Jak podpořit mezigenerační komunikaci? Odpovídala Monika Kopřivová

Chat je uzavřený25.10.2019 11:00

Monika Kopřivová.

Jak se dnes uchovávají vzpomínky? Nemáte nápad na dárek k Vánocům pro seniory? Jak můžeme podpořit mezigenerační komunikaci? Ptejte se Moniky Kopřivové. Host odpovídá v pátek 25. října od 11.00.

Monika Kopřivová (42 let), máma tří dětí (16, 12, 5), vystudovaná doktorka farmacie, která původně pracovala v lékárně. Po narození první dcery dostala od svého téměř devadesátiletého dědečka sepsané paměti. To ji inspirovalo k nápadu, že by bylo hezké, kdyby takovou kroniku mohl sepsat každý prarodič. Hledání kořenů, genealogie a rodinná historie je téma, které zajímá stále více lidí.

V roce 2013  vytvořila tedy dvě knížky, založila nakladatelství a sama je vydala  - jmenují se Babičko, vyprávěj a Dědečku, vyprávěj - jsou to otevřené knížky pro zaznamenání vzpomínek od dětství po současnost. V České republice se staly bestsellerem, byly přeloženy i do slovenštiny, polštiny, italštiny a francouzštiny a ve všech těchto zemích slaví velký úspěch. Letos vychází knížky v Německu a ve Španělsku.

Monika tvoří se svým týmem další tituly. Každý rok vydává pouze jednu až dvě knížky, ale o to více se snaží, aby všechny tituly byly co nejvíce propracované a zajímavé. V loňském roce se stal bestsellerem Strom života naší rodiny. Ale úspěšné jsou i další knížky jako Časosběrná kronika naší rodiny, Velká kniha vánočních detektivek nebo společenská hra Jak to tenkrát bylo?

Letos Monika uvádí na trh dlouho připravovanou knihu Naše výlety. Kniha umožňuje zaznamenávat rodinné výlety. A díky ilustrovaným mapám České republiky je inspirací k toulkám po zajímavých místech. Pro milovníky beletrie Monika připravila dárkový titul – Velkou knihu povídek o psech.

Souběžně s knížkami založila Monika internetový obchod/portál www.babickarstvi.cz  (tak jako pro děti hračkářství) – zjistila totiž, že neexistuje jednotné místo, kde by se daly zakoupit zajímavé a milé dárky pro babičky a dědečky. Vycházela přitom ze skutečných potřeb seniorů a ke svým knížkám našla další dárky, které pomáhají babičkám a dědečkům zlepšit kvalitu života. Dnes má její obchod přes 60.000 zákazníků a je velmi pozitivně hodnocen především netradičním obsahem, osobním přístupem a atmosférou. Loni Monika založila další portál www.familium.cz, který nabízí zajímavé a originální dárky pro celou rodinu.

Tématu rodiny a vztahů se starší generací se tak Monika věnuje v rámci celého svého podnikání. Zároveň podporuje aktivity spojené s tímto tématem, například nadaci Krása pomoci Taťány Gregor Brzobohaté nebo projekt SenSen (Senzační senior) nadace Charty 77.

Chat

 • Alice

  Přeji krásný den, je zvláštní, že zatím Vám nebyl položen žádný dotaz. Přečetla jsem si zde zveřejněné informace o Vás a Vašich činnostech. Jste obdivuhodný člověk. Mezigenerační komunikace a mezigenerační soužití jsou podstatné, velmi důležité stránky našich životů. Jak je podle Vašeho názoru možné zajišťovat, aby se k sobě lidé v rodinách (a nejen v rodinách) chovali s úctou, vstřícností, odpovědně, s pochopením - stručně řečeno láskyplně? Přeji Vám ze srdce upřímně, ať Vaše bohulibé úsilí přináší stále více a více upřímných následovníků.

 • Host chatu

  Dobrý den Alice, děkuji za vaši otázku a přeji krásný den i vám. Pokud mohu mluvit ze své zkušenosti, pak to nejdůležitější, co lidé mohou pro péči o své vztahy dělat, je být spolu. Čas strávený s rodinou nic nenahradí. A mám-li odpovědět na vaši otázku – jako důležité vnímám i předávání vzorů dětem, to, jaký jim dáváme příklad, a to platí nejen v rodinách. Když jsem začala tvořit svoje první knížky Babičko, vyprávěj a Dědečku, vyprávěj, což jsou knížky, které umožňují prarodičům zapsat své rodinné vzpomínky, jednou z myšlenek, které jsme při jejich tvorbě měla bylo i to, že i tyto knížky podporují komunikaci v rodině a propojují generace. Sama jsem se dozvěděla daleko více, když jsem se prarodičů ptala a to díky otázkám, je možné i v těchto knížkách. Navíc procházení starými fotografiemi nám udělalo nejeden krásný večer a víkend. mějte se krásně. Monika

 • Alena S.

  Dobrý den Moniko, vaše knížky dobře znám a moc vám fandím. Loni jsem pořídila knížku Strom života naší rodiny, je úžasná, krásně ilustrovaná a postupně se již plní. Taková knížka by měly být v každé rodině. Mohu se vás zeptat, jak jste na takový nápad přišla?
  Moc děkuji a zdravím

 • Host chatu

  Dobrý den Aleno, moc děkuji za váš dotaz. Největší inspiraci pro mé tituly získávám z mé vlastní rodiny a také do svých čtenářů. Setkávám se s nimi a ptám se jich, co je zajímá a hledám inspiraci pro tvorbu našich nových knížek a dárků. Právě téma poznání vlastní rodinné historie je jedno z těch, které zaznívá nejčastěji. Touha poznat své předky, vědět, jací byli a co dělali, je mezi lidmi velmi silná a tak jsme s kolegy přemýšleli, jak takový rodokmen vytvořit. Na knížce „Strom života naší rodiny“ jsme strávili více než dva roky. Hledali jsme vhodný formát a co nejjednodušší cestu, jak zachytit rodinný strom a zároveň přidat další zajímavé informace o předcích. Jak sama určitě víte, protože už knížku plníte, přidáte-li ke jménům a datům narození svých předků i jejich příběh, získáte úžasné poznání vlastní rodinné historie. Mám nejen od vás hezké ohlasy na tuto knížku a mám z toho velkou radost. Děkuji, Monika

 • Lenka

  Dobrý den, zahlédla jsem na internetu vaši novinku knihu Naše výlety. Zatím jsem neměla mložnost si ji prohlédnout naživo. Mohla byste mně prosím o ní povědět víc? Co všecho v ní najedeme? Na jaké výlety je zaměřená? Zvládnou ji vyplňovat děti?
  Děkuji za odpověď! Hezký den!

 • Host chatu

  Milá Lenko, dobrý den i vám. Knížka Naše výlety je naše letošní novinka, je koncipovaná tak, aby podpořila chuť se na výlety vydat, naplánovat si je a pak díky knížce uchovat. Je rozdělena do sedmi tematických kapitol a v každé z nich si můžete zapsat, kam byste se společně rádi vypravili. Každý absolvovaný výlet si pak můžete jednoduše zaznamenat, přidat obrázek, pohlednici, turistickou samolepku nebo fotku z výletu. Je moc krásné se po určité době k zážitkům díky knížce vracet. Knížku může vyplňovat celá rodina společně, mohou ji vyplňovat i samy děti, mladší děti pak mohou přidat obrázky. Knížka je krásně ilustrovaná, obsahuje velké tematické mapy s několika sty obrázky jednotlivých výletních míst České republiky. Věřím, že se stane pro řadu rodin hezkým průvodcem, inspirací a takovou kronikou jejich společných výletů. Pěkný den a víkendy plné výletů přeje Monika

 • Monika

  Myslím, že nikdo nebude odporovat tvrzení, že základem pro dobrý život je dobrá rodina. Jak jsou v rodině vychovávány a vychovány děti, takové bude jejich chování a jednání, až se stanou dospělými. Poctivost, odpovědnost, ohleduplnost, nezištnost aj. nebo lhaní, podvádění, sobectví, pýcha aj. vycházejí z výchovy v rodině. Jste pro, ať se na školách vyučuje, co je a co není spravedlnost, poctivost, čestnost atd., co je a co není slušné a odpovědné chování a jednání atd.? Přemýšlím o tom a ptám se proto, že mi není jedno, jaká je a jaká bude naše společnost.

 • Host chatu

  Dobrý den Moniko, v podobném duchu jsem již odepsala paní Alici v předchozí otázce. Považuji to za velmi důležité téma. Vzory jsou zásadní nejen v rodinách, ale i ve společnosti. U dětí je to tím silnější, čím těsnější je vztah mezi dospělým a jím (učitel, rodič, prarodič). Vidí ale velmi dobře i společenské chování nás všech ve veřejném prostoru, a tedy i zde je na místě se zamýšlet nad každou jednotlivostí. Pěkný den, Monika

 • Klára

  Dobrý den Moniko,
  Moc se mi líbí název Babičkářství, jak jste na takový zajímavý název přišla? Nápad na obchod pro naše babičky a dědy je skvělý, protože vymyslet něco, co babička ještě nemá je opravdu obtížné. Děkuji za vaše aktivity a mějte se krásně.
  Klára

 • Host chatu

  Milá Kláro, moc děkuji za hezkou otázku :-) Název a portál Babičkářství vznikl v době, kdy jsem vydávala své první knížky Babičko, vyprávěj a Dědečku, vyprávěj a hledala jsem místo, kde by se daly dárky pro prarodiče pořídit. Žádné přímo takové jsem ale nenašla, a tak jsem sama založila portál s dárky pro babičky a dědečky. Název je vlastně takovou hříčkou, kdy hračkářství pro děti je na světě dostatek, Babičkářství jsme tu neměli. Dnes vedle knížek pro prarodiče vytváříme další dárky, a to pro celou rodinu. Vedle Babičkářství proto vznikl ještě jeden portál Familium.cz. Přeji vám pěkné dny, Monika

 • Pavla

  Srdečně zdravím, je zřejmé, že ve Vaší rodině byly a jsou velmi pěkné vzájemné vztahy. Dá se říct, že máte štěstí na skvělé rodinné příslušníky. Jsou však lidé, kteří své prarodiče nezažili nebo je měli pouze krátký čas, protože dědeček a babička zemřeli poměrně předčasně. Nebo jsou staří lidé, kteří se z různých důvodů nestali rodiči a tudíž nemají děti a vnoučata a je jim to líto. Měla byste nějaký nápad, jak solidním způsobem pomáhat zájemcům o "náhradní" prarodiče a "náhradní" děti a vnoučata? Co si o takovém druhu mezigeneračního soužití myslíte? Přeji Vám pohodový a radostný den.

 • Host chatu

  Dobrý den Pavlo, máte pravdu, že rodinné vazby jsou citlivé a čím jsme si i fyzicky blíž (nebydlíme daleko od sebe) mohou být silnější. Pro toho, kdo nepoznal vlastní prarodiče, jsou právě velmi cenné vzpomínky rodičů a dalších příbuzných, ať už z osobního setkání, nebo setkávání, také ale zprostředkovaně, jako zapsané do vzpomínkových knížek. Takto já jsem čerpala informace o svých praprarodičích od vzdálenějších příbuzných. A k vaší otázce na ty, kteří se nestali rodiči ať z vlastní vůle, nebo jim osud nepřál. Neznamená to, že by v životě nemohli být šťastní. Ze zkušenosti vím, že často hledají kontakt s mladou generací, například s dětmi nebo vnoučaty svých sourozenců, aby jim předávali lásku a své zkušenosti. Některé ženy jsou laskavými babičkami, i když nemají vlastní vnoučata. Mám příklady i ze svého okolí, kdy milá chůva je přítelkyní rodiny a sekundární babičkou dodnes. Krásné dny, Monika

 • Pavla

  Srdečně zdravím, je zřejmé, že ve Vaší rodině byly a jsou velmi pěkné vzájemné vztahy. Dá se říct, že máte štěstí na skvělé rodinné příslušníky. Jsou však lidé, kteří své prarodiče nezažili nebo je měli pouze krátký čas, protože dědeček a babička zemřeli poměrně předčasně. Nebo jsou staří lidé, kteří se z různých důvodů nestali rodiči a tudíž nemají děti a vnoučata a je jim to líto. Měla byste nějaký nápad, jak solidním způsobem pomáhat zájemcům o "náhradní" prarodiče a "náhradní" děti a vnoučata? Co si o takovém druhu mezigeneračního soužití myslíte? Přeji Vám pohodový a radostný den.

 • Host chatu

  ...

 • Pavla

  Jsou lidé, kteří své prarodiče nezažili nebo je měli pouze krátký čas, protože dědeček a babička zemřeli poměrně předčasně. Nebo jsou staří lidé, kteří se z různých důvodů nestali rodiči a tudíž nemají děti a vnoučata a je jim to líto. Měla byste nějaký nápad, jak solidním způsobem pomáhat zájemcům o "náhradní" prarodiče a "náhradní" děti a vnoučata? Co si o takovém druhu mezigeneračního soužití myslíte? Přeji Vám pohodový a radostný den.

 • Host chatu

  ...

 • Linda

  Hezký den Moniko,
  každý rok si lámu hlavu, jaké vhodné, nebo ještě lépe originální vánoční dárky vymyslet pro své rodiče. Oba jsou již v seniorském věku, i když stále ještě chodí do práce. Mohla byste dát nějaká doporučení na smysluplné dárky? Děkuji a držím Vám palce!

 • Host chatu

  Dobrý den Lindo, teď jste mi svou otázkou nahrála :-) Vybrat dárek pro prarodiče bývá těžké pro každého z nás a právě s touto myšlenkou vzniklo i Babičkářství. Když bych měla být konkrétní, doporučila bych vám některou z našich knížek, ať už Babičko, vyprávěj, Dědečku, vyprávěj, nebo Strom života naší rodiny. Pokud vaši prarodiče rádi čtou a mají rádi čtyřnohé kamarády, zvažte naši novinku, Velkou knihu povídek o psech. Podívejte se sama do nabídky Babičkářství. Máme v nabídce i originální dárky, dárky pro aktivní prarodiče, ale i zdravotní pomůcky či vychytávky. Tipy na dárky nejen pro prarodiče, ale i pro celou rodinu, najdete na sesterském portále www.familium.cz. Inovací letošního roku jsou například "Personifikované dárky" tedy vybrané dárky s přímým věnováním. Na daný dárek můžete nechat přidat designovou etiketu s vlastním osobním vzkazem pro obdarovaného. Šťastnou volbu přeje Monika

 • Lucie

  Hezký dobrý den přeji paní Kopřivová!

  Měla jsem možnost v knihkupectvích zahlédnout knížku Strom života. Kniha mě zaujala. Nicméně je tato kniha vhodná i pro nás, i když máme každá část rodiny jiný rodokmen, prosím? Moc děkuji za odpověď.

  Hezký den!

 • Host chatu

  Dobrý den Lucie, každá rodina je jiná a každý rodinný strom je tedy jiný. Knížka je ale koncipovanátak, aby bylo možné zapsat rodokmen i rodiny košaté, kde je například více sourozenců. Kniha umožňuje sepsat rodokmen až do páté generace. Při jeho vyplňování je důležitté zvolit dvojici, od které se bude celý rodokmen odvíjet. Pokud se bude jednat o rodokmen vás a vašeho manžela, můžete do něj zapsat předky vaše i manželovy a zároveň do něj zanést i vaše děti. Pokud byste tvořila rodokmen pro vaše rodiče, jsou samozřejmě ústřední dvojicí oni a jejich předci, vy sama a případně vaše děti, budete v rodokmenu figurovat jako jejich potomci. Pokud se rozhodnete knížku vyplňovat, přeji vám hodně zdaru a zajímavých chvil při objevování vaší rodinné historie. Monika

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 6/2020 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.