo. Myslíte, že to tak bude i u ní?

  • Host chatu

    Dobrý den , kinetosa je funkčním projevem dysbalance vyhodnocování informací ze statokinetického aparátu a zraku v centrálním nervovém systému, který se po dobu dětství vyvíjí. KInetosou trpí zejména děti ve věku 4-10 let, pak tyto obtíže většinou mizí. U Vaší dcery tomu bude stejně.

  • Eva

    Dobrý den, prosím , jaký je váš názor na cestování letadlem s dítětěm 1/2roku? hrozí mu nějaké vážné nebezpečí?( ozáření a pod.)
    Děkuji

  • Host chatu

    Dobrý den cestování s kojenci v hromadných dopravních prostředcích vidím jako určitý problém spíše z pohledu epidemiologického - tedy možnost onemocnění infekční nemocí.A to jak na letišti , tak pak v uzavřeném prostoru letadle . Kinetosa se v letadle projevuje minimálně a kojenci kinetosou navíc netrpí. Co se týká ozáření - v cestovnách výškách 10-12 km je radiační zátěž jistě vyšší než na zemi. Opakované cestování - mnohokrát za rok - by mohlo být rizikové. Je otázkou , zda kojenci do jednoho roku opravdu musí až na výjimky cestovat letadlem

  • Leoš Kudrnka

    Dobrý den. Plánujeme s dětmi dovolenou na plachetnici, nemáme moc zkušeností. Jak zabránit mořské nemoci? Děkuji. L.K.

  • Host chatu

    Dobrý den , jedním z projevů nemoci z cestování - kinetosy jsou obtíže při cestě lodí, tedy "mořská nemoc ". Jako prevenci tohoto stavu, který není nemocí,ale projevem dysbalance koordinace vyhodnocování informací ze statokinetického aparátu a oka jsou režimová opatření, posílená o medikamenty . Režimovými opatřeními jsou - dostatečný spánek před cestou, jíst dobře stravitelné jídlo, nepít sycené sladké nápoje, v některých případech ani mléko, mít volný oděv, Během jízdy autem je dobré mít lehce Mít zakloněnou hlavu, fixovat či sledivat vzdálené objekty , nečíst knihu, nesledovat tablet , mobil , notebook , nemít sluchátka. V případě potřeby je tato režimová opatření posílit o medikaci - k dispozici jsou homeopatické preparáty, rostlinné preparáty na podkladě zázvoru / lízátka / , dále pak léky na potlačování pocitu zvracení - například Kinedryl a konečně pak antihismaninika s tlumivým účinkem , kdy dítě trpící kinetosou pospává. Po delší době dojde ke zvýšení reistence a k navyýšení tolerance a kinetosa mizí.

  • Blanka Štenglová

    Někde jsem četla, že je dobré před dlouhou cestou dát dítěti vypít
    Colu, je to pravda?

  • Host chatu

    Dobrý den , ano je to pravda , před delší cestou , kdy očekáváme projevy kinetosy nepodáváme sladké a sycené nápoje - takový nápoj Coca Cola je .

  • Ing. Běta Vávrová

    Hezký den, někde jsem četla, že je dobré před dlouhou cestou dát dítěti vypít Colu, je to pravda? Děkuji.

  • Host chatu

    Dobrý den , ano je to pravda , před delší cestou , kdy očekáváme projevy kinetosy nepodáváme sladké a sycené nápoje - takový nápoj Coca Cola je .

  • Ëva

    Mému pětiletému synovi se v autě dělá špatně, ale jeho pediatr mi říkal, že z toho určitě vyroste. Je to pravda?

  • Host chatu

    Dobrý den , kinetosa je funkčním projevem dysbalance vyhodnocování informací ze statokinetického aparátu a zraku v centrálním nervovém systému, který se po dobu dětství vyvíjí. KInetosou trpí zejména děti ve věku 4-10 let, pak tyto obtíže většinou mizí. U Vašeho syna tomu bude stejně

  • ing. Podhradský

    Nevím proč, ale moji dceři (5let) se dělá špatně jenom ve vlaku. Jízdu autem snáší docela dobře. Je to normální?

  • Host chatu

    Dobrý den , je to možné, v autě má asi větší možnost koordinace vjemů zrakových a vjemů z vnitřního ucha - například fixuje a sleduje vzdálené předměty, může mít stažené okno, nehraje v mobilu či nečte a má možnost pravidelných přestávek během cesty .

  • Marie Vinická

    Našim dětem se dělá v autě zle. Řídí manžel, já ne. Ale s mojí mámou jim v autě nic není. Přitom manžel podle mne řídí dobře. Může se jim dělat špatně ze stylu jízdy, nebo to může být typem auta?

  • Host chatu

    Dobrý den , možné je obojí - při razatní jízdě dochází k intensivnějšímu dráždění statokinetického aparátu. Pokud má automobil větší okna, kdy si dítě může aktivně sledovat krajinu, fixovat vzdálené předměty a zaroveň si nemčte , nesleduje mobil, tablet či přenosnou televizi jsou obtíže jen velmi zřídka.

  • Jindrová

    Dceři je 15 měsíců a minulý týden se poprvé poblinkala v autě tak, že sedačka, zem v autě i oblečení byly totálně špinavý. Bojím se, že se to stane pravidlem. Co mám dělat?

  • Host chatu

    Dobrý den , kinetosa u kojenců se projevuje jen zřídka. Pokud by ale Vaše dcera trpěla kinetosou časteji je zapotřebí režimová a případně medikamentosní opatření. Cestovat před jídlem , jen lehce napitá čajem či vodou, děla pravidelné přestávky. Později v batolecím a předškolním věku je pak nutný dostatčný spánek před cestou, nejíst před cestou těžké, špatně stravitelné jídlo, nepít sladké nápoje, v některých případech ani mléko, mít volný oděv, mít pootevřené okno s cirkulací vzduchu, případně přiměřeně spuštěnou klimatizaci . Během jízdy autem je dobré mít lehce zakloněnou hlavu, fixovat či sledivat vzdálené objekty , nečíst knihu, nesledovat tablet , mobil , notebook , nemít sluchátka. Pokud to dovolí věk, je dobré sedět na přednním sedadle a při jízdě autobusem vpředu či uprostřed, ne nad koly.Cestu je zapotřebí po cca dvou hodinách přerušovat krátkou přestávkou na vydýchání, protáhnutí a úpravu koordinace informací z vnitřního ucha a oka. Výhodné je též cestování na noc, kdy dítě cestu jednoduše prospí. V případě potřeby je tato režimová opatření posílit o medikaci - k dispozici jsou homeopatické preparáty, rostlinné preparáty na podkladě zázvoru / lízátka / , dále pak léky na potlačování pocitu zvracení - napříkld známky KInedryl a konečně pak antihismaninika s tlumivým účinkem , kdy se se navodí útlum až spánek, takže cestu prospí.

Foto: archiv

Autor: - red -




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 05/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov