Jak ochránit svůj trávník před plevelem a mechem? Ptejte se odborníka Jana Růžičky v úterý 19. dubna 2016 od 13.00

Chat je uzavřený19.04.2016 13:00

Jan Růžička.

Krásně zelený pažit je vizitkou každé zahrady. Jak ale docílit toho, abychom nemuseli víkend co víkend bojovat s mechem a plevelem, který nám na trávníku bují? Jak svůj trávník ochránit? A neškodí domácím miláčkům hnojený trávník? Nechte si poradit odborníkem. Ptejte se odborníka Jana Růžičky ze společnosti AGRO CS, která je předním českým výrobcem zahradních substrátů, travních směsí a hnojiv, v úterý 19. dubna 2016 od 13.00.

Jan Růžička pracuje ve společnosti AGRO CS od roku 2009. Je absolventem  Mendelovy univerzity v Brně. V praxi se zabývá problematikou pěstování a ochrany speciálních plodin, registracemi přípravků na ochranu a výživu rostlin, poradenskou a auditní činností. Patří mezi špičkové odborníky v oblasti chemických přípravků.

Chat

  • GF

    Jak vnímáte vtip ze scénky J. Bohdalové a V. Dvořáka - že je rozeznat kýžené rostliny od plevele je možné tak, že vytrháte na zahradě úplně všechno a to co vyroste znova to je plevel? Znám to z gramodesky.

  • Host chatu

    Ano, s nadsázkou by se dalo něco podobného potvrdit, zejména, jedná-li se o plevele opravdu úporné a nezdolné. Ale dnes už na opravdovou většinu z nich umíme zaútočit i jinak, než trháním :)

  • Chosé Klicperka

    Jsou nějaké postřiky na hubení plevelů a jsou bezpečné ?Děkuji K

  • Host chatu

    Přípravků na hubení plevelů (tzv. herbicidů) je poměrně dost a jejich použití je poměrně bezpečné, pokud se dodržuje návod na použití (etiketa).

  • Chosé Klicperka

    Ještě jedna věc , zjistil jsem , že přeorávat trávník je zbytečné , poměrně brzo to je zase postaru , není lepší ozdravovat ten starý ?

  • Host chatu

    Hodně záleží na tom, v jakém stavu starý trávník je a také na našem vkusu, tedy jak moc nás esteticky vzhled uspokojuje :) Pokud trávníku od založení věnujeme patřičnou péči, tak není potřeba jej obnovovat po mnoho let. Vždy si však musíme uvědomit, že pěstovat trávník, který má plnit všechny svoje funkce, je opravdu velmi náročné. Určitě vyžaduje více péče než pěstování ovoce a zeleniny. Nicméně výsledek řádné péče rozhodně stojí za to!

  • Vaculík Antonín

    Mám trávník okolo rod.domu a poslední době se mi rozmnožila pampeliška.Můžete mi poradit jak se jí zbavit.? Nemohu každou vykopat vč.kořenu.Pomůže mi vertikulátor ?

  • Host chatu

    Bohužel - tady Vám vertikutátor nepomůže. Pampeliška je hluboko kořenící vytrvalý plevel, který nelze spolehlivě likvidovat mechanicky. Po vytržení vždy kousek v půdě zůstane a dojde velmi rychle k obnovení plevele. Nicméně spolehlivě, tedy včetně kořenů, můžeme pampelišku regulovat pomocí selektivních herbicidů, jako jsou například "Plevel v trávníku STOP", "Dicotex" apod..

  • Magda

    Dobrý den,
    máme travnatou plochu na jižním svahu. Loňské léto dalo trávě zabrat - nesmělo se zalívat, na většině plochy je řebříček, pampelišky, mech. Bohužel nemám tolik času, abych mohla trávník znovu založit (hlavně pravidelně zalívat). Je nějaká možnost trávník zachránit jiným než radikálním postupem? Herbicidům bych se raději vyhnula. Jak zvýšit podíl humusu v trávníku - lze mezi trávu "rozsypat" kompostovanou zeminu?
    Děkuji

  • Host chatu

    Máte pravdu, že loňské suché léto s tropickými teplotami dalo trávníkům bez závlahy zabrat. Přežily tak zejména plevele, protože mají kořenový systém ve větší hloubce, než travní stébla. Pozemek lze dosypat trávníkovým bezplevelným substrátem AGRO, případně namletou ornicí s pískem. I kompostová zemina je dobrá. Prázdná místa je pak nutné doset travní směsí Regenerace, která rychle vzchází. Na menší místa doporučuji Floria Trávníkovou náplast 3v1 (směs trávníkového substrátu, travního osiva a hnojiva). I když se chcete herbicidům vyhnout, doporučoval bych ošetřit alespoň lokálně místa s plevely. Zamezíte tak plevelům, aby trávě odebíraly vodu, živiny, světlo a prostor… Po zapojení trávníku je vhodné jej přihnojit trávníkovým hnojivem. Silný, zapojený a zdravý trávník už nedá plevelům šanci se znovu vzchopit.

  • novotná

    mech v trávníků už jsem odstraňovala mechanicky, chemicky, strojovou technikou....a stejně znova vítězí a udusí stále dosívanou trávu.. co s tím?

  • Host chatu

    Především je potřeba zjistit a odstranit příčinu výskytu mechu v trávníku. Nejčastěji to bývá nízké pH půdy (menší než 5,5), nedostatek živin (zejména dusíku) ve vrchní vrstvě půdy, půda je příliš zhutněná nebo zamokřená, plocha je moc zastíněná, sečení trávníku se provádí pod 3 cm výšky, případně kombinace výše uvedeného. Pokuste se tedy nejprve odstranit příčinu, jinak budete muset opakovat odstraňování mechu několikrát ročně stále dokola.

  • jJirka

    Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak postupovat, když se mi na louce, kterou sekám králíkům 3 x do roka objevuje stále mech.Jak a čím ho zničit, aby to bylo ekologické. Do teď jsem používal vápno. děkuji Jirka.

  • Host chatu

    Dobrý den, pro dlouhodobější odstranění mechu musíte zjistit a odstranit příčinu, proč se mech objevuje stále dokola (viz odpověď paní Novotné výše). Ekologicky lze mech odstraňovat pouze vyhrabáním nebo vertikutací, což může být na velké louce problém. Rychlý účinek na spálení mechu mají hnojiva na bázi síranu amonného a železnatého, na této bázi fungují i výrobky MECH STOP značek AGRO nebo FLORIA, které jsou běžně na trhu.

  • gf

    JAK SE DÍVÁE NA POZEMKY U DOMŮ, KTERÉ VŮBEC NEMAJÍ TRÁVNÍKY?

  • Host chatu

    Je to otázka vkusu. Já si svůj domek bez zeleně nedovedu představit. Je to také samozřejmě záležitost času, protože pěkný trávník vyžaduje mnoho času a energie, jak jsem již říkal v jedné z odpovědí :)

  • DAYD

    JAK SE ZBAVIT REVENĚ- REBARBOR?

  • Host chatu

    Doporučuji Vám použít neselektivní (tzv. totální) herbicid, např. Likvidátor plevele STOP nebo Touchdown Quattro. Tyto přípravky se dostávají do rostliny přes listy, proto s aplikací vyčkejte, až bude mít rostlina dostatečnou listovou plochu. Herbicid je pak z listů rozváděn do celé rostliny včetně kořenů a nežádoucí rostlinu tak likviduje kompletně.

  • Jerry Tryskáč

    Co platí na žebříček?

  • Host chatu

    Řebříček obecný je vytrvalá, oddenkatá, slabě aromatická bylina, jejíž semena se šíří větrem, vodou, osivem trav, ale také komposty. Řebříček nesnáší například pravidelné kosení a zastínění. Pokud byste se rozhodl pro chemickou likvidaci, pak se ho spolehlivě zbavíte herbicidem "Plevel v trávníku STOP" od firmy AGRO CS. Pořídíte ho v běžném prodeji nebo na eshopu (např. www.megazahrada.cz)

  • pavel kozdera

    dobrý den, čím byste vyhubil rozrazil pršikvítek? nejde mi na to ani bofix. děkuji za odpoved

  • Host chatu

    Dobrý den, rozrazily jsou poměrně odolné plevele a bohužel, přípravky, které jsou k použití do trávníku povoleny, nemají dostatečnou účinnost. Rozrazily tak jednou aplikací nevyhubíme, je potřeba asi za 14 dní udělat aplikaci druhou. Na rozrazily se mi osvědčily herbicidy Dicotex a Garlon New.

  • Vrata

    Dobrý den, více jak před 10 lety jsme koupili chatu uprostřed krásné (bývalé) louky s vysokou travou, kterou nikdo několik let nekosil. Od té doby jsme s trávníkem nedělali nic jiného, než že jsme jej pravidelně sekali travní sekačkou. Přesto je dnes všude jen samý mech. Co jsme dělali špatně? Nebo spíš, co jsme měli dělat a neudělali?

  • Host chatu

    Dobrý den, opět se musím vrátit k odpovědím výše - je potřeba zjistit příčinu. Pokud je porost příliš zastíněn (např. severní strana), tak to moc neovlivníme a můžeme trávník pouze obnovit travní směsí, kde budou zastoupeny druhy a odrůdy trav snášející zastínění (Floria travní směs Stín). Jestliže je půda moc zamokřená (povrchová, podpovrchová voda, voda vzlínající z nižších vrstev.), je potřeba povrchovou vodu odvést příkopkem a podpovrchovou vodu zřízením podpovrchové drenáže. V případě, kdy je příčinou výskytu mechu příliš zhutnělá půda, je dobré svrchní vrstvu půdy provzdušnit prořezáním (vertikutací) nebo propícháním a následným zapravením písku a dobré kompostové zeminy do otvorů v půdě. Pokud je problém příliš kyselá půda (pH menší než 5,5) – pak doporučuji v období říjen – listopad aplikaci mletého vápence nebo Vápnitý dolomit. Jestliže je nedostatek pohotových živin (dusíku) ve vrchní vrstvě půdy, přihnojujeme trávníkovými hnojivy. Nyní na jaře jsou ideální hnojiva s vyšším obsahem dusíku, např. Trávníkové hnojivo START. Sečení trávníku neprovádějte níže, než 3 cm a při jednom sečení zkracujte trávník maximálně o 1/3 délky trávy.

  • Jana

    Dobrý den.
    Jaký je rozdíl mezi páleným vápnem, nepáleným vápnem a dolomitiským vápencem? Jak můžeme rúná vápna použít a jaká nám zničí trávník?
    Jak použít zelenou skalici, nebo modrou skalici? Čeho se vyvarovat?

  • Host chatu

    Dobrý den, tady bude odpověď trochu delší :) Pálené vápno se získává pálením vápence ve vápenkách. Pro použití jako hnojivo se většinou ještě namele na jemný prach. Avšak vlivem vzdušné vlhkosti se hasí a přechází na hydroxid, který je žíravina a může poškozovat rostliny. Z tohoto důvodu se používá mimo vegetaci a pouze u trávníků, kde v malých dávkách ničí mechy a travinám neškodí. Výraz nepálené vápno prakticky neexistuje, jedná se o vápenec. Dolomitický vápenec je typ vápence, který obsahuje mimo vápník i 10 – 23 % uhličitanu hořečnatého. U dolomitických vápenců je působení pozvolné. Z výše uvedených vápenatých hnojiv pro úpravu pH z důvodu výskytu mechů (nízké pH = přílišná kyselost půdy) doporučuji dolomitický vápenec, který použijeme v dávckách kg/10 m2: kyselá půda 2,5 – 3,5, slabě kyselá půda 1,0 – 1,4. Aplikace je vhodná na jaře nebo na podzim. Před aplikací vyhrabeme z trávníku mech. Musíme si uvědomit, že v tomto případě mech nelikvidujeme, ale odstraňujeme příčinu výskytu mechu. K další části dotazu - modrá skalice (síran měďnatý) se mi proti mechu neosvědčila. Dobré výsledky jsou při aplikaci směsi ze 3 dílů síranu amonného a 1 dílu síranu železnatého (zelená skalice). Aplikujeme 3 – 6 kg této směsi na 100 m2 v měsíci dubnu až květnu. Směs velmi rychle mech spálí a navíc dusík ze síranu amonného podpoří růst trav. Většina produktů proti mechům, které jsou na trhu, vychází ze složení uvedené směsi. Některé MECH STOPy jdou i rozpustit ve vodě a aplikují se zalitím. Použitím těchto produktů velmi rychle odstraníme mech, avšak pokud neodstraníme příčinu výskytu mechu, tak se nám mech v trávníku zase brzy objeví. Při aplikaci je velmi důležité vyvarovat se zasažení betonových ploch přípravky se síranem železnatým, dochází pak k nevratnému zašpinění, které nelze žádným způsobem odstranit.

  • Hana

    Jak na houby - hnojník?

  • Host chatu

    "Velké“ houby v trávníku jsou problém. Na rozdíl od hub, které způsobují choroby trav, na ně neúčinkuje žádný z povolených fungicidů do trávníků. Dotazy na toto téma řeším již mnoho let, avšak bez uspokojivého řešení. Jako prevence (ještě než se houby v trávníku objeví) můžeme použít na jaře hnojiva obsahující bór (např. Borax, KRISTALON Trávník..), omezíme tím výskyt hub. Další preventivní opatření jsou vertikutace, dosypávání písku po vertikutaci, zalévat méně často, ale většími dávkami vody.

  • Hopi

    Dobrý den,
    jaký přípravek (nemám na mysli totální herbicid) nás dokáže zbavit sedmikrásky, jitrocele, jetele, pampelišky, aniž bychom si trávník výrazně poškodili?
    Děkuji

  • Host chatu

    Dobrý den, na výše uvedené plevele spolehlivě zaberou herbicidy "Plevel v trávníku STOP", "Bofix" nebo "Dicotex". Jedná se o herbicidy selektivní, což znamená, že pokud je budete používat dle návodu k použití (etikety), tak likvidují pouze širokolisté plevele a k poškození trávníku nemůže dojít. Pro jistotu bych upozornil, abyste neošetřovali trávník za vysokých teplot (nad 26 stupňů) a za silného slunečního svitu (polední hodiny, obloha bez mraků), jinak může dojít k popálení trávy.

Foto: archiv

Autor: - red -




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov