Jak psychika dokáže ovlivnit průběh fyzického onemocnění? Odpovídala Veronika Roudná

Chat je uzavřený02.05.2018 16:00

Veronika Roudná.

Nadační fond Daruj vlasy funguje déle než rok. Cílem projektu je vyrábět paruky na míru z pravých vlasů pro onkologické pacientky, pro které je paruka velkou psychickou pomocí. Jak dokáže psychika pacienta přispět k jeho uzdravení? Jak mohou paruky pomoci onkologicky nemocným ženám? Odpovídala klinická psycholožka a psychoterapeutka Mgr. Veronika Roudná.

Mgr. Veronika Roudná absolvovala studium jednooborové psychologie na FF UK v Praze (1998-2004). Pracuje v Centru psychosomatické péče Péxis v Ústí nad Labem, dříve působila například v Masarykově nemocnici jako klinický psycholog pro oddělení rehabilitace a pro další somatická oddělení, v Centru krizové intervence, v Intervenčním centru, v pedagogicko - psychologické poradně. Získala atestaci v oboru klinická psychologie (r.2007), odbornou způsobilost k výkonu psychoterapie (r.2012). Je členem Asociace klinických psychologů a členem Psychosomatické sekce České lékařské společnosti JEP.

Chat

 • Radek

  Dobrý den. Existuje nějaká odborná studie, která by zkoumala vliv psychiky na průbêh onemocnění? A jde vůbec takovou studii provést? Onemocním,zemřu a druhou šanci nedostanu...

 • Host chatu

  Dobrý den Radku i ostatní diskutující, předně děkuji za zajímavé otázky. Ano, studie existují, i když máte pravdu, jakýkoliv takový výzkum v medicíně je komplikovaný - nelze stejného pacienta jednou nemoci či nějakým podmínkám vystavit a jednou nevystavit. Proto se spíše srovnávají skupiny lidí - např. skupina zdravých a skupina lidí s onemocněním a zkoumá se například, zda se najde rozdíl třeba v prožívání stresu předcházející onemocnění, v životních událostech, v osobnostních vlastnostech apod. Jiné studie se zaměřují na průběh onemocnění a na to, zda jsou rozdíly např. v postojích k léčbě a onemocnění a jak se promítají do úspěšnosti léčby. Výsledky je, jak sám podotýkáte, třeba interpretovat opatrně - ukazují spíše souvislosti (ve slangu vědců “korelace”) - tedy nehovoří zcela jasně o tom, co je příčinou, co následkem. Obecně lze ale říct, že studie potvrzují, že psychika je důležitým (zdaleka ne jediným) faktorem ovlivňující průběh onemocnění i úspěšnost léčby, a zejména faktorem v zachování kvality života člověka. A jsem ráda, že se už více v medicíně řeší právě kvalita života a ne jen, zda pacient například při chirurgických zásazích přežil/nepřežil.

 • Anežka

  Dobrý den! Je mi 40 let, máme s manželem10-ti letého syna a 8,5 letou dceru. Když jsem byla těhotná a rodila naše děti, manžel sháněl milenky. Měl jich v té době - asi během 2 let - několik. Dlouho jsem neměla žádný důkaz, jen jsem si byla jistá, že je všechno špatně a hodně jsem se trápila. Když měla dcera půl roku, tak to "konečně" prasklo a začali jsme to řešit. - Od té doby jsem neustále nemocná, slabá, často velmi unavená. Už 6 let chodím na imunologii, mám opakované záněty nosohltanu (ty jsem před tím nikdy nemívala), k tomu se v posledních měsících přidalo motání hlavy. Je to někdy tak silné, že mě to nad ránem budí. Byla jsem na řadě vyšetření (krev, ORL, neurologie) a vše je v pořádku. Byla jsem vždy energická sportovkyně, teď se jen neustále v noci potím a ve dne plazím. - Co mám prosím ve svém životě změnit, abych byla opět plná síly a energie a hlavně byla zase zdravá? Co mi tělo říká?

 • Host chatu

  Dobrý den, Anežko, vážím si vašeho osobního dotazu. Zároveň si netroufám takto přes chat interpretovat, co Vám vaše tělo říká, ani co máte změnit. U každého to může být jiný signál, i jiné řešení. Z toho co píšete, je dobré, že výsledky vyšetření jsou v pořádku! To totiž znamená dobrou zprávu, že vaše onemocnění není dáno organickým poškozením, nýbrž se jedná o tzv. funkční onemocnění (není poškozený orgán, ale nějaké procesy v těle nefungují zcela v pořádku, jak mají). Chápu, že je to těžké (a často se s tím potkávám u svých klientů), nemoc a moje obtíže existují a já nevím, ani jak je nazvat, ani co s nimi a často to nevědí ani lékaři. U funkčních onemocnění, jak i Vy v otázce provazujete, bývá podíl stresu a náročných událostí, které náš organismus psychicky i fyzicky oslabí a onemocnění pak často následuje až v období, kdy už je vlastně lépe, kdy už nemusíme tzv. vydržet. Doporučila bych Vám, abyste pokračovala dál v léčbě na imunologii a kde je potřeba, a k tomu třeba doplnila léčbu i o psychologickou nebo psychoterapeutickou péči s odborníkem, ke kterému získáte důvěru a teprve postupně budete hledat, co že tělo signalizuje a potřebuje. Vím, že to je cesta náročná na trpělivost, protože je obvykle delší, postupná, někdy se neuleví hned. Zde na chatu není úplně prostor, ale určitě už něco dobrého pro sebe také děláte, co vám samotné pomáhá, funguje a aspoň někdy se můžete cítit o trošku lépe - i toho si všímejte, rozvíjejte, přidávejte další způsoby...

 • Klára

  Dobrý den, několikrát jsem se už ve svém okolí setkala s onkologicky nemocnými pacienty, nikdy ale vlastně nevím, jak k nim přistupovat, jak s nimi o nemoci mluvit, jak je podpořit?

 • Host chatu

  Dobrý den, také důležitá otázka. I v pozici “zdravého” se potýkáme s nelehkou situací, našimi pocity, nevíme co říct, abychom něco neplácli, neublížili... Bohužel, také neumím jednoznačně odpovědět a taky se bojím, abych něco neplácla ;(. Je to totiž různé, protože i každý onkologicky nemocný člověk prožívá situaci jinak a i to se v čase mění. Vlastně jste mi položila upřímnou otázku a vyjádřila tím svůj zájem a touhu podpořit své blízké či známé. Stejně upřímně je to někdy možné oslovit přímo s nimi - ráda bych se s tebou bavila, o čem ty potřebuješ, podpořila tě, jen nevím jak.... Nabídnout pomocnou ruku a ptát se, co druhý potřebuje, není jednoduché, zároveň ale nemusím já vědět a vymýšlet za něj, jak mu pomoci. Druhý člověk se k vaší upřímnosti může připojit a říct vám - někdo se potřebuje dál bavit o životě a běžných starostech i radostech jako dosud a nemluvit se všemi o nemoci. Někdo může naopak chtít s někým, kdo má odvahu, o tom těžkém mluvit, zanadávat si nebo se vyplakat. Někdo může potřebovat zcela praktickou pomoc třeba dovézt k lékaři, pohlídat děti, přivézt nákup… Někdy je tedy dobré nenechat se zabrzdit vlastními obavami a jen ukázat ochotu s druhým být a sdílet těžkosti (zároveň i s ohledem na sebe a co já zvládnu). A pokud v tu chvíli odmítne, respektovat ho, třeba chvíli počkat a ozvat se později.

 • Linda

  Dobrý den, známou čeká chemoterapie a bojí se vypadávání vlasů. Jak na ztrátu vlasů většinou ženy reagují a jde jim nějak pomoct? Docela mě zaujal ten nadační fond Daruj vlasy...

 • Host chatu

  Dobrý den Lindo, snažím se odpovídat stručně, ale na zajímavé otázky mi to úplně nejde… Opět nechci paušalizovat, ale vlasy často pro ženu (i muže) znamenají celkem důležitou charakteristiku, vnější stránku naší identity a sebepojetí. A i když někdy s vlasy a účesy rádi experimentujeme a měníme svůj vzhled, pořád v tom máme volbu a snažíme se ukázat navenek co chceme, jak chceme vypadat. Při ztrátě vlasů z důsledku chemoterapie je to jiné, je to další ztráta a omezení, se kterými se v nemoci pacienti (ženy i muži) vypořádávají a těch omezení a ohrožení důležitých hodnot není málo... Je to další změna, před kterou jsou postaveni a nevybrali si jí. A navíc tak viditelná. Je dobré ženy podpořit, že se ztrátou vlasů samozřejmě neztrácejí svou hodnotu a krásu netvoří jen vlasy. Zároveň je aktivita nadačního fondu Daruj vlasy dobrým střípkem pro zlepšení kvality života pacientů a usnadnění vyrovnání se s náročným onemocněním. Dává možnost zvolit si. Více informací o aktivitách fondu najdete na http://darujvlasy.cz, kde se dočtete informace jak pro případné žadatele, tak i pro dárce vlasů a finančních prostředků.

 • SK

  Psychiatricky nemocní podle Vás hůře snášejí fyzické nemoce?

 • Host chatu

  Dobrý den, ne, to si nemyslím. Právě taková zkratkovitá zobecnění se bohužel šíří mezi lidmi a takto někdy je vnímána psychosomatika. Psychosomatický přístup podle mě znamená to, že je třeba vnímat pacienta jako celek - tělesnou stránku, i tu psychickou a vztahovou (sociální), které se vzájemně ovlivňují. Jsme lidé a náš život, tedy i nemoci, probíhá na těchto úrovních, které potřebujeme pro naše porozumění někdy rozdělovat (často dodáváme ještě další úroveň - a to duchovní). V léčbě nemocí je nutné zaměřovat se na tyto všechny stránky - i když to nutně neznamená, že na každou oblast musím k odborníkovi. Samozřejmě také naše psychická odolnost a dosavadní životní zkušenosti či psychická zranění ovlivňují, jak snášíme fyzické onemocnění a není ostuda odbornou pomoc využít, ať už psychiatrickou nebo psychologickou. Už se mnoho posunulo v destigmatizaci psychiatricky nemocných lidí, stále je ale v tomto třeba pokračovat.

 • ANTI

  Co paruky pro onkologicky nemocné muže?

 • Host chatu

  Dobrý den, ano máte pravdu, diskriminace není na místě. Zároveň je zřejmé, že rozdíly mezi ženami a muži jsou, a to i v prožívání onemocnění. Převážně více žen pacientek se dotýká ztráta vlasů a ovlivnění vzhledu, neznamená to ale že vždy, a samozřejmě i muže ztráta vlasů může trápit. U mužů, a opět to berte s rezervou, protože nejde paušalizovat, se potkávám spíše s ohrožením tradičně mužských hodnot, hůře při onemocnění prožívají omezení v aktivitě - pracovní, sportovní i sexuální, více prožívají ztrátu nebo ohrožení pozice živitele a určité hlavy rodiny. Asi i z toho důvodu se na nadaci Daruj vlasy muži dosud neobracejí. Vlasové náhrady pro muže existují, vyrábějí se ale jiným způsobem a v tuto chvíli je nadace nevyrábí.

 • DENMARK

  Řekněte něco víc o fondu Daruj vlasy!

 • Host chatu

  Dobrý den, v tomto vás opět odkážu na stránky fondu http://darujvlasy.cz, které jsou hezky a přehledně zpracované, ukazují na transparentnost aktivit a financí. V rámci kampaně firmy Procter and Gamble, která se rozhodla přispět z každého zakoupeného výrobku Pantene částkou tomuto nadačnímu fondu, jsem byla oslovena k externí spolupráci při podobných aktivitách jako je dnešní chat. A protože aktivity pomáhající zlepšení psychického stavu onkologických pacientů považuji za důležité, souhlasila jsem.

 • AV

  Jsem nemocná lymfosarkomem, jak mi můžete pomoci?

 • Host chatu

  Dobrý den, vážím si vaší otevřenosti a děkuji za otázku. Rozumím, že diagnóza lymfosarkomu je závažná a léčba náročná. Ptáte se, jak vám můžu pomoci, snad správně rozumím, já jako psycholog. Psycholog nabízí pacientům s onkologickým onemocněním něco jako doprovázení na té náročné cestě, tak aby mohli mluvit o čemkoliv, co prožívají. S někým, kdo poslouchá, nenutí je mluvit o tématech, o kterých v tu chvíli mluvit nechtějí a který zůstává tak trochu i cizím člověkem, takže mohou odložit případné obavy, že druhého zatěžují nebo že si bude něco myslet apod. Na mnoha onkologických odděleních je psycholog součástí týmu a on přichází za pacienty, mají možnost se s ním poznat, navázat nejprve důvěru. Někdy je možné si ho ve svém okolí vyhledat. Sdílení a podpora je v těžkých chvílích důležitá a jak jsem psala v jiné odpovědi, psychický stav může ovlivnit i průběh léčby a celkově kvalitu našeho života (v nemoci i ve zdraví). Je dobré, když můžeme podporu získat od svých blízkých, ať už spíše emoční - že si s někým promluvím, nezůstávám sama/sám, tak i praktickou podporu a pomoc. Někdy ale takovou možnost nemáme, tam může pomoci psycholog nebo třeba i svépomocné organizace pacientů, kteří zažili podobné.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 09/2019 najdete >
Týden

Instinkt

Sedmička

Faktor S

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.