Jak poznáte, že máte problém s vysokým tlakem? Odpovídal MUDr. Jan Peleška

Chat je uzavřený17.10.2017 13:00

MUDr. Jan Peleška, CSc.

Arteriální hypertenze je nejčastější kardiovaskulární choroba a rizikový faktor cévní mozkové příhody a srdečního infarktu. Riziko stoupá s výskytem dalších rizikových faktorů – kouření, vysokého cholesterolu, cukrovky a obezity. Riziko lze však podstatně snížit dodržováním zásad zdravého životního stylu. Hypertenzi má v ČR asi 40 % populace ve věku 25 až 64 let. Vzhledem k tak častému výskytu hypertenze je potřebná aktivní spolupráce hypertoniků především metodicky správným měřením TK v domácím prostředí. Jak poznáte, že máte problém s vysokým tlakem? Jaké jsou normální hodnoty TK? Jak si správně doma měřit tlak pomocí tlakoměru? Na vše, co vás k tématu hypertenze zajímá, se ptejte MUDr. Jana Pelešky v úterý 17. října od 13 hodin.

MUDr. Jan Peleška, CSc., pracoval na II. a později III. interní klinice 1. LF a VFN. V popředí jeho zájmu byla především hypertenze, které se věnoval klinicky i výzkumně. Ve spolupráci se společným pracovištěm Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT a 1. LF UK vyvíjí metodu přímé telemonitorace TK. 

Chat

 • Jana

  Dobrý den, občas se i v serióznim tisku objeví informace, že kromě změny stravovacích návyků též častá konzumace určité potraviny vede ke snížení vysokého krevního tlaku. Bylo například uvedeno, že krevní tlak snižuje čerstvá štáva z červené řepy. Jsou takové informace vědecky podložené? A pokud ano, o které potraviny jde. Děkuji za odpověď.

 • Host chatu

  Dobrý den, Váš jídelníček by měl obsahovat hlavně zeleninu a ovoce, ryby, luštěniny a ořechy. To jsou potraviny se spolehlivě prokázaným účinkem. Červená řepa nemá v rámci zeleniny žádné výsostné postavení. Na druhé straně jsou potraviny, které krevní tlak zvyšují, a těm je třeba se vyhýbat. Podrobné informace od České společnosti pro hypertenzi naleznete na www.hypertension.cz → Pro pacienty.

 • Mates

  Dobrý den pane doktore. Může se při domácím měření tlaku udělat nějaká chyba? Jak se má tedy správně měřit a čím?

 • Host chatu

  Dobrý den, nedodržením podmínek vlastního měření TK a rozvržení monitorace TK může vzniknout řada nepřesností, které ovlivňují jednotlivé naměřené hodnoty TK i interpretaci výsledku domácího měření TK. Krátce: před měřením 5 min. v klidu, předtím 30 min. bez kouření, jídla, kofeinu a tělesného cvičení, vsedě uvolněně s podepřenými zády a paží; vždy měřit alespoň 2x těsně za sebou ráno a večer, před návštěvou lékaře 3-7 po sobě jdoucích dní; použít správný rozměr manžety a mezinárodně certifikovaný tonometr. Podrobně: elektronický záznamník TK na www.zaznamtlaku.cz ke stažení a informace od České společnosti pro hypertenzi na www.hypertension.cz → Pro pacienty. Tam i názorné video o měření TK v domácím prostředí.

 • Hana

  Dobrý den pane doktore, léčím se s vysokým tlakem asi 25 let. Nyní užívám ramipril 10 mg . Když si změřím tlak hned jak například přijdu po schodech domů, tak mám 130/59, potom v klidu někdy i kolem 100/50, ale někdy při ranním měření, hned jak vstanu, mám třeba 160/70.Potom ale tlak klasne asi na 140/70 Jaké rozmezí kolísání tlaku je normáln í?Děkuji za odpověď. Hana Hudcová

 • Host chatu

  Dobrý den, krevní tlak v čase kolísá. Další kolísání TK působí lék. Proto je třeba měřit TK doma vsedě po minimálně 5 min. klidu alespoň 2x těsně za sebou vždy za stejných podmínek, které jsou popsány krátce i detailně v elektronickém záznamníku ke stažení na www.zaznamtlaku.cz. Před návštěvou lékaře se má tlak měřit několik dní za sebou ráno a večer. Klidový TK by měl být ideálně vždy v normě. U nízkého TK záleží na tom, jak nízké hodnoty ještě dobře snášíte (není malátnost, ospalost a závratě po postavení).

 • Lovacoop

  Dobry den,

  muze vysoky krevni tlak souviset s problemy s nekvalitni erekci? dekuji

 • Host chatu

  Dobrý den, vysoký krevní tlak a cholesterol mohou způsobit aterosklerózu a tím zhoršení prokrvení v pánevní oblasti, které je příčinou asi 25 % případů erektilní dysfunkce. Tyto obtíže předcházejí příznaky z aterosklerotického zúžení věnčitých tepen na srdci asi o 10 let. Léky na snížení TK mohou v různé míře působit erektilní dysfunkci. Jejich nerozumným vysazením by se však zvýšilo riziko infarktu při pohlavním styku až 10x ve srovnání s hypertoniky s léčbou normalizovaným TK. Poruchy erekce lze však potlačit podáním léků typu Viagry, které lze kombinovat v podstatě se všemi léky na snížení tlaku. K této problematice jsem se podrobně vyjádřil v odpovědích na otázky č. 40, 42 a 118 ve své hypertenzní poradně na www.krevni-tlak-omron.cz/zakaznicka-podpora/poradn - a-vysoky-krevni-tlak--lekar-odpovida.Tam jsou veřejně přístupné odpovědi na otázky jiných tazatelů. V případě problémů se obraťte na specialisty na hypertenzi v Centru excelence poblíž Vašeho bydliště na www.hypertension.cz.

 • Pavel

  Dobrý den, při měření tlaku u lékaře mívám tlak přes 130/90, v roce 2016 mi lékař nasadil nejprve Indapamid a Tritace po 9 měsích ho změnil na Telmisartan a Micardin. Následně jsem jsem si podle Vaší metodiky začal měřit tlak doma a mívám pod 130/90, na základě výkazu denního měření mi lékař vysadil všechny léky. U lékaře mám vždy vyšší tlak tzn. 130-150/ 80 - 100. Tam mí měří tlak za jiných podmínek (klid, poloha, nemluvení atd. jak doporučujete vy. Mám žádat o nějaké další vyšetření nebo se mám spokojit, že domácí měření stačí? Používám měřič KT na zápěstí OMRON. Děkuji Pavel

 • Host chatu

  Dobrý den, normalizace krevního tlaku léčbou se posuzuje podle hodnoty průměrného TK za několik dní za sebou, která by měla být nižší než 135/85 mmHg. Jinak viz odpověď na dotaz H. Hudcové. Při měření TK v domácím prostřední je třeba dát přednost tonometru s manžetou na paži. Zlatý standard měření TK mimo ordinaci je 24hodinové ambulantní monitorování TK, které Vám může zprostředkovat Váš lékař. To spolehlivě ukáže, zda kromě využití rezervy v tzv. režimových opatřeních nepotřebujete i léky. Podrobné informace naleznete na www.hypertension.cz → Pro pacienty.

 • Radek

  Dobrý den. Co má člověk udělat, aby neměl vysoký tlak? Nikdy jsem nekouřil, alkohol piji jen zřídka a málo, stravuji se ve školní jídelně( málo soli-doufám) a stejně mám vysoký TK. Beru twynstu. Může se vysoký tlak snížit trvale bez braní léků? Děkuji.

 • Host chatu

  Dobrý den. Co má člověk udělat, aby neměl vysoký tlak? Nikdy jsem nekouřil, alkohol piji jen zřídka a málo, stravuji se ve školní jídelně( málo soli-doufám) a stejně mám vysoký TK. Beru twynstu. Může se vysoký tlak snížit trvale bez braní léků? Děkuji. Dobrý den, vysoký krevní tlak je častá choroba a má ji asi každý třetí dospělý. Potomci hypertenzních rodičů ji mají častěji. Podstatně se můžeme bránit dodržováním zásad zdravého životního stylu (třeba ovlivnit stravování včetně solení, pohyb, stresy apod.). Využitím těchto rezerv lze snížit potřebu léků – snížení jejich počtu a/nebo dávek.

 • Jiří

  Dobrý den, od mládí mně ne zcela dobře funguje regulace oběhu podmíněná přetrvávajícím roztažením tepen kosterního svalstva po skončení fyzické námahy vedoucí k prudkému poklesu TK, současně ve svém věku (64 let) trpím hypertenzí (bez léků tlak max. 150/100). Ve své poradně jste mně doporučil nahradit užívaný Egiramlon kombinací ramiprilu a diuretika. Můj praktický lékař radu poslechl a ze dne na den mně přestaly otékat nohy, bušit srdce a jiné dosavadní nepříjemné příznaky.DÍKY Vám za to... Můj dotaz nyní zní: Lze nějakým způsobem ovlivnit roztahování tepen kosterních svalů, aby mně při fyzickém výkonu, který mi jinak nedělá problém, neklesal tlak a nedocházelo k extrémnímu růstu tepové frekvence.Zkoušel jsem pravidelně denně 28 týdnů běhat, ani se nezadýchám a tep je na 160/min. Pokud to přeženu, skokem poklesne a současně padá tlak k nule. Bojím se tuto hranici překračovat a raději neběhám.

 • Host chatu

  Dobrý den, jde o složitější problém vyžadující kardiologické vyšetření (ECHO, zátěžová ergometrie). Obraťte se na specialisty na hypertenzi v Centru excelence poblíž Vašeho bydliště na www.hypertension.cz.

 • SK

  Co byste mi radil, když mám perzistující hypertenzi?

 • Host chatu

  Je třeba zjistit a využít rezervy v tzv. režimových opatřeních (redukce hmotnosti, zvýšení pohybu, zdravé stravování, vyhýbat se stresům), pečlivě brát léky na snížení TK a zkontrolovat si pomocí metodicky správně provedeného domácího měření, zda Váš TK není až příliš snížený – vyplněný elektronický záznamník odevzdat svému lékaři (www.zaznamtlaku.cz). Režimová opatření podrobně na www.hypertension.cz → Pro pacienty.

 • SK

  Co svinstva jako jsou ilegální drogy a alkohol - jak se promítají do krevního tlaku?

 • Host chatu

  Alkohol v malé dávce (1 pivo nebo ekvivalenty) TK snižují, podrobně viz www.hypertension.cz → Pro pacienty. Drogy mohou zvyšovat TK a způsobit již u mladých jedinců srdeční infarkt. Myslíte si, že Vám poradím drogu, která nezvyšuje TK?

 • BRAINKB

  Jak často zjišťovat krevní tlak, pokud jsem byl operován s koarktací aorty?

 • Host chatu

  To je spíše otázka pro kardiologa, který o Vás pečoval po operaci a má k dispozici řadu dalších informací potřebných pro odpověď. Záleží na tom, zda po operaci vyšší TK přetrvává. Je také určité riziko recidivy. Záleží na Vašem současném věku – při předchozím dobrém průběhu by mohly stačit běžné preventivní prohlídky.

 • Lada

  Dobrý den, pane doktore. U lékaře mi vždy tlak hrozně vylítne a tak je pro mě jedinou cestou měřit si tlak doma sama. Zvažuji tedy nákup kvalitního tlakoměru. Poradíte mi prosím, co by všechno měl mít a na co si dát pozor? Děkuji, Lada K.

 • Host chatu

  Dobrý den, při měření v ordinaci je TK falešně vyšší v důsledku efektu bílého pláště – zvýšení TK při poplachové reakci organismu. Na www.dableducational.org najdete seznam skutečně mezinárodně certifikovaných měřičů krevního tlaku: Services Offered → Validation Status of Devices → Sphygmomanometers for Self-measurement of Blood Pressure (SMBP) → Upperarm Devices for Self Measurement of Blood Pressure. Důležitá je také obvodu paže přiměřená velikost manžety. Nejlepší jsou univerzální manžety. Např. Intellisense manžeta snímá oscilace větší částí svého obvodu, takže nezáleží na jejím přesném umístění na paži.

 • Věra

  Mám přes 60 a byl mi zjištěn vysoký tlak.Beru léky (Lozap) a s nimi je tlak normální.Je naděje,že se léků zbavím? Co proto udělat? A když beru léky pozná lékařka,že se mi tlak upravil a léky už nebudu potřebovat ?Děkuji.

 • Host chatu

  Dobrý den, záleží na dávce léku a normalizaci TK jeho účinkem v průběhu celých 24 hodin. Při malé dávce užívaného léku a větších rezervách v tzv. režimových opatřeních by se to mohlo vzácně podařit a bez léků se obejít. Hypertenze není angína a je třeba ji většinou stále léčit. Podrobné informace naleznete na www.hypertension.cz → Pro pacienty.

 • Laura

  Jaká je optimální hodnota krevního tlaku v klidovém režimu?

 • Host chatu

  Pokud se TK pohybuje kolem 130/80 mmHg, při domácím měření TK průměrná hodnota z více hodnot TK (optimálně 7 dní, měření ráno a večer alespoň dvakrát).

 • Lenka

  Dobrý den, dá se nějak poznat problémy s krevním tlakem jinak než s pomocí tlakoměru? Nějaké vedlejší efekty, apod. Děkuji

 • Host chatu

  Dobrý den, zrádnost hypertenze tkví v tom, že u řady lidí ani výrazná hypertenze nemusí na sebe upozornit do srdečního infarktu nebo cévní mozkové příhody. Na druhé straně může i mírné zvýšení TK vyvolávat bolesti hlavy nebo závratě. Proto je důležitá její prevence měřením TK.

 • Erik

  Měříte si tlak? Čím a jak?

 • Host chatu

  Ano. Vzhledem ke zkoušení přímé telemonitorace TK jsem se měřil digitálními tonometry různých výrobců, v ordinaci jsem nejčastěji používal Omron. V minulosti jsem se měřil i auskultačními rtuťovými tonometry počínaje tonometry vyrobenými Chiranou.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 1/2022 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

VIP svět

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.