Jak předcházet problémům se zády? Odpovídala Kateřina Zaydlarová

Chat je uzavřený06.02.2020 10:00

Bc. Kateřina Zaydlarová.

Bolesti zad aktuálně patří mezi nejrozšířenější civilizační choroby, které trápí především obyvatele vyspělých zemí. Příčinou bývá často špatné držení těla při sezení zejména v zaměstnání či domácích pracovnách. Mohou se objevit v jakémkoliv věku a nejčastěji postihují oblast krční, hrudní nebo bederní páteře. Jak takovým problémům předcházet? Jaká je nejúčinnějsí prevence? Jak problémy se zády řešit, když nastanou? Ptejte se výkonné ředitelky společnosti Medexo, Kateřiny Zaydlarové. Host odpovídá ve čtvrtek 6.února od 10.00.

Bc. Kateřina Zaydlarová působí ve společnosti Medexo od roku 2016, na pozici výkonné ředitelky od roku 2019. Zabývá se problematikou zdravého sezení dětí i dospělých a ergonomií pracoviště. Spolupracuje s předními českými odborníky z oblasti fyzioterapie, neurologie a ortopedie, aby nabídla klientům nejnovější poznatky týkající se zdravého sezení a správného nastavení pracovního prostředí.

Chat

 • DIS

  Mají bolesti zad nějakou spojitost s psychiatrickými potížemi, s psychikou?

 • Host chatu

  Ano, bolesti zad či jiných částí těla mohou být psychosomatického původu, toto nelze nikdy zcela vyloučit. Více by se k tématu jistě vyjádřil lékař - specialista na danou problematiku.

 • SK

  Jaké jsou nejčastější příčiny problémů se zády?

 • Host chatu

  Dobrý den, nejčastější příčinou bolestí zad je především dlouhodobé sezení, pasivní životní styl, nedostatek pohybu, stres, vrozené vývojové vady nebo úrazy různých druhů.

 • SK

  Jaké jsou ty nejhorší důsledky bolestí zad?

 • Host chatu

  Dobrý den, bolest zad je sama o sobě důsledek nebo také projev jiného zdravotního problému. V mnoha případech vede k pracovní neschopnosti. Bolestem zad lze často předejít nebo je lze odstranit volbou vhodné zdravotní kancelářské židle, cvičením, rehabilitací či vhodnou pohybovou aktivitou. Některé bolesti zad mohou být způsobeny např. výhřezem meziobratlových plotének, který může v extrémním případě skončit i operací.

 • SK

  Jaké jsou nejčastější příčiny bolestí zad?

 • Host chatu

  Dobrý den, odpověď najdete výše u předešlého dotazu.

 • SK

  Není nějaká Vaše příbuzná lékařkou?

 • Host chatu

  Dobrý den, děkuji za milý dotaz. Většina mých příbuzných se pohybuje ve zdravotnictví nebo přidružených oborech, tato oblast je mi tedy osobně blízká.

 • DENMARK

  Jaká je komorbidita u bolestí zad?

 • Host chatu

  Záleží, jaká je příčina vzniklé bolesti zad. Dlouhodobé pasivní sezení, které bývá často příčinou bolestí zad, vede také ke kardiovaskulárním chorobám a onemocněním oběhové soustavy. Více by se k tématu jistě vyjádřil lékař.

 • SK

  V kterém věku nejdříve se objevují bolesti zad?

 • Host chatu

  Bolesti zad se mohou objevit i u malých dětí, spodní věková hranice neexistuje. Pro správný vývoj dětí je nejdůležitější především pravidelný pohyb. V případě jakýchkoliv potíží bych doporučovala včasnou konzultaci s lékařem či fyzioterapeutem a u větších dětí také výběr vhodné židle.

 • ANTI

  Bolesti zad - prevence?

 • Host chatu

  Nejlepší prevencí onemocnění zad a pohybového aparátu je především pohybová aktivita - rekreační sport jakéhokoliv druhu nebo také delší a pravidelné procházky. Pokud musíte z nějakého důvodu dlouhou dobu sedět, je nejlepší prevencí pořízení zdravotní židle.

 • Inner SELF

  Kolik je druhů bolestí zad?

 • Host chatu

  Bolesti zad pociťuje každý člověk individuálně, záleží pak především na příčině takové bolesti.

 • Vlasta BN

  Dobrý den paní ředitelko, zvažují koupi zdravotního kancelářského křesla a nejsem se si jistý co všechno by mělo takové křeslo umět a jak se zorientovat v nabídce. Poraďte mi co by mělo takové křeslo splňovat. Moc děkuji. V.

