Jak se fotí pod vodou a co je k tomu potřeba? Odpovídala fotografka Lucie Drlíková

Chat je uzavřený21.03.2018 13:00

Lucie Drlíková.

Zajímá vás, čemu se Lucie aktuálně věnuje?  Jak se tvořily ilustrační podvodní fotografie pro fantasy román Galateia, který můžete nyní podpořit v crowfundingovém na portálu Hithit.cz?  Jak se Lucii spolupracovalo s herci Aničkou Slováčkovou, Klárou Issovou, Vaškem Noidem Bártou a dalšími? Jakou správnou techniku si pořídit, když budete chtít začít fotit pod vodou? Jaká hloubka vody je pro focení ideální? Jak se domluvit s modelkou pod vodou? Jak vybrat kostýmy, a které vypadají pod vodou nejlépe? Jak naaranžovat podvodní scénu? Ptejte se fotografky Lucie Drlíkové. Host odpovídá ve středu 21. března od 13.00.

Povídání s Lucií Drlíkovou, vás zavede do světa podvodní fotografie.  Lucie se začala potápět před jedenadvaceti lety. Miluje vodu a její dotek, také ten pocit být pod hladinou, zažívat stav beztíže. Podvodnímu focení se věnuje již 9 let, za toto období vytvořila bezpočet překrásných podvodních fotografií, které oceňují lidé po celém světě. Po 20 ti letech manažerské práce v korporátních firmách si Lucka dnes užívá, že dělá jen to, co ji baví a konečně našla sama sebe. Více se o ní dozvíte na jejích webových stránkách:  www.waterlanddreams.com

Chat

 • Mirka

  Dobrý den, zajímalo by mě, jak jste se k podvodnímu focení dostala.

 • Host chatu

  Dobrý den, k podvodnímu focení jsem se dostala přes potápění. Potápím se cca 25 let a začala jsem první fotit podmořský svět a teprve před 6 lety jsem vyfotila svého "prvního člověka pod vodou " a zjistila jsem, že mě to moc bavi a postupem času jsem v sobě objevila vášeň pro vytváření vlastních scén pod vodou. Takže ten vývoj byl u mě v podstatě pozvolný a přirozený a trval několik let :-)

 • Petr

  Jak vznikaly ilustrační podvodní fotografie pro román Galateia?

 • Host chatu

  Dobrý den, ilustrační fotografie pro román Galateia vznikaly v hluboke potápěčské jamě, 8 metrů, v Aquapalace Praha v Čestlicích. Samozřejmě, že by bylo asi nejlepší odletět fotit do Karibiku, ale to by bohužel bylo o daleko větších financích. Focení předcházela příprava několik měsícu. Bazén se pokrýval potištěným pozadím, které představovalo moře, tak aby to bylo co nejvice autentické a nebyly videt bazénové kachličky. Na focení se podílelo spoustu lidí, kteří pomáhali se scénou, svícením, líčením atd.

 • Milan

  Jaká je spolupráce s Aquapalace Praha?

 • Host chatu

  Ja sice fotím na potápěčské jámě v Aquapalace Praha, ale tuto jámu má na starost potápěčské centrum Divers Direct, takže veškerou spolupráci dnes řeším s tímto potapěčským centrem, a tam mi vycházejí maximálně vstříc. V roce 2016 jsem hodně spolupracovala přímo s Aquapalace a spolupráce byla bezproblémová a také mi velmi vycházeli vstříc.

 • Jiřina Králová

  Dobry den, syn se zajima o podvodni foceni a chtel by ode me k narozeninam nejake zakladni vybaveni, co byste mi doporucila poridit?

 • Host chatu

  Dobrý den, bohužel nevím z otázky kolik je synovi přesně let. Ale pokud začíná a neví, zda ho to bude do budoucna bavit, a také s ohledem na finance, bych asi doporučila podvodní kompakt nebo Go-Pro v podvodním pouzdře. Podvodní pouzdra na zrcadlovky se pak pohybují v řádech desítek tisíc a je to finančně náročné. Nejlevnější varianta podvodního pouzdra na zrcadlovku dělá značka Ikelite. Záleží opravdu kde s tím chce fotit. Zda se jedná jen o dovolenou u moře, nebo chce na bazénu. Jakmile jste v uzavřené místnosti, potřebuje pod vodou dostat i světla, záblesky. Což je finančně také drahá záležitost. Já bych asi začala podle finančních možnosti, pravděpodobně kompakt, buď přímo voděodolný, nebo kompakt, ke kterému můžete zakoupit podvodní pouzdro.

 • Martina

  Proč jste si vybrala právě focení pod vodou? Je to o dost složitější než normální focení?

 • Host chatu

  Dobrý den, focení pod vodou miluju právě pro ten fakt, že je to pod vodou. Vodu mám ráda a neumím si můj život bez ní představit. Dlouhá léta potápím a tak nějak přirozeně jsem se dostala od fotek mořských živočichů až k dnešní podobě fotek. Je to o dost složitější než klasická fotka. Také velmi finančně náročné. Pod vodou vše funguje jinak než na suchu. Ale z druhé strany jsem v prostředí, které miluju a děla mi to radost a také je to pro mě výzva, co všechno se dá nainstalovat pod vodu. Baví mě ta příprava a vymýšlení :-)

 • Hana

  Jak se vám spolupracovalo s herci? kolik času taková příprava na focení pod vodou zabere?

 • Host chatu

  Dobrý den, s herci se spolupracovalo skvěle, ale takto skvěle se mi v podstatě spolupracuje s každým, kdo má chuť to zkusit a baví ho to. Jinak herci to zvládli naprosto na jedničku a předčili veškeré mé očekávání. Perfektně se vžili do role a chvilkama snad i zapomněli, že jsou pod vodou :-) Příprava trvala 2-3 měsíce, jelikož se jednalo opravdu o náročné focení a bylo nutné připravit kostýmy, scénu, mít v hlavě jasnou představu jak má každá fotka vypadat atd.

 • Marek

  Jak aranžujete podvodní scénu?

 • Host chatu

  Dobrý den, vždy záleží jaká má být výsledná scéna, podle toho vycházím, co chci na té fotce mít. Začínám tím, že musím vymyslet pozadí, kterým pokryju bazén. To pak nechám natisknout. Výsledná plachta má například 7x6 metrů. Pokud ho chci například udělat více plastické, jako u mého posledního projektu, lepím na pozadí například umělé listy, větve, tak aby to vypadalo co nejvíce reálně. Každá fotka je jiná. Nejdůležitější je mít jasnou představu a pak dělám vše pro to, abych ji dostala pod vodu.

 • Eva P.

  Jaké bylo focení s celebritami, chtělo se jim pod vodu?

 • Host chatu

  Dobrý den, focení s celebritami bylo skvělé. Myslím, že pokud by se ji pod vodu nechtělo, asi by mi nikdy nekývli na tuto nabídku focení. Takže musím říct, že se všichni na to focení těšili a brali to jako zážitek a všechny je to bavilo.

 • Jolana

  Jak se s modelkami domlouváte? řeknete jim předem co od nich chcete, nebo jim naznačujete všechno gesty?

 • Host chatu

  Dobrý den, s modelkami vše domlouvám předem na suchu, aby vědely co mají dělat, co od nich chci za pohyb, jaký výraz. Dále po každém vynoření jim říkám zpětnou vazbu a domlouváme se co mají zlepšit či udělat jinak při dalším zanoření. Při samotném zanoření není možné se domlouvat. Pod vodou nevidíte ostře, ale rozmazaně.

 • Jan

  Co plánujete do budoucna? Máte nějaký sen?

 • Host chatu

  Dobrý den, momentalně pracuji na mém osobním projektu Once Upon a Dream in Waterland, což se dá přeložit asi jako Bylo nebylo ve vodní říši. Tomuto projektu se chci věnovat asi 2-3 roky, je velmi náročný, chystám si sama celou scénu a šiju kostýmy. Je to takový můj životní projekt a moc mě baví a chci teď tomu dát všechno. Projekt se momentalně rozjíždí. Pro více detailů se můžete podávat na mé web stránky. A zda mám nějaký sen? Já mám snů spousty, baví mě snít. Ale mometálně je to asi nejvíc tento můj projekt, dotáhnout to do konce.

 • Klára

  Kolik stojí základní výbava pro amatéra? prozradila byste nějaké tipy pro začátečníky, kteří chtějí zkusit focení pod vodou?

 • Host chatu

  Dobrý den, záleží co jako amatér chcete fotit. Zda je to jen o dovolené u moře, nebo chcete více. Podvodní pouzdra na zrcadlovky se pohybují v řádech desítek tisíc a je to finančně náročné. Nejlevnější pouzdro na zrcadlovku stoji okolo 25 tisíc Kč. Jakmile jste v uzavřené místnosti, potřebuje pod vodou dostat i světla, záblesky. Což je také drahá záležitost. Já bych asi začala podle finančních možnosti, pravděpodobně kompakt, buď přímo voděodolný, nebo kompakt, ke kterému můžete zakoupit podvodní pouzdro. Bohužel je to hlavně o financích, podle toho bych asi volila. Pokud Vám jde o to to zkusit, než budete investovat, tak bych si asi zapůjčila nějaký set a vyzkoušela. Ať neinvestujete velké peníze a pak nezjistíte, že Vám to třeba nevyhovuje.

 • Marie K.

  Čemu se aktuálně věnujete?

 • Host chatu

  Dobrý den, momentalně pracuji na mém osobním projektu Once Upon a Dream in Waterland, což se dá přeložit asi jako Bylo nebylo ve vodní říši. Tomuto projektu se chci věnovat asi 2-3 roky, je velmi náročný, chystám si sama celou scénu a šiju kostýmy. Je to takový můj životní projekt a moc mě baví a chci teď tomu dát všechno. Projekt se momentalně rozjíždí. Pro více detailů se můžete podávat na mé web stránky.

 • Lucie

  Dobrý den, Lucie. Chystám se si pořídit foťák, se kterým budu moci fotit pod vodou. S přítelem létáme pravidelně na nádherný ostrov v Karibiku, kde je 2. největší korálový útes na světě. Jsou tam opravdu nádherné ryby a korály. Ráda bych si je vyfotila, ale nevím, jaký foťák si pořídit, abych měla krásné ostré fotky a nebyl moc těžký. Máte nějaké doporučení, s čím začít? Děkuji

 • Host chatu

  Dobrý den, tak jak jsem psala již u předchazejícich otázek, všechno je bohužel otázka financí, kolik do toho můžete investovat. Pokud nechcete nic težkého, musíte jít do kompaktu. Podvodní pouzdra na zrcadlovky jsou velké. Třeba Canon G řady děla celkem fajn fotky a dá se na to pořídit podvodní pouzdro. Nebo si mužete koupit GoPro s podvodním pouzdrem a tím můžete jak natáčet tak i fotit a dáte ho do kapsy :-)

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 09/2019 najdete >
Týden

Instinkt

Sedmička

Faktor S

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.