Jak se bránit klíšťové encefalitidě a klíšťatům? Odpoví docent Rastislav Maďar

Chat je uzavřený21.07.2015 11:00

Docent Rastislav Maďar.

Česká republika je zemí s největším výskytem nákazy klíšťovou encefalitidou. Přesto stále patříme mezi země s velice nízkou proočkovaností obyvatelstva. V loňském roce u nás bylo zaznamenáno 410 případů klíšťové encefalitidy, jeden člověk dokonce na následky tohoto onemocnění zemřel a řada lidí si ponese trvalé následky této nemoci po zbytek života. Očkování proti klíšťové encefalitidě přitom není finančně ani časově náročné. V jakém věku je možné podstoupit očkování? Na kolik dávek je očkování rozděleno? Jaké jsou přibližné ceny vakcíny? Jak se klíšťovou encefalitidou nakazíte? Ptejte se docenta Rastislava Maďara, odpovídá v úterý 21. července.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D. působí od roku 2008 jako vedoucí lékař očkovacího centra na Poliklinice Ostrava-Hrabůvka. Je odborným garantem největší sítě center očkování a cestovní medicíny v ČR Avenier, dále člen Evropské pracovní skupiny pro klíšťovou encefalitidu a prezident Koalice pro podporu očkování.

Chat

 • Vladislav Pekař

  Je potřeba se nechat očkovat proti klíšťové encefalitidě, když ji někdo prodělelal? Nechává prodělaná nemoc celoživotní imunitu?

 • Host chatu

  S post-infekční ochranou lze počítat nejméně 7-15 let. Imunita sice může být i delší, ale taky nemusí. Po tomto intervalu proto doporučujeme opakované vyšetření hladiny protilátek vždy s odstupem několika let. Podle toho posoudíme dynamiku jejich vývoje a zvolíme další optimální postup.

 • SK

  Používá se ještě termín zápal mozk. blan?

 • Host chatu

  Zápal nebo-li zánět mozkových blan, odborně meningitida, je popis patologického stavu, který se může vyskytnout i u klíšťové encefalitidy, zejména u mladších věkových kategorií. Pořád se běžné používá. U starších vzniká častěji encefalitida, tedy zánět mozku, který má obvykle horší průběh a méně příznivou prognózu.

 • INNER SELF

  Česká republika je zemí s největším výskytem nákazy klíšťovou encefalitidou. Proč?

 • Host chatu

  Hlavní důvody jsou dva. Je u nás hodně klíšťat-přenašečů (klíště obecné, Ixodes ricinus), kterým u nás vyhovují přírodní a klimatické podmínky, teplota, vlhkost, srážky, složení fauny a flóry, vyhovují jim např. vlhká místa, ve stínu s vysokou trávou, naopak nemají rády přílišné horko a sucho jako je teď v jižní Evropě ani příliš nízké teploty, nejsou proto endemicky nad 1500 m.n.m. Druhým důvodem je, že obyvatelé naší země rádi houbaří, rybaří, kempují, chalupaří nebo jinak tráví čas v přírodě a mnoho z nich bohužel pořád bez adekvátní ochrany před klíšťaty i bez očkování.

 • GF

  Přesto stále patříme mezi země s velice nízkou proočkovaností obyvatelstva. Důvod?

 • Host chatu

  To je těžká otázka. Mnoho lidí by i chtělo ale nenajdou si ten čas. Přitom tuto nemoc není možné kauzálně léčit. Nemálo lidí přivede k lékaři na očkování až výskyt nemoci v nejbližším okolí, přitom takových případů chceme mít co nejméně. Nevýhodou je, že na rozdíl od některých jiných nemocí po očkování proti klíšťové encefalitidě nevzniká kolektivní imunita. Očkovat se musí vždy ten daný člověk, který tráví čas v přírodě. A žádné jiné preventivní opatření vakcinaci plně nahradit nedokáže. To už dnes víme taky. Příkladem nám v tomto ohledu mohou být jiné země, kde vedl vzestup proočkovanosti k poklesu počtu nemocných. Z mého pohledu to však chce i trochu větší aktivitu nemalé části praktických lékařů, připomínat a doporučovat to svým pacientům. V dnešní době je tato nemoc již ve všech krajích ČR.

 • RR

  Je více druhů klíšťat?

 • Host chatu

  Druhů klíšťat je mnoho. Klíšťovou encefalitidu a lymeskou boreliózu přenáší klíště obecné, které má hnědý zadeček. Infekční jsou však nejen dospělé samičky, ale i nižší stádia. Nymfy jsou v ohnisku nákazy častější než dospělá klíšťata a kvůli malému rozměru 1-2 mm je můžeme na kůži lehce přehlédnout. I proto část trvalé postižených pacientů tvrdí, že si vůbec neuvědomují předtím přisáté klíště. Jinak v jižní Evropě dominují jiná klíšťata přenášející jiné nemoci.

 • ZR

  V jakých oblastech ČR jsou v současné době největší ohniska nakažených klíšťat encefalitidou a boreliózou?

 • Host chatu

  U klíšťové encefalitidy to tradičně historicky byly hlavně jižní Čechy a Opavsko. To zůstává i teď, ale infikovaná klíšťata se rozšířila přes Vysočinu už i na Moravu a přes střední Čechy a region hlavního města až na sever, zejména do Ústeckého kraje. Relativně nejméně případů nemoci má zatím Královohradecký kraj. Lymeská borelióza se vyskytuje rovněž už celoplošně. Neznamená to ale, že je infekční každé klíště a že se nemoc nachází úplně ve všech lokalitách. Všechny ohniska nákazy nejsou zmapované a je to tedy hlavně otázka štěstí a náhody.

 • L. Norek

  Dobrý den, je u očkování důležité zvažovat výběr vakcíny, nebo jsou všechny stejně účinné?
  Děkuji LN

 • Host chatu

  Dobrý den, obě u nás dostupné vakcíny jsou porovnatelně účinné a bezpečné. Žádný zásadní rozdíl bych tu nehledal. Mírnou výhodou rakouské vakcíny je, že přechod na kratší tříleté intervaly přeočkování je až v 60. roce života, oproti věku 49 let u německé. Tím se ušetří trochu finančních prostředků, ale důležité je, že obě poskytují vysokou míru protekce už po druhé dávce.

 • Petra K.

  Dobrý den, pane docente. Každý metabolismus je jiný, může se tedy stát, že někomu protilátky vyprchají i dříve, než po stanovené době pro přeočkování?

 • Host chatu

  Dobrý den, může se to stát např. při akutním oslabením imunity člověka vážnou nemocí nebo imunosupresivní léčbou. To by ale šlo o tak závažné stavy, že by daný člověk asi moc do přírody ani nechodil. Zkušenost je ale spíše opačná, protilátky u části očkovaných vydrží po vakcinaci déle, než je interval stanovený k přeočkování. Neplatí to však u všech a kvůli určení délky ochrany po další dávce vakcíny s co nejvyšší mírou jistoty je lepší co nejpřesněji dodržovat stanovené termíny revakcinace. Určitá rezerva tam však existuje a malý přesah je možný. U větších je ale nutný odběr krve, případné začít znovu od první dávky.

 • Soňa z Kladna

  Dobrý den. Posledních několik měsíců jsem velice malátná, motá se mi hlava a celkově se necítím moc dobře. Nejsem si sice vědomá, že by se mi za poslední roky přisálo nějaké klíště, ale nemohu to vyloučit, protože jsem každý den v přírodě, takže mohlo zůstat neobjevené, nebo nymfa atd. Mohu si vyžádat u své praktické lékařky nějaké krevní testy, zda jsem neprodělala KE, nebo boreliózu? Jednou jsem je chtěla, ale nepochodila jsem... děkuji za odpověď

 • Host chatu

  Dobrý den, to je na stručný rozbor, který je možný na tomto místě dost náročné. V každém případě platí, že pokud tento stav trvá již delší dobu a praktický lékař zatím nenašel jejich příčinu, je odběr krve na klíšťovou encefalitidu a lymeskou boreliózu legitimní součástí diagnostického algoritmu zdůvodnitelný i před zdravotní pojišťovnou. Neznám ale předchozí vyšetření a jejich výsledky, které Vám dělali, jestli to už nevedlo jinou cestou.

 • Jana Tlapová

  Zdravím Vás a mám dotaz. Může matka kojením svému dítěti potenciálně předat nějaké protilátky proti KE, když je sama očkovaná?

 • Host chatu

  Dobrý den, na to se spolehnout bohužel nelze. Dítě je možné očkovat proti klíšťové encefalitidě od 1 roku věku a do té doby je nutné jej chránit jinými tzv. nespecifickými způsoby tj. vyhýbat se rizikovým místům a aktivitám v přírodě, zejména v období vysoké aktivity klíšťat, používat vhodné oblečení, repelenty a pravidelně kontrolovat jestli na těle není přisáté klíště.

 • Vlastimil

  pane doktore, zcela upřímně, jaká je šance, že zůstanu chráněn, když podstoupím celý cyklus 3 očkovacích dávek proti encefalitidě a pak už se po těch dalších 3-5 letech nikdy nepřeočkuji? Může se stát, že mi protilátky v těle už zůstanou?

 • Host chatu

  Záleží na Vašem věku a zdravotním stavu. Mladý člověk bez zdravotních problémů by se 3 dávkami mohl s protilátkami nad protektivní úrovní vydržet 5-8 let, někdo možná i 10 let. Problémem ale je, že pokud by chtěl posílit imunitu následně jednou dávkou, nebyli bychom schopni určit, jak dlouho mu vydrží, tedy jak dobře by zafungoval booster efekt na imunitním systému. Chtělo by to potom několik odběrů krve nebo začít znovu od první dávky.

 • J.Petr

  Dobrý den. Jak je to prosím s tím "rizikem", že když chytnu infikované klíště mezi očkovacími dávkami, tak bude mít nemoc horší průběh? Je to mýtus, nebo ne? zdroje se v tomto rozcházejí... děkuji.

 • Host chatu

  Dobrý den, nic takového se odborně nepotvrdilo. Spíše bych očekával zmírnění nemoci, úplné zabránění vzniku už po první dávce asi ještě ne. V každém případě je to dnes považováno za mýtus a i proto se může s očkováním začít kdykoliv v průběhu celého roku.

 • TF

  Dá se předejit onemocnění klišťovou encefalitidou a borreliozou peventivním uživáním antibiotik po nálezu přisatého klíštěte a nebo co se pro to dá udělat? Přenášejí klíšťata i další onemocnění? Jak zabránit přisátí klíštěte? Poskytuje repelent 100% ochranu? Máme se celoživotně vyhýbat lesu a vysoké trávě? Děkuji!

 • Host chatu

  Nejjistější ochranou před klíšťovou encefalitidou je očkování, repelent tak vysokou jistotu bohužel nedá. Dokud nebude vakcína i proti lymeské borelióze, bude nutné dodržovat nespecifická ochranná opatření. Na stránkách Státního zdravotního ústavu a Českého hydrometeorologického ústavu je pravidelně zveřejňována předpověď aktivity klíšťat i s konkrétním doporučením, jak se u daného stupně chovat, abychom snížili riziko infekce na minimum. Antibiotická léčba je indikována při objevení červené boreliové skvrny na kůži, ne však automaticky po každém přisátém klíštěti. Pokud se skvrna neobjeví, za cca 8 týdnů po odstraněni klíštěte je možné absolvovat krevní test.

 • Alena

  Dobrý den. četla jsem někde, že encefalitida je skoro v celé Evropě, tzn. hrozí mi i při cestování. Ochrání mě aktuálně dostupné očkovací vakcíny v ČR ve všech těchto zemích, nebo se nemoc nějak liší a mutuje, jako třeba chřipka? děkuji za odpověď a přeji příjemný den. Alena

 • Host chatu

  Dobrý den, klíšťová encefalitida se vyskytuje od východní Francie po Dálný Východ a od Albánie až po Skandinávii. Nakazit se tedy můžeme v přírodě i v zahraničí. Vloni se několik občanů naší země nakazilo v Chorvatsku. V celé EU se vyskytuje stejný typ viru klíšťové encefalitidy jako u nás, další dva typy se označují jako Sibiřský a Dálněvýchodní. Jsou však vysoce příbuzné a proto proti všem třem chrání obě u nás dostupné vakcíny.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 48/2019 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.