Jak předejít bolestem zad? Jak správně sedět u počítače? Ptejte se fyzioterapeutky Daniely Hromádkové v pondělí 26.10. od 15.00

Chat je uzavřený26.10.2015 15:00

Fyzioterapeutka Daniela Hromádková.

S bolestí zad se potýká kolem osmdesát procent dospělé populace. Sedavé zaměstnání, těžká práce, stres, prochladnutí. To všechno má vliv na naše záda. Několikahodinové sezení v práci před počítačem ovlivňuje nejen zádové svaly, ale také krční páteř. Jak předejít bolestem zad? Jak správně sedět u počítače? Co vše ohrožuje naše záda a krční páteř? Ptejte se fyzioterapeutky Daniely Hromádkové v pondělí 26.10. od 13.00.

Daniela Hromádková je absolventkou Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Studium ukončila v roce 2003. V roce 2008 nastoupila do Centra léčby pohybového aparátu, kde se specializují na péči o pacienty po operaci kolenních vazů. Od roku 2008 se jako fyzioterapeutka pravidelně účastní kempů v Itálii, kde se stará o amatérské i ligové hráče volejbalu Beach klubu Pankrác. Od roku 2011 provozuje navíc i soukromou praxi.

Chat

 • ep

  Dobrý den,
  jsme dennodenně masírováni reklamou na jeden prostředek, který má být cosi jako spása, dokonce lék. Jedná se o dynamicko-směrový polštář (od firmy na ,,D´´, jemuž propůjčila tvář herečka z úspěšného sitcomu TV Nova). Snad jsem nenaznačil moc. Někoho uzdraví i víra ve funkčnost takových prostředků (zmínkou o Kosmodisku nic nezkazím), ale prokazatelně je účinnost nulová. Co tento výrobek, jaký na něj máte názor a zkušenosti? Není drahý a ani levný, v předvánočním čase lidé zmatkují a nevědí co koupit a koupit zdraví je nejlepší (o etičnosti reklamy nehodlám spekulovat, myslím si své), toto by byl dobrý dárek, pokud by alespoň z půlky fungoval. Prosím o fundovaný názor, nebo alespoň nenápadné doporučení, zda ano či ne. Děkuji a myslím že nejen za sebe.

 • Host chatu

  Osobní zkušenost s těmito polštáři nemám. Pročetla jsem si stránky, kde vysvětlují jejich funkčnost a dle mého názoru je to stejné jako s ostatními pomůckami - není to samolék - představa: já na tom budu sedět a budu zdravá a bez bolesti není asi správná.Aby se zlepšila funkčnost svalů, vždy tam musí být aktivní účast klienta. Oni k tomu přikládají nějaké cviky a myslím, že v kombinaci s těmito cviky lze dosáhnout výsledků.Více bych dokázala k tomu říct, kdybych si ho mohla vyzkoušet. Ale určitě je od výrobce snaha těmi polštáři umožnit lepší podmínky pro sed a hlavně nějakou dynamičnost a ne jen pasivní sed v nesprávné poloze.

 • Lovacoop

  Jako bývalý hutní zámečník vím co je to bolest zad,těch injekcí za celou dobu pracovního procesu.Po čtyřech hodinu plazení do závodní ordinace k Mudr. Walderové.Nejhorší bylo,že mě žádné plotýnky nebolely,ale fiklo mě vždycky 12cm od středu dolní části zad.Všichni jsme chtěli být kultůristi jak Lary Scott a to byly následky. Dnes mám 66 a už mě 10 let v zádech nefiklo.Nejlepší lék na bolest zad z dlouhého sezení u internetu nebo TV je si lehnout,ale to až v milovaném důchodě.

 • Host chatu

  ...

 • Radek

  Dobrý den. Na problémy se zády používám cviky doktora Smíška. Po roce však výsledky nejsou moc valné. Jakými jinými cviky lze tuto metodu doplňovat? Děkuji.

 • Host chatu

  Zajímalo by mě, jestli jste si koupila ty pružné tahy a cvičíte podle nějakého videa, nebo jste navštívila kurz, kde by Vám vysvětlili způsob jakým je používat. Myslím, že celkový koncept je dobrý a mnoho klientům pomohl. Dále z Vaší otázky nevyplívá jaké problémy se zády máte, tedy příčina bolestí - podle toho bych indikovala konkrétní cviky.

 • GF

  Jak často okolo čtyřicítky chodit na prohlídky oblasti zad?

 • Host chatu

  Jít k fyzioterapeutovi na prohlídku, pokud nemáte zatím žádné obtíže, asi není nutné. Ale určitě bych nečekala, pokud by se nějaké obtíže objevily. Klienti většinou přijdou až ve chvíli, kdy se nemůžou hnout ani z postele a pak je samozřejmě terapie dlouhodobější, než kdyby přišli včas.

 • Dáma s kaméliemi

  Jak často chodit na masáže zad ve středním věku?

 • Host chatu

  Myslím, že záleží hlavně na tom, co od té masáže očekáváte, čeho chcete dosáhnout. Pokud jen pro psychický relax, tak frekvence záleží na Vás, jak Vám to bude vyhovovat. Pokud chcete odstranit bolesti, a zlepšovat svůj nynější stav, přistoupila bych spíše k pravidelným návštěvám - 1 za týden, 1 za 14 dní.

 • PAPEN

  Zohledňuje fyzioterapeutka i neurologické potíže pacienta při bolesti zad?

 • Host chatu

  samozřejmě:)

 • DENMARK

  Co je přesně houser, ischias, cemr - lidová slova?

 • Host chatu

  Je to zánět sedacího nervu, který vzniká jeho nepřiměřeným drážděním či útlakem. Jsou různé příčiny - výhřez meziobratlové ploténky, prudký pohyb většinou do předklonu s rotační složkou, špatné držení těla, nadměrná fyzická zátěž, prochladnutí......

 • SSKA

  Na fotce spíš vypadáte subkulturně jako rockerka nebo tak nějak, pomůže to i nějak fyzioterapeutovi?

 • Host chatu

  ...

 • DIEANAR

  Co si myslíte o Vojtově metodě?

 • Host chatu

  Z vlastní zkušenosti vím, že Vojtova metoda mi pomohla od mých dlouhodobých obtíží s bolestmi zad. Jiné techniky měly krátkodobý nebo nulový efekt a když mě kolegyně v práci poprvé ,,odvojtila,, cítila jsem efekt okamžitý, nedělalo mi problém zůstat narovnaná v hrudníku, připadalo mi to přirozené a minimálně tři měsíce jsem měla pokoj. V tu chvíli jsem věděla, že tato metoda je moje cesta, kterou se chci ubírat i jako terapeut a co nejdříve jsem absolvovala kurz Vojtrovi metody pro dospělé pacienty.

 • HG

  Nejlepší prevence bolesti zad, nejhorší důsledky bolesti zad a jsou bolesti zad dědičné?

 • Host chatu

  Nejlepší prevence - přiměřená sportovní aktivita a dle zkušeností mých klientů - pravidelná návštěva fyzioterapeuta:) Tím pravidelná nemyslím 3 x týdně, ale interval, co komu vyhovuje. Některé obtíže si dokážeme samy ovlivnit - cvičením, protažením, ale na některé samy nestačíme. Nejhorší důskledky bolesti zad: pro mě pracovní nešschopnost Dědičné můžou být určité dispozice, nemoci, které následně bolesti zad způsobují.

 • Lovacoop

  Dobrý den, již 5 let nosím kosmodisk ale nepozoruju moc velké zlepšení doporučila byste jej nosit dál?

 • Host chatu

  Nemám s ním osobní zkušenost a ani neznám důvod proč ho nosíte Vy. Obecně tyto pomůcky k podpoře držení, jsou opravdu jen pomůcky, ale nevyřeší to příčinu, pro kterou ho nosíte a tedy nedojde k travelejšímu zlepšení stavu.

 • Jana

  Dobrý den,
  k čemu jsou dobré \"magnety\" a v čem jsou negativa této rehabilitace.
  Je možné rehabilitovat cvičením i po prodělané neuropenii (v důsledku pásového oparu).
  Děkuji.

 • Host chatu

  Neznám Vaší diagnózu, tak se k tomu můžu vyjádřit jen obecně: obecné účinky magnetoterapie jsou snížení bolesti, mají protizánětlivé účinky, myorelaxační a spasmolytický účinek (uvolnění svalového napětí), urychlují hojení, antiedematózní účinky (působí proti otokům) nevýhody: někteří klienti mají bouřlivější bolestivou reakci na jejich použití, ale většinou jen na začátku terapie Pokud lékař nezakázal pohybovou aktivitu a zátěž, tak ano.

 • Petra Fojtová

  Dobrý den, pracuji v kanceláři, kde celé dny sedím u počítače. Přes den se většinou nedostanu ani ven, abych se trošku prošla a protáhla. Večer mě pak často trápí bolesti zad. Prosím, poradíte mi, jak bolavým zádům ulevit?

 • Host chatu

  Pokud chcete bolavým zádům ulevit, je podle mě nutné si i během dne alespoň lehce protáhnout tělo, nohy, změnit dřzení, které máte při sedu u PC. Těžko pak nějakou desetiminutovkou odčiníte to co svému tělu provádíte 8 - 10 hodin v práci:) ale na druhou stranu díky i za tu desetiminutovku:) Pokud máte sedavé zaměstnání, tělo je zatíženo především staticky - svaly moc nepoužíváme a maximálně visíme na vazech. Takže je potřeba svaly zaktivovat. Pokud Vám jde hlavně o to aby jste ovlivnila tu bolest v průběhu pracovní doby a víte, že nebudete mít čas na cvičení a nechcete se dopovat prášky, zkuste přístroj, který je dostupný, můžete ho mít v práci i doma a od boleti Vám uleví. Sama jsem ho zkoušela a velmi rychle mi ulevil od bolesti zad právě po dlouhodobém sezení. vyzkoušejte např. neurostimulační přístroj TENS OMRON E4 Professional.

 • Milan Hošek

  Dobrý den, již od mládí patřím mezi aktivní sportovce. V současnosti mám ale stále častěji po sportu problémy se ztuhlými svaly. Co je na to dobré?

 • Host chatu

  Tak je určitě spostu věcí co pro to lze udělat, budu ale mluvit obecně, nevím co konkrétně u Vás může být příčina: zlepšit rozcvičku před tréninkem - upřednostňuju dynamickou rozcvičku před výkonem než jednotlivé protahování svalů, to bych si nechala až po výkonu, kdy je třeba umožnit svalům vrátit se na svou klidovou délku, pravidelné masáže dolních končetin, použití nějakého elektropřístroje který má přímo program k uvolnění ztuhlých svalů a je dostupný na trhu. Je toh celá řada ale těžko se odpovídá na některé otázky, spíše bych potřebovala toho člověka vidět:)

 • Klára

  Dobrý deň, často ma po celodennom sedení v práci bolí chrbát. Existujú cviky alebo niečo iné na uvoľnenieod bolesti?

 • Host chatu

  Určitě existuje celá řada cviků, hodně jich je dostupná na internetu. Ale myslím, že je vždy lepší, aby se na Vás někdo podíval a poradil cviky, které budou nejlepší pro Vás a ne obecné cviky pro všechny.

 • Lenka Z.

  Na internetu jsem se dočetla, že na bolavá záda dobře pomáhají i domácí masáže. Chtěla bych to vyzkoušet, ale nevím jak na to, poradíte mi?

 • Host chatu

  Tak opět obecně: při domácí masáži je vždy nutné dodržovat určitá pravidla. Ruce by se měly vždy pohybovat pouze po měkkých tkáních. Vyhýbejte se tedy místům s lymfatickými uzlinami (např. v podpaží, na tříslech), podkolenním a loketním jamkám. Kromě zmiňovaných míst můžete masírovat celé tělo. Vždy se snažte být citlivá, masírujte zlehka a nechoďte přes bolest. Pokud by jste neměla na masáž čas, můžete využít pomocníka, který to zvládne za Vás. Neurostilmulační přístroj TENS má nastavené konkrétní programy k úlevě těch nejnamáhanějších svalů a vy můžete odpočívat:)

 • Vanda

  Dobrý den. Každý den sedím v práci dlouhé hodiny u počítače a necvičím tolik, kolik bych měla, takže mám nadváhu. Mým každodenním pohybem je chůze a ráda chodím hrát badminton. Přestože mám nové kvalitní matrace, každé ráno mě bolí záda. Můžete mi prosím doporučit nějaký pohyb, cvičení, či jinou metodu, jak se bolesti zad zbavit? Děkuji

 • Host chatu

  Na to abychom z Vaší zprávy poznaly co je skutečnou příčinou Vašich obtíží, je informací skutečně málo a říct Vám nějaký obecný cvik, by nemělo asi velký efekt. Zkuste spíš navštívit nějakého fyzioterapeuta, nebo rehabilitačního lékaře, aby si Vás vyšetřil a teprve pak Vám ráda poradím cviky, které budou účinné pro Váš problém.

 • tonda

  Jde u židle čistě o ergonometrii, nebo je třeba řešit i materiál? Myslím tím, jestli je nutní mít židli potahovanou a podobně.

 • Host chatu

  Nevím úplně co máte konkrétně potahováním na mysli - ale určitě by sedadlo nemělo být z kluzkého materiálu.

 • Bára Berynová

  Dobrý den,

  máte nějaký tip na uvolnění krční páteře? Existují případně nějaké pomůcky, které mi ji pomohou odblokovat? Stává se mi, že nemohu pohnout krkem buď ráno (když si páteř přeležím), ale klidně i jen tak, špatně se pohnu, přetahuji rolák .... co s tím?

  Děkuji.

 • Host chatu

  Určitě bych Vám poradila konkrétní cvik, ale nevím jestli se Vám blokuje horní část krční páteře, nebo spíše CTh přechod. Nejsem schopná kvalitně poradit konkrétní cviky imaginárním pacientům, které nevidím. Takže zkuste navštívit nějakého fyzioterapeuta a on Vám jistě poradí konkrétní cvičení na Váš problém. Třeba zjistíte, že mátešpatnou matraci a problém bude vyřešen:)

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 09/2019 najdete >
Týden

Instinkt

Sedmička

Faktor S

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.