Jak se bránit útokům nenechavého hmyzu v letních měsících? Odpovídala Mgr. Kateřina Jůzová

Chat je uzavřený29.06.2016 11:00

Mgr. Kateřina Jůzová.

Letní grilování a posezení jsou velkým lákadlem pro nenechavé vosy a otravné komáry. V případě komáru na lidi útočí samičky, které vám doslova s každým kousnutím pijí krev. Vosa obecná na rozdíl od včel ráda útočí i na lidi. Vosí jed, který vpouští do těla směs kyselin, může být pro alergiky velmi nebezpečný. Jak se v létě ochránit proti komárům a vosám? Ptejte se Mgr. Kateřiny Jůzové ve středu 29. června od 11.00.

Mgr. Kateřina Jůzová vystudovala magisterský obor Zoologie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy, kde také od roku 2012 vyučuje v rámci svého postgraduálního studia. Od roku 2015 působí zároveň na Institutu systematické zoologie a evoluční biologie v Jeně v Německu. Poznatky z přírody získává po světě i při práci v terénu (např. Borneo, Ázerbajdžán, Rumunsko). Je také autorkou a spoluautorkou několika odborných publikací. 

Chat

  • Radek

    Dobrý den. Jak je to s vitamínem B, který dle některých cestovatelů obstojně odpuzuje hmyz?
    Děkuji.

  • Host chatu

    Dobrý den, Radku. O vitamínu B coby odpuzovači klíšťat a krevsajícího hmyzu se můžeme dočíst často. Jeho účinnost údajně spočívá v ovlivnění specifického odéru potícího se člověka, a to pak hmyz a klíšťata odpuzuje. Další vysvětlení hovoří o změnách vlhkosti kůže − člověk se pak méně potí a jeho kůže není pro krevsající členovce tolik přitažlivá. Bohužel, žádná studie zatím s jistotou takovou účinnost neprokázala. Při testech na různých druzích komárů bylo dokonce ověřeno, že vitamín B repelentní účinek vůbec nemá.

  • GF

    Jsou lidé, na které komáři a vosy vůbec neútočí?

  • Host chatu

    Jsou lidé, na které komáři nebo i klíšťata "jdou" obecně méně. Každý člověk má svůj specifický tělesný pach a ten krevsající členovce láká více či méně. Pokud jde o vosy, ty útočí v obraně, a proto se jejich bodnutí můžeme vyhnout spíše svým chováním - člověk by si měl dávat pozor, aby vosu nijak nepřimáčkl (například při opírání se o židli, připažení apod.), nevypil společně s nápojem nebo pokud vosa kolem něj poletuje, tak aby kolem sebe nemával rukama - to vosy spíše přiměje k útoku atp.

  • DIS

    Mimo letního grilování a posezení jsou ještě jiná lákadla pro vosy a komáry?

  • Host chatu

    Ano, vosy v létě lákají potraviny na stole. Nemusí to být jen sladké nápoje a jídlo, vyhledávají i maso a jiné bílkoviny, kterými krmí své larvy. Také pot člověka vosy vycítí a může je přitahovat, stejně tak jako třeba parfém se sladkou (květinovou) vůní. Komáři vyhledávají přímo člověka kvůli jeho krvi, a proto zaútočí v podstatě kdekoli, kde je jejich výskyt - nejvíce v přírodě v lesích, kolem rybníků apod., i když to samozřejmě neznamená, že pokud bydlíme ve městě v paneláku, tak jsme před komáry (i vosami) chráněni. Proti hmyzu se lze chránit a bránit nejrůznějšími prostředky, jako jsou síťky do oken, elektrické odpařovače proti komárům, návnady a lapače nebo také repelenty a insekticidní spreje proti hmyzu a dalším členovcům.

  • DENMARK

    Jaké jste napsala odborné publikace sama a jaké společně s někým?

  • Host chatu

    Dobrý den, publikace jsou cizojazyčné vědecké z oboru entomologie, ale netýkají se přímo vos a komárů, proto se nebudu více rozepisovat. Můžete je nalézt pod mým jménem ve (specializovaných) vyhledávačích.

  • ZM

    Jak se bránit proti muchničkám, bodalkám a klošům?

    Nefungují na ně žádné repelenty, vitamín B, ani jiné běžné způsoby ochrany používáné proti klíšťatům nebo komárům. Manžel měl 3x potvrzenou boreliózu, stejně tak i já a dcera se léčila s neuroboreliózou čtvrt roku. Přisáté klíště z nás neměl nikdo, jen na kůži štípance od muchniček a bodalek a následně červené skvrny s bílým středem.

    Děkuji předem za jakékoliv rady.

  • Host chatu

    Dobré poledne, máte pravdu. Repelenty proti muchničkám, bodalkám a klošům nefungují příliš dobře, stejně jako proti ovádům, zvlášť, porovnáme-li jejich účinnost proti komárům nebo klíšťatům. Přesto nezanedbatelný efekt mají. Bodalky přitahuje tmavé oblečení, proti muchničkám je vhodné mít dlouhý rukáv - zvlášť kolem kloubů, zejm. kotníků může jejich bodnutí způsobit otoky. Kloši, na které narazíme nejčastěji v lese nebo poblíž chovů ovcí na člověku moc nesají, navíc si jich většinou všimneme, když pobíhají po kůži, neboť to šimrá. Co se týče přenosu boreliózy, jediným potvrzeným přenašečem je klíště. Není zcela vyloučené, že by spirochéty Borrelií mohl do člověka pasivně zanést třeba ovád (saje velké množství krve, která by mohla ulpět na sosáku a být přenesena do dalšího hostitele), je to ale jen velmi teoretické a přenos tohoto onemocnění přes ovády je více než nepravděpodobný - nemusíme se ho tedy obávat. Věřím, že se ona skvrna, indikující boreliózu (říká se jí erythema migrans, EM) se ve vašem případě mohla objevit po poštípání muchničkami či bodalkami. Vysvětlení mě napadají tři: jedna z možností je, že jste si klíštěte nemuseli povšimnout - larvy klíšťat měří pod jeden milimetr, stejně tak jako další vývojové stadium - namfa - snadno unikne pozornosti člověka. Druhá možnost je, že jste skvrnu (EM) měli na jiné části těla, kde nebyla tak dobře vidět (případně bylo vytvořeno jen její "ohraničení", které můžete přehlédnout) a později se vytvořila na místě, kde jste shodou okolností byli poštípáni jinými členovci, neboť EM může po těle "cestovat" a tvořit se na různých místech (od toho název "migrans"). Třetí, o něco méně pravděpodobné vysvětlení by mohlo značit pro to, že v těle již boreliová infekce byla a imunitní reakcí na poštípání muchničkami se skvrna teprve vytvořila. Proto bych proti borelióze doporučovala chránit se před klíšťaty.

  • Alice

    Dobrý den,
    uvádí se, že bodnutí vosy je pro alergika smrtelné. Umírá takto hodně lidí?

  • Host chatu

    Dobré poledne, Alice, bodnutí vosou rozhodně nemusí být pro alergika smrtelné. Alergická reakce může nabývat různých stupňů, od lehkého otoku až po silné odezvy těla. Záleží i na místě bodnutí. Nejzávažnější alergickou reakcí je tzv. anafylaktický šok, který pro člověka již představuje smrtelné nebezpečí a zasažený potřebuje bezodkladnou lékařskou pomoc. Ročně na alergickou reakci po vosím, sršním či včelím bodnutí v Česku zemřou maximálně dva, tři lidé, některé roky naštěstí žádní.

  • Tom

    Zdravím,
    jak je to s repelenty pro malé děti? Je vůbec možné je používat?
    Děkuji.

  • Host chatu

    Hezký den, přípravky s repelentními účinky je pro děti možné použít, je ale třeba sáhnout po výrobcích speciálně určených pro děti a jejich citlivou pokožku, jako je třeba Diffusil Kids (nebo dokonce od půlroku věku dítěte varianta Baby) nebo vím o elektrických odpařovačích pro děti od Biolitu.

Foto: archiv

Autor: - red -




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov