Jak ochránit svého psa před stresem z hlasitých oslav? Odpovídal psí psycholog

Chat je uzavřený28.12.2016 13:00

Rudolf Desenský.

S koncem roku jsou spojené bujaré oslavy. Jenže ne všichni živí tvorové si je užívají. Psi mají mnohem lepší sluch než lidé, takže každé bouchnutí, které vyvolávají petardy a ohňostroje, vnímají mnohem hlasitěji. Pro jejich citlivé uši je to často i silně bolestivé. Jak se mohou pejskaři na podobné oslavy připravit? Je možné psa vycvičit, aby takové situace lépe zvládal? Odpovídal psí psycholog Rudolf Desenský, přečtěte si jeho odpovědi.

Rudolf Desenský patří k nejuznávanějším osobnostem české kynologie. Už mnoho let žije obklopen smečkou psů a tvrdí, že klíčovým problémem je ve většině případů člověk. Jeho samotu (dříve na Vysočině, dnes v jihočeském Brlohu) vyhledávají majitelé s problémovými psy. Za dobu, co se této činnosti  věnuje, získal mnoho zkušeností.

Chat

 • ANTI

  Jaké jsou nejhorší důsledky, když pes slyší petardy a ohňostroje?

 • Host chatu

  Dobrý den, záleží na tom, jak je pes trénovaný na nárazové zvuky. Ti psi, kteří jsou znalí, nic neřeší. Bázliví psi si mohou ve stresu ublížit. Už z toho důvodu je dobré si psa zabezpečit proti útěku a opatřit ho známkou s telefonním číslem pro případ neočekávaného útěku.

 • DIS

  Jsou nějaké rozdíly mezi psy (velcí a malí např.) - ve vnímání zvuků petard a ohňostrojů?

 • Host chatu

  U bázlivých psů není rozdíl ani ve velikosti, ani věku. Podstatné je psa neutěšovat a nelitovat, to by strach ještě zesílilo. Nejlepším řešením je odejít s ním na vodítku s dobře utaženým obojkem někam do klidu a zaujmout ho nějakou činností.

 • adf

  Trpí pes petardami a ohňostroje fyzicky i psychicky?

 • Host chatu

  Jak kteří. Většina mých psů petardy neřeší a ti, co mi na něj reagují, si uklidním svým vlastním klidem. I kdybych jim měl třeba číst pohádky, musí mít psi pocit, že se vůbec nic neděje a ohňostroj je něco, čím se nebudeme vůbec zabývat, natož abychom se toho báli. Psi hodně reagují na naše pocity. Z toho důvodu je vhodné se dobře naladit a tuto pohodu přenést na svého psa.

 • BRAINKB

  Nejlepší řešení jak ochránit psa před hlukem z petard a ohňostrojů je ho odvést na klidné místo, že? Anebo léky? Nebo lze ho nějak vytrénovat aby zvládl hluk z petard a ohňostrojů bez toho, že bychom ho odvezli na klidné místo či mu dali léky?

 • Host chatu

  Jít na klidné místo doporučuji, ale neměl by to být zběsilý úprk, jen tradiční procházka. Léky příliš nedoporučuji, protože mají vedlejší účinky. Trénink by se měl začít už v létě při bouřkách, později s náhodnými ranami ve velké dálce a postupně přibližovat. Teď už je na trénink docela pozdě, ale není úplně nemožný. Jen je nutno znát přesné postupy.

 • petra

  Dobrý den,
  mám dotaz, který se netýká vyloženě Silvestra, ale snad byste mi mohl poradit. Žiju v na sídlišti v paneláku a jeden z našich sousdů, je to tedy už hodně starší pán, má dva psy. Československého vlčáka a ještě nějakého menšího křížence. Byt pro psy musí být hrozně malý, ale to asi pán moc neřeší. Nejhorší ale je, že asi když někam odchází, tak je zavírá na balkoně a psi celý den vijí. Je možné těm psům nějak pomoci nebo majiteli něco poradit? Opravdu mi totiž jeho postup nepřijde v pořádku. Děkuji za odpověď.

 • Host chatu

  Dobrý den, v prvé řadě by měl mít zájem o řešení majitel psů. Nikdo jiný psům pomoci nemůže.

 • Mráz Jan

  Nechce nám náše fenka svým chováním něco říct? Jak se zvednem z gauče, nebo křesla, opustí své místo(také na gauči) a hned uvolněné místo zaujme sama. Když se většinou po pár minutách vrátím(nebo žena), tak ji musím vykázat zpět na to její místo. A to pořát dokola po několik měsíců nazpátek. V dřívějších letech si neuvědomuju, že by to dělala. Máme ji z útulku čtyři roky.

 • Host chatu

  Moje fenky to také dělají. Mají pocit, že jsou na nejchráněnějším místem na světě. Považuji to spíše za úctu než neúctu. Zvláště pak, když slezou na první povel, když se jim řekne.

 • klara

  Dobrý den,
  máme pár měsíců nové štěně, tohle bude jeho první Silvestr. Poraďte prosím, jak bych ho měla správně ochránit před šokem z toho všeho hluku, který se chystá.
  Díky moc!

 • Host chatu

  Šel bych někam za město, nebo prostě stranou od centra hluku, nejlépe na kopec a s potěšením sledoval hezké ohňostroje. Pokud budete ohňostroj vnímat jako zlo, bude ho tak vnímat i váš pejsek. Moje štěně také uvidí ohňostroj poprvé a budeme ho sledovat se zájmem. Pamatujte na to, že zvědavost umí "přebít" strach dokonce i u plachých vlků.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 1/2022 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

VIP svět

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.