Jak poznat kvalitní whisky? Odpovídal Václav Rout

Chat je uzavřený10.01.2018 10:00

Václav Rout.

Jak poznat kvalitní whisky? Kdy začala jeho fascinace whisky a Skotskem? Jak staré a vzácné whisky už měl možnost ochutnat? Jak obsáhlá je jeho sbírka whisky? Jak se whisky degustuje? Jaké akce by si milovníci whisky rozhodně neměli nechat uniknout? Ptejte se whisky experta Václava Routa ve středu 10. ledna od 10.00 hodin.  

Václav Rout je zakladatelem Single Malt Whisky Clubu a majitel whisky klubu Whisky & Kilt. Píše odborné články a pořádá degustace pro začátečníky i zkušené znalce. Postupně vystudoval práva, historii a muzikologii. Záliba v hudbě a dějinách spolu s fascinací Skotskem způsobily, že založil a dodnes organizuje festival skotské kultury – Skotské hry Sychrov. Začal se také věnovat hře na dudy a stal se jedním ze tří historicky prvních skotských dudáků ve střední Evropě. V současnosti je také whisky ambasadorem společnosti Rémy Cointreau.  

Chat

  • Pavel

    Dobrý den Václave, jak to je se singl malt whisky? Co vím, tak ji pašovali už během prohibice do USA, ale byla úplně jiná než tu, kterou známe například z palírny Glenfiddich.

  • Host chatu

    Dobrý den, samostatná kategorie single malt whisky skutečně vznikla a byla víceméně definována až po roce 1963. Nicméně i před tím se single malt whisky dala sehnat (zvláště pokud jste měli známé v palírně). Zřejmě však narážíte na příběh whisky Laphroaig, která byla během prohibice do USA dodávána jako lék proti kašli a byla hodnými lékaři i tak předepisována (vlastním několi originálních lékařských receptů z té doby a například dávkování je velmi humorné - 5 x denně dvanáct polévkových lžic a pod.). Posoudit chuť těchto whisek je možné (vlastním několi "prohibičních lahví z 20. a 30. let 20. století a pár jsem jich i nachutnal). Chuť u klasických byla více sherryová, mohutnější, robustnější (jako je například Glenfiddich 15 let. Glendronach 15 let, Balvenie 21 let, a pod.), mám-li to zobecnit. Ale to i chuť whisky ze 70. a 80. let. Obecný příklon k jemnějím, lehčím lze vysledovat až tak v průběhu 90. let (alespoň dle mých zkušeností).

  • Radek

    Dobrý den. Jak se vlastně dobrá whisky pije? Jak pít víno je celkem dobře známo, ale co whisky? Hodit ho do sebe? Pít s ledem? Usrkávat?
    Poraďte. Díky.

  • Host chatu

    Dobrý den. Já rozlišuji pití a degustaci. Při pití slouží whisky jen jako doplněk, jako zpříjemnění daného okamžiku (posezení na baru, oslava, zahradní párty, četba, poslouchání hudby, sledování televize, atd.). Proto pijete-li whisky, nenechte se ničím svazovat, ničím omezovat, nikým dirigovat, ale prostě si užívejte. Je to vaše chuť, váš požitek, vaše radost, vaše potěšení a většinou i vaše peníze. Při degustaci se naopak snažíte daný vzorek „rozkrýt“ , objevit veškeré jeho nuance, propátrat veškerá jeho zákoutí. Tam už je dobré dodržovat některá pravidla, která však zdaleka přesahují možnosti tohoto chatu. Nejsou to však žádná dogmata, diktovaná módou či nějakou zkostnatělou etiketou, ale naopak jen praktická ukázka základních chemických, fyzikálních a fyziologických zákonitostí. Pro jednodušší vysvětlení zabrousím do světa hudby. Pití whisky je podobná situace, jako když si k práci či nějaké jiné činnosti pustíte hudbu. V danou chvíli tu hudbu neposloucháte naplno, ale slouží jen jako kulisa, která vám má zpříjemnit daný okamžik, danou činnost. Naopak při degustaci whisky je to stejné jako při návštěvě koncertu např. klasické hudby. Hudba už netvoří jen nějakou kulisu, ale naopak je středobodem vašeho soustředění, kdy se snažíte vnímat jednotlivé nástroje i jejich souhru, kvalitu podání a emoční náboj, který vám její předvedení předává. Obojí, jak pití, tak i degustace, však mají svoje místo, svoje poslání a vyvyšovat jedno nad druhé je cesta do pekel. Jak na každé ochutnávce, na každém školení či semináři zdůrazňuji – whisky je nápoj, který má přinášet potěšení, nikoliv svazovat. Užívejte si ho a radujte se z něj a nenechte se kýmkoliv ani čímkoliv svazovat.

  • SK

    Existuje whisky bez alkoholu - jako je pivo bez alkoholu, káva bez kofeinu?a

  • Host chatu

    Dobrý den. Možná existuje, ale já jsem se s něčím takovým ještě nesetkal.

  • SK

    Jak to bylo se situací ohledně whisky před rokem 89 v ČR?

  • Host chatu

    Dobrý den. Whisky, stejně jako jiné zboží západní provenience, byla před rokem 1989 luxusním zbožím. Osobně si to pamatuji, neboť v té době (myslím, že to byl rok 1981 nebo 1982) jsem s whisky přišel poprvé do styku jako konzument. Dovážely se některé značky (spíše té levnější úrovně), ale takový výběr jako je dnes zdaleka nebyl. A značky, které dnes vnímáme jako mainstream (Johnnie Walker, Ballantines, Grants atd.) byly povětšinou k dostání pouze v Tuzexu. Ale už i tehdy se u nás vyráběla whisky. Asi nejznámnější z nich je dodnes existující Gold Cock.

  • SK

    Existuje černý obchod s whisky v ČR - nebo obchod s nepravou whisky v ČR?

  • Host chatu

    Dobrý den. Osobně jsem se s tím nesetkal, ale jako u každé výnosné kriminální činnost, i zde bude jistě existovat trh. Ve světě je to v současnosti velký problém, protože falšování whisky (zejména sběratelských a investičních) je velmi výnosné a pohybují se v tom doslova miliardy. Zrovna nedávno novinářské vody rozčeřila zpráva o prodeji falešného panáka whisky Macallan za 10.000 dolarů ve švýcarském hotelu ve Svatém Mořici čínskému turistovi. Ale na obranu hotelu - ten v tom byl nevinně, protože sám lahev koupil za velké peníze jako originál.

  • Marcela

    Dobrý den, jak probíhá degustace whisky? Kolik bývá z pravidla vzorků a jak staré whisky se degustují? Máte prosím doporučení na degustaci v Praze?

  • Host chatu

    Dobrý den. Degustace je dle mého názoru vrcholným zážitkem pro každého milovníka whisky, při němž se kromě sluchu zapojují všechny ostatní čtyři základní smysly (čich, chuť, hmat a zrak). Seznamuje jej i s těmi nejniternějšími zákoutími tohoto vpravdě královského nápoje. Abychom byli schopni si ji skutečně užít a vychutnat všechny její nuance, je vhodné dodržet některé zásady, které jsou jen praktickou ukázkou základních chemických, fyzikálních a fyziologických zákonitostí. Pro degustaci bychom si měli vybrat klidné místo, kde nás nebudou rozptylovat žádné vnější podněty (hlasitá hudba, hlučná společnost, výrazná teplota, vlhkost apod.). Vyvarovat bychom se také měli míst, která jsou jakkoliv aromaticky výrazná, případně aromaticky „dozdobená“ (květinová výzdoba, vonné tyčinky a pod.). Jednoduše – vyvarujte se všeho, co by mohlo ovlivnit vaši schopnost vnímat jednotlivé vůně a chutě. Další pozornost věnujte výběru sklenky. Stejně jako například u vína, i u whisky je tvar sklenky velmi důležitý. Whiskovka není zrovna šťastné řešení. Taková sklenka je vhodná na popíjení whisky, nikoliv na její degustaci. Široké dno a stejně široké hrdlo, přitom relativně nízký profil, což způsobuje rychlý odpar a tak veškeré aroma mizí během krátké doby v nenávratnu. V poslední době se mi jako nejlepší sklenky pro degustaci whisky na základě organoleptických testů jeví sklenky z produkce sklárny Glencairn, které uvolňují jednotlivé složky whisky (estery, aldehydy, fenoly, atd.) v optimálním poměru. Jako vhodné se jeví také sklenky na degustaci sherry (proslavené „tulipánky“) či portského. Optimální množství whisky ve sklence je zhruba 20 ml na jeden degustační vzorek. Při průměrné degustaci ochutnáváte 4–8 vzorků, což při tomto objemu činí zhruba 80–160 ml destilátu o minimální síle 40 % alkoholu. Důležité je na začátku degustace si říct, že teplota whisky má odpovídat „skotské“ pokojové teplotě (16–18 °C). Led, který vám v mnoha barech naservírují, je pro degustaci naprosto nevhodný. Ochlazením nápoje se sníží intenzita odparu, čímž se ochudíme o široké spektrum aroma, které nám whisky nabízí. Nápoj je pak podstatně chudší a plošší. Led navíc whisky naprosto neregulovaně ředí a mění tak její celkový výraz. Je dobré také při výběru degustovaných vzorků vybrat nějakou společnou charakteristiku (oblast, charakter, věk, období, atd.). Co se týká degustací, tak buď můžete přijít ke mně do klubu Whisky&Kilt na Legerové ulici, kde jednou až dvakrát týdně pořádáme řízené degustace whisky, o nichž se dozvíte na našem Facebooku (přeci jenom máme výběr z více, jak 700 druhů whisky), případně se zastavit u mých přátel v Jindřišské věži, kteří také pořádají pravidelné ochutnávky whisky.

  • Honza

    Dobrý den,
    před rokem 1989 stála whisky JW, Ballantines apod. cca 360 Kč.
    Dnes se dají koupit i za 300 Kč. Vše ostatní se zdražilo. Je to snad proto, že jako jiné potraviny jsou pro východní Evropu i whisky méně kvalitní, než
    před rokem 1989? Díky za odpověď.

  • Host chatu

    Dobrý den. Skotské, irské či americké whisky, které u nás kupujete, jsou naprosto stejné, jako ty které si koupíte přímo v zemi původu. Skotskou, irskou či americkou nelze podle zákonů vyrobit jinde, nežli v zemi původu. A věřte, že skutečně nedělají speciální várky pro střední a východní Evropu (alespoň jsem se s tím za svou dlouholetou praxi nikde nesetkal a to mám procestovány prakticky všechny palírny ve Skotsku i Irsku a mnohé master distillery nebo malt mastery znám osobně). Ceny byla před rokem 1989 dána tím, že naše životní úrověn stoupla podstatně rychleji, nžli stouply ceny whisky (a navíc se tam nepromítá "daň" z luxusu, kterou takovéto dovozové zboží tehdejší režim zatížil).

  • jirka

    jakou nejstarší (věkem i ročníkem) whisky jste pil?
    máte sbírku? jak velkou?
    jakou nejstarší whisky máte a jakou nejcenější?

  • Host chatu

    Dobrý den. Nejstarší whisky co se týká let v sudu byla Dalmore 64 let Trinitas, jejíž vzorek jsem dostal jako dárek od jejího autora Richarda Patersona. Nejmladší vzorek v lahvi byl z roku 1946 (lahvována byla v roce 2010) a nejstarší z roku 1868. Velmi zajímavou byla i padesátiletá whisky Balvenie či whisky z nejstaršího sudu v palírně Glenfiddich, který ještě nebyl lahvován a stále se nechává zrát a je z roku 1956. Nejstarší whisky podle doby lahvování byla whisky ze 20. let 20 století (prohibiční). Co se týká mojí sbírky, to je spíše na osobní vyprávění ;-) Ale je to několik set lahví rozdílného i mnohdy hodně vysokého věku.

  • jirka

    proč je např. Glenfiddich 12 výrazně levnější než NAS Octomore?
    vyšší náklady na kouření sladu při stejných ostatních vstupních nákladech přeci neodůvodňují tu cenu...

  • Host chatu

    Dobrý den. Vzhledem k nákladům na výrobu nyní již osmiletého Octomore (starší edice, až na tři výjimky - dvě desetileté a jedna NAS, byly pětileté). Přeci jenom se používá výhradně skotský ječmen, což není zas tak obvyklé, a v případě .3 i ječmen pouze z ostrova Islay, což samo o sobě je velmi nákladné. Výroba whisky Octomore je nejen díky surovinám, ale i výrobnímu procesu a výrobním prostředkům v palírně Bruichladdich opravdu podstatně náročnější (sám jsem se během své praxe v palírně Bruichladdich zúčastnil výroby whisky Octomore)

  • jirka

    jaká je vaše nejoblíbenější whisky v rámci Rémy Cointreau a mimo Rémy Cointreau?

  • Host chatu

    Dobrý den. Kdo mne zná, ví, že z Islay miluji Octomore (mám kompletní sbírku všech vydání whisky Octomore, která kdy vyšla), ze Skotska Balvenie a Highland Park a z Irska Tullamore D.E.W.

  • Radek Šikola

    Zdravím Václave. Single Malt Whisky je výkladní skříní skotských whisky. Co soudíte o Blended Whisky, která bývá často prezentována jako nedůstojné a podřadné pití? Prosím uveďte to na pravou míru. Děkuji.

  • Host chatu

    Dobrý den. Neexistuje nejlepší a nejhorší whisky. Pouze whisky, která mi chutná a která mi necutná. A u každého je to naprosto individuální. A to platí i u Blended vs. Single. Mohu mít výbornou Blended whisky (například takový Monkey Shoulder je typickým příkladem) a naopak velmi nedobrou Single Malt whisky (jak zajisté pochopíte, bylo by velmi neprofesionální některou z nich jmenovat). Většinou se s tvrzením o tom, že Blended whisky je podřadné pití, setkám u lidí, kteří s pitím whisky teprve začínají a chtějí ukázat, jací jsou odborníci, protože něco tak podřadného, jako je Blended Whisky nepijí. Já osobně, když si jdu někam sednou s přáteli na pivo a rozhodneme si dát "panáka", si dávám základní Tullamore D.E.W. nebo Grantsku. Nijak mi to neurazí a nemusím se s nikým dohadovat, že mi tam nalil něco jiného, co jsem si neobjednal.

  • Tomáš

    Zdravím Vás, Václave.
    Jaký je Váš názor na whisky kulturu v ČR? Máte pocit, že je u nás zájem o kvalitní whisky a češi touží se o ní něco dozvědět, nebo jsme stále národ zatvrzelých pivařů?
    A jak jsou na tom mladí lidé? Je o whisky zájem u mladší generace, řekněme před třicítkou?
    Děkuji a Sláinte mhath

  • Host chatu

    DObrý den. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že zájem o kvalitní whisky v ČR roste. A jsem tomu rád. A už se objevují i mladší lidé, kteří si chtějí vychutnat něco kvalitního a ne se zlít jak carský důstojník.

  • Jan

    Dobrý den,

    rád bych se zeptal na vaši nejoblíbenější whisky z oblasti Speyside a Islay, popřípadě doporučení na jemnější whisky typu Strathisla a doporučení na zajímavou kouřovou whisky.

    Děkuji

  • Host chatu

    Dobrý den. Jak už jsem před chvilkou psal - Islay=Octomore; Speyside=Balvenie, ostrovy=Highladn Park a Talisker

  • Naďa

    Dobrý den. Jaké akce, kzeré se konají v Česku byste doporučil milovníkům whisky?

  • Host chatu

    Dobrý den. Určitě festival WhiskyLife, který se koná pravidelně v dubnu v Praze a který je otevřený pro všechny milovníky whisky

  • Jana

    Je pravda, že k pití whisky musí člověk "dospět"? Čím to podle vás je?

  • Host chatu

    Dobrý den. Víceméně ano. Přeci jenom je whisky jeden z nejsložitějších alkoholických nápojů na světě a je třeba mít něco nachutnáno, aby si ji člověk mohl skutečně vychutnat.

  • Dominika

    K whisky se hodí doutníky, ale šla by chuť zkombinovat i s jídlem nebo čokoládou?

  • Host chatu

    Dobrý den. Určitě!!! Já osobně už dlouhá léta dělám párování whisky a jídlo (zrovna teď jsme měli párování whisky a čokoláda a 31. ledna děláme u mne v klubu párování whisky a sushi). Vřele doporučuji. Jak čokoláda, tak i sýry jdou k whisky dokonale.

  • Pavel

    Jakou nejdražší láhev jste si koupil a platil jste hotově? Dá se třeba nějaká hodně drahá whisky koupit na splátky?

    Děkuji

  • Host chatu

    Dobrý den. Omlouvám se, ale na tuto otázku bych nerad odpovídal (zajisté pochopíte, proč).

  • Petr

    Dobrý den,

    koho ze světových odborníků a lidí z branže skutečně uznáváte a koho naopak "nemusíte"?

    Děkuji
    Petr

  • Host chatu

    Dobrý den. Velmi si vážím, Davida Stewarta (malt Master Balvenie), Richarda Patersona (Malt Master White&Mackay), Billa Lumsdena, Dave Brooma, Jima McEwana. Nemusím moc Jima Murraye, který v počátcích své kariéry pro whisky udělal hodně, ale teď je to spíše už jen směšná postava, která se svým hodnocením whisky stala lehce úsměvnou mezi odbornou veřejností.

  • Jiří

    Kolik degustací a školení máte cca týdně?

  • Host chatu

    Dobrý den. V průměru 3-4, ale někdy i dvakrát tolik.

  • Zuzi

    Co na váš koníček říká manželka? :) A pije taky whisky?

    Z.

  • Host chatu

    Dobrý den. Abych to věděl, musel bych si nejdříve nějakou současnou manželku pořídit ;-)

Foto: archiv

Autor: - red -




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov