Jak ovlivňuje internetová doba mezilidské vztahy? Odpovídala Alžběta Protivanská

Chat je uzavřený22.02.2019 14:00

Alžběta Protivanská.

Internet a interaktivní technologie se staly naprosto samozřejmou součástí každodenního života. Rozvíjí se tak intenzivně, že většina z nás nezvládá neustále přicházející novinky ani sledovat. Napadlo vás, že používání internetu mění nejen způsob, jakým myslíme, ale taky náš mozek samotný? Může internetová doba ovlivňovat a nakonec poškozovat mezilidské vztahy? Na co si dát pozor ve století umělé inteligence? Ptejte se Alžběty Protivanské, lektorky a psychoterapeutky na klinice Kappa. Host odpovídá v pátek 22. února od 14.00.

Alžběta Protivanská je magistra psychologie a má za sebou také ucelený psychoterapeutický výcvik. Věnuje se psychoterapii, kam za ní nejčastěji přicházejí lidé bojující s úzkostmi a vlatními myšlenkami. Je autorkou kurzu Manuál na Mozek, který je o tom, jak vlastní mysl pochopit a možná poprvé nad ní získat kontrolu. Jejím cílem je pomáhat lidem v hledání a nacházení vnitřního klidu.

Chat

 • Jan C.

  Dobrý den,
  není trochu paradoxem, bavíme-li se o mezilidských vzazích v internetové době právě na zkratkovitém chatu,? Jak hledat vnitřní klid v době, kdy má i psychlog nutkavou potřebu sebeprezentace touto formou? smajlik a díky

 • Host chatu

  Dobrý den, Jane! Máte naprostou pravdu, žijeme v době plné podobných paradoxů. Tlak na vztahy a přesun života na internetu bude postupně nabírat ještě vyšší obrátky. Začněme proto vnášet lidství tam, kde stejně trávíme hodně času a často tam lidmi přestáváme být. Věřím, že moje potřeby nemají žádný vliv na hledání Vašeho vnitřního klidu.

 • DAYD

  Je internet dobrý sluha ale zlý pán?

 • Host chatu

  Dobrý den, Dayde! Ano, s tím opravdu souzním. V žádném případě nejsem proti internetu jako celku. Je to nejúžasnější vynález lidstva a má potenciál stát se doslova “mozkem planety”. Mým cílem je upozorňovat na to, že rozvoj technologických možností dalece převyšuje schopnost lidského mozku se stejně rychle přizpůsobovat. Jestliže začneme vše, co internet nabízí, používat vědomě, stane se tím nejmocnějším sluhou. Jestliže dovolíme, aby převzal naše bytostně lidské schopnosti a dovednosti (například se naučit nové věci nebo sám sebe smysluplně zabavit), stává se velmi nebezpečným pánem.

 • DENMARK

  Myslím, že existencí internetu a interaktivních technologií není člověk chytřejší, morálnější ani větší individualita!

 • Host chatu

  ...

 • DENMARK

  Člověk by měl mít podíl na způsobu svého života a neměl by mít nedostatek osobnosti - myslíte si, že oboje toto internet a interaktivní technologie můžou udržet?

 • Host chatu

  Dobrý den, Denmarku! Jestli tomu správně rozumím, mluvíte o pocitu vlivu na vlastní život a individualitě jedince. Internet je v této chvíli neodmyslitelnou součástí vývoje společnosti i člověka. Pojďme tedy zkoumat, v čem nám pomáhá a naše možnosti rozšiřuje a v čem nám může více škodit. Vstupujeme do zcela nové fáze celospolečenského vývoje. Jsem hluboce přesvědčena, že i v ní můžeme být daleko více lidmi bez ohledu na existenci internetu.

 • SK

  Dnes jsem se dověděl, že se hovoří existenci profese hlídač umělé inteligence - co si o takové profesi myslíte?

 • Host chatu

  Dobrý den, SK! Zatím jsem o takové profesi neslyšela, takže si nejsem jista, co by mělo být její náplní. Mohu si jen domýšlet, že se bude pravděpodobně jednat o lidský vstup do jinak automatizovaného fungování stroje. Jestliže brzy vyvineme technologie, které budou schopny samostatného učení, začne se pravděpodobně o jejich spolupráci s lidmi čím dál více diskutovat.

 • Tazatel

  Jen taková úvaha - obrovský úspěch filmu Bohemian Rhapsody je možná i proto, protože se lidi díky tomu filmu vrátili do období 70s, 80s, kdy svět a život v něm měli takový správný rytmus, hlubší vztahy, více klidu, žádnou digitální toxikaci moderními technologií či sociálními sítěmi a když se na ten tehdejší svět nostalgicky dívají, tak si uvědomují o co jsme přišli a že už se ten svět nikdy nevrátí. Naopak to bude čím dál horší za 5, 10, 20 let... co si o tom myslíte?

 • Host chatu

  Dobrý den, Tazateli! Myslím, že nostalgie a chuť “návratu ke starým časům” je nám všem velmi lidsky vlastní. Rádi vzpomínáme na dny, kdy jsme byli mladí a plní energie a velmi často máme s takovým obdobím pevně spojenou i tehdy poslouchanou hudbu. Nemyslím si, že situace musí být nutně horší, pokud už teď začneme s možnostmi moderních technologií vědomě pracovat. Stejně tak, jako se na jedné straně zvyšuje tlak sociálních médií a internetu, na straně druhé se posiluje návrat k přirozenosti. A tak lidé znovu pěstují své jídlo, staví nezávislé domy a obracejí se do sebe.

 • Pan Vajíčko

  Dobrý den, dřív mladí sportovci, umělci, ale i další třeba studující medicínu, práva, atd. prostě měli nějaký cíl a sen, že když budou na sobě roky pracovat, tak se zhmotní ten sen a dosáhnou svého cíle, např. fotbalista bude hrát v zahraničním klubu, herec bude hrát ve filmu, další budou vinikající chirurgové či právníci. A že díky tomu pak získají uznání okolí. Dnes to je jiné. Mladí jsou od těchto snů neustále vyrušováni a drobeni sociálními sítěmi, díky nimž se už nevidí na nějakém piedestálu, ale obdiv a uznání budou chtít získat spíš hezkýma fotkama apod. Čili místo toho, aby byli hodnotní lidé díky tomu co umí nebo znají, tak to budou lidé povrchní, apod. A to bude pak problém celé společnosti, že vyroste taková tzv. zabržděná generace.

 • Host chatu

  Dobrý den, pane Vajíčko! Musím říct, že s Vámi naprosto souhlasím a to hned ve dvou ohledech. Tím prvním je, že se zdá, že ztrácíme kontakt s procesem, který vede k úspěchu. Rychlost sociálních sítí a iluze toho, že uspět na nich znamená uspět i v životě, vede ke ztrátě dlouhodobé motivace. Druhým ohledem je obrovský omyl podpořený internetem, že k úspěchu vede přímá cesta. Mluvme proto o tom, že úspěch přes noc se reálně děje deset let. Mluvme o tom, že neúspěch je jistou a nedílnou součástí života a často tou nejlepší příležitostí zjistit pravdu o sobě. Mluvme o tom, že ty největší uspěchy v životě se nedají vyfotit.

 • Karel

  Co by jste poradila holce, která zažila dnešní digitální rozchod, kdy její bývalý posílá mezi její známé její intimní fotky apod.? To bývá jistě velmi náročné na křehkou duši.

 • Host chatu

  Dobrý den, Karle! Komunikace přes internet přirozeně vzbuzuje něco, čemu se dokonce doslová říká “fenomén anonymity”. Můžeme komunikovat cokoli, aniž bychom museli čelit přímé zpětné vazbě na své chování. Nakonec tak komunikujeme s obrazem druhého ve vlastní hlavě, který jsme si sami vytvořili, nikoli s reálným druhým člověkem. Je pak velmi snadné chovat se ironicky, neurvale a až agresivně a nemorálně, jak popisujete. Jako terapeut nemám rady ani návody. S takovou slečnou bych nejdříve mluvila o tom, jak jí v nastalé situaci je. Vedla bych ji k prozkoumání toho, zda může vztah sama pro sebe uzavřít tak, aby byly zahojené všechny emoce naštvání, zdrady i bolesti. Obecně se v takové situaci doporučuje zcela přerušit online kontakty s agresorem a na žádné z jeho chování nereagovat. Zároveň svým známým poslat zprávu s pravdou, jak se věci mají - jestliže jim přijde nevhodná fotka, je to důsledek nedávného rozchodu a prosím je tímto o její smazání.

 • Nugeta

  Jde se dnes seznámit i jinde a jinak než na internetu?

