Jak rozpoznat menopauzu a co dělat dál? Odpovídala MUDr. Radka Gregorová

Chat je uzavřený07.03.2019 09:00

Radka Gregorová.

Menopauza je přirozenou součástí žen po padesátce. Je však důležité ji správně a včas diagnostikovat a zlehčit její průběh, případně vyloučit jiná onemocnění. Jak menopauzu rozpoznat a co dělat dál? Je možné zaměnit příznaky s jinou chorobou? Jak probíhá a na co si dát pozor? Na tyto a další otázky odpovídá MUDr. Radka Gregorová. Host odpovídá ve čtvrtek 7. března od 9.00.

MUDr. Radka Gregorová vystudovala 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy. Od roku 2005 působila na gynekologicko - porodnických odděleních. Jako lékařka se podílí se na bioekvivalenčních studiích. O roku 2012 pracuje na gynekologické ambulanci Lékařského domu v Praze.

Chat

 • Katerina

  Rada bych se dozvedela, v jakem veku zacina perimenopauza, a jake jsou jeji projevy.

 • Host chatu

  Průměrný věk pro menopauzu je u nás mezi 52 a 53 rokem života. Období před menopauzou neboli perimenopauza je u každé ženy jinak dlouhé. Jsou ženy, které žádné příznaky přechodu nepozorují a menopauzu poznají jedině tak, že nemají menstruační cyklus. Jiné ženy mohou mít již po 40 roku nepravidelný cyklus nebo například návaly či pocení.

 • Lenka

  Dobrý den, jak tedy poznám, že jde o menopauzu a ne o jiný problém? Děkuji, L

 • Host chatu

  Dobrý den, menopauza se nejpřesněji pozná odběrem krve, při kterém se zjišťuje hladina hormonu FSH( folikuly stimulační hormon). Pokud hladina přesáhne hodnotu 40 IU/l, pak je již ženy v menopauze. Pokud u ženy není test proveden, tak je menopauza stanovena rok od poslední menstruace.

 • Ali

  Jak se dá menopauza zmírnit?

 • Host chatu

  Nejelegantnějším a nejefektivnějším řešením příznaků menopauzy je nasazení hormonální substituční léčby. Ostatní doplňky stravy, které obsahují fytoestrogeny sice někdy mohou ženě trochu pomoci, ale vzhledem k jejich nízkému obsahu estrogenů nelze čekat, že budou preventivně působit na rozvoj osteoporozy a jiných pozdních komplikací souvisejících s nedostatkem estrogenů v přechodu.

 • DENMARK

  V kterých rocích života ženy se objeví menopauza - nejnižší věk - nejvyšší věk?

 • Host chatu

  Průměrný věk menopauzy je mezi 52. a 53. rokem. Rozmezí může být tedy veliké, od 40. do 60. roku věku. Pokud je u ženy stanovena menopauza před 40. rokem, jde o tzv. předčasné ovariální selhání.

 • DIS

  Co přináší menopauza pozitivního a co negativního?

 • Host chatu

  Asi většina žen bude považovat za pozitivum menopauzy to, že nemá menstruaci či nemohou otěhotnět, tudíž se nemusí chránit proti nechtěnému otěhotnění. Negativa menopauzy vycházejí s nedostatku estrogenů, které jsou u každé ženy jinak vyjádřeny. Může jít a návaly, pocení, psychické potíže, změněné ukládání tělesného tuku a fungování metabolismu. Je třeba si uvědomit, že i když u ženy proběhne přechod hladce a jediným příznakem je vynechání menstruace, tak v tělo časem trpí nedostatkem estrogenů. Pozdní komplikace menopauzy patří řídnutí kostí, suchost sliznic, zhoršená kvalita pleti, vlasů, zubů. Estrogeny jsou také důležité pro psychiku.

 • SK

  Jak by měla žena reagovat na menopauzu a jak její partner či manžel?

 • Host chatu

  Žena by se v první řadě měla poradit se svým gynekologem, který jí nabídne další postup s přihlédnutím k jejímu celkovému zdravotnímu stavu. Aby se předešlo pozdním komplikacím menopauzy, je vhodné nasadit hormonální substituční léčbu i v případě, že žena nepociťuje akutní příznaku v podobě návalů a pocení. Určitě neméně důležité je podpora od partnera, zdravý životní styl a dostatek pohybu.

 • SK

  Jaké jsou nejhorší důsledky menopauzy?

 • Host chatu

  Nezávažnějším důsledkem menopauzy je těžká osteoporóza. Vždy je třeba pátrat, zda se u ženy nevyskytují rizikové faktory pro její vznik, jako je patologická zlomenina, zatížená rodinná anamnéza, onemocnění štítné žlázy, užívání některých léků, atd. Taková pacientka by měla mít denzitometrické vyšetření kostí a měla by užívat hormonální substituční léčbu, pokud u ní nejsou kontraindikace pro její užívání.

 • SK

  Jaké jsou příznaky menopauzy?

 • Host chatu

  Příznaky menopauzy jsou rozděleny do tří skupin. Mezi akutní změny patří návaly horka, pocení, nespavost, změny nálady a psychiky, bolesti hlavy, bušení srdce, žaludeční nevolnosti či zácpa. Mezi střednědobé změny vyskytující se do 10 let od menopauzy patří suchost a ztenčení sliznice genitálů a s tím související vaginální dyskomfort, potíže při pohlavním styku, potíže s udržením moči nebo opakující se infekce močových cest. Mezi dlouhodobé chronické změny patří osteoporóza a kardiovaskulární změny.

 • Irena

  Hezky den, je mozne mit menopauzu i v mladem veku? Napr. 40 let? Da se predcasne menopauze nejak predejit? Dekuji!

 • Host chatu

  Pokud k menopauze dojde před 40. rokem, jedná se předčasné ovariální selhání. Bohužel tomuto stavu nelze předejít.

 • Zita

  Dobrý den, často mám návaly horka, může to souviset s menopauzou? Díky

 • Host chatu

  Návaly horka patří k příznakům menopauzy, ale zároveň je třeba pomýšlet na onemocnění štítné žlázy. Na místě je tedy udělat hormonální vyšetření z krve.

 • Andrea

  Dobry den, s jakou chorobou lze například menopauza zaměnit? Mate nejaky příklad z praxe? Dekuji

 • Host chatu

  Dobrý den, vzhledem k velmi pestrým projevům nedostatku estrogenů lze v akutním stadiu menopauzy příznaky zaměnit za onemocnění štítné žlázy, psychickou nemoc, neurologické onemocnění či nemoc trávicího traktu. Ovšem asi lékař se setkal s případem vynechání menstruace, kdy žena nevěděla zda je v přechodu či těhotná. V praxi se setkám se situací, že žena přijde na vyšetření, protože se jí tzv. zvětšuje břicho a bojí se nádoru. Ve většině případů se jedná o změněné ukládání tělesného tuku do břišní oblasti související s přechodem.

 • Ingrid

  Na zaklade ceho se menopauza diagnostikuje? Da se taky stanovit i premenopauza?

 • Host chatu

  Menopauza je určena na základě krevního vyšetření, při kterém se stanovuje hladina hormonu FSH. Dále lze menopauzu diagnostikovat roční absencí menstruačního cyklu. Premenopauza se může projevit nepravidelným cyklem či vegetativními příznaky jako jsou návaly, pocení, nespavost, atd. V takovém případě si žena může koupit volně prodejný test ke stanovení premenopauzy. Test detekuje hladinu FSH z moči. Pozitivně reaguje na hladinu vyšší než 25 IU/l, což je hodnota premenopauzální.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 11/2024 najdete >
Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov