Jak se chránit před infekcí horních dýchacích cest? Jsou antibiotika při léčbě nutná? Na otázky odpovídala MUDr. Petra Bruthansová

Chat je uzavřený18.02.2016 19:00

MUDr. Petra Bruthansová.

Akutní infekce horních cest dýchacích a polykacích jsou velmi častá onemocnění s typickým sezonním výskytem zejména v podzimních a zimních měsících. Většina infekcí je virového původu, léčba je zaměřená zejména na zmírnění obtíží nemocného. Jak se chránit před infekcí horních dýchacích cest? Jsou antibiotika při léčbě těchto onemocnění nutná? Čím lze antibiotika nahradit? Ptejte se MUDr. Petry Bruthansové ve čtvrtek 18. února od 19 hodin.

MUDr. Petra Bruthansová vystudovala 3. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy. Od roku 2009 pracuje na klinice otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku 1. LF a FN v Motole.

Chat

  • SK

    Co akutní infekce horních cest dýchacích a polykacích na jaře a v létě?

  • Host chatu

    Dobrý den, samozřejmě se infekce horních cest dýchacích a polykacích vyskytují i v těchto ročních obdobích, nicméně je jejich četnost nesrovnatelně nižší ve srovnání s podzimními a zimními měsíci.

  • GF

    Jak se chránit před infekcí horních dýchacích cest?

  • Host chatu

    Dobrý den, tyto infekce se typicky šíří kapénkovou nákazou, tedy při kýchání, kašli a smrkání. Je tedy vhodné se zejména v době epidemií vyhýbat přeplněným prostorám, nutné je dodržování základních hygienických zásad. Vhodný je dostatečný přísun vitaminů, pravidelné otužování, přiměřené sportování, též dávat pozor na časté přechody z tepla do zimy, kdy můžete snadno prochladnout. Proti některým infekcím též existují očkovací látky.

  • ANTI

    Jsou antibiotika při léčbě horních cest dýchacích a polykacích nutná? Čím lze antibiotika nahradit?

  • Host chatu

    Antibiotika jsou nutná v případě bakteriálních infekcí horních cest dýchacích a polykacích (např. akutní zánět vedlejších dutin nosních, akutní angína), ostatní dostupné přípravky (pastilky, kloktadla, spreje) jsou v těchto případech pouze podpůrnou léčbou. Pokud se jedná o onemocnění virové příčiny, antibiotika indikovaná nejsou. Rozhodnutí, zda antibiotika nasadit či ne by měl vždy provést Váš ošetřující lékař na základě klinického vyšetření a lokálního nálezu.

  • NECROS

    Většina infekcí je virového původu - menšina je tedy jakého původu?

  • Host chatu

    Bakteriálního, velmi vzácně mykotického.

  • Adriana

    Vážená paní doktorko, co si mám naordinovat, pokud musím chodit do práce a nemohu infekci vyležet? Jak se dát "rychle" do pořádku. Vím, že přecházení infekce není dobré a tělo mně to vrátí. Avšak můj zaměstnavatel s oblibou říká, že lidí je dost. Děkuji.

  • Host chatu

    Dobrý den, v případě rýmy jsou vhodné nosní kapky k oplasknutí sliznice a usnadnění vysmrkávání, je možno je kombinovat i s přípravky s mořskou vodou. Při bolesti v krku uleví antiseptické pastilky a spreje či kloktadla. Při teplotě a bolesti svalů a kloubů nezapoměňte na léky tlumící bolest a teplotu. Vhodný je též dostatečný příjem tekutin a vitaminů, často uleví priesnitzův obklad na krk. Samozřejmě je vhodné zůstat několik dní doma a vyležet se. Pokud obtíže neustupují během 2-3 dnů je nutné vyhledat lékaře.

  • Michal

    Dobrý den paní doktorko.
    Trpím problémy horních cest každou zimu. Pokud podcením prevenci, tak mě to vždy 2-3x za zimu skolí a musím to vyležet. Pro prevenci používám česnek, křen, med, slivovici, bylinkové bombóny proti nachlazení, bylinkové čaje.
    I tak se stane, že mě to skolí. Co mám přidat? Jak se lépe chránit?

  • Host chatu

    Vhodné je i otužování, zejména v období epidemií se pokud možno vyhýbejte přeplněným prostorům jako kina, divadla, supermarkety. Nutné je vhodné oblékání, abyste se nespotil nebo naopak neprochladl. Jako prevenci chřipky lze zvážit očkování.

  • Vaclav

    Jakou inhalaci doporucujete (dychani horke pary, ci mlhovy rozprasovac)?
    Davate prednost inhalaci pred lecenim chemii, antibiotoky?

  • Host chatu

    Dobrý den, záleží na tom, co Vám vyhovuje. Horká pára není vhodná např. u akutního zánětu vedlejších dutin nosních. Inhalace nepochybně pomáhá, nicméně léčba "chemií" je v některých případech nevyhnutelná.

  • Radek

    Dobrý den. Jak mohou pomoci před infekci probiotické kultury? A co betaglukany? Jak je užîvat a hlavně kdy? Děkuji.

  • Host chatu

    Dobrý den, betaglukany dle některých studií podporují imunitní systém, probiotika jsou vhodná zejména u střevních infekcí. O jejich dlouhodobém užívání se poraďte s Vašim praktickým lékařem. Stran akutních infekcí horních cest dýchacích mnoha pacientům pomáhají přípravky s echinaceou.

  • Ján

    Môže vychýlená nosová priečka spôsobovať zväčšené zatekanie hlienov z nosa do hrdla?

  • Host chatu

    Dobrý den, může to být jedna z příčin těchto obtíží. Obvykle však působí zejména zhoršenou nosní průchodnost. Bez podrobného vyšetření se však nelze k Vašim obtížím jednoznačně vyjádřit.

  • Ján

    Môže výplach nosa slanou vodou podstatne zmierniť nádchu a zatekanie hlienov do hrdla?

  • Host chatu

    V některých případech ano.

  • Josef Rund

    Dobrý den,
    je mi 36 let. Trpím na ucpaný nos nejčastěji v podzimních a jarních měsících, v poslední době nejčastěji na tzv. zadní rýmu, ke které se cca 1x ročně přidá komplikace se zánětem dolních cest dýchacích - průdušek (po prochladnutí nebo fyzické námaze). V rodině je k podobným problémům náchylný otec. V kojeneckém věku jsem prodělal operaci plicní cysty a několik bronchytid - několikrát jsem absolvoval pobyt v Jánských lázních. V poslední době se snažím komplikacím systematicky předcházet hygienou/čištěním nosních dutin inhalací vincentky, kloktáním (voda se solí, florsalmin, vincentka). Myslím si, že mám extrémně suchou nosní sliznici. Prosím poraďte mi jaké další formy prevence by byly vhodné zejména pro zvýšení imunity.

    S pozdravem

    Josef Rund

  • Host chatu

    Dobrý den, v případě Vašich obtíží je nutné se též vyhýbat zakouřeným prostrám, omezit používání klimatizace, doma nepřetápět, případně používat zvlhčovače vzduchu. Na posílení imunitního systému lze doporučit dostatek vitaminů, otužování, sportování, případně saunování. Pokud jsou obtíže dlouhodobé, navštivte ORL lékaře k podrobnému endoskopickému vyšetření dutiny nosní.

  • Pepa

    Dobrý den paní doktorko,
    jak se úspěšně bránit recidivám zmíněných infekcí během rizikových měsíců?
    Díky
    Pepa

  • Host chatu

    Dobrý den, nutné je vyhýbat se přeplněným prostorám, kde je riziko onemocnění vysoké, jíst dostatek vitaminů, otužovat se, vhodné je i saunování, vhodně se oblékat, abyste neprochladl nebo se nespotil. Jako prevenci chřipky lze zvážit očkování.

  • o k

    Paní doktorko, já to při akutní infekci horních cest dýchacích praktikuji tak, že pokud mi lékař předepíše antibiotika, tak si je sice vyzvednu, ale začnu je uživat jen v tom případě, když se můj zdravotní stav v průběhu několika málo dalších dnů nezlepší. Antibiotika si v případě této diagnózy nechávám naordinovat spíše pro "sichr". Co si o tom myslíte? Děkuji za odpověď.

  • Host chatu

    Dobrý den, pokud Vám lékař antibiotika předepíše, pravděpodobně má důvodné podezření, že se jedná o bakteriální infekci. Váš postup mi připadá nerozumný.

  • JJ

    prosim, aka forma(domace inhalacne pristroje, naparovanie) a co je vhodne na inhalaciu pre 3 rocne dieta?

    co si myslite o cistickach vzduchu z dovodu produkcie ozonu?

    ako zlepsit kvalitu vzduchu v domacnosti, kde dnes su domacnosti plne plastov, ktore funguju ako lapace prachu?

    dakujem

  • Host chatu

    Dobrý den, pokud dítě inhalace toleruje, nelze nic namítat. Osobně doporučuji v případě rýmy spreje s mořskou vodou, pokud je rýma silná, je vhodné přidat i kapky k oplasknutí sliznice. Čističky vzduchu mohou pomoci u alergiků, nicméně nenahradí pravidelný úklid a větrání. Též je vhodné používat symtetické sypky do přikrývek, neboť peří je často zdrojem roztočů.

Foto: archiv

Autor: - red -




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov