Jak s vysokým tlakem přežít vánoční stres? Odpovídal MUDr. Michal Vrablík

Chat je uzavřený22.12.2016 11:00

Doc. MUDr. Michal Vrablík, Ph. D.

S rostoucím věkem se zvyšuje riziko zdravotních potíží i zvyšování krevního tlaku. Stresová zátěž, kterou před Vánocemi a během nich máme, nám může s tlakem pěkně zamávat. Fyzické kondici nepřidá ani chladný vzduch, přechody do přetopených místností a ani všudypřítomné sváteční laskominy plné cukru a tuku, které si málokdo odpustí. Vánoce jsou nádherné svátky, často ale velmi náročné. Jak si je co nejlépe a nejzdravěji užít? Na co si jako hypertonik dávat zvýšený pozor? Ptejte se MUDr. Michala Vrablíka ve čtvrtek 22. prosince od 11.00.

Doc. MUDr. Michal Vrablík, Ph. D. je předsedou České společnosti pro aterosklerózu a lékařem na III. Interní klinice Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, kde se specializuje na kardiologii, poruchu metabolismu krevních lipidů a genetiku kardiovaskulárních onemocnění.

Chat

 • GF

  Na co všechno si má hypertonik v době Vánoc dávat pozor?

 • Host chatu

  Hezký den, hypertonik o Vánocích má mít na paměti běžná doporučení platná po celý rok - ačkoli je možné, že se v době sváteční obtížnější dodržují. Vyvarovat se nadměrnému příjmu kalorií, konzumovat alkohol v doporučených /malých/ množstvích a limitovat spotřebu soli. Tradice je možné dodržovat, jistě nám nevelí k přejídání. Ale ani ve sváteční době nesmí hypertonik léčený léky zapomínat na měření tlaku kvalitním a spolehlivým tlakoměrem (např. Omron) a pravidelné užívání farmakoterapie. Své záznamy může konzultovat např. na webu www.radylekare.cz.

 • SOD

  Dá se obecně říci, že čeští hypertonici si dávají o Vánocích na svou nemoc - hypertenzi - pozor anebo opačně, že jsou k ní v době Vánoc laxní?

 • Host chatu

  Hezký den, na tuto otázku není odpověď jednoduchá, neznám výzkumy, které by se touto problematikou zabývaly. Ale obecně pravděpodobně platí, že ve svátek se spíše "hřeší"- zásady zdravého stravování jdou stranou, čas se tráví u bohatě prostřených stolů a televizních obrazovek. Vánoce ale nejsou důvodem ke zvýšenému příjmu potravy a vynechání pravidelné procházky...

 • ANTI

  Jak může hypertonikovi jeho nejbližší okolí pomoci v době Vánoc?

 • Host chatu

  Hezký den, podporující okolí spolupracuje s nemocným i při dodržování režimových opatření- takže obecně platí, že i nejbližší okolí léčeného má podobný stravovací a pohybový režim, který i o vánočních svátcích může v tom dobrém slova smyslu zůstat všední a zdravý.

 • slávek

  Pane docente jak riziková je opakovaně zjišťována hypertonická reakce na zátěž ( ERGO až při zátěži 220W) u trénovaného jedince hyportonika (šedesátníka), který jinak subjektivně necítí žádné potíže ani při extrémních výkonech (plavání v ledové vodě) a jakým jiným způsobem-vyšetřením lze zjistit němou (tichou) ischemii ? Pomůže skrytou srdeční vadu odhalit MR srdce ?
  Děkuji

 • Host chatu

  Hezký den, hypertonická reakce na zátěž může signalizovat zvýšené riziko, ale je-li to jediná odchylka od normální průběhu ergometrického vyšetření do vysokých stupňů zátěže, pak je sporné, zdali dále rozšiřovat pátrání po "skryté hrozbě", která není příliš pravděpodobná. Odpověď na tuto otázku ale může dát jenom odborník dokonale seznámený s podrobnostmi případu a výsledky provedených vyšetření.

 • Lada

  Dobrý den, náš děda je hypertonik a rádi bychom mu koupili tlakoměr. Ten co má je už hodně starý. Můžete mi poradit na co si dát pozor při jeho výběru? Na trhu je jich hodně a vůbec se v tom jako laik neorientuji.
  Moc děkuji za odpověď, Lada

 • Host chatu

  Dobrý den, jistě je vhodné výběru domácího tlakoměru věnovat pozornost- nejlépe je poradit se při výběru automatického přístroje v lékárně, kde je také nejvyšší pravděpodobnost zakoupení přístroje s příslušnou validací, pozitivní odezvy mám také na Intelli manžetu, která odstraňuje chyby při nesprávném měření. O vhodných přístrojích také informují webové stránky České společnosti pro hypertenzi nebo mezinárodní portál http://www.dableducational.org/sphy...

 • Ivanka

  Dobrý den, manžel (72) je hypertonik, poslední dobou zaznamenáváme výkyvy +- 20 bodů, dokonce se mu nárazově zvyšuje tep z jeho obvyklých 50 třeba na 70. Jak často ho mám sledovat? A nevíte, čím to může být? Léky bere pravidelně, kouří pouze během pracovního týdne (max 15 cigaret).

 • Host chatu

  Dobrý den, výkyvy krevního tlaku zvláště v normálním rozmezí jsou zcela normální - krevní tlak se rychle mění v závislosti na mnoha faktorech. Při domácím měření jsou proto nejdůležitější průměrné hodnoty z více zaznamenaných měření. V praxi je někdy s výhodou zaznamenat krevní tlak každý den před ranní dávkou léčiv v týdnu před plánovanou návštěvou lékaře, který pak může vzít výkyvy krevního tlaku do úvahy při úpravě léčby. V každém případě by na výkyvy krevního tlaku zjištěné při domácím měření neměl pacient reagovat sám úpravou medikamentózní léčby. Pro správné zaznamenávání doporučuji například na www.zaznamtlaku.cz případě na www.radylekare.cz, kde Vám rádi poradí.

 • ZHor

  Je mi 72 let. Beru Sectral, Anopyrin, Prestarium, Atoris, Plendil. Zdá se mi to zbytečně moc léků. Ale beru je již asi 10 let. Při pravidelných kontrolách mám původně vysoký tlak ( prý po rodičích ) v průměru 75 na 130 - 140. Jest hyperternze dědičná ? Je třeba všechny tyto léky užívat ? Příjemné svátky.

 • Host chatu

  Dobrý den, užíváte 3 léčiva ovlivňující krevní tlak a jejich volba je často výsledkem hledání optimální vyhovující kombinace. Proto vyjádření, zdali jsou všechna léčiva nezbytná, nelze takto dát. Je ale možné se s ošetřujícím lékařem poradit, dnes existuje možnost některé účinné látky sloučit do formy tzv. fixních kombinací, kdy jedna tableta nahradí dva nebo i tři léky.

 • Lucie

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je nízký krevní tlak také nebezpečný jako ten vysoký? Trápí mě již několik let, často se mi motá hlava, když se rychle zvednu. Měřím si ho pravidelně a mám ho takto konstantně. Dá se s tím něco dělat? Děkuji

 • Host chatu

  Dobrý den, nízký tlak do určitých hodnot nevadí, může přinášet nepohodlí a omezení, která popisujete, ale není většinou nebezpečný. Dá se na něj reagovat režimovými opatřeními (opatrnost při změně polohy, dodržování pitného režimu), v případě, že hladina krevního tlaku je tak nízká, že omezuje běžné denní aktivity (většinou projev specifického onemocnění), pak je možná i farmakologická léčba. Ta většinou ale není nutná.

 • Nelis

  Dobrý den,
  jak moc stres opravdu ovlivňuje vysoký tlak? V dnešní době se přece jenom nejde nestresovat.
  Děkuji.

 • Host chatu

  Dobrý den, je to hodně individuální, ale stres obecně ovlivňuje nejen krevní tlak, ale i celkové riziko kardiovaskulárních příhod. Nestresovat se asi opravdu nejde, na druhé straně existují techniky ke zvládání stresu, které lze trénovat.

 • Pavla

  Dobrý den,
  jak moc jsou hypertoniky nebezpečné procházky v mrazivém počasí? Oba moji prarodiče mají vysoký tlak už mnoho let a pravidelně berou léky. Nedají ale dopustit na procházky (trvají cca 1,5 hodiny) i ve velmi nízkých teplotách se slovy, že "procházky jsou přece zdravé". Pomohou jim v jejich případě dané procházky, nebo jim naopak ublíží?
  Moc děkuji

 • Host chatu

  Hezký den, pro dobře kontrolovaného hypertonika jsou opravdu procházky prospěšné a není třeba je limitovat. Fyzická aktivita by neměla vést k pocitu vyčerpání, ale jinak je pro většinu hypertoniků jednoznačně prospěšná.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 1/2022 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

VIP svět

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.