Jak se bránit chřipce a nachlazení? Pomůže alternativní medicína? Odpovídala MUDr. Janka Tóthová

Chat je uzavřený03.03.2017 14:00

Ilustrační foto.

S jarem a častými změnami teplot přichází hrozba nachlazení, chřipky a dalších zdravotních komplikací. Jak chránit své zdraví? Pomůže očkování?  Lze na tyto onemocnění aplikovat metody alternativní medicíny? Ptali jste se MUDr. Janky Tóthové.

MUDr. Janka Tóthová je absolventkou 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. V roce 1999 atestovala v oboru všeobecné lékařství. Věnovala se také telemedicínským konzultacím pro společnost WorldCare International, která zajišťuje tzv. "druhý názor" lékařů z vybraných nemocnic USA při řešení složitých zdravotních stavů. Od roku 2004 má svou vlastní praxi praktického lékaře v Praze 5. Má pozitivní vztah k alternativní medicíně a některé její metody v praxi používá. 

Chat

  • Beáta

    Dobrý den, ráda bych se zeptala co za bylinky pomáhá na kašel? Trápí mě tak nějak celoročně ... Moc děkuji!

  • Host chatu

    Dobrý den, vynikající je čaj s obsahem slezu , který podporuje vykašlávání hlenu. Existuje samostatně nebo také v různých kombinacích. Výborná je i smesice Specie pectorales, která je dostupná v lékárnách. Účinná je i kombinace fenyklu, tymiánu a šalvěje.

  • Kamila

    Dobrý den, doporučíte mi nějaký produkt, který mě provede jarem bez nachlazení? Trpím jím každé jaro, tak už jsem docela bezradná. Děkuji

  • Host chatu

    V čase, kdy se mění roční období, je tělo vždy náchylnější k nemocem. Zcela jistě pomůže jednoduché otužování - formou střídavé sprchy, saunování. Co se týče produktů, velmi dobře podporují imunitu preparáty s obsahem kolostra, ideálně v tekuté podobě, dále produkty s obsahem reishi nebo rakytníku. Vynikající je i čaj z vilcacory- neboli kočičího drápu. Možností je opravdu mnoho. Důležité je také vyhýbat se sladkostem.Tělu hodně prospívá "alkalizace" cestou zeleného ječmene v kombinaci s chlorellou. Pokud již k nachlazení dojde, výborně působí zahřívající zázvor. Pokud by se Vám ho nechtělo připravovat, je jednoduše dostupný ve formě čaju v kombinaci s fenyklem a tymiánem v čaji Pickwick Herbalis. nachlazení. Možností je opravdu mnoho, vyberte si tu, která Vás nejvíce oslovila.

  • Martin

    Neznáte nějaký trik, jak se zbavit "knedlíku" v krku? S rýmou se to vždycky zhorší, ale jinak jej mám snad celoročně. Děkuju!

  • Host chatu

    V případě pocitu knedlíku v krku je vhodné navštívit Vašeho praktického lékaře k vyloučení závažnějších potíží typu zvětšené štítné žlázy nebo chronické tonsilitidy, t. j. chronického zánětu mandlí. Je vhodné doplnit i výtěry z krku a vyloučit alergickou etiologii potíží. Nepíšete , co všechno jste již vyzkoušel/a a jestli je přítomná i zvýšená teplota. Určitě bych v první řade doporučila opakované kloktání - alespoň 4x denně preparátem typu Tantum Verde v roztoku nebo jenom slanou vodou. Pokud potíže během 14-ti dnů nevymizí, je vhodné zamířit k lékaři.

  • Ivana

    Co říkáte na chronické chřipky? Jak se pozná, že je chřipka chronická? Jak tomu můžu dlouhodobě předejít? Děkuji, Ivana

  • Host chatu

    Termín "chronická chřipka" v lékařské terminologii vůbec neexistuje. Nejsem si jista, co tím myslíte. Každopádně chřipce jako takové můžete předejít posílením imunity ( viz předchozí dotazy) , u rizikových skupin obyvatel s chronickým onemocněním je vhodné očkování proti chřipce.

  • STK

    Dobrý den. Zajímalo by mě, proč muži žijí celosvětově o 7,5 roku v průměru méně než ženy? Sice to nesouvisí s tématem, ale nadalo mi to.

  • Host chatu

    Dobrý den, děkuji za dotaz. Toť otázka- opravdu je to tak a navíc musím dodat, že podle výzkumů: ženatí muži žijí déle nežli svobodní. Delší průměrná délka života u ženje určena geneticky i hormonálně . Estrogen například chrání ženy před rozvojem kardiovaskulárních komplikací . Být mužem se považuje za jeden z rizikových faktorů pro výpočet tzv. SCORE, který vypovídá o možném vzniku tepenných komplikací v souvislosti s aterosklerosou jako je infarkt nebo mrtvicei. Existuje hypotéza, podle které je to způsobeno i tím, že ženy cyklicky "čistí" své tělo cestoupravidelného měsíčního krvácení.

  • Lovacoop

    Dobry den, chtel bych se zeptat jestli se nejak lisi imunitni system mezi homosexualy a heterosexualy.

  • Host chatu

    Myslím, že tento dotaz je již zcela mimo téma. Nejsem odborník v tomto směru, ale nenapadá mne jediný důvod, proč by to tak mělo být.

  • Lada

    Dobrý den,
    manžel v posledním roce trpí opakovaným záněty průdušek. Jaká jsou preventivní opatření? Díky, L.

  • Host chatu

    Dobrý den , bylo by dobré , aby manžel navštívil svého praktického lékaře a nechal se vyšetřit, posléze zajistit laboratorní testy z krve k vyloučení imunitního deficitu, doplnil ev. rentgenové vyšetření plic. V případě negativity výše uvedeného je možné zajistit imunomodulační terapii - jedná se o preparáty typu Luivac, Bronchovaxom a podobně. Léčba může být doplněna i čajovými kombinacemi jako například fenykl-tymián- šalvěj -lipový květ ( např. čaj Pickwick Herbalis- průdušky) a samozřejmě, pokud je kuřák, je načase zauvažovat o ukončení kouření.

  • Laura

    Zdravím paní doktorko, často bývám nachlazená a už nechci do sebe stále "cpát" různé medikamenty. Ráda bych vyzkoušela třeba bylinky, ale nevyznám se v nich. Doporučíte mi prosím něco? Moc děkuji.

  • Host chatu

    Dobrý den, jak jsem již uvedla v dotazu níže , v případě počínajícího nachlazení je výborný ve formě čaje zázvor- čerstvý ( ideálně nastrouhaný či nakrájený na malé plátky) nebo sušený ve formě čaje , samostatně nebo v kombinacích. Velmi dobré zkušenosti mám i s bylinkou mimo naše geografické území, a to je vilcacora. její nevyhodou je ne příliš dobrá chuť čaje, která se dá vyladit oslazením medem. Jakékoliv postupy vedoucí k posílení imunitního systému- nejenom cestou bylinek- vedou k tomu, že se Vám " nachlazení" jednoduše vyhne. Samozřejmostí je oblékání v souladu s počasím .-))

  • Marek

    Jaké možnosti ochrany proti chřipce mají ti, kdo kvůli alergii nebo jiným důvodům nemohou či nechtěji očkování absolvovat?

  • Host chatu

    Tito lidé mohou posilovat imunitu jinými způsoby- od otužování, pravidelné návštěvy sauny, racionálním stravováním- t.j. se zajištěním dostatečného obsahu vitamínů a minerálních látek, pitím koncentrovaných ovocných a zeleninových šťáv ,vyhýbání se přílišným sladkostem , pojídání jídel mastných a těžkých, vyhýbání se nadměrnému požívání masa, alkoholu a cigaret. Pak jsou zde bylinky- již níže uvedené a další - typu kopřivy , "krev čistící" bylinky, dále třapatka nachové - Echinacea-ta zde ještě nezazněla a určitě si své místo zaslouží. Sama mám zkušenosti s používáním tinktur s obsahem extraktu ze shiitake ( houževnatec jedlý) a žampionu zahradního pod názvem Imunex. Zajímavou variantou je také podávání opakovaných infuzi s velmi vysokou dávkou vitaminu C, zvláště v rizikovém období ( podzim/zima). Možností je opravdu mnoho.

Foto: archiv

Autor: - red -




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 06/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov