Jak se chránit proti slunci? Odpovídala MUDr. Zuzana Kulíková

Chat je uzavřený31.07.2019 13:00

Zuzana Kulíková.

Je pravda, že slunce urychluje stárnutí kůže a kromě spálení může způsobit i kožní nádory? Jak se vyhnout pigmentovým skvrnám, které opalování způsobuje? Na co si máme dát  při opalování pozor a jakých rad se držet? Existuje vůbec zdravé opalování? A co když to se sluněním během léta přeženeme - jak vysušenou pokožku přivést zase do formy? Ptejte se MUDr. Zuzany Kulíkové. Host odpovídá ve středu 31. července od 13.00.

MUDr. Zuzana Kulíková, specialistka na estetickou dermatologii  promovala v roce 1986 na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Je držitelkou  atestací v oboru dermatovenerologie,  pracovala na kožní klinice FN Královské Vinohrady. Své profesní zkušenosti získávala i v Mnichově a v Amsterdamu, přednášela na lékařských fakultách a podílela se na řadě klinických studií. Nyní působní jako dermatolog na pražské klinice LaserPlastic.

Chat

 • Simona Vlková

  Co si myslíte a jak to jako lékař vnímáte, když v létě vidíte obsypané pláže slunících se lidí?

 • Host chatu

  Jako kožní lékařka to nevidím úplně ráda. Slunce má samozřejmě i pozitivní účinky, ať je to forma vitamínu D a psychická pohoda, nicméně pobyt na přímém slunci má velké množství negativních účinků. Pokud jsou lidé na pláži pod slunečníkem, namazaní ochranným faktorem a takto jim to vyhovuje, pak je to v pořádku.

 • Ludmila Bártová

  Jak se díváte na „trik“ některých žen, které před pobytem na sluníčku dochází nějakou dobu do solária, aby si kůže na záření „zvykla“?


 • Host chatu

  O této otázce se stále vedou diskuze. U některých typů kůže se tzv. hardening doporučoval, ale v každém případě by se s návštěvou solária nemělo přehánět.

 • Petra J.  četla jsem, že se negativní důsledky přehnaného opalování objevit i s časovým odstupem? Je to pravda?

 • Host chatu

  Dlouhodobé účinky slunečního záření jsou známé. Jedná se o rychlejší stárnutí kůže, z důvodu poškozování elastických a kolagenních vláken a tím tvorby vrásek. Závažnějšími nežádoucími účinky jsou prekancerózy nebo dokonce vznik kožních nádorů.

 • Radek

  Mám hodně citivou kůži, jaká je první pomoc když se spálím?

 • Host chatu

  Když se spálíte, tak už je pozdě. Důležitá je hlavně prevence. To znamená vystavovat se slunci postupně, krátkodobě a vždy s vysokým faktorem. Při spálení se aplikují krémy s Bepanthenem, antioxidanty / vit. E a C /, popřípadě se aplikují kortikosteroidní krémy.

 • Alena Borovková

  Jak můžu svoji pokožku regenerovat po létě? Existuje na to něco kromě hydratačních krému?
  děkuji Alena

 • Host chatu

  Vysušená kůže po létě je normální, protože přirozenou ochranou pokožky je ztluštění epidermis. Doporučují se proto jemné chemické peelingy, mezoterapie. K domácímu ošetření hydratační krémy s obsahem vitamínu E a C, což jsou významné antioxidanty, které tlumí následky poškození kůže.

 • Magda

  Po létě mi na obličeji zůstávají tmavé flíčky - pigmentové skvrny? Jdou odstranit? Jak zákrok vypadá a kolik zhruba stojí?

 • Host chatu

  Pokud pigmentové skvrny přetrvávají i v zimě odstraňujeme je různými typy laserů. Záleží na druhu pigmentací a jejich velikosti. Cena se odvíjí od rozsahu ošetření /počet pulzů/. V některých případech je nutné ošetření opakovat.

 • Iva H.

  Dobrý den, vždycky po létě se mi zdá, že mám kůži na obličeji hrozně vysušenou - samozřejmě ji mažu, používám hydratační krémy, ale je nějaký způsob, jak ji dostat zase do kondice, aby tolik netrpěla - a nestárla :-)? Děkuji za odpověď.

 • Host chatu

  U extrémně vysušené kůže provádíme mezoterapii, kdy vpravujeme vysokomolekulární kyselinu hyaluronovou do hlubších vrstev kůže. Ošetření se provádíme speciálním přístrojem, kde si lékař navolí množství látky v jedné kapce a hloubku ošetření.

 • Alice z Prahy

  Dobrý den, paní doktorko, je mi 40 let a uvažuji o nějakém zákroku na nějaké "klinice krásy". Ale trochu se toho obávám. Existují nějaké jemné úpravy, které obličej vylepšují tak, aby to moje okolí nepoznalo, a spíš ho udržují v kondici, zpomalují stárnutí apod. Chci vypadat dobře, ale přirozeně. Děkuji!

 • Host chatu

  Na klinikách estetické medicíny se provádí velké množství zákroků za použití různých technologií / lasery, radiofrekvence, ultrazvukové přístroje, mezoterapie, atd./, které vedou ke zpomalení stárnutí. Použití jednotlivých přístrojů je individuální a záleží na věku a stavu kůže.

 • Alena K.

  Dobrý den, paní doktorko. Chtěla jsem se zeptat, zda přílišné pocení v létě může způsobit dishydroitický ekzém? a co na něj pomáhá? Přijde mi, že neustálé mazní krémy situaci pouze zhoršuje.
  Děkuji za vaši odpověď

 • Host chatu

  Dyshidrotický ekzém je onemocnění s ne zcela známou etiologií. Kůže reaguje tvorbou puchýřků ve dlaních a někdy i na ploskách na různé příčiny / atopie, alergie, podráždění kůže, stres, tepelné vlivy /. Nejčastěji se objevuje na jaře až v létě. Léčba je svízelná, protože onemocnění má tendenci k častým recidivám. Používají se různé zevní krémy nebo lotia s kortikosteroidy. Pokud se zjistí alergie / kontaktní, respirační nebo potravinová / je nutné odstranit alergen.

 • Marika Kornová

  Dobrý den, mám velmi světlou kůži a bojím se, že se první den na dovolené ihned spálím. Jaký ochranný krém byste mi doporučila?

 • Host chatu

  Nízký fototyp / světlá kůže / vyžaduje vždy velmi krátkodobé vystavení slunečním paprskům a vysoký faktor 30 - 50. MED je dávka a doba vystavení se UV záření, která vyvolá zřetelný zánět kůže / spálení /. U každého fototypu je jiná. u prvního fototypu - nápadně světlá kůže s pihami, popřípadě rezavými vlasy je 5 - 10 minut. U druhého fototypu s lehce tmavší kůží je 10 - 20 minut. Nutný je tedy vysoký ochranný faktor a pobyt ve stínu.

 • Petra Svobodová

  Dobrý den, stále více se hovoří o významu vitamínu D. Já osobně jsem ho nepoznala, ale v lékárnách se prodává za ne zrovna zanedbatelné částky. Co myslíte, stojí za to si jej pořídit? Děkuji!

 • Host chatu

  Vitamín D je důležitým vitamínem pro kostní a minerální metabolismus, ale i pro srdeční funkci a další. V našich podmínkách získáváme dostatečné množství stravou a slunečním zářením / není nutné přímé opalování /. Dodávání vitamínu D léky je vhodné hlavně u lidí s trvalým pobytem v ústavu, tedy hlavně u starších imobilních lidí se špatným stravováním nebo u nemocných / hemodialyzace /.

 • Jakub

  Dobrý den, mám nějaká mateřská znaménka. Jak vysoká je pravděpodobnost, že dostanu rakovinu kůže, když se budu opalovat bez opalovacích krémů?

 • Host chatu

  Bez ochranných krémů by se neměl opalovat nikdo. Kůže si pamatuje každé poškození pokožky UV zářením. Každé další spálení zvyšuje riziko nádorů kůže. UV záření způsobuje na buněčné úrovni poškození DNA kožních buněk a narušuje tak genetickou informaci. Naštěstí v kůži existuje mnoho reparačních systémů, které jsou schopny toto opravit. Ovšem při poruše těchto přirozených mechanismů dochází k mutacím, které vedou ke vzniku nádorů. Regenerační schopnosti kůže klesají také s věkem.

 • Milada Plánková

  Dobrý den, u spodního víčka se mi udělala bílá skvrna, na internetu jsem našla, že se to nazývá xantelasma. Poradíte mi, jak to mám odstranit a pak co mám zvolit jako prevenci, aby se mi ti už na víčku neobjevilo?
  Děkuji.
  Milada

 • Host chatu

  Prevence bohužel neexistuje. Jedná o střádavou chorobu a to nahrormaděním tuku při zvýšené hladině lipidů v krvi. Odstranění se provádí laserem. V některých případech se ošetření provádí opakovaně.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 9/2021 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

VIP svět

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.