 • Host chatu

  Dobrý den, Nugeto! Internet se stal i místem seznamování. Na jeden klik si můžeme povídat s člověkem z druhého konce světa nebo zjistit, zda se mu líbí naše fotka. Paradoxně to však vede k vnitřnímu pocitu větší izolace. Seznamovat se ve veřejném prostoru chce odvahu, ale stále je to ta nejlepší možnost. Vřele doporučuji služby jako je například MeetUp - místo, kde se lidé s podobnými zájmy dohadují na společných setkáních.

 • Otázkin

  Jak vidíte dnešní vztahy oproti dřívějšku, kdy lidi neznali sociální sítě, seznamovací aplikace atd.?

 • Host chatu

  Dobrý den, Otázkine! S odpovědí jsem opatrná, protože jsem sama vyrostla již v éře internetu. Zásadní vlivy, které pozoruji jako psycholog, jsou nicméně zásadní. Ztrácíme schopnost dlouhodobě udržet pozornost a tak nám činí potíže i delší dobu sledovat, co nám druhý člověk říká. Často jsme tak moc ponoření ve svých splašených myšlenkách nebo nutkavě kontrolujeme telefon, že po setkání ani nevíme, co nám druhý říkal. Zvlášť seznamky vytvářejí dojem, že jsme si navzájem spotřebním zbožím, které můžeme přijmout nebo odmítnout. Vztahy jsou vědomé rozhodnutí, vztahy jsou práce a vztahy jsou to nejcennější, co v životě máme.

 • Zdenda

  Dobrý den Alžběto, kdyby to bylo podle Vás, tak jak by se měli chovat správní muži? A jaké vlastnosti by jim nesměli chybět?
  Děkuji za odpověď.

 • Host chatu

  ...

 • Pavel

  Dobrý den. Kdyby to bylo na Vás a po všech těch zkušenostech co máte v rámci své profese psychoterapeutky - co by pomohlo ČR v rámci duševního zdraví?
  Díky za odpověď.
  Pavel

 • Host chatu

  Dobrý den, Pavle! Vaše otázka přesahuje rámec dnešního chatu, ale i tak krátce odpovím. Kdyby to bylo na mě, podpořím nejvíce dvě prosté věci - pozornost a kruh. Pozornost ve smyslu tréninku práce se svými myšlenkami už od útlého dětství. Jestliže děti ztratí (také třeba kvůli internetu) schopnost do hloubky a kvalitně myslet, zcela ztratí svou kreativitu a schopnost se rozhodovat. Pozornost se dá trénovat prostým vědomým pohybem nebo nácvikem relaxačních a meditačních technik. Druhá věc, která mi chybí na většině míst, kde se jako psychoterapeut pohybuji, je kruh. Společné sezení lidí, kde je možné volné sdílení, předávání zkušenosti a společné ladění cílů, tužeb i rozhodnutí. Na mé vysoké škole jsme už fungovali jako “komunita” a každotýdenní sdílení bylo samozřejmostí. Když se děti znovu naučí sdílet rovnocenně se spolužáky, učiteli i rodiči, je cesta otevřená i změně na celospolečenské úrovni.

 • Iva

  Dobrý den, Alžběto. Kdyby jste měla obecně poradit jak vychovávat děti v rámci internetového prostředí, aby z něch neměli psychické újmy a děti vyrůstali správně v rámci duševního zdraví. Jestli jim to zakazovat, nebo nezakazovat. Chybí obecně osvěta pro rodiče v tady v těchto věcech a asi by tady ty novodobé věci,které rodiče před náma neznali by se měli nějak správně a odborně podchytit.
  Děkuji za odpověď. Iva

 • Host chatu

  Dobrý den, Ivo! Děkuji za Vaši otázku. Už od počátku potřebujeme s dětmi komunikovat fakt, že telefon s internetem je nástroj kdosažení nějakého cíle. Může sloužit k zavolání domů, k zaplacení účtů nebo zorientování se v mapě. Jestliže se telefon stane prostředkem bezcílného a bezesmyslného trávení volného času, učíme děti velmi nebezpečnou věc - kdykoli zacítíš jakýkoli vnitřní diskomfort, je tady krabička, co ti odvede pozornost a bude ti lépe. Všímám si, že řada rodičů používá telefony a tablety jako způsob, jak děti “nějak zabavit”. Doba internetová vytváří na rodiče velký tlak, ale úspěch je o pevných hranicích. Je v pořádku dítěti dovolit přístroj používat s tím, že se společně s rodičem shodne, co se bude na obrazovce dít. Děti by měly být zvyklé, že například celou společnou sobotu telefony nepotřebujeme a nebudeme používat. Přestaňme proto děti neustále chránit před nudou a nestrukturovaným časem. Teprve v takové chvíli prostého bytí sám se sebou nakonec nacházíme, kým opravdu jsme a co nás opravu baví.

