Jak pečovat o oblečení z obnovitelného vlákna? Odpovídala Lenka Kohoutová

Chat je uzavřený26.06.2019 13:00

Lenka Kohoutová.

Svetry z ovčí vlny jsou tradiční kus oděvu s perfektními vlastnostmi, mezi které patří tvarová stálost, výborné termoregulační schopnosti a odolnost vůči pachům či skvrnám. Oblíbená je vlna také z ekologického hlediska – australské ovce merino každým rokem produkují nové rouno, čímž se stávají jedinečným udržitelným zdrojem obnovitelného vlákna. Koupi ale mohou doprovázet obavy z péče o tento materiál. Jak poznat kvalitní vlněný svetr a jak o něj starat, aby vydržel několik generací? Jak se vlastně vyznat v materiálech oblečení? Na co si dát pozor a kde je kupovat? Poradí Lenka Kohoutová, zakladatelka značky Cockerel. (https://www.cockerel.cz). Host odpovídá ve středu 26. června od 13.00.

Lenka Kohoutová vystudovala Módní design na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. V roce 2011 založila vlastní značku Cockerel, která nabízí hlavně odvážné barevné kousky plné vzorů, vždy ale pečlivě zpracované a z kvalitních materiálů. Zakládá si hlavně na původu materiálů, nejčastěji pracuje s vlnou, bavlnou a hedvábím. Tento rok se s Cockerel již potřetí zúčastní prestižního pařížského veletrhu Maison & Objet.

Chat

 • SOD

  Kolik existuje vůbec obnovitelných vláken?

 • Host chatu

  Dobrý den, nejdříve by bylo vhodné říct, že přírodní textilní vlákna se dělí na organická (to jsou ta rostlinná a živočišná) a anorganická (z nerostů). Dělení těch organických nám už napovídá podle názvu, že rostlinná vlákna to nebudou, protože pro jejich obnovu je potřeba vysadit novou rostlinu, mluvím o bavlně, lnu, konopí, jutě atd. Naopak živočišná vlákna, tedy vlákna získaná ze srsti zvířat, jako je vlna, mohér, lama, alpaka, kašmír jsou samoobnovitelná, tedy obnovují se s opětovným osrstěním zvířat. Do kategorie živočišná patří také hedvábí, ale tam je třeba zmínit, že bourec morušový tvoří zámotek vlákna za svůj život jen jednou a to před svou přeměnou v motýla, takže o obnovu vlákna nejde.

 • DIS

  Výhody a nevýhody obnovitel. vlákna?

 • Host chatu

  Dobrý den, jak už jsem zmínila v předchozí odpovědi, krása a výhoda samoobnovitelného vlákna, konkrétně merino vlny je v tom, že je získáno ze srsti zvířat, tedy z živočišného zdroje, tím pádem má velmi dobré vlastnosti, jak se říká, zvířata vědí proč to nosí. Navíc není třeba jim ublížit, pokud chcete získat jejich srst, naopak u ovcí, jde o nutnost. Vlna reguluje teplotu, v zimě hřeje v létě chladí, je přirozeně elastická, tzn. že se vytáhne podle vašeho těla, ale po namočení nebo napaření se opět vrací do svého původního stavu. Má antistatické vlastnosti, tedy snižuje tendenci přitahovat chuchvalce a prach. Nedrží pachy, pokud jste v zakouřeném prostředí, stačí svetr vyvětrat, není třeba ho prát, nemačká se je příjemná a měkká na omak. A hlavně je vlněné vlákno samorozložitelné, v porovnání se syntetickými vlákny se rozkládá velmi rychle a nezůstává na naší planetě po nás nepořádek. Snad jedinou nevýhodou kterou bych zmínila, je péče o vlnu. Nesnáší vysoké teploty, je tedy nutné ji prát max. na 30, nesmí se sušit horkým vzduchem, tj. v sušičce nebo na přímém slunci, protože tak vlákno spálíte a znehodnotíte. Nesnáší kyseliny, které jsou v saponátech. Proto je potřeba používat přípravky na vlnu.

 • SK

  Jaké jsou nevýhody svetrů z ovčí vlny?

 • Host chatu

  Hezký den, už jsem se lehce zmínila v předchozí odpovědi, ale řekla bych, že nejde ani tak o nevýhodu, spíš jak se o vlnu starat a na co si dávat pozor. Vlna nesnáší vysoké teploty, je tedy nutné ji prát max. na 30, nesmí se sušit horkým vzduchem, tj. v sušičce nebo na přímém slunci. Nesnáší kyseliny, které jsou v tradičních pracích prostředcích. Proto je potřeba používat přípravky na vlnu. Často slýchám, že vlna kouše, to záleží na tom jakou vlnu používáte. Některá vlákna jsou hrubší jiná jemná, záleží na prostředí kde ovce žijí i na jejich druhu. Za nejkvalitnější a nejjemnější vlnu se považuje australské merino. My také používáme pro naše výrobky 100% australskou merino vlnu, které se říká Cashwool, jde o velmi jemné vlákno, které vyvinuli Italové v 70.letech, selektuje ty nejemnější části rouna, takže je na dotek velmi jemná a příjemná. Tu používáme na oblečení, hrubší vlákna potom jako výplň polštářů nebo pro interiérové doplňky.

 • SK

  Jak se vlastně vyznat v materiálech oblečení?

 • Host chatu

  Hezký den, doporučila bych vždy zkontrolovat složení materiálu na štítku, kterým je ze zákona povinné opatřit každý prodávaný produktu. Tam se dozvíte o jaký materiál se jedná. Zkratky pro uvedení složení textilních materiálů jsou mezinárodní, takže i když nejde o českou výrobu, pochopíte o jaký materiál se jedná. Dávejte pozor na reklamy, velké řetězce často reklamují prodej např. vlněných produktů, ale po bližším ohledání zjistíte, že ve výrobku je 20% vlny a zbytek je syntetika. Což nemusí být špatně, ale je dobré vědět co si kupuji.

 • SK

  Jak poznat kvalitní vlněný svetr a jak o něj starat, aby vydržel několik generací?

 • Host chatu

  Hezký den, vlněný svetr bude mít své kvality pokud bude 100% vlněný. Tím chci říct, že s přidáváním dalších materiálů nebo vláken, tedy tvorbou směsi, docílíte sice efektu např. snažší údržby (praní na vyšší teplotu) nebo snížení ceny atd., ale zároveň s tím ztrácíte autentickné vlastnosti vlny, o kterých jsem mluvila v předchozích příspěvcích. S tím je třeba počítat. Jak říkáte vlněný svetr nebo vlněný produkt, deka, polštář, přehoz, šál,.. dokáže vydržet generace, pokud se o něj dobře staráte. Nejdůležitější poznámkou k péči o vlnu je "neprat příliš často" není to nutné ani žádoucí. Vlna nedrží pachy, pot ani prach, všechny tyto defekty vypudíte z vlny daleko snáz větráním než praním. Samozřejmě pokud na sebe něco vylijete, potom příjde na řadu praní, ale jak se říká odborně tzv. "praní za studena" max. teplota, kterou vlna snese je 30°, nesušit v sušičce, nesmí přijít do kontaktu s horkým vzduchem ani horkou vodou, jinak se vlákno spálí. Pokud nemáte pračku s programem VLNA označený certifikovaný znakem vlněného klubka, ani bych nedoporučovala dávat do pračky, ale vyprat jenom ve vaně s vlažnou vodou, ideálně dětský šampón nebo přípravek na vlnu, jemně promnout, hodně vymáchat studenou vodou a nechat uschnout ve vodorovné poloze na koberci nebo posteli podložené ručníkem.

 • SK

  Jaké jsou rozdíly mezi obnovit. vlákny a neobnovit. vlákny?

 • Host chatu

  Hezký den, jednoduše řečeno jsou obnovitelná vlákna ta živočišná, tedy vlákna získaná ze srsti zvířat, jako je vlna, mohér, lama, alpaka, kašmír, ta jsou samoobnovitelná, tedy obnovují se opětovným osrstěním zvířat, vyjímku tvoří hedvábí, to je také živočišné, ale bourec morušový tvoří zámotek vlákna za svůj život jen jednou a to před svou přeměnou v motýla, takže nejde o obnovu u téhož jedince. Vlákna neobnovitelná jsou ta, pro která musíte vysadit novou rostlinu tj. rostlinná (bavlna, kapok, len, konopí, juta, kokosové vl.) a především pak všechna chemická vlákna (synterická, speciální, atd.)

 • Dana

  Dobrý den, jak v dnešní době muže zákazník poznat, ze jde opravdu o kvalitni materiál? A co je vlastně kvalitní materiál?

 • Host chatu

  Hezký den, myslím, že vaše druhá otázka je ta zásadní a odpoví nám i na tu první. Důležité je si říct, co je pro nás kvalitní materiál, s tím souvisí otázka, co od materiálu očekáváme, jaké vlastnosti má mít, na co je určený nebo k čemu má sloužit. Vy jako spotřebitel zvážíte především vlastnosti materiálu a cenu a podle toho si vyberete produkt. My jako výrobci a designéři bychom ale měli řešit také dopad na životní prostředí, obnovitelnost a udržitelnost výrobku. Protože všichni dobře víme, že systetická vlákna se rozkládají o stovky let déle než ta přírodní, kterým na to stačí pár měsíců. Nemluvě o textilních výrobních procesech (např. barvení bavlny) které patří k jednomu z nejvíc škodlivých vůbec. Takže odpověd na vaši otázku zní, dívejte se co kupujete, každý výrobek musí být ze zákona označen složením materiálu, dívejte se kde je vyroben, to vám většinou napoví i za jakých podmínek. Podpořila bych vždy spíš lokální výrobu, pokud je to možné, protože o českých výrobcích si najdete snáz informace, než o těch zahraničních. Cena nemusí být směrodatná, pokud je něco velmi levné, má to svůj důvod a naopak, pokud výrobce věří ve svůj produkt a tomu, že se k němu zákazník vrátí kvůli kvalitě a příjemnému jednání, tak i když jeho cena nemůže konkurovat prodejním řetezcům, cestu si k vám najde.

 • Pavlina

  Jaký materiál je nejlépe udržitelný a nejméně náročný na životní prostředí? Pracujete s nějakým takovým?

 • Host chatu

  Dobrý den Palvíno, tak to je otázka, kterou jsem si položila v roce 2016, kdy jsem se začala specializovat na vlnu. Doufám, že jsem si vybrala dobře, protože věřím že ovčí vlna je materiál, který splňuje všechny tyto podmínky. Je biologicky rozložitelná, obnovitelná, má vlastnosti jako je tvarová stálost, je antistatická, reguluje teplotu těla, je prodyšná, měkká, příjemná na dotek a hodí se do naší krajiny. Podobné vlastnosti mají samozřejmě i ostatní živočišná vlákna jako jsou mohér, lama, alpaka a kašmír, ale ty mi pro naši krajinu nepříjdou tak typické. Co se týče životního prostředí, jak jsem říkala, vlna je samorozložitelné vlákno, ale s ochranou životního prostředí ještě souvisí samotný proces výroby, a ten už si musí každý výrobce nebo designér ohlídat sám a za něj u svých výrobků nese odpovědnost. Tedy jestli bere surovinu nebo zda vyrábí tam, kde se plní čistící procesy se dá lehce zjisti a je na každém z nás, jestli budeme vyrábět tam, kde se na životní prostředí bere ohled.

 • Ali

  Co říkáte na dnešní trend nano vláken?

 • Host chatu

  Dobrý den, přiznávám, že nejsem expert na nano vlákno, na jeho výrobu se tuším používají jak syntetické tak přírodní polymery a kromě funkčních textilií se využívá také v biomedicíně, elektronice, atd. Vím že několik českých firem se zabývá využitím nanovlákna v běžném životě, v bytových doplňcích, konkrétně u ložního prádla se využívají jeho vlastnosti pro alergiky. Možná by stálo za to informovat veřejnost víc o využitelnosti této technologii. Jsem pro jakýkoliv pokrok, pokud je ošetřen jeho dopad na životní prostředí.

 • Martina S.

  Bude mít levný svetr z řetězce stejné vlastnosti jako dražší značkový? Případně na co koukat při výběru?

 • Host chatu

  Hezký den, Martino. Troufám si říct, že nenajdete víc než 1-2 oděvní řetězce s masovou produkcí, kde prodávají 100% vlněné merino svetry. Stává se to u tzv. odnoží začek jako je např. COS tj. vyšší třída švédské značky H&M, kde je produkce o něco nižší a míří na trochu jiného zákazníka, takže si mohou dovolit jít s cenou výš. Tam se čas od času objevují 100% vlněné výrobky nebo alespoň směsy s vlnou, ale nemyslím si, že jde o merino, tedy o výběrovou vlnu. Důvod proč se masově vyráběná móda vyhýbá těmto materiálů, je ten, že se potřebují dostat na co nejnižší výrobní cenu, vlna je drahý materiál už v surovině. Smyslem řetezců je působit na klienta levně, tedy stlačit prodejní cenu na minimum, zároveň vydělat co nejvíc penež. Nezapomínejme, že běžný oděvní řetězec má 600% marži na každém výrobku. Pokud se to nepovede, výrobek se stáhne. Abych odpověděla na vaší otázku, pokud takový svetr v řetezci najdete, podívejte se na složení a pokud jde o 100% vlnu potom by měly i vlastnosti být stejné, až na odchylky jako je kousavost, plstnatění, žmolkovitost atd. To se ze štítku ani od prodavače nedozvíte, protože původ suroviny ani místo výroby vám žádný řetezec neprozradí.

 • Andrea

  Liší se rozdílné druhy vln svými vlastnostmi?

 • Host chatu

  Hezký den, Andreo. Ano liší, u vlny jde nejen o to v jakých klimatických podmínkách ovce chováte, ale také z jaké části rouna se příze zpracovává. Jak už jsem se níže zmínila, nejvhodnější typ vlněné příze pro nošení na lidském těle je Cashwool. Surovinou je australské merino, ale vlákno samotné vyvinuli Italové v 70.letech, tak aby zmírnili žmolkovitost, kousavost a zároveň zanechali všechny vynikající vlastnosti, které vlna má. Podařilo se jim to dokonale, vlna je na omak příjemná, velmi jemná a můžete ji nosit i na holém těle.

 • Andrea

  Proč nějaké svetry koušou a jiné ne?

 • Host chatu

  ...

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 44/2019 najdete >
Týden

Instinkt

Sedmička

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.