Jak přivést slunce tam, kam samo nemůže? Odpovídal Jakub Brandalík

Chat je uzavřený20.06.2019 11:00

Jakub Brandalík.

Proč je přirozené denní světlo pro člověka tak důležité? Slunce je od pradávna součástí našeho života. Má blahodárný vliv na naši psychiku, zdraví i pocity energie, radosti a pohody. Současný způsob života a práce nás však stále více "uzavírá” do budov, kde je přirozeného denního světla málo, nebo převažuje umělé osvětlení. V průměru tak strávíme 90 % času v budovách bez dostatečného slunečního svitu, ať už doma nebo v práci. Denní osvětlení lze ale do interiéru snadno přivést pomocí světlovodů. Jak náročná je jejich instalace? Kde všude najdou světlovody využití a jaké jsou jejich přednosti? Na tyto a další otázky odpoví Jakub Brandalík ze společnosti Lightway. Host odpovídá ve čtvrtek 20. června od 11.00.

Jakub Brandalík je zakladatelem a majitelem společnosti Lightway, která se zabývá výrobou křišťálových světlovodů. S jejich výrobou začal v České republice již v 90. letech, kdy se zároveň zabýval dovozem a montáží střešních materiálů. Ohlasy na světlovody však byly natolik pozitivní, že se začal plně soustředit pouze na tento segment. V roce 2007 patentoval tepelnou vložku do světlovodů s názvem Blue Performance, která brání tepelným ztrátám a zabraňuje kondenzaci vody. Roku 2014 založil pobočku společnosti Lightway v Anglii, odkud následně exportuje světlovody do celého světa.

Chat

 • Klára

  V čem spočívá výhoda křišťálových světlovodů oproti jiným, třeba plastovým světlovodům?

 • Host chatu

  Plastová střešní část světlovodu časem oslepne, může prasknout. Je hodně takových případů. Když si představíte jak vypadá plast po 2 letech na střeše, tak bude vypadat střešní část světlovodu, která byla původně čirá a průhledná a sbírala světlo. Kříšťálový světlovod má střešní část která sbírá denní světlo vyrobenou z českého křišťálu, tedy ze skla které se má rádo s přírodním světlem. Sklo nestárne, nešpiní se, nezapéká se do něj smog a taky dobře chytá světlo venku. Odpovědí je také fakt že se průhledné plochy oken domů vyrábějí ze skla a ne z plastu. Představte si jak by taková okna která nemají sklo ale plast vypadala za dva roky. Moc by přes ně nebylo vidět.

 • Da. L.

  Dobry den, jaky je rozdil mezi světlovodem a svetlikem?

 • Host chatu

  Světlovod ve svém potrubí vede světlo jak kdyby to byla voda a vede ho přes půdu, přes jedno nebo několik pater. A světlík je jen zakrytá díra ve střeše která v zimě bere teplo a v létě teplo přivádí do místnosti - přehřívá ji. Na světlíku vidíte pokud je špinavý, občas se v zimě objevuje sražená voda a kape z něj na podlahu a konstrukce hnije. Světlovod je zajištěný otvor ve střeše a pokud se použije speciální tepelná vložka Lightway Blue Performance nezahřívá místnosti b létě a v zimě z něj nekape voda. Není to jen díra do střechy a světlo je vedeno potrubím třeba na vzdálenost 50metrů. Zavedete přírodní světlo do místnosti jako by jste vodovodním potrubím zavedli vodovod do místnosti. Akorát že na konci neteče voda, ale tryská tam přírodní světlo.

 • Julie

  Dobrý den, kam nejčastěji v interiéru lze světlovody umístit?

 • Host chatu

  Doprostřed domu, tam kde nejsou klasická okna. Chodby, schodiště, koupelny, kuchyňské kouty. Ale taky třeba psací stoly kde sedí děti a účí se. Pak jsou výrobní prostory kde se dělá přesná práce a světlovody se tam dají aby na práci lidi dobře viděli a neboleli je večer oči z elektrického světla.

 • Lukáš

  Jak časově náročná je instalace světlovodů v interiéru a v jakých cenách se pohybujeme?

 • Host chatu

  Montáž je záležitostí pár hodin. U světlovodů kde je střešní část z kříšťálového skla Lightway, je časová náročnost zhruba o hodinu delší kvůli kvalitnější montáži. U plastových světlovodů, které mají rádi stavební firmy a střechaři pro jejich montážní nenáročnost a nízkou nákupní cenu ve stavebninách je montáž třeba jen hodina. Je fakt že tyto druhy světlovodů se odborně nazývají Šerovody a moc nesvítí, takže promyslete jejich instalaci, zda se to vůbec vyplatí.

 • K.L.

  Dobrý den, řekl byste, že jsou světlovody v ČR už běžnou záležitostí nebo si k nim teprve lidé hledají cestu?

 • Host chatu

  I když Lightway udělal z české republiky světlovodovou velmoc a spotřeba na jednoho obyvatele je 3x vyšší než třeba v Německu,je hlavní boom za dveřmi. Problém je neznámost takové technologie a taky zvyk že úsporné LED se dávají všude, protože jsou levné. Ale kolik peněz stojí to že člověka večer nebolí oči z elektrického světla? Nové brýle taky nestojí málo a dobrý zrak je k nezaplacení. Tak proč všude vládnou elektrické, úsporné LED světla?

 • Lea

  Raději okno nebo světlovod? Pokud mám možnost se rozhodnout, když začínám stavět dům, co vidíte jako zásadní při rozvržení oken a světlovodů? Hodím se někam vyloženě spíše světlvoody než okna, pokud lze obojí?

 • Host chatu

  Tam kde jsou udělat okna, udělejte okna, To je po obvodu domu ideální. Světlovody jdou do vnitřních částí domů kde se denní světlo z oken nedostane. Chodby, schodiště, koupelny, kanceláře, dílny, prodejny. Vše co je uprostřed domu.

 • Pavel

  Na jakém principu funguje patentovaná tepelná vložka Blue Performance?

 • Host chatu

  Je to tepelná vložka do potrubí světlovodu provedená tak, že v létě neprojde teplo do místnosti z venku a naopak v zimě nepustí teplo z místnosti ven. Normální světlovod bez takového prvku pak trpí v zimě srážením a skapáváním vody do interiéru a v létě se místnost přehřívá.

 • Drahomíra

  Dobrý den,
  je možné si u vás na eshopu koupit světlovod a naistalovat si jej sám? Jak moc je instalace náročná? Musí jí provádět odborník?

 • Host chatu

  Ano, instalovat světlovod dle manuálu je snadné. Na eshopu https://shop.lightway.cz/ je možno světlovod pořídit rovnou, nebo se předtím ozvat a nechat si poradit s výběrem.

 • jiri

  zdravim vas, jak moc svetlovody realne setri energii? jaka je navratnost oproti umelemu svetlu?

 • Host chatu

  Kdo chce ušetřit peníze, ten ať si koupí elektrické světlo. Ten kdo si chce ušetřit oči a být v lepší náladě a vidět barvy tak jak skutečně jsou ať si pořídí Lightway s křišťálovým, skleněným,sběračem přírodního světla. Kolik stojí peněz, když se žena v koupelně před zrcadlem špatně nalíčí a nevypadá pak venku na denním světle hezky, protože má v koupelně elektrickou žárovku nebo LEDku která zkresluje barvy. To se jí s křišťálovým světlovodem nestane.

 • Ruda

  Proč pořizovat drahý světlovod, když umělé osvětlení udělá stejnou službu? Jaký máte názor na žárovky s denním svetlem?

 • Host chatu

  Žárovky s denním světlem jsou marketingový tah. Ale doporučuju těm co tomu věří udělat barák bez oken, protože okna jsou taky dost drahá a jejich návratnost je taky dost dlouhá.Ptal se nás holandský farmář ,co do těch kříšťálů v našich světlovodech dáváme, že namontoval na své farmě Lightway a kuřata se uvnitř chovají jako by byly venku, běhají, perou se spolu, jsou živá. A na druhou farmu si pořídil nejmodernější elektrický systém denního světla, založený na kopírování vlastností denního světla a ty kuřata tam leží, nehýbají se a nemají chuť do života. Ale je fakt že lidi vydrží mnohem víc než kuřata. Světlo vypadá stejně, ale následky nejsou stejné.

 • Darina

  Pekny den, jak svetlovody funguji? Jak mohou vest denni svetlo aniz by bylo videt ven?

 • Host chatu

  Na střeše, nebo na boční, fasádní zdi je křišťálový, skleněný sběrač přírodního světla a ten posílá nasbírané denní světlo z oblohy do potrubí, které díky zrcadlům vede světlo třeba až 140 metrů daleko někam do místnost. Ven vidět není, protože jak skleněný sběrač, tak skleněný rozptylovač světla na stropě není, čirý, průhledný.

 • Pan Z.

  Dobry den, lze svetlovody instalovat i v byte?

 • Host chatu

  Ano, instalujeme křišťálové světlovody z fasády budovy v jakémkoliv patře činžáku. Nebo se dělá centrální světlovod uprostřed výškového bytového domu a v každém patře se z něj do stran pomocí potrubí rozvádí přírodní světlo do bytů a chodeb. Jmenuje se Lightway Tower.