 • Jana

  Máte nějakou účinnou techniku, jak odbourat stres, bušení srdce, smutek a tak dál z toho všeho toxického, co je kolem nás?
  Děkuji.
  J

 • Host chatu

  Dobrý den, Jano! Vaše otázka překračuje rámec dnešního chatu, ale i tak krátce odpovím. Jestli tomu správně rozumím, mluvíte o pocitech zmaru a smutku ze stavu dnešního světa. Nejvíce takových infromací se k nám dostává z veřejných médií a internetu. Jako první doporučuji zásadní omezení takových vstupů. Sama se nedívám na zprávy ani na televizi již osm let a stále nemám pocit, že by mi něco uniklo. Hlavním nástrojem upoutání pozornosti je v médiích strach a rozumím tomu, jak moc to na vás může doléhat. Konkrétní technikou je opravdu prostá meditace - sedněte si každý den na klidné místo s rovnou páteří a chvíli jen pozorujte dech na špičce nosu. Den ze dne budete moci pozorovat, jak se vám zklidňují myšlenky a úzkost klesá.

 • Deepak

  Zdravím vás...
  1/
  Podle některých dotazů tu mám pocit, že internet by mělo být démonizované médium, což nevnímám jako dobré. Naopak by mě zajímalo, právě proto, že se tím zabýváte, kde je podle vás (pro vás) hranice, kdy je za internetem (nad ním) něco vyššího, duchovního, přesahujícího, spojujícího, mysteriozního (nechci tomu dát jednu paušalizující samolepku). Kde to je, jak do toho vstupovat, jak to vnímat při práci s internetem.

  2/
  Obecně se vnímá internet jako medium způsobující různé úzkosti, zahlcení apod. Co naopak byste na něm vyzvihla, jako přínosného, po kterých liniích naopak jít?

  3/
  Jak i uprostřed přemíry informací a dojmů z internetu dosahovat vnitřní kontroly a klidu? Nemyslím, když si před tím či po brouzdání sednete a snažíte se o meditaci, ale právě při užívání internetu, chatů apod. Čímž se vracím k své první otázce.

  Děkuji za to, co i veřejně pro lidi děláte, za všechnu inspiraci.

 • Host chatu

  Dobrý den, Deepaku! 1) Jak už jsem dnes napsala, internet vnímám jako nejúžasnější nástroj lidstva s úžasným potenciálem. Zároveň může být stejně mocným nástrojem manipulace s celospolečenským vědomím a proto vyzývám k jeho vědomému používání. Nejsem si však jista, na co se přesně ptáte. Jestliže mluvíte o samotném bytí, které prostupuje vším, nikde nezačalo a nikdy nekončí, nedávala bych jej zcela do souvislosti s internetem. Ten je jako vše ostatní dalším jevem uvnitř všeho, co je. Jestliže narážíte na podobnou vlastnost propojenosti všeho a všech s internetem, může nám jistota bytí samotného dávat při používání internetu tolik potřebný nadhled. 2) Internet má potenciál stát se "mozkem planety". Jestliže si začneme vybírat, co a jak nám má nabízet, vytvoří pro každého z nás specifický online svět. Používejme jej jako nástroj umožňující učit se kvalitně myslet a poprvé v celé historii lidstva propojit souvislosti ze všech koutů planety. 3) Sama si dávám pozor na to, aby většina mého chování na internetu byla komunikací s živým člověkem, vzděláváním se nebo seberozvojem. Činit takové vědomé rozhodnutí je náročný úkol, ale právě tady začíná linie mezi tím, zda my používáme internet nebo on bude používat nás.

 • Jarda

  Dobrý den Alžběto.
  jste tak hezká, že jsme zapomněl co jsem se chtěl zeptat :-)
  Přeji pěkný den.
  Jarda

 • Host chatu

  ...

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 44/2019 najdete >
Týden

Instinkt

Sedmička

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.