Jak poznat kvalitu potravin? Ptejte se Miroslava Koberny

Chat je uzavřený04.04.2014 11:00

Ing. Miroslav Koberna, CSc.

Na mnoha potravinách se v poslední době můžete setkat s různými značkami a certifikáty, například Klasa, Chráněné zeměpisné označení, Chráněné označení původu, Zaručená tradiční specialita, Regionální potravina, Český výrobek - garantován Potravinářskou komorou ČR a s dalšími. Víte, jaký mají význam, co se z nich o konkrétním výrobku dozvíte a jak mohou pomoci při nákupu? Nejen na téma kvality potravin, ale i na další témata související s potravinářským průmyslem se můžete ptát odborníka z Potravinářské komory ČR Ing. Miroslava Koberny, CSc., a to v pátek 4. dubna od 11 hodin.

Ing. Miroslav Koberna, CSc. je ředitelem pro programování a strategii Potravinářské komory ČR, ve které pracuje od roku 2000. Má letité zkušenosti s projekty v rámci potravinářského průmyslu. V průběhu let 1984-2013 se podílel na publikování více než třiceti článků a výzkumných zpráv a mnohokrát přednášel v rámci seminářů a konferencí.

Chat

  • Ing. Jiří Gach

    Dobrý den pane inženýre.
    Prosím o odpověď na otázku, zda má výrobce masných výrobků (respektive jakýkoliv výrobce jakékoliv potraviny) evidentně používající betanin jako barvivo za povinnost tuto skutečnost uvádět na etiketě? Upravuje tuto eventuální povinnost nějaká vyhláška, či zákon? Setkal jsem se s názorem, že výklady v tomto nejsou jednotné, a že tudíž je na libovůli výrobců tuto skutečnost na etiketách uvádět.
    Děkuji.
    Gach

  • Host chatu

    jednoznačně existuje povinnost informaci uvádět. Batanin jako E 162 je barvivo a je uvedeno v seznamu schválených přídatných látek ve vyhlášce 4/2008. Musí být uveden buď název nebo kód.Výklad povinnosti značit je jednoznačný. Jak se značí stanovuje vyhláška 113/2005.

  • Martin Janík

    Dobrý den pane inženýre, několikrát jsem se setkal s tvrzením, že původní normy ČSN v oblasti kvality potravinářské výroby byly mnohem přísnější než dnes platná legislativa. Je to pravda? Pokud ano, můžete prosim uvest nějaký konkrétní příklad? A kdy a proč podle Vás došlo k největšímu rozvolnění těchto norem? Děkuji Vám

  • Host chatu

    ČSN normy byly určitě přísnější, uváděly totiž nejen složení výrobků ale i výrobní postupy nebo definici použitých surovin. Ono v podstatě nedošlo k jejich rozvolnění, protože existují dodnes, ale z povinného použití se stalo dobrovolné a nebyly nahraženy ničím podobným. Komoditní vyhlášky pokud existují - např. 326 pro maso, 77 pro mléko nebo 76 pro cukrovinky a čokoládu stanovují pouze určité minimální požadavky. Ve většině zemí namísto norem existují oborové nebo cechovní normy, které mají pro členy spolků a cechů závazné postavení. V ČR se na obdobném přístupu pracuje v současnosti na Potravinářské komoře.

  • Emerich

    Dobrý den, pane řediteli pro programování,

    jaký programovací jazyk používáte v Potravinové komoře?

    Díky Emerich Erdos

  • Host chatu

    Asi Vás zklamu ale nejsme IT firma ale zástupci potravinářů a programováním myslíme, pro ty co rozumí období vyhlášených společných politik EU, v současnosti 2014 - 20

  • Lovacoop

    Kdy už ta protievropská hysterie skončí?Na českých a moravských polích stejně makají ukrajinci.Kolik lidí se otrávilo v loni potravinama?Když chce někdo domácí potraviny tak ať nelítá se sekačkou po anglickém trávníku kolem baráku jak poděs.To se setkáme v obchodě s otázkama: to jsou vajíčka z Polska nebo od nás, jakoby ty jejich kury snášely jiné vajca.

  • Host chatu

    S ohledem na Váš dotaz si nemyslím, že jste zemědělec nebo farmář a asi ani spotřebitel. Proč makají na polích Ukrajinci bude asi proto, že díky štědrému sociálnímu systému nemakají Češi, ale to opravdu změnit neumíme. Do minulých století asi k záhumenkám a domácím vepříkům také nepůjdeme, takže zbývá výroba a obchod. A většina spotřebitelů chce oprávěně vědět co kupuje a v tom je celý problém. My nechceme výrobky EU ale chceme vědět čí to je. Proč se má kuře z Číny tvářit jako německé nebo z Polska jako české? Pak ať si každý rozhodne podle ceny a svého pocitu co si koupí.

  • Dotaz

    Co kvalita nealko pití, existují nějaké značky a certifikáty?

  • Host chatu

    U nealko nápojů je situace trochu složitější a je nutno vědět co vlastně chci předem a mít o názvech a značení určitý přehled. Obecně upravuje značení vyhláška 335/1997 a je nutno znát alespoň rozdíl mezi 100% džusy, nektary a nápoji, u vod mezi minerální, pramenitou a balenou a samostatná kapitole jsou limonády. U těchto produktů není až tak obvyklá třeba značka KLASA nebo jiné certifikáty kvality, i když třeba výrobvi vod ji využívají. Lze doporučit asi hlavně nakupovat od známých a remomovaných producentů (Karlovarské minerální vody, Poděbradka, Dobrá voda, CocaCola, Kofola a pod.) a vystíhat se neznačkových produktů a privátních značek. Pak je lepší si koupit kvalitní ovocný sirup - bez přídavku cukru - a použít kvalitní vodu ze známého zdroje.

  • Dan Kostka

    Chystají se nějaké nové certifikáty a značky na potraviny?

  • Host chatu

    Myslím , že ne, i když se objevují nová a nová označení hlavně v oblasti "zdravých" potravin ale tam se jedná o zcela minoritní záležitosti. Takže vedle KLASY, Regionální potraviny, Českého výrobku - garantováno Potravinářskou komorou s Bio certifikátů a Evropského značení kvality (CHPO, CHZO, TZS) tady nic nového asi v dohledné době nebude.

  • Evan Evans

    Kolik procent českých potravin na trhu má certifikát či značku - kvalita?

  • Host chatu

    Neumíme oddělit na trhu české a ostatní ale alespoň odhat. Občas se uvádí, že na trhu je mezi 60 000 a 80 000 položek, z toho je dnes určitě 30% z dovozu, takže českých by mohlo být kolem 42 až 56 000 položek a výrobků se značkou kvality je dnes kolem 3 000, takže 5 až 7%, což bude srovnatelné i s jinými zeměmi.

  • Frantisek Vykydal

    Dobry den
    Chci se zeptat odborníka.Pane rediteli, potraviny z Ukrajiny /konkretne proso/ jsou kontrolovany taky na radioaktivitu? Co se všechno zjistuje u obilnin z dovozu ,nez dorazi na pulty prodejen a kdo ruci za zdravotni nezavadnost?Bio potraviny se kontroluji jak a kym? Dekuji Vykydal

  • Host chatu

    Bio potraviny se kontrolují jako vše ostaní buď Státní veterinární správou nebo Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí a jejich výrobci jsou dále kontrolování k tomu určenými organizacemi, např. KEZ. Na radiaci probíhá Radiační monitoring podle plánu a podle okamžité radiační situace v Evropě nebo ve světě. Kontroluje se ovoce a zelenina, obilí nebo houby. U dovozu z UA se dle nařízení EK kontrolují houby a jinak se dovoz kontroluje pravidelně rovněž podle situce a případných podnětů. V ČR nebyl v této oblasti u obilí z UA zaznamenám problém.

  • Niki

    Jak se v tech jednotlivych oznacenich vyznat? Ma to opravdu nejakou vahu a nedela se to jenom proto, aby se to lepe prodalo, protoze je to ted trend??

  • Host chatu

    Označení mají svoji váhu a orientaci bych doporučil asi takto - kdo za ním stojí - stát, státní instituce, profesní svazy nebo někdo?, jsou dostupné a jasné podmínky pro udělení - např. hodnotitelské komise?, jsou nějakým způsobem kontrolovány? jaké je vnímání veřejnosti? Uvedu konkrétní příklad: u běžných výrobků má kolem 14% při kontrole nějakou závadu, u dovozu z Polska je to kolem 25% a u výrobků KLASA kolem 2% a to jsou kontrolovány častěji než zbytek.

  • Michaela

    Hezký den, co si myslíte o boomu farmářských trhů? Jsou zárukou kvality? A kontrolují se dostatečně? děkuji

  • Host chatu

    Farmářský trh je o způsobu alternativního nákupu ale ne vždy o kvalitě. Kontrola je problém a to hlavně u původu - je to vlastní produkt nebo byl někde překoupen? Prošel potřebnou kontrolou? Je to určitě dobrá alternativa pro ovoce nebo zeleninu, možná některé domácí produkty ale budeme se vždy bavit o méně než 1% celkové spotřeby. Takže dobré ale my potřebujeme hlavně zkultivovat ten zbytek.

  • Katka

    Dobrý den, jak poznám kvalitu uzeného lososa? Někdy má tmavé skrvny, jindy bílé a od některýc firem je zcela beze skvrn. Děkuji

  • Host chatu

    Dle vyjádření odborníků se u tmavých skvrna jedná o zbytky neodstraněného tuku z filet, které při uzení lépe absorbují kouř, naopak bílé skvrny budou pravděpodobně opět zbytky tuku, které se zvýraznily při plátkování uzeného filetu. Uzený losos bez skvrn měl tu dobře odstraněn. Ani jedno ale není na závadu kvality, spíše to vypovídá o tom, že filet se skvrnami je tučnější.

  • Milan

    Dobry den, jak kvalitni jsou vyrobky Billa, Tesco, Kaufland apod.? a kdyz jsou ty financnirozdily tak velke, je to na ukor kvality?

  • Host chatu

    V rozdílu ceny u srovnatelných výrobků hraje lavní podíl velikost marže obchodníka, která dosahuje běžně 50 až 100% a není problém najít i výrobky s 200% marží. Obecně platí, že zboží je kvalitnější v supermarketech než v diskontech ale není to úplně obecné. Billa určitě patří v současnosti k nejkvalitnějším prodejcům na českém trhu. Doporučení je neřídit se cenou ale původem zboží a jeho výrobcem. Kupuji-li třeba máslo od MADETY bude stejné ve všech řetězcích a pokud se mi zdá drahé, je to kvalitou a marží a i tak si mohu najít takový výrobek v akci. Obecně ale není pravdivé tvrzení obchodníků o ceně a kvalitě. Za nízkou cenu nemohu nikdy koupit vysokou kvalitu, snad s výjimkou výprodeje po době spotřeby.

  • Jaroslava

    Jak probíhá testování potravin? zajímal by mě postup, neumím si to řpedstavit,děkuji

  • Host chatu

    Obecně tak, že solidní organizátor nakoupí výrobky za srovnatelných podmínek a hlavně porovnatelného zboží, pak nechá odborníky posoudit splnění legislativních požadavků na značení, složení apod, dále ustaví hodnotitelskou komisi z odborníků na senzorické hodnocení, vše sepíše a zveřejní včetně toho kde provedl analytická hodnocení (v jaké laboratoři). Tak vypadá dobře a objktivně provedený test (viz. např. MF Dnes nebo Svět potravin)

  • Míša

    Hezky den, jak spolupracujete se SZÚ??

  • Host chatu

    Záleží vždy s kým a na čem. Máme dobré zkušenosti i špatné zkušenosti. Letní diskuze o kohoutkové vodě byla příkladem špatných zkušeností, spolupráce např. na nutričních projektech je naopak příkaldem dobré zkušenosti.

  • XX

    Je nějaká značka, která není příliš dobrá ale pořád se drží v obchodech?

  • Host chatu

    Určitě ano, vesměs je to o ceně a zejména u některých dovozových výrobků ale nejen jich bychom je našli. Jmenovat ale nebudu

  • Nina D.

    Dobry den pane rediteli na jake oznaceni nebo logo bych mel v obchodech dat? je napr. Klasa zarukou ceske kvality?

  • Host chatu

    Určitě ano, myslím, že KLASA, Reginální potravina včetně jejich místních značek např. Chutná hezky jihočesky, nebo Český výrobek - gerantováno Potravinářskou komorou představují určité záruky jak původu tak kvality. Již jsem uváděl, že je-li např. běžný záchyt kolem 14% výrobků s problémem a u dovozu např. z Polska až u 25%, u KLASY je jen kolem 2%

  • Lakme

    Preji prijemne dopoledne, pane inzenyre, co musi nejaky vyrobek splnovat, aby byl oznacen za bio? dekuji

  • Host chatu

    Musí být hlavně vyroben z bio resp. ekologicky pěstovaných plodin nebo chovaných zvířat a to je v ČR pod přísnou kontrolou (KEZ) a další a zpracovatel musí dokladovat, že nedochází ke smíchání této suroviny s konvenční a je rovněž k výrobě certifikován. Výsledke pak kontrolují dozorové orgány. Bio z Číny, Ukrajiny nebo Polska tam bych asi byl hodně opatrný.

  • Josef

    Dobrý den jsou nějak zpřísněny kontroly dovezených potravin z Polska, především masa?

  • Host chatu

    Neřekl bych, že jsou zpřísněny i když je povinnost např. dovozy výrobků živočišného původu hlásit SVS ale v případě problémů jako v minulosti se na ně dělají plošné akce a jak se zdá trh se vyvíjí a díky zprísněné kontrole se spíše přesouvá do černého trhu a nelegálních dovozů hlavně kolem hranic

Foto: archiv




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov