Jak předejít infarktu? Radila doc. Debora Karetová

Chat je uzavřený16.06.2015 11:00

Debora Karetová.

Náhlá srdeční smrt postihne každoročně 700 tisíc lidí. Infarkt myokardu je vážné onemocnění způsobené náhlým uzávěrem věnčité tepny krevní sraženinou. Dochází tak k přerušení dodávky kyslíku do srdečního svalu s následným odumřením postižené části srdce. Jako jiným závažným chorobám mu není možné zcela předejít, ale díky dodržování správné životosprávy lze riziko jeho vzniku výrazně snížit. Jaká jsou základní preventivní opatření? Jak často sportovat? Jaký režim dodržovat, když už jsem infarkt měl? Na tyto a další věci odpovídala doc. MUDr. Debora Karetová, CSc.


Více informací o prevenci kardiovaskulárních nemocí se dozvíte na webu www.rokprevence.cz.

Doc. MUDr. Debora Karetová, CSc., od roku 1983 pracuje ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. V současné době je zde na II. interní klinice vedoucí klinického standardního oddělení a zároveň vede cévní ambulanci. Má dvě atestace z vnitřního lékařství a atestaci z angiologie. Aktivně organizuje pregraduální výchovu mediků a postgraduální vzdělávání lékařů v oboru kardiovaskulární medicíny. Její doménou je neinvazivní vyšetření v kardiologii a zejména angiologii. Těžištěm zájmu je prevence kardiovaskulárních onemocnění. Je autorkou a spoluautorkou více než sta článků, přednáší na mnoha fórech. Je hlavní autorkou dvou vydání publikace pro postgraduální vzdělávání Angiologie pro praxi, autorkou monografie Farmakoterapie trombembolické nemoci, spoluautorkou slovenské učebnice Choroby ciev a dalších textů, včetně kapitol v mezinárodních učebnicích.

Je členkou prezídia České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně a vědeckou sekretářkou České angiologické společnosti JEP.

Chat

 • Eliška Palcátová

  Dobrý den, ráda bych se zeptala, proč se tvoří krevní sraženiny, které mohou způsobit infarkt, a ještě podotázka - jestli mohu dělat něco pro to, abych snížila riziko jejich vzniku a i pak infarktu. Na odkazu jsem si všimla, že zítra bude možné přijít na konzultaci s lékaři na Karlovo náměstí, ale nevím, jestli to z práce stihnu. Předem děkuji. Eliška

 • Host chatu

  Dobrý den. Infarkt myokardu většinou vzniká tím, že na aterosklerotický plát nasedá sraženina-trombus. Většinou tedy nejde o prvotně nadměrné srážení krve, ale komplikaci poškozené tepenné stěny, kde tzv. dojde k prasknutí (ruptuře) plátu. Prevence vzniku infarktu je dána znalostí svého kardiovaskulárního profilu - tedy výší krevního tlaku, hladiny cholesterolu, cukru, způsobem života (zejména kouřením) a hodně i genetikou.

 • Roman Šnajdr

  Dobrý den, jak moc stoupá riziko infarktu, pokud se tato nemoc vyskytuje v rodině? Ptám se proto, že otec před několika lety infarkt prodělal. Děkuji

 • Host chatu

  Zdravím Vás. Pokud je v rodině přítomna tzv. předčasná ateroskleróza (projevující se právě infarktem nebo mrtvicí ve věku pod 60 let), pak potomci by měli rozhodně chodit na preventivní prohlídky, nejpozději od 30 let, kdy praktický lékař může zjistit již zvýšené - zděděné riziko - a nemocného správně vést, aby také předčasně neonemocněl.

 • Petra P.

  Dobrý den, paní docentko, chtěla jsem se zeptat, jak to se životem po infarktu. Je možné se normálně vrátit do práce, do stresového prostředí? Sportovat, atd.?

 • Host chatu

  V dnešní době je velký pokrok v léčbě infarktu, díky tomu, že naše republika má velmi dobré pokrytí pracovišti tzv. intervenční kardiologie", kde jsou uzavřené infarktové tepny často včas "otevřeny" a nemocný nemusí mít následky v podobě zhoršené srdeční funkce. Celkově lze říci, že většina nemocných po infarktu se vrací do normálního, tedy i pracovního života. Ani pohybu se nemusí lidí po infarktu bát a naopak se vřele doporučuje.

 • Jiří Skalický

  Jak je to s tím cholesterolem ve vzathu k našemu srdci? Někdy slyšíme, že moc vysoký je špatný, jindy, že tomu tak úplně být nemusí...Děkuji

 • Host chatu

  Dobrý den. Na základě světového výzkumu v předešlých desetiletích je nepochybné, že osoby s vyšším cholesterolem mají více cévních příhod. Toto je jisté.

 • Kamila H.

  Může mít infarkt i mladý člověk, třeba dvacetiletý?

 • Host chatu

  Infarkty u mladých osob (pod 40 let věku) jsou vzácné, ale existují. Tvoří asi 3% všech infarktů. Jednak může jít o osoby s tzv. familiární hypercholesterolémií, provázenou předčasnou aterosklerózou, nebo příčinou mohou být i vzácné -neaterosklerotické děje: vrozené anomálie srdečních tepen, děje spojené s vyšší tvorbou krevních sraženin (hyperkoagulační stavy) nebo také užívání kokainu.

 • WAR

  Byl jsem operován kvůli koarktaci aorty, hrozí mi více infarkt než Těm co tuto operaci neprodělali, tuto nemoc neměli?

 • Host chatu

  Koarktace aorty, pokud by nebyla řešena, může přinést cévní komplikace spojené s druhotným zvýšením krevního tlaku, ale sama o sobě není rizikem vzniku infarktu (zejména, pokud byla chirurgicky odstraněna).

 • SK

  Jakého znáte z lékařství (ČR) nejmladšího pacienta z prvním infarktem? A nejstaršího z prvním infarktem?

 • Host chatu

  Jistě už velmi mladý člověk, trpící například dědičně vázanou zvýšenou hladinou cholesterolu (familiární hypercholesterolémií) může prodělat infarkt. Infarkt myokardu je jistě i příčinou smrti u lidí ve věku 100 let. Ale přesněji vám neumím odpovědět. D. karetová

 • DM

  Jaký je světový rekord - pacient, který prodělal nejvíce infarktů?

 • Host chatu

  Dobrý den, světový rekord v počtu infarktů asi lépe vyčtete z Guinessovy knihy rekordů, nicméně v mé praxi jsem viděla řadu pacientů, kteří měli více než 3 infarkty za sebou.

 • Tomas

  Zdravim pani doktorko po dobu asi trech mesicu me picha na leve strane pod srdcem spatne spim mel sem hodne operaci a narkoz po nehodach s motorky mam se bat problemu se srdcem?

 • Host chatu

  Dobrý den. Bolest "infarktová" nebo také předcházející často bolest typu "anginy pectoris" v naprosté většině není v jednom bodě na hrudníku a není píchavá. Jde o bolest v ploše (velikosti dlaně), tlakového nebo pálivého charakteru. Může být ale atypická, která se projeví bolestí mezi lopatkami, tlakem v krku nebo pocitem únavy v pažích. Ale vámi popisovaná bolest spíše budí dojem původu nervového - od mezižeberního nervstva.

 • Radek

  Alkohol a infarkt. Jaká je mezi nima souvislost? Děkuji.

 • Host chatu

  S alkoholem a infarkty je to složité. Pravidelná, velká konzumace alkoholu (zejména destilátů) může vést ke zvýšení určité složky krevních tuků - triglyceridů, což není výhodné. Velcí pijácí, kteří se propijou až k jaterní cirhóze, však neumírají na infarkt, ale na selhání jater. A ti, kteří pijí malé kvantum alkoholu denně, tedy cca 2 dcl vína, spolu s jinak dobrou životosprávou a nekouřením, by infarkt neměli dostat předčasně.

 • qyyrf

  dobrý den, paní doktorko, je pravda, že dokud žena menstruuje, nemůže dostat infakrt? je to fakt nebo fáma? a pokud je to tak, čím to je?

 • Host chatu

  Zdravím vás. Skutečně u žen výskyt ischemické choroby srdce (ICHS) a infarktů je vázán na produkci ženských hormonů, které ženy po dobu plodnosti do jisté míry chrání ve smyslu kardiovaskulárních příhod. Takže ženy onemocní později.

 • Milan

  Dobrý den,paní doktorko jsem po infarktu se zavedeným stentem 4 roky. V tom období a dosud mám fibrilaci síní. Absolvoval jsem 2x elektroverzi,nicméně rytmus se mi neudržel dosud. Jaké bych mohl mít východisko z tohoto stavu? Tento stav sice není údajně nebezpečný, ale z důvodu brzké únavy a občasných závratí dosti nepříjemný.
  Poradíte mi nějaké východisko? K ablaci mám trochu nedůvěru,protože je to pak nevratný stav.
  Děkuji za Váš názor.

 • Host chatu

  Dobrý den, máte tedy ischemickou chorobu srdce a poruchu srdečního rytmu. Vaši lékaři se pokusili arytmii řešit tzv. kardioverzí. Nicméně pravidelnýn rytmus se neudržel. S touto arytmií se dá ale slušně žít, zejména pokud frekvence tepu je uspokojivá. Důležité je v tomto kontextu brát léky, které minimalizují riziko vmetků (embolů) do velkého oběhu ze srdce, které jistě dostáváte. Pokud by vám přesto fibilace síní kazila život nebo zhoršovala funkci srdce, pak konsultujte odborníka, který se ablací zabývá. S pozdravy, D. karetová

 • Jan

  Dobrý den, poznám na sobě nějak, že bych v dohledné době mohl dostat infarkt?

 • Host chatu

  Infarkt, tedy ischemická choroba srdce, má několik jasných rizik vzniku: jsou jimi především pozitivní rodinná anamnéze (zejména úmrtí na tyto choroby u prvostupňových příbuzných), kouření, vysoký krevní tlak, cukrovka a vysoká hladiny krevních tuků. Takže je dobré, abyste zjistil, kolik z těchto faktorů se u vás vyskytuje a s lékařem pak řešil, jak riziko minimalizovat.

 • ep

  Je smrt na infarkt hodně bolestivá? Děkuji.

 • Host chatu

  Dobrý den, samotná bolest u infarktu myokardu je poměrně intenzívní. Ale smrt na infarkt může být i bezbolestná, protože někteří nemocní s rozsáhlým infarktem bohužel umírají náhlou smrtí.

 • martin broz

  dobrý den paní docentko,
  chtěl bych se zeptat co bych měl dělat, když mě postihne infarkt (kromě samozřejmě zavolat pomoc) děkuji za odpověď

 • Host chatu

  V případě bolesti na hrudi, která je základním projevem infarktu, je nejlepší skutečně zavolat rychlou záchrannou pomoc. Ta již pak základní léky podá.

 • Lovacoop

  Dobry den, z ceho pochazi slovo mykorayd?

 • Host chatu

  Dobrý den, zřejmě máte na mysli myokard - odvozené slovo od sval a srdce - tedy srdeční sval. Při infarktu část myokardu není prokrvena, buňky odumřou a jsou ve funkci již méněcenné.

 • Blanka Bonczková

  Dobrý den, je mi 67 let .Mám cukrovku, vysoký cholesterol. Můj otec zemřel na mozkovou mrtvici a maminka na srdeční. Můj život byl dost stresový. Moje vyhlídky jsou jaké? Kam bych měla jít na vyšetření? jsem z Karvinska děkuji

 • Host chatu

  Jistě si již léčíte svoje choroby u praktického lékaře a diabetologa, případně internisty. Pro danou chvíli kromě nekouření, dodržování doporučené diety, nezvýšené hmotnosti a pokud možno denního pohybu (stačí chůze) nemůžete pro sebe udělat více.

 • Deadman´s Hand

  Dobrý den, zvětšuje nikotin riziko infarktu? Pokud ano, jak je možné, že se dají v lékárnách koupit nikotinové náplasti?

 • Host chatu

  Zdravím. Nikotinismus nepochybně značně zvyšuje riziko kardiovaskulárních chorob. Náhražky nikotinu jsou pouze dočasným řešením, pomůckou v odvykání. Pomocí nich má motivovaný kuřák dospět ke kýženému odnaučení se tomuto neblahému návyku.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 09/2019 najdete >
Týden

Instinkt

Sedmička

Faktor S

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.