Jak se bránit kyberútokům? Odpovídal Damir Špoljarič

Chat je uzavřený25.06.2019 13:00

Damir Špoljarič.

Kyberútoky a trendy v bezpečnosti na Internetu. Bezpečnostní incidenty už v poslední době nejsou ojedinělými záležitostmi, ale vyvinuly se v samostatné zločinecké odvětví systematicky generující zisk pro útočníky. Odhadovaný výnos v roce 2018 dosáhl řádově miliard EUR. Jaké jsou ty nejtypičtější kyberútoky? Jak se jim bránit? Ptejte se Damira Špoljariče. Host odpovídá v úterý 25. června od 13.00.

Damir Špoljarič je spoluzakladatelem a výkonným ředitelem společnosti VSHosting s.r.o., která v České republice provozuje vlastní datacentrum. VSHosting je jedním z největších poskytovatelů hostingových služeb a managed serverů u nás. Problematiku kyberbezpečnosti pro svoje klienty řeší již 13 let: firma za tímto účelem vyvinula i vlastní AntiDDoS software.

Chat

 • Alice Krupková

  Dobrý den, pane Špoljarič, můj manžel má firmu a má spoustu citlivých dat. Řeší to tím, že si je zálohuje na externí disky. Akorát pořád to nahrávat atd, zabere spoustu času a je to otravné. Přemýšleli jsme o datovém centru, ale manžel se trošku bojí, že se k datům dostanou třetí osoby. Jak je to s takovou ochranou, kdybychom to chtěli přece jen zkusit? Díky, Alice K.

 • Host chatu

  Dobrý den, realita je taková, že datová centra jsou určená pro zabezpečení dat a riziko, že někdo odnese váš externí disk je výrazně větší, než že se někdo vloupe do datacentra. Byl bych ale obezřetnější v tom, jaké cloudové služby hodláte využít, protože tam se může skrývat bezpečností riziko úniku. Nejlepší cesta je mít vlastní server v datacentru na šifrovaném diskovém uložišti.

 • Roman9

  Zdravím vás Damire, píše se tady v úvodu, o miliardách EUR. Jak se vlastně takové kyberútoky "oceňují", vyčíslují? Dekuju za odpoved. Roman

 • Host chatu

  Kyberútoky fungují na tržní bázi a existuje konkurenční prostředí byť nelegální i v této sféře.

 • Luboš K.

  Pane Špoljarič, zdravím. Zajímalo by mě, co může vše firma udělat pro to, aby se ubránila útokům. Stačí jen kvalitní antivirus nebo je lepší data zálohovat? Nebo kombinace? Kdy si můžu být jistý, že mám data opravdu v bezpečí? Díky za reakci. LK.

 • Host chatu

  Dobrý den, útoků je celá řada. Antivirus a zálohování dat je nezbytnost a je důležité sledovat, co se děje a je dostupné z "vnějšku" z internetu. Důležité jsou také pravidelné (ideálně denní či častější) aktualizace počítačů a serverů, čímž se minimalizuje riziko zneužití nové bezpečnostní chyby. Pokud provozujete internetový projekt, e-shop apod, doporučil bych využít některou ze služeb antiddos ochran.

 • Jagger

  Dobrý den. Pane řediteli, chtěl bych se zeptat na dvě věci, jesli můžu. Jednak by mě zajímalo, kolik máte ve vašem datacentru serverů a pak mě zajímá, kolik objemově zabírá třeba nejmenší klient a naopak největší?! Díky za vaší odpověď. Láďa

 • Host chatu

  Dobrý den, serverů jsou řádově tisíce, sám neznám přesný počet :-). Nejmenší server má uložiště možná i jednotek či destek gigabajtů, největší i jednotky či desítky petabajtů (1 PB = 1 000 000 GB)

 • ANTI

  Odkud ze zahraničí jde nejvíc kyberútoků proti ČR v současnosti?

 • Host chatu

  90% útoků jde z Číny, USA a Ruska.

 • SK

  Jak to vypadá s kyberútoky v ČR v současnosti obecně?

 • Host chatu

  Dobrý den, statistiky se dost různí. Počet útoků se zvyšuje, byť nejde o razantní exponenciální nárůst, ale zvyšuje se intenzita útoků, což je zapříčiněno rychlejším připojením mobilů, počítačů, spotřebičů k internetu, které mohou potenciálně sloužit jako útočící zařízení (zavirovaný počítač apod).

 • DENMARK

  Dá se říct, že jsou kyberútoky politické a kyberútoky soukromé?

 • Host chatu

  Nikdy jsme to takto nedělili :-). My rozdělujeme a přistupujeme k nim podle jejich typu, intenzity případně zdroje a podle toho přijímáme obranná opatření. Jestli je cíl politický či nepolitický neřešíme a žádné statistiky toto také rozdělují.

 • Shima

  Zdravím, jak se dá vůbec vypátrat takový útočník? Já to znám jen z filmů, jak ho vždy vystopují pode různých těch ip adres atd. Ale to musí mít hackeři asi nějak už ohlídané, ne? Díky za dotaz. Š.

 • Host chatu

  Útočník je z prakticky nevypátratelný, většina útoků je z tzv. spoofnutých, tedy podvržených, adres.

 • Sýkorová

  Co všechno se dá takovým útokem způsobit? Předpokládám že to dělají hackeři hlavně pro peníze nebo zviditelnění. A jak dlouho trvá než se takový útočník vypátrá? L. Sýkorová

 • Host chatu

  Dobrý den, drtivá většina útoků má za cíl znepřístupnit cíl útoků - způsobit mu výpadek a to způsobem zahlcení tohoto cíle. Množí se i aplikační útoky, které zneužívají chyby v aplikacích a snaží se například neoprávněně získat data.

 • Michal

  Zdravím pane Špoljariči. Máme s kamarádme menší eshop a trochu se děsíme možnosti, že by na nás nějací hackeři zaútočili. Co doporučujete jako nejlepší možnosti zabezpečení, které ale nestojí majlant? díky, Michal, PRaha

 • Host chatu

  Dobrý den, a) vybrat hosting, který má účinný antiddos b) psát bezpečně aplikace (mrkněte např. na owasp.org) c) nebo využít některou hotovou platformu typu Shoptet, která to vyřeší za vás

 • Telefonek

  Hezký den, ahoj. Pane Špoljariči, jaký je váš názor na situaci v čr ohledně telefoních operátorů? Já tomu sice nerozumím technicky, ale když máte datacentrum, tam musí prolézt denně obrovské množství dat a taky to pokryjete, že? A fungujete už pár let, co já vím. díky, pěkný den. Petr Rychman

 • Host chatu

  Dobrý den, bohužel asi nerozumím dotazům, ale pokud jde o nízké limity přenosu dat na straně operátorů, důvod je primárně obchodní bych řekl, nikoliv technický :-)

 • Eliška

  To bych si dovolila navázat na pana Rychmana přede mnou. Dá se říct, proč jsou tahle mobilní data tak strašně drahá? A jestli takhle drahá jsou právě třeba u vás v tom datacentru? Díky Eliška/KV

 • Host chatu

  Nůžky mezi nabídkou mobilních operátorů a ostatních poskytovatelů internetového připojení se rozebírají. Mám od jednoho ISP v Praze neomezený 100Mbps za cca 500Kč měsíčně. Pokud bych na mobilu přenášel tolik dat jako doma, limit bych vyčerpal asi za 2 minuty. Důvod je absence reálného tržního prostředí. Data jsou drahá, protože neexistuje konkurent, který by nutil ostatní operátory na trhu přizpůsobit se jeho nabídce. Důvod je pouze obchodní, nikoliv technický.

 • Samwell

  Pane řediteli, jak se vlastně zrodí takový útok? To si člověk zapne nějaký speciální program nebo má nějaký vzdálený přístup, který si vytvoří? Díky, Honza B.

 • Host chatu

  Útok si typicky lze koupit online a zaplatit kryptoměnou. Ůtočníci pak "probudí" spící hacknuté či "zavirované" počítače na celém světě, které začnou distribuovaně generovat útok na cíl. Většina lidí ani neví, že jejich počítač na někoho útočí.

 • Losos

  Pane Špoljariči, dá se nějak sečíst, kolik takových útoků se odehraje během jednoho dne? A kolik procent dokážete vy u vás zablokovat? Díky, Michal

 • Host chatu

  Množství útoků denně odhaduji na statisíce možná miliony celosvětově, které stojí za řeč. Neexistují ale žádné centrální spolehlivé statistiky. My blokujeme řádově stovky útoků týdně.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 48/2019 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.