Jak pečovat o své zdraví v chřipkovém období? Odpovídal MUDr. Rastislav Maďar

Chat je uzavřený24.10.2018 13:00

Rastislav Maďar.

Zdraví je to nejcennější co máme, řada lidí ho však bohužel bere jako samozřejmost. Existuje celá řada nemocí, které někomu připadají banální, ale přitom mohou mít fatální následky. Mezi taková onemocnění patří i chřipka. Nemálo lidí si ji plete s méně závažnou virózou, plně rozvinutá chřipka však není infekce, kterou bychom měli brát na lehkou váhu. Jak pečovat o své zdraví a jaká preventivní opatření zvolit? Proč má očkování proti chřipce jako forma účinné prevence nezastupitelnou úlohu? Kdo je onemocněním nejvíce ohrožen a jaké může mít neléčená chřipka následky? Přečtěte si odpovědi MUDr. Rastislava Maďara, hosta on-line chatu na TÝDEN.cz

Docent MUDr. Rastislav Maďar se od roku 1997 specializuje na oblast epidemiologie, prevence a kontroly infekčních chorob, nemocniční nákazy, cestovní a tropickou medicínu. Je vedoucím Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty OU v Ostravě a odborným garantem center očkování a cestovní medicíny. Přednáší a publikuje v ČR i v zahraničí, je autorem mnoha vědeckých publikací, učebnic a skript pro vysoké školy.

Chat

 • Pavel

  Dobrý den. Pozdě, ale přece jen se zeptám. Mám už týden horečky a čepy v krku, nateklé uzliny. Do práce musím, přes to nejede vlak. Jak se toho zbavit co nejrychleji? Děkuju. Pavel

 • Host chatu

  Dobrý den, jestli máte čepy a nateklé uzliny, bude to spíše bakteriální infekce, která může vyžadovat antibiotika. Zajděte za svým praktickým lékařem, ať se na to podívá a udělá Vám alespoň základní testy.

 • Radek

  Myslím,že vyhnout se na sto procent nachlazení či nějaké další viróze skoro nejde. Jde jen o to, jak zmírnit průběh choroby. Ideální je zůstat pár dní doma. Ale kdo si to může bez problémů dovolit? Odpočinek je však základ. Jak postupovat při nástupu virózy? Děkuji

 • Host chatu

  Dobrý den, o mírné nachlazení či jinou mírnější virózu ani tak nejde. U nástupu prvních příznaků můžeme využít to co dává příroda, zázvor, hodně vitamínů, a důležitý je jak píšete i odpočinek. Mnoho zaměstnavatelů nabízí den k léčbě jako pracovní benefit, nebo se k tomu využije víkend. Osobně bych nešel do homeopatik. Je možné použít i volné dostupné léky s protizánětlivým účinkem. Na skutečnou chřipku to však zdaleka nestačí, dokáže organizmus značně vyčerpat, oslabí imunitní systém. Může dokonce ohrozit život člověka a to nejen u rizikových skupin populace. Žádná jiná prevence než vakcinace Vaší imunitu před virem neposílí natolik významně, aby nákaza nepropukla.

 • Honza

  Dobrý den. Už měsíc se krmím tobolkami zázvoru. Jsem zvědavý, zda se mi virózy vyhnou. Co jiného je možno užívat aniž by se doplňky “nepopraly”?

 • Host chatu

  Dobrý den, doplňky stravy lze rozumně užívat v různých kombinacích. Jejich producenti nemusí před registrací předkládat data z klinických studií jak je tomu u léků či vakcín. Přesné informace o všech interakcích proto nemáme, stejně jako často ani o účincích nad rámec placeba. Jsou známé případy, kdy dlouhodobé užívání velkého množství doplňků stravy ve vysokých dávkách vedlo k zánětu slinivky. Nesmí se to tedy přehánět. Jako nespecifický doplněk ochrany před viry to je určitě vhodné, ale spolehnout se na to úplně nedá.

 • Zdena

  Dobrý den, zajímalo by mě, zda existují nějaká preventivní opatření, díky kterým se dá chřipce vyhnout? Mockrát děkuji

 • Host chatu

  Dobrý den. Dlouhodobě pracovat na imunitě svého organizmus, fyzický pohyb, redukce stresu, vyvážená strava, otužování, když ale potkáme svou infekční dávku, což většinou nemůžeme u nákaz šířených vzdušnou cestou nijak zásadně ovlivnit, onemocníme, i když nám imunitní systém dobře funguje. Nejjistější metodou prevence chřipky je proto očkování. Je to největší pomoc pro náš imunitní systém, aby působení původců nákazy odolal.

 • Kristýna

  Mohl byste popsat rozdíly mezi jednotlivými druhy a doporučil byste nějaký?

 • Host chatu

  Pokud myslíte jednotlivé druhy vakcín, dlouhou dobu se s úspěchem používala proti chřipce trojvakcína, pro rozšíření spektra ochrany je nyní preferovaná čtyřvakcína, chránící proti čtyřem kmenům viru chřipky. Další rozdíl je v obsahu složek viru. Subjednotkové vakcíny se skládají jen z antigenů z povrchu virové částice, štěpené vakcíny obsahují i další části usmrceného chřipkového viru. Druhé uvedené jsou preferované u starších, imunitně oslabených a chronicky nemocných pacientů, jinak je jejich profil účinnosti a bezpečnosti velmi podobný.

 • Karolina

  Dobré odpoledne, pane docente,
  Proč podle Vás koluje o očkování proti chřipce tolik mýtů? Mají z toho lidé hodně strach?

 • Host chatu

  Lidé se u nás očkování proti chřipce skutečně bojí, a to zbytečně. Jsou to nepodložené fámy, kterým podléhají. Stačí se zeptat těch, co se pravidelně očkují, že to není pravda. Někdy očkování proti chřipce odmítají i lidé, co se proti jiným nemocem vakcinují úplně bez problémů, protože o tom slyšeli mnoho nepravd a polopravd vyvolávajících strach. Ten bychom ale měli mít ze samotné nemoci ne z očkování. Stačí se porovnat s vyspělým zahraničím, kde prakticky ve všech zemích západní Evropy ale i v severní Americe je významně vyšší proočkovanost proti chřipce než u nás. To na základě dobrých zkušeností pacientů s předchozím očkováním. U nás to často vůbec nezkusí a očkování pomlouvají a odmítají. Stovky lidí to potom stojí každoročně život. Chřipka je schopná způsobit těžkou infekci s dlouhodobými následky i u mladších nerizikových skupin populace, nejde tedy jen o starší a chronicky nemocné osoby. Já se chráním očkováním už jen proto, abych nebyl zbytečně nemocný a nenakazil jiné osoby ve svém okolí, své pacienty, studenty, sousedy atd., protože nemalá část z nich se sama neočkuje.

 • Pavlína

  Jak rychle působí vakcína proti chřipce?

 • Host chatu

  Ochranná hladina protilátek se vytvoří v těle za 2 až 3 týdny, jsou to látky tělu vlastní, jejíž produkcí reaguje imunitní systém na podání antigenů. I proto je nejvhodnější doba k očkování právě v tomto období, kdy je pravděpodobnost, že se mezi aplikací vakcíny a vznikem ochrany nakazíme poměrně nízká.

 • Dana

  Dobré odpoledne, pane docente prosím o radu. Syn 34 let (celiak) odlétá na 2 týdny v prosinci t.r. na pracovní cestu na Tchaj-wan a Okinawu. Jaké byste mu doporučil očkování? Co si vzpomínám (syna se zrovna teď nemůžu zeptat, neboť je pracovně mimo ČR), tak má platné očkování proti hepatitidě A+B, klíšťové encefalitidě. Letos na jaře byl očkován proti břišnímu tyfu. Minulý týden byl na poslední vakcíně proti vzteklině. Pane docente, dále se chci zeptat na Váš názor na očkování proti japonské encefalitidě? Moc Vám děkuji za odpověď. Dana

 • Host chatu

  Dobrý den, to co syn má mu pro danou cestu v podstatě postačuje. Chráněný je velmi slušně. Možná bych jen přidal meningokokovou vakcínu a určitě očkování proti chřipce. Na letišti a v letadle může v chřipkové sezóně potkat hodně infekčních osob. Pokud se bude vyskytovat ve městech, očkování proti Japonské encefalitidě nepotřebuje. Při pobytech na tak krátkou dobu a mimo venkov proti této nemoci očkujeme zřídka. Hlavně na Tchaj-wanu však bude vhodné používat večer repelent.

 • Marek

  V jakém období je nejlepší absolvovat očkování proti chřipce?

 • Host chatu

  Ochranné protilátky proti chřipce se vytváří za 2-3 týdny po očkování. Nejvhodnější je proto očkovat se teď na začátku sezóny, kdy je pravděpodobnost nákazy chřipkou než zabere očkování nejnižší.

 • Lukáš F.

  Myslíte si, že je veřejnost dostatečně informovaná o vážnosti chřipky?

 • Host chatu

  Již desítky let se všemi možnými kanály, od osobní komunikace s pacienty v ordinacích přes různé vzdělávací instituce až po média snažíme zdůrazňovat, že chřipka není banální nemoc, upozorňovat na stovky obětí ročně, nebo naopak na dobré zkušenosti s očkováním, také na obrovské finanční náklady pro stát a taky finanční ztráty pro samotné nemocné, proočkovanost je však stále hluboko pod očekávanou úrovní. Příkladem nejsou a to bez objektivních důvodů ani někteří zdravotníci. Mnoho z nich v této oblasti taky věří různým odborně nepodloženým nesmyslům. Vakcinace může komukoliv z nás zachránit život, takových možností v životě moc nemáme.

 • Veronika P.

  Kdo je nejvíce ohrožen onemocněním chřipkou? Hrozí při očkování pro chřipce nějaké komplikace?

 • Host chatu

  Nejvíc ohrožení jsou pacienti s oslabenou imunitou, dále s chronickým onemocněním srdce, dýchacích cest, ledvin, cukrovkou, významnou rizikovou skupinou jsou senioři, ale taky děti do dvou let věku, těhotné ženy a obézní osoby. Zopakuji však, že každoročně skončí na JIP s těžkými formami chřipky i mladší nerizikové osoby. Pokud jde o nežádoucí účinky, vakcíny jsou tolerovány velmi dobře. Drtivá většina očkovaných nemá vůbec žádné reakce, malá část jen banální mírnou bolestivost v místě vpichu. Příbalová informace sice popisuje z klinického testování vakcín určitou frekvenci i dalších nežádoucích reakcí, nevybavuji si však, že bychom v praxi našich center i přes velký počet aplikovaných dávek větší reakci někdy zaznamenali.

 • WAR

  Jaká je nejlepší prevence chřipky?

 • Host chatu

  Dlouhodobě pracovat na imunitě svého organizmus, mít pravidelně přiměřený fyzický pohyb, vyhýbat se nadměrnému stresu, jíst vyváženou stravu s dostatkem vitamínů, otužovat, ale nejjistější je prevencí je jednoznačně preventivní očkování. Nejvyšší míru ochrany zajistí kombinace všech uvedených metod prevence dohromady.

 • BENHYPO

  Jak je to obecně s chřipkou v ČR - znalosti o ní, stav prevence, následky apod.?

 • Host chatu

  Dobrý den, to je otázka na několika stranovou analýzu. O chřipce ví asi každý, mnoho lidí ví i to, že ta nemoc není banální virózou a zabíjí víc než většina jiných nákaz u nás. Přesto se z nejasných důvodů očkovat bojí. Tady bych měl ale radu, zkusit to poprvé, např. hned letos a na vlastní zkušenosti zjistit, že se fakt není čeho bát. Rizikové skupiny mají nárok na očkování zdarma a většina tu možnost ochrany stejně nevyužije. To je velká škoda, zejména pro ně samotné. Za rok už několik set z nich možnost číst si o ochraně zdraví očkováním nemusí mít. Následky zahrnují např. těžký zápal plic komplikovaný bakteriální superinfekcí, postižení srdce nebo zhoršení základní nemoci až do té míry, že už nebude možné léčebně ten stav znovu napravit.

 • ANTI

  Jaké jsou příčiny onemocnění chřipkou?

 • Host chatu

  To je poměrně jednoduché. Nákaza takovou dávkou chřipkových virů, kterou náš imunitní systém není schopný zvládnout. A svou infekční dávku má každý organizmus, i ten s dobrou imunitou. U něj jen musí být ta infekční dávka vyšší. Chřipka organizmus vyčerpá, imunitní systém oslabí lokálně i celkově a a pokud se k tomu následně přidá nasedající bakteriální infekce, což není zřídka, může bojovat o život kdokoliv, nejen starší či chronicky nemocný člověk.

 • ANTI

  Jaké jsou důsledky onemocnění chřipkou?

 • Host chatu

  Po chřipce může zůstat dlouhodobý únavový syndrom, který je velmi nepříjemný, zhoršuje totiž kvalitu života a způsobuje velké problémy v osobním i pracovním životě. Komplikací může být i např. výpotek na srdci a celkové zhoršení jeho činnosti a výkonnosti, dekompenzace cukrovky, astmatu nemoci ledvin apod.

 • InnerS

  Je očkování proti chřipce spolehlivé?

 • Host chatu

  Princip očkování je v tom, že podáme do těla určitou neinfekční část původce, která vede k aktivaci imunitního systému proti konkrétní nemoci. Pokud imunita daného člověka nefunguje dost dobře z důvodu nemoci nebo věku, může být hladina vytvořených protilátek nižší. Paradoxně u těchto osob je benefit očkování velmi významný, nižší hladina protilátek sice nemusí úplně chřipce zabránit, zmírní ale průběh nemoci, který by jinak vyžadoval hospitalizaci s dalšími komplikacemi nebo dokonce způsobil úmrtí. U starších osob snižuje vakcinace proti chřipce pravděpodobnost hospitalizace o 80 % a úmrtí až o 90 %, a to je obrovský přínos.

 • InnerS

  Když má někdo slabší psychiku nebo je psychiatricky nemocný - má nějak větší náchylnost k onemocnění chřipkou?

 • Host chatu

  Dobrý den, slabší psychika může vést k většímu vlivu stresu, který oslabuje imunitní systém. Psychiatrická diagnóza může být spíše příčinou neschopnosti dodržovat standardní preventivní opatření, např. pokud jde o hygienu či dezinfekci rukou nebo používání jednorázových kapesníků jen jednou. V obou případech je to tedy možné, ale u obou jinak a výlučně nepřímo.

 • Pepa

  Dobrý den, co podle Vás je za enormním rozdílem v počtu naočkovaných proti chřipce v ČR a na západě? Děkuji MN

 • Host chatu

  Zřejmě tak moc nepodléhají nepodloženým fámám a uvědomují si, že chrání sebe i své okolí, a že někomu by bez toho mohlo jít o život. Navíc je motivací i prevence absence v práci, která na zaměstnance může dopadnout velmi negativně finančně. Není to rozhodně o penězích za očkování, jelikož u nás zaostáváme v proočkovanosti i u těch skupin populace, které mají nárok na očkování zdarma. I někteří zaměstnavatelé poskytují svým zaměstnancům možnost očkování proti chřipce zdarma a zájem bývá běžně nezřídka pod 10 %. Otázkou je i to, jestli by nemohla být lepší komunikace směrem k pacientům ze strany praktických lékařů v některých ordinacích. Doporučení od lékaře nezřídka nezazní, nebo ano, ale ne správnou formou.

 • Emma

  Dobrý den, zajímalo by me jak se liší jednotlive druhy vakcín proto chřipce? Jaký druh byste nejvíce doporučil? Děkuji za odpověd.

 • Host chatu

  Dobrý den, svého 8-letého syna jsem včera očkoval štěpenou tetravakcínou proti chřipce. To myslím mluví za vše. K dispozici jsou i trojvakcíny, které se však používali hlavně v minulosti. Čtyřvakcínu jsem si letos nechal aplikovat i já, stejně jako poprvé vloni a byl jsem s její ochranou absolutně spokojený.

 • Marie

  Dobrý den,

  doporučujete všem nechat se naočkovat proti chřipce? Jal se vakcína hradí?

  Děkuji za odpověď.

 • Host chatu

  Já nejsem riziková skupina, přesto to beru jako možnost zabránit nemoci a nenakazit lidi ve svém okolí, kteří by očkováni nemuseli být. Chřipka to jsou horečky, velká únava a bolest celého těla až tak, že si nedojdete ani na toaletu, nemocný vyžaduje péči jiného člověka. Proč bych si tím měl procházet když nemusím? A to mluvíme o nekomplikovaném průběhu. Nepříjemný je i postinfekční únavový syndrom. Očkovat se mohou dospělí a děti starší 6 měsíců, pokud nemají kontraindikaci. Tu jsem zažil u svých pacientů za více než 20 let praxe jen jednou. Rizikové skupiny populace mají nárok na očkování zdarma u svého praktického lékaře, starší 65 let by neměli zapomenout na možnost současného očkování proti pneumokokům, a to rovněž bezplatně. Další méně rizikové skupiny populace se mohou očkovat taky v ordinacích primární péče nebo v očkovacích centrech. Vakcínu si uhradí a s dokladem následně požádají o refundaci části nákladů svou zdravotní pojišťovnu.

 • Oldřich

  Dobrý den, slyšel jsem o vakcíně proti 4 kmenům chřipky, můžete mi prosím osvětlit v čem je lepší oproti jiným? Mockrát děkuji

 • Host chatu

  Čtyřvakcíny jsou moderní očkovací látky chránící proti dvěma subtypům viru chřipky A a dvěma kmenům viru chřipky B. Poskytují tím nejširší spektrum ochrany, jaké je v dnešní době u očkování možné. Určitě bych je před trojvakcínami upřednostnil u svých pacientů a udělal jsem tak i u sebe a své rodiny, a to jak vloni tak i letos.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 10/2021 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

VIP svět

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.