 • Milan

  Jaké jsou možnosti zakončení svetlovodu v místnosti? Jedná se vždy o plochá skla nebo jsou dnes i designovejsi alternativy?

 • Host chatu

  Je to klasické ale skutečné sklo na stropě. Plast nedoporučuji, žloutne, slepne a chytá více prachu než sklo a pak se při utírání plast poškrábe. Ale architekti pracují s nabídkou Lightway na křišťálové, ručně broušené objekty, do kterých světlovodem pouštíme přírodní světlo a to je velký zážitek to celé pak vidět naživo. Český, broušený křišťál miluje denní světlo a my ho opticky ještě přizpůsobíme aby správně prostor osvětlit a k tomu vytvářel ohromné efekty, které umí jen český kříšťál a přírodní světlo.

 • Sany

  Hezky den, jaky vyznam ma denni svetlo privedene svetlovody, neudělá stejnou sluzbu i zarovka?

 • Host chatu

  Na první pohled se zdá, že dnes žárovky a LEDky umí nahradit přírodní světlo a všude se dává úsporné osvětlení.A to je důvod proč vás večer bolí oči, nebo se vaše dítě špatně učí a vy nemůžete přijít na to, čím to je

 • Lída

  Vznikají kolem svetlovodu a oken největší tepelné ztráty v mistnosti? A co je horší okno nebo světlovod? A jak je to s horkem nyni v létě, jak moc ho propustí?

 • Host chatu

  Největší tepelné ztráty jsou kolem okna. Okno potřebuje být mnohem větší, než kříšťálový světlovod. ten je malý a účinný a hodně svítí. Pokud má v sobě světlovod tepelnou vložku Blue Performance, horko dovnitř nepropustí a v zimě se neztrácí teplo.

 • SK

  Jaké jsou výhody světlovodů a jaké jsou nevýhody světlovodů:

 • Host chatu

  Výhoda křišťálového světlovodu je opravdové přírodní světlo tam kde nemůžou být okna a přes den by tam byla tma. Nevýhodou je, že musíte dát více peněz, než za úsporné elektrické ledkové svítidlo nebo zářivku. Tak vlastně skončí většina plánovaných světlovodů. Majitel vítezoslavně nakoupí úsporné ledky a má radost jak ušetřil. Ale jeho oči, jeho tělo moc nejásají o čemž on ale neví a dozví se to prostřednictvím určitých tělesných příznaků které nejsou příjemné a řeší je pak doktoři a psychologové.

 • DENMARK

  Mé osobě tedy slunce dost vadí a jsem radši když ho vůbec nevidím... Co vy na to?

 • Host chatu

  Rozumím. Křišťálovým světlovodem slunce nevidíte a ni vás neobtěžuje teplem nebo oslněním. V místnosti vám jenom svítí přírodní světlo a to má velký vliv na pohodu a zdraví.

 • ANTI

  Pro koho není světlovod dobrý a pro koho naopak je?

 • Host chatu

  Světlovod není dobrý pro ty, co si myslí že elektrické světlo udělá stejnou službu. Ta nevědomost je dovede do stavu že je večer bolí oči, nerozeznávají dobře barvy a často mění dioptrické brýle. Světlovod je dobrý pro toho, kdo dokáže ocenit opravdové barvy interiéru, má rád vzdušnější a prostornější pocit z interiéru, váží se svého zraku a ví že jeho děti se učí lépe pod přírodním světlem z křišťálového světlovodu.

 • Luky

  Dobry den, je mozne svetlo ze svetlovodu "vypnout", kdyz chci potrebuji v mistnosti tmu, treba rano v loznici?

 • Host chatu

  Ano, existuje elektrický stmívač a prostě jej tím zhasnete. Je to klapka v potrubí která se pomocí motoru zavře.

 • Rada

  Jak daleko je světlovod schopen vést světlo? Myslím např ze střechy třeba až do sklepa? Nebo jak lze řešit jinak?

 • Host chatu

  Kříšťálový světlovod vede přírodní světlo i na vzdálenost 50 metrů. Ale jsou světlovody, které nesvítí dobře ani na půl metru. Ty mají rádi stavební firmy a střechaři. Dají se koupit levně a namontovat zákazníkovi s velkým ziskem.

 • Fanda

  Mohou svetlovody vést světlo do místnosti i večer nebo v noci, když je venku tma?

 • Host chatu

  Když je venku tma a svítí měsíc, je to vidět a kříšťálový světlovod vám lehce osvětluje třeba chodbu. Jinak je možnost na noc dát do světlovodu žárovku a vy s ním pak svítíte jako s normálním svítidlem.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 9/2021 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

VIP svět

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.