Jak rozvíjet osobní potenciál? Odpovídala Šárka Kučerová

Chat je uzavřený15.06.2018 15:00

Šárka Kučerová.

Jak posílit vnitřní odolnost vůči negativním jevům? Jakým způsobem rozvíjet osobní potenciál? Které psychosomatické vztahy s tím souvisí? Ptejte se psycholožky Mgr. Šárky Kučerové. Host odpovídá v pátek 15. června v 15.00.

Mgr. Šárka Kučerová psycholožka, garanta Projektu sebedůvěry Dove a lektorka osobního rozvoje se soukromou praxí, která se zejména věnuje tématům sebepřijetí a sebeúcty.

Chat

 • Martin

  Dobrý den, paní magistro, díval jsem se na ten projekt sebedůvěry Dove, která je zaměřená hodně na dcery a matky. Dá se to ale také aplikovat na "syny"? Jsou v tom rozdíly? Jde mi např. o sebedůvěru u 21 kluka, který tráví většinu času u počítače a vůbec se neseznamuje s dívkami (přitom vypadá dobře a neměl by mít problém).

 • Host chatu

  Dobrý den, Martine. Ano, máte pravdu, že Projekt sebedůvěry Dove byl původně vytvořen především pro dívky. Nicméně v současné době se začíná pracovat i se sebedůvěrou chlapců, protože čelí stejnému problému, jen v trochu jiné podobě. V některých materiálech, které jsou na stránkách volně ke stažení, tedy u jednotlivých aktivit najdete i verzi pro chlapce. Stažení se dospívajících do virtuálního světa je v současné době poměrně běžné, protože jim dává pocit, že jsou v bezpečí a mohou si vytvořit masku, která jim vyhovuje. Bojí se odmítnutí a selhání, pokud by se projevili takoví, jací jsou. V tomto směru je pro syna velmi důležité uznání od otce, že jako muž za něco stojí, že má svoji hodnotu neměnnou bez ohledu na úspěchy či neúspěchy. V tomto věku může být těžké najít způsob, jak o takto osobních tématech se synem mluvit. Zkuste najít způsob, jak byste ideálně spolu (otec se synem) mohli trávit čas aktivitou, která ho bude bavit a bude si v ní připadat jistý. Například nějaký sport, společný koníček... Při takovém čase pro něj bude přirozenější otevřít i osobnější témata. Pokud bude vnímat, že ho nikdo nesoudí, ale přijímá takového, jaký je, začne si i sám více věřit. Přeji Vám v tom hodně zdaru! Š.

 • Lucka D.

  Dobrý den. Mám třináctiletou dceru a trochu se pereme obě s pubertou. Ale co je hlavní, mám pocit, že jí klesá sebevědomí, uzavírá se do sebe. Mě moc nebere, když jí říkám, že žádný problém s krásou nebo inteligencí nemá. Poradíte mi? Děkuju.

 • Host chatu

  Dobrý den, Lucko. V tomto věku jsou její reakce poměrně přirozené. Je to hodně citlivý věk, kdy objevuje, kdo vlastně je a jakou má sama hodnotu. Často ji odvíjí od toho, jak ji vnímá okolí, hlavně kamarádky a podle toho se i soudí. Z Vaší strany je hodně důležité, abyste ji předala fakt, že její vnitřní hodnota je nezávislá na tom, co si myslí ostatní. Že je stálá a neměnná. Stejně tak potřebuje pochopit, že i krása má daleko širší pojetí než to, co je běžně jako krása prezentováno. Potřebuje objevit a pochopit i své vnitřní zdroje a silné stránky. Vy sama pro ni jakožto matka budete vždycky vzor a příklad ženství. Je však důležité, jak ženství, krásu a svoji hodnotu sama vnímáte. Vytvořením prostředí, kdy si bude jistá, že Vám může svěřit vše, jí pomůžete více se otevřít. Doporučuji podívat se na příručku Sama sebou, která byla vytvořena přímo pro rodiče a je plná tipů a rad, jak pracovat na spokojenosti a sebedůvěře dětí. http://www.dove.com/content/dam/uni...

 • Magda

  Hezký den, ráda bych napravila jednu svoji "špatnou vlastnost". Zhruba od 15 let trpím nízkým sebevědomím, snažím se na tom pracovat, ale jakmile má dojít např. v práci k nějaké sebemenší konfrontaci, většinou se ani neodhodlám říct svůj názor, protože už cítím, že bych se při tom mohla rozbrečet. Existuje nějaké cvičení nebo terapie, která by mě této vlastnosti zbavila? Děkuji za odpověď

 • Host chatu

  Dobrý den, Magdo. Určitě je vždy možnost na zdravém vztahu k sobě pracovat. Nikdy není pozdě. Nevím, kolik je Vám teď let a v jaké situaci se přesně nacházíte, ale nejprve je dobré více si uvědomit zdroj - odkud tyto pocity pramení. Často jsme třeba v dětství mohli zažít situace či slyšet slova, která se do nás hluboce zaryla a stále nás provází v naší hlavě. Zkuste si projít v představách své dětství a sepsat si všechny takové situace či věty na papír. To všechno jsou lži, kterým jste uvěřila. Pravda ale je, že Vaše hodnota je neměnná a nezávislá na tom, co si myslí ostatní. Vy máte to právo rozhodnout se, čemu vlastně chcete a budete věřit. Ke všem těchto větám si napište myšlenky a věty, kterým o sobě věřit chcete a připomínejte si je pokaždé, když se Vás taková lež bude snažit srazit k zemi. Často máme v sobě rány, které jsou zakořeněné ještě hlouběji. Velmi pomáhá i napsat dopis člověku, který nám ublížil. Ne proto, abyste mu ho následně dala. Spíše ho pak zničte. Ale abyste ze sebe všechno dostala. Následně mu napište dopis odpuštění a udělejte za touto zkušeností tlustou čáru. Technik a možností, jak s oblastí sebepřijetí a sebeúcty pracovat, je celá řada. Doporučuji podívat se i na naše materiály Projektu sebedůvěry Dove na webových stránkách. I když jsou materiály určeny především pro dospívající, efekt mají i na dospělé. Například v souboru s názvem "Mé skutečné Já" najdete mnoho různých technik a metod, jak na svém sebevědomí pracovat i bez odborníka. Jsou primárně určeny pro koordinátory mladých, ale můžete je aplikovat i sama na sobě a uvidíte rozdíl :) Přeji Vám, ať se Vám daří! :) Š. http://www.dove.com/cz/dove-self-es...

 • Hana

  Dobrý den,

  jaký způsobem může na sobě člověk zapracovat? Máte nějaké osvědčené tipy?

 • Host chatu

  Hezký den, Hano. Možností je rozhodně spousta. Hlavní otázkou však je, v čem přesně na sobě chcete pracovat a co chcete změnit. Mnoho lidí se pouze snaží zdokonalovat ve všem, v čem se dá, ale bez jasného cíle, vize, jakým člověkem se vlastně chtějí stát. To je nebezpečné, protože málokdy se stane, že by takový člověk dokázal být někdy opravdu šťastný. Je v začarovaném kole, které nikdy neskončí. Nejprve si odpovězte na otázku, co je vlastně Vás smysl života. Jak chcete tento život prožít, čím ho naplnit, co je pro Vás skutečně důležité, jaké jsou Vaše hodnoty. Můžete si třeba odpovědět na otázku: "Co bych dělala, kdybych měla už jen jeden rok života? A co pouze půl rok? Dva měsíce? Týden?..." Tím si ujasníte své priority a bude hned jasnější, čemu investovat svůj čas i úsilí. Nesnažte se následně pouze hnát za určitým cílem, ale spíše hledat způsob, jak i cesta může být cílem. Tedy jak se cíli přibližovat a naplňovat ho každým dnem. Pokud bych měla doporučit jednu vlastnost pro rozvinutí, která ovlivní Váš život hodně zásadním a pozitivním způsobem, tak je to pěstování vděčnosti. Vděční lidé jsou skutečně radostní a šťastní. Ať se Vám daří! :) Š.

 • Janek

  Dobrý den,

  mohu se sebevědomím nějak pomoci své žene?

 • Host chatu

  Dobrý den, Janku. Je od Vás pěkné, že na svoji ženu takto myslíte. Rozhodně! Vaše slova a reakce udělají hodně. Nemá smysl jí připomínat, že si nevěří, to ona sama už ví. Spíše jí připomínejte, že ať už bude jakákoliv, ve Vašich očích bude mít stále stejnou a to nesmírně velkou hodnotu. Potřebuje si uvědomit, že nemusí splňovat žádná kritéria a měřítka, ale že je dostatečná taková, jaká je. Co se ženy s nízkým sebevědomím obecně potřebují naučit je: dokázat si udělat radost. Dokázat vnímat i své potřeby a přání, ne pouze druhých. Jinak nebudou schopni pomáhat ani ostatním. Můžete jí to například dát humornou cestou jako "úkol": každý den si udělat nějakou radost :) Naučit ji se opečovávat a nemít výčitky, když bude nějaký čas věnovat něčemu, co ji baví. K tomu může pomoci zapojit i nějakou její kamarádku. Držím Vám v tom palce!! :) Š.

 • Lada

  Dobrý den,
  zkouším si negativní zprávy nepřipouštět, avšak poslední dobou už ztrácím síly. Můžete mi něco poradit? Jak se lépe obrnit a nedusit v sobě potlačované pocity?
  Děkuji

 • Host chatu

  Dobrý den, Lado. Děkuji za dotaz. Nevím, jaké pocity přesně prožíváte a o jaké negativní zprávy jde. Ale pravděpodobně bude nějaký důvod, proč jste si "zakázala" určité pocity potlačovat. Zkuste se zamyslet nad dobou, kdy jste si takové pocity naposledy dovolila projevit a co to zastavilo. Může se to týkat i dětství. Kromě toho, že objevíte, kde byl ten moment, kdy jste si zařekla, že takovýhle pocit už nikdy neprojevíte, najděte způsob, jak se fyzicky vybít. Jakákoliv aktivita, která by Vás mohla bavit. Tanec? Box? Běh? Nebo tvoření? Cokoliv. Ale pokud v sobě něco potlačíme a nezpracujeme, projeví se to jinde a bouchne to. Zároveň si zaveďte sešit, do kterého si každý den zapíšete alespoň tři věci, za které jste ten den vděčná a proč. Zní to možná neobvykle, ale po pár týdnech na sobě uvidíte velké změny! Určitě to zkuste :) Přeji hodně zdaru. Nezapomeňte, že máte v sobě daleko větší potenciál, než si možná myslíte.. Š.

 • Marika

  Mají podle vás Češky, větší problémy se sebedůvěrou než například jižanské ženy? Čím to je?

 • Host chatu

  Hezký den, Mariko. Opravdu tomu tak je. Z našeho posledního globálního výzkumu společnosti Dove se ukázalo, že pouze 1 % Češek je o sobě schopné říct, že je krásných. Určitě v tom hraje velkou roli výchova a obecně jiné vnímání vztahu k vlastnímu tělu. Češky by se měly naučit si svého těla více vážit a lépe ho vnímat. Děkuji za dotaz, Š.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 09/2019 najdete >
Týden

Instinkt

Sedmička

Faktor S

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.