 • Host chatu

  Dobrý den, děkuji za Vaši otázku. Na trhu kancelářských křesel je rozmanitá nabídka, ne všechna křesla jsou však zdravotní. Kromě nastavitelné výšky sedáku a zádové opěrky není pro zdravé sezení třeba dalších nastavitelných částí. Židle by měla mít pohyblivý sedák (např. na pružině). Doporučila bych zaměřit se na kvalitní zpracování produktu, možnost bezplatného zapůjčení na vyzkoušení, použité materiály a především pak zdravotní aspekt - ať už z hlediska prevence či léčby nějakého zdravotního problému.

 • Pája

  Zdravím o vašem křesle jsem už přemýšlel, na základě vaši reportáže v ČT, ale částka mi přijde dost vysoká v čem je váš výrobek lepší než ostatní. Díky P.

 • Host chatu

  Dobrý den, děkuji za Váš zájem. Naše židle jsou jako jediné se sedákem na pružině certifikované jako zdravotní pomůcka s prokazatelným účinkem pro prevenci či léčbu onemocnění pohybového aparátu a ostatních přidružených nemocí. Vyznačují se kvalitním zpracováním z odolných materiálů a velmi dlouhou životností (více než deset let). Investice je srovnatelná s větší investicí například do zdravotní matrace, na které někteří lidé tráví méně času než na židli u počítače či v kanceláři.

 • Declan NN

  Dobrý den, mám dlouhodobě problém se zády a k tomu další zdravotní problémy. Zajímalo by mě jestli je možné Vaše křeslo používat spolu s dalšími kompenzzacnimi pomůckami. Předem děkuji Declan NN

 • Host chatu

  Dobrý den, velmi záleží na tom, jaké kompenzační pomůcky máte na mysli. Doporučovala bych Vám navštívit některé z našich Center zdravého sezení a půjčit si vybraný model na vyzkoušení domů, aby bylo možné vyzkoušet si použití s kompenzační pomůckou.

 • Prokeš

  Dobrý den paní ředitelko, jsem majitel firmy a zvažuji nákup nového vybavení do kanceláří je možné nějaké daňové zvýhodnění? P Plzeň

 • Host chatu

  Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Investice do zdravotních židlí je samozřejmě daňově uznatelný náklad. Samotné zdravotní židle však bohužel daňově zvýhodněné nejsou. Rádi s Vámi Vaši poptávku případně individuálně probereme, napište prosím e-mail na adresu info@zdravotni-zidle.cz

 • Matyáš K.

  DD zajímalo by mě jestli jste přímý výrobce nebo jen distributor a jestli ano, kde se Vaše křesla vyrábí? S pozdravem Matyáš K.

 • Host chatu

  Dobrý den, děkuji za Váš zájem. Naše společnost je výhradním distributorem kancelářských zdravotních židlí SpinaliS pro český, slovenský, polský a německý trh. Jedná se o patentovaný produkt vyráběný už více než 20 let ve Slovinsku.

 • Radim Praha

  Dobrý den vážení, zajímalo by mě jak dlouho jsou vaše křesla na trhu a jestli máte už nějaké např. studie nebo certifikáty?

 • Host chatu

  Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Naše židle jsou certifikovány jako zdravotní pomůcka, celosvětově jsou také patentované. Vyrábí se už více než 20 let ve Slovinsku, v České republice působíme na trhu od roku 2010.

 • K. Chrudim

  Zdravím chtěl bych se zeptat, jestli je možnost si vaše křesla vyzkoušet, popřípadě jestli je možno je vrátit, v případě, že by se mé obtíže se zády nezlepšovaly.

 • Host chatu

  Dobrý den, v našich Centrech zdravého sezení je možno zapůjčit si zdarma na týden (nebo podle dohody) na vyzkoušení vybraný model židle a přesvědčit se tak, jak Vám produkt vyhovuje. Při objednání přes náš e-shop je samozřejmě možné výrobek vrátit ve 14denní lhůtě v souladu se zákonem na ochranu spotřebitele. Našim klientům se vždy snažíme vyjít vstříc.

 • Tavo HK

  Dobry den, jsem po několika operacích zad a lékař mi nedoporučuje dlouhé sezení, jsou opravdu vaše křesla vhodná i pro mě?

 • Host chatu

  Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. V případě vážnějších zdravotních problémů a souvisejících operací bych Vám doporučila konzultaci s Vaším ošetřujícím lékařem nebo fyzioterapeutem. Obecně lze říci, že pokud máte lékařem schváleno sezení na gymnastickém míči (alespoň po omezenou dobu), je pro Vás náš produkt vhodný.

 • Marie Krosová

  Dobrý den paní Zaydlarova mám doma syna 16l který je pořád na internetu a něco hraje sportu moc nedá a hrozně je shrbený a stěžuje si na záda myslíte že by to pro něj bylo dobré a pomohlo by mu to křeslo. Vyrábíte vlastně i nějaká křesla pro děti? To asi ne, že? Díky Marie Bruntál

 • Host chatu

  Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Dlouhodobé sezení u dětí je skutečně velkým problémem poslední doby. Ideální by bylo pokusit se přimět syna k pohybu a vhodné sportovní aktivitě a pro sezení u počítače pořídit vyhovující (nejlépe zdravotní) židli se sedákem na pružině pro aktivní sezení. Doporučuji určitě konzultaci s fyzioterapeutem či lékařem pro případ, že by se jednalo o skoliózu páteře. Židle SpinaliS jsou schválené jako zdravotní pomůcka pro prevenci i léčbu skoliózy páteře nejen u dětí. Nabízíme i model pro děti a studenty, doporučovala bych Vám přijít si jej se synem vyzkoušet do některého z našich Center zdravého sezení - pro Vás nejblíž v Olomouci či v Ostravě.

 • J.Jsol88

  Máme v zaměstnání celkem propracovaný benefitní systém, který ale, zatím takový benefit nereflektuje. Zajímalo by mě jak přesvědčit zaměstnavatele na takovou investici. Díky Jaro

 • Host chatu

  Dobrý den, děkuji za zajímavý dotaz. Zdravotní židle je v posledních letech velmi vítaným benefitem pro zaměstnance a čím dál více zaměstnavatelů to bere v úvahu. Investice do zdravě nastaveného pracovního prostředí přinese v dlouhodobém horizontu zaměstnavateli méně pracovních neschopností zaměstnanců v důsledku bolestí zad a onemocnění pohybového aparátu (úspora na nákladech). Zdravé sezení také snižuje únavu a pomáhá zlepšit pracovní výkon. Zaměstnanci, kteří netrpí problémy v důsledku dlouhodobého sezení jsou samozřejmě spokojenější a dosahují lepších výsledků. Poradila bych Vám také vypůjčit si židli v některém z našich Center zdravého sezení a posadit na ni v kanceláři Vašeho šéfa :)

 • Yennifer

  Pani Zaydlarova, v kolika letech by podle vas mel clovek u sveho ditete resit zdrave sezeni? Je nejaka vekova hranice? Diky Y.

 • Host chatu

  Dobrý den, děkuji za Vaši otázku. U dětí je pro správný vývoj nejdůležitější především pohyb. Jakmile ale děti začnou sedět po delší dobu (kreslení, psaní úkolů, studium), je třeba zaměřit se na to, aby když už děti musí sedět, seděly především zdravě - na vhodné židli a u vhodného stolu. Pro nejmenší děti (od předškolního věku) jsou ideální volbou dětské rostoucí židle a stoly. U větších dětí a studentů (od cca 130 cm výšky) je nejlépe zvolit zdravotní židli, která je skvělou prevencí proti onemocněním pohybového aparátu.

 • lotros

  Zdravím paní Z., vydrží zdravotní křeslo něějak delší dobu než třeba klasické kancelářské? Abych tedy věděl, jestli se opravdu vyplatí do toho investovat. Jsou vůbec ty křesla nějak dělené?

 • Host chatu

  Dobrý den, naše zdravotní židle jsou konstruovány tak, že mají skutečně velmi dlouho životnost (deset a více let). U židlí SpinaliS je záruka na pružinový mechanismus 7 let, nabízíme také pozáruční servis. Máme klienty, kteří židle používají denně i 15 let a stále jsou v bezvadném stavu. Nevím, co máte na mysli druhou částí dotazu.

 • Marta z Ostravy

  Ahoj, doporucujes pri sezeni u pocitace pouzivat velke gumove balony? Celodenni sezeni na takovem balonu je velmi narocne.

 • Host chatu

  Děkuji za dotaz. Sezení na balančním míči je velmi zdravé, ale pouze po omezenou dobu - max 1-2 hodiny denně. Delší sezení na gymnastickém míči vede naopak k přetěžování svalstva okolo páteře, správnou pozici na míči navíc není možné udržet po dlouhou dobu. Zdravotní židle se sedákem na pružině je kombinací sezení na gymnastickém míči s možností stabilizace a "úlevové" polohy poskytované zádovou opěrkou, případně i područkami.

 • Radek

  Dobrý den paní ředitelko, mám velké zdravotní problémy, cukrovka a hlavně problém s vahou XXXL, pracuji z domova a trávím hodně času u PC, věřím ze je křeslo ze zdravotního hlediska vhodné, ale zvládne i nadměrnou zátěž? Radek Pha

 • Host chatu

  Dobrý den, všechny židle SpinaliS mají garantovanou nosnost 110 kg, jeden z modelů pak dokonce nosnost 130 kg. Doporučila bych Vám přijít si židle vyzkoušet do Centra zdravého sezení, v Praze máme showroom na ulici Korunní.

 • Zuzana

  Dobrý den paní Zaydlarova, mám dvě dospívající děti, které tráví hodně času u PC a mají jak nastavovací (výška a sklon) stoly tak občas používáme i kompenzační míče, jaký mate názor na ostatní pomůcky a v čem se odlišují vaše křesla od jiných zdravotních a popř., jestli je vaše křeslo vynahradí, nebo předčí tyto pomůcky? A jestli jsou vůbec pro děti vhodné? Moc děkuji Zuzana Olomouc

 • Host chatu

  Dobrý den, děkuji za Vaši otázku. Dětské rostoucí stoly a židle jsou pro mladší děti ideální. Ve chvíli, kdy děti začnou více vysedávat při studiu nebo u počítače, doporučujeme pořízení zdravotní židle, je určitě vhodná i pro děti. Balanční míč je skvělou pomůckou, ale pouze po omezenou dobu (1-2 hodiny denně), aby nedocházelo k přetěžování svalů. Na balančním míči také není možné delší dobu udržet správnou polohu těla. Naše křesla se od jiných zdravotních křesel odlišují především pohyblivým sedákem na pružině, tedy při sezení umožňují posilování břišních a zádových svalů a hlubokých stabilizačních svalů okolo páteře. Odlišují se také použitím kvalitních odolných materiálů (celokovová konstrukce, potahový materiál s dlouhou životností). Pokud máte na mysli jiné kompenzační pomůcky, jako jsou balanční podložky, malé míčky za záda apod., ze zdravotního hlediska nemají velký přínos. Doporučovala bych Vám navštívit Centrum zdravého sezení v Olomouci a vyzkoušet si s dětmi pro ně vhodný model.

 • Ikostohryzova

  Paní Zaydlarova, dobré ráno. Zdravotní křeslo už mám a jsem spokojená. Manžel ho má doma v pracovně taky a je s tím také OK. Nedávno mi říkala známá, že na designblogu viděla nějaké elektronické stoly, co si nastavují výšku. To je taky kvůli zdraví nebo jen aby se pod ně vešel počítač? díky, Ivana

 • Host chatu

  Dobré ráno, děkuji za Váš dotaz. Výškově nastavitelné stoly MODESK jsou naším vlastním produktem, jedná se o český výrobek, který jsme představili na Designbloku. Výškově nastavitelný stůl je výhodný z hlediska ergonomie pracoviště v tom, že si nastavíte výšku pracovní desky do správné polohy (nehrbíte se nebo naopak nezvedáte příliš ramena). Zároveň můžete snadno vyměnit dlouhé sezení za příležitostné stání u stolu, což je pro zdraví velmi prospěšné.

 • Radek

  Dobrý den.
  Je mi 56 let a rád bych začal cvičit nějakou sestavu cviků, které působí preventivně proti bolestem zad. Bohužel, nevím které cviky vybrat. Každý má na toto cvičení trochu odlišný pohled. Vím, že špatně provedené cviky mohou spíš ublížit než pomoci. Jako řadu cviku doporučujete vy? Popř. za kterým odborníkem zajít?
  Děkuji

 • Host chatu

  Dobrý den, cvičení či jiná pohybová aktivita jako prevence proti bolestem zad je to nejlepší, co můžete pro své zdraví udělat. Doporučila bych Vám poradit se s fyzioterapeutem, které cviky pro Vás budou nejvhodnější. Výběr cviků či jiné pohybové aktivity se bude řídit také podle toho, jak trávíte čas přes den, jaké je Vaše povolání atd.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 14/2020 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.