Jak pomoci starým lidem k důstojnému životu? Odpovídal poslanec Patrik Nacher

Chat je uzavřený18.09.2018 10:00

Patrik Nacher.

Jak pomoci starým lidem k důstojnému životu? Jak se připravovat na stáří, například kdy začít spořit, řešit případné stavební úpravy v bytě, aby byl život snadnější? Přečtěte si odpovědi poslance za ANO Patrika Nachera.

Patrik Nacher: absolvent vysoké školy Bankovní institut, obor bankovní manažer (2006). V letech 1996 až 2004 pracoval v různých tiskových a mediálních pozicích ODS a později Unie svobody. Od roku 2005 se angažuje pro Národní radu osob se zdravotním postižením ČR. Patrik Nacher provozuje několik internetových stránek, z nichž nejznámější se od roku 2005 zabývá tématem bank, poplatků a zvyšování finanční samostatnosti a gramotnosti spotřebitelů – www.bankovnipoplatky.com. Byl spolumajitelem prvního kamenného obchodu pro levoruké ve střední Evropě. Aktuálně je zastupitelem Zastupitelstva hlavního města Prahy a poslancem Parlamentu ČR, kde se v lednu 2018 stal předsedou podvýboru pro ochranu spotřebitele. Patrik Nacher je ženatý a má dceru a syna.

Chat

 • Lovacoop

  Jak si staří vychovali děti tak se dnes mají.Ti co neměli vlastní děti neměli být sobci a měli si adoptovat.Patriku Ty asi nechodíš na kafe do Tesca nebo Kaufu,kde by si viděl ty jejich narvané spotřební koše.

 • Host chatu

  Zdravím, základem mezigenerační solidarity a penzijního systému je jednak placení sociálního pojištění a pak právě výchova dětí, tedy budoucí generace, která bude přispívat do systému. Na kafe do Tesca nechodím, ale nakupuji tam. Nerozumím tomu, co jste tím chtěl říci.

 • Renda

  Se starymi lidmi v dobe deregulace bylo nenažranymi majiteli domu/podporovane ODSTOP/ zachazeno jak s odpornymi potkany Mnoho z nich skoncilo v nemocnicich LDN a nemala čast zemrala uzkosti a na infarkt Proc se nastavi socialni byty?Proc se asocialni pravičacke postoje a myšlenky staly modlou namyšlenych Pražažanu?

 • Host chatu

  Pěkný den, ta pravidla jsem nenastavoval já. Pokud jde o můj názor, město by jednak mělo stavět (pořizovat) malometrážní byty ze svého Fondu rozvoje dostupného bydlení a druhak se domluvit s developery, aby část nových bytů (5%) mohlo město koupit za nákladovou cenu. Tím se dosáhne stavu, kdy Praha bude vlastnit menší byty po celém území města a nikoliv pouze na jednom místě, kde hrozí vznik sociálně vyloučených lokalit.

 • DENMARK

  Jak politický subjekt ANO ve svém programu řeší jak pomoci starým lidem k důstojnému životu ?

 • Host chatu

  Dobrý den, mimo jiné využijeme projekt ze zásobníku Smart Prague na vybudování Metropolitního systému služeb asistovaného života, který zajistí vzdálený dohled nad zdravotním stavem seniorů a osob, které jsou vystaveny riziku ohrožení zdraví nebo života (podobná služba funguje v Život 90). Finančně podpoříme kluby a centra, která poskytují zábavu nebo kulturní vyžití pro seniory a finančně podpoříme sportovní kluby a spolky, které zavedou sportovní aktivity, které budou vhodné pro seniory. Navýšíme kapacity odlehčovacích lůžek, kde bude o seniory postaráno ve chvíli, kdy už jsou propuštěni z nemocnice, ale ještě nejsou schopni se o sebe plnohodnotně postarat. Jakkoliv je naše preference domácí péče o seniory, jsme realisté a víme, že denní péče o rodiče nebo prarodiče není pro pracujícího člověka vždy možná. Navýšíme proto počet lůžek pro dlouhodobě nemocné.

 • SOD

  Jak řeší pražské ANO jak pomoci starým lidem k důstojnému životu?

 • Host chatu

  Pěkný den, odpověděl jsem v předchozí otázce.

 • GF

  Jak se vy osobně budete připravovat či připravujete na vlastní důstojné stáří?

 • Host chatu

  Zdravím, začal jsem od svých 18-ti let, kdy jsem si založil penzijní připojištění. Za pár let už budu spořit, pro mě, neskutečných 30 let. Spořím a investuji i jiným způsobem. Zároveň se snažím vychovávat děti příkladem, kdy pomáhám své mámě. Každopádně se psychicky připravuji na to, že se nebudu spoléhat pouze a jen na státní důchod.

 • DIS

  Co je podle Vás důstojné stáří?

 • Host chatu

  Pěkný den, že se člověk necítí jako prosebník, jako někdo, kdo obtěžuje, jako přebytečný. Stejně tak, jako pečujeme o své děti, nesmíme zapomenout na svoje rodiče. Třígenerační rodiny už postupně bohužel mizí a to mě mrzí.

 • F.B.

  Dobrý den, bude snaha o větší podporu a hlavně kapacitu domácí péče, aby lidi mohli zůstat co nejdéle doma a nemuseli do DD nebo LDN?

 • Host chatu

  Pěkný den, ano, to je naše představa. Nicméně, vzhledem k dlouhodobému procesu a rychlému stárnutí populace, musíme navyšovat i kapacity v DD či LDN. Po několik let to půjde paralelně.

 • Jolana

  Dobrý den, je rozumné si začít spořit na stáří už po skončení školy?

 • Host chatu

  Pěkný den, vypadá to sice dost děsivě, ale je to tak, alespoň já jsem začal velmi brzy. Čím dříve se myslí na stará kolena, tím méně se může odkládat.

 • Jiřina

  Dobrý den, jaký je váš názor na koncepci sociálního bydlení, kterou prosadila ministryně Marksová? Pracovala se na tom dlouhé roky, ale zůstalo u koncepce. Nebylo by tohle směrem, jak pomoci starým lidem důstojně bydlet?

 • Host chatu

  Dobrý den, problém koncepce byl v tom, že stát přehazoval téma na obce, aniž by jim na to poskytl finance. Dále jde o to, lépe definovat sociální (raději bych uváděl dostupné) bydlení a pro koho je určené. Pokud tu skupinu pojmeme široce, narazí to na své limity a nepomůžeme nakonec nikomu.

 • Mirek

  Budou se konečně zvedat důchody? nebo se lidé musí připravovat již ve dvaceti na své stáří?

 • Host chatu

  Zdravím, platí obojí. Jednak je třeba spořit už od doby, kdy si začínáme vydělávat, druhak se budou zvedat důchody od 1. 1. 2019 v průměru o 900 korun a pro lidi nad 85 let věku ještě o 1000 korun.

 • Honza

  Nebylo by dobré inspirovat se nějakou jinou evropskou zemí? Francie se o své starší lidi stará....

 • Host chatu

  Zdravím, český problém je enormní závislost na státním důchodu. Inspirovat se jinými zeměmi je dobrá cesta, jen to nesmíme dělat slepě, protože u nás přeci jen máme jiná východiska.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 23/2019 najdete >
Týden

Instinkt

Sedmička

Faktor S